Kolejny Convoy S2+? A może jednak coś bardziej oryginalnego?

Started by manijak81, 2020-12-18, 13:06:12

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

manijak81

Poszukuję latarki do codziennego użytku. Posiadam wysłużonego już Convoya S2+ z optyka rowerową na diodzie xm-l2 który służy mi zarówno jako światełko rowerowe jak i właśnie codzienna latarka. Doszedłem jednak do wniosku że wygodniej będzie mieć osobną latarkę na rower i osobną na co dzień do plecaka, niż za każdym razem demontować tą jedną jedyną. I dochodzimy do sedna, czyli poszukiwania czegoś co będę miał zawsze pod ręką. A skoro szukam czegoś nowego to oczywiście chciałbym żeby było to lepsze od tego co już posiadam :) Wymyśliłem sobie budżet na poziomie 200-300 zł i na co go przeznaczyć? Zrobiłem jeszcze jeden test, pożyczyłem od kolegi drugiego Convoya, z taką samą diodą tylko standardową optyką, dla porównania, i wnioski jakie wyciągnąłem: optyka rowerowa bardziej mi pasuje ze względu na swoją "szerokość" niż klasyczna optyka która świeci "wąsko" ale "daleko". A więc czego szukam?
- czegoś co zaświeci dalej i mocniej niż mój Convoy z kolimatorem, ale szerzej niż ze standardową optyką,
- czegoś co będzie gabarytów porównywalnych do Convoya, wiadomo że jakieś wahania w jedną czy drugą stronę są akceptowalne, chodzi o to żeby zaproponowane cudo nie było dwa razy większe ;)
- czegoś co napędzę akumulatorkami 18650.

I co teraz począć? Mogę iść po najmniejszej linii oporu i zamówić znowu Convoya, tym razem modowanego, z lepszą diodą i odpowiednio dobraną "szeroką optyką. Ale korci mnie żeby jednak spróbować czegoś nowego. Na szybko po przejrzeniu innych wątków wpadł mi w oko NOCTIGON KR4 czy też LUMINTOP EDC18, czy spełnią moje oczekiwania? A może jeszcze coś innego w tym budżecie ktoś zaproponuje?   

sp5it

KR4 da ci ścianę światła. Ja brałbym tę latarkę ale jako że mam już FW3A to nie ma sensu zmieniać.
Michał
Surefire U2 MC-E, Armytek Predator PRO 2.5, K40M@7A, Zebralight SC600W MK3 HI

manijak81

"Ściana światła" brzmi zachęcająco :D czytałem jej recenzję na BLF już ze 3 razy i jedyne czego się boję to szybki zjazd jasności spowodowany wzrostem temperatury. W moim convoyu mam wrażenie że jak odpalę na fulla to raczej trzyma jasność długo mimo że cieplutka się robi (no ale to test "na oko" więc może być różnie :D )

sp5it

Convoy nie ma stabilizacji a Kr4 jak widać po wykresach ma.
Convoy ma taki spadek:

A KR4 ma taki:

To zupełnie inna liga.
Michał

manijak81

No właśnie ja czytam o tej innej lidze i przepaści dzielącej S2+ od innych bardziej zaawansowanych latarek i potem przeglądam takie wykresy i tej przepaści nie dostrzegam (może dlatego że raczej jestem laikiem w optyce :D ). Ale patrząc na chłodno na to co wstawiłeś. KR4 pod 10 minutach zjeżdża ze strumieniem do 445 lumenów i trzyma mniej więcej tą wartość do 1,5h. Natomiast S2+ wiadomo nie ma takiej mocy na starcie
ale po 10 minutach, gdzie KR4 miała 445, ma dobrze ponad 600 lumenów a zrównuje się z nią dopiero po jakiś 1h 15 min. Z resztą chętnie zobaczyłbym taki wykres dla Convoya po modzie, np. coś takiego https://allegro.pl/oferta/bocialarka-convoy-s2-1520lm-luxeon-v-5000k-rower-8426219721. Nie zrozum mnie źle, ja chciałbym bardzo uwierzyć że KR4 to inna liga i ją kupić ale ciągle z tyłu głowy mam że napaliłem się na nią, a zwykły Conwoy tylko po modzie, może okazać się równie dobry :)

sp5it

Ta latarka z allegro nie ma 1520 lm przez 45 minut, to są brednie.
Jasność leci na pysk wraz z drenażem ogniwa.
Wykresu nie zobaczysz, bo bocian nie jest zainteresowany jego opublikowaniem z oczywistych względów. Wiele razy był o to proszony :)
Ja bym ci polecał kupić https://www.torch.pl/forum/index.php?topic=63729.0 jest tu w sklepie za bardzo dobre pieniądze.

Edit: była, bo już ogłoszenie znikło.

Michał

manijak81

No dobrze, więc jeśli byłbym zdecydowany na KR4 to jaką diodę byś proponował? Zakładając że bardziej preferuję ciepłe czy neutralne barwy niż zimne.

Edit: A Zebra fajna, tylko niestety w powszechnej sprzedaży mocno przekracza mój budżet :/

sp5it

Ja bym brał E21A 5000K i dodatkowo optykę 10623.
CRI-96 i R9-96 to jest TO.
Michał

manijak81

Niestety sprawdzilem i nie ma dostepnej tej optyki :/

sp5it

Bierz ze zwykłą, drugą dokupisz gdzie indziej jak bedzie potrzebna.

manijak81

No dobrze, przeczytalem jeszcze kilka recenzji KR4 i w wiekszosci wypada bardzo dobrze, wiec chyba sie na niego zdecyduje. Caly czas jeszcze tylko waham sie jaka diode wybrac. Jestes w stanie w paru slowach napisac jakie sa podstawowe roznice miedzy SST20, XP-L Hi i E21A? Probowalem szukac jakis porownan itd, ale dla takiego laika jak ja, ciezko znalezc cos sensownego.

sp5it

SST-20 wpada w zielony, nie każdemu się to podoba.
Z SST-20 będzie mniejszy flood niż z XPL-HI. XPL-HI będzie świecić jaśniej.
E21A z kolei będzie miało mniej lumenów ale odwzorowanie barw oświetlanego świata najlepsze.
To mniej lumenów nie koniecznie zauważysz gołym okiem.
Ja, od jakiegoś czasu stawiam CRI na pierwszym miejscu.
https://www.reddit.com/r/flashlight/comments/i0lq87/cri_beamshot_comparison_e21a_xplhi_lh351d_xml2/
https://www.takethreelighting.com/understanding-cri.html
https://www.reddit.com/r/flashlight/comments/epe6hm/cri_comparison_from_left_to_right_olight_s1a/
Michał