Mod Convoy S21B SST-40 1800lm z wymiennymi optykami TIR

Started by Bocian, 2020-11-06, 06:35:47

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bocian

Przedstawiam najnowszy mod Convoy S21B  zasilany akumulatorem Li-Ion 21700 oraz bazujący na sterowniku rozszerzonym 3.0. Jest to pierwszy model w którym użytkownik może samodzielnie dokonać wymiany optyki.


Sterownik rozszerzony 3.0 bazuje na dwóch komponentach t.j. standardowej płytce sterownika (17/22mm) oraz specjalnemu podłożu MCPCB, które poza diodą/diodami LED, mieści również element wykonawczy sterownika w postaci tranzystora MOSFET. Takie rozwiązanie powoduje, że wszystkie elementy wydzielające ciepło w latarce mają bardzo dobre chłodzenie oraz nie występuje efekt sztucznego podgrzewania płytki sterownika poprzez element stabilizujący prąd. Prąd zasilający LED nie jest uzyskiwany modulowanym sygnałem PWM a regulowanym prądem stałym. Ma to szereg zalet takich jak: wykorzystanie wyższej sprawności lm/W diody LED zasilanej niskim prądem stałym, dłuższy czas pracy na akumulatorze (pobieramy stałą wartość a nie męczymy go wysokimi szpilkami prądowymi), brak często słyszalnego sygnału PWM, latarka nie zakłóca innych urządzeń pracujących w sąsiedztwie (np. bezprzewodowe liczniki rowerowe).

Wysokiej jakości anodowana powłoka HA-III w kolorze czarnym, ochronny pierścień ze stali nierdzewnej


Trapezowe gwinty i uszczelnione połączenia. Wysoko-prądowy włącznik typu Reverse. Zmostkowane sprężyny zarówno sterownika jak i modułu włącznika (specjalna plecionka miedziana przewidziana do pracy mechanicznej) + styki z posrebrzanego mosiądzu. Modyfikacje te likwidują problem przerywania światła podczas wstrząsów, na wybojach etc. Minimalizują również spadki napięcia w obwodzie zasilania lampki.

Poniżej dostępne dla tego modelu optyki

Film instruktażowy, jak prawidłowo przeprowadzić wymianę optyki w tym modelu:

https://www.youtube.com/watch?v=zSRUEVjLbks&ab_channel=uslugiopto

Przy wymianie należy bezwzględnie zachować staranność oraz czystość. Nie dotykać brudnymi dłońmi. Nieczystości takie jak np. tłuste ślady etc. zakłócają pracę i pogarszają parametry układu optycznego.  Użyć rękawiczek gumowych, które również ułatwiają pozycjonowanie optyki (kwadratowe wcięcie w podstawie holdera soczewki musi idealnie trafić na obudowę diody). Przy pozycjonowaniu optyki (delikatnym okręcaniu wokół aby wskoczyła na miejsce) nie naciskać na diodę, gdyż grozi to jej uszkodzeniem. Po upewnieniu się, że kolimator ma poprawne ułożenie, zakładamy od góry stalowy pierścień ze szkiełkiem i uszczelkami oraz dokręcamy, tak aby zapewnić szczelność urządzenia. MECHANICZNE USZKODZENIE DIODY WSKUTEK NIEDBAŁEJ WYMIANY OPTYKI NIE BĘDZIE UWZGLĘDNIONE W RAMACH NAPRAWY GWARANCYJNEJ.


Poniżej wizualizacja, która obrazuje na czym polega różnica w formowaniu światła, pomiędzy optyką typu TIR (Total Internal Reflector) a reflektorem. W pierwszym przypadku mamy praktycznie pełną kontrolę nad strumieniem świetlnym emitowanym przez diodę LED. Jeśli chodzi o reflektor, nie mamy wpływu na stosunkowo dużą ilość światła, która wydobywa się bez odbicia.Tabela dostępnych trybów sterownika rozszerzonego 3.0 6A dla diody SST-40 bin N5 oraz zasilania ogniwem Samsung INR21700-50E 5000mAh


Możemy używać trzech przełączanych miedzy sobą grup trybów (4-trybowa EDC, 3-trybowa ROWEROWA, 2-trybowa TAKTYCZNA) - każdy tryb w niej można dowolnie zaprogramować spośród 16 dostępnych podczas procesu programowania poziomów jasności.

Domyślne/fabryczne ustawienia trybów w poszczególnych grupach:
EDC: 0,2%/5%/33%/100% - grupa domyślna fabrycznego urządzenia

Rowerowa: 7%/45%/100%

Taktyczna: 8%/100%

Kliki użytkowe:
1-klik: przejście do kolejnego trybu w pętli wybranej grupy

2- klik: przejście do poprzedniego trybu w pętli wybranej grupy

3-klik: tryb strobo o intensywności trybu z jakiego go wywołaliśmy (różne częstotliwości pracy w zależności od grupy w której jesteśmy: 4Hz grupa EDC, 2Hz rowerowa, 16Hz w grupie taktycznej - w tej grupie intensywność zawsze 100%).

4-klik: Precyzyjny pomiar napięcia pod obciążeniem - sterownik informuje nas o dziesiętnej części V po 3.X. Np. 8 błysków to napięcie 3,8V; 5 błysków to napięcie 3,5V etc.

5-klik: zmiana grupy trybów EDC->Rowerowa->Taktyczna

Kliki konfiguracyjne:
6-klik: Programowanie danego trybu spośród palety 16 dostępnych poziomów jasności.

7-klik: Wyłączenie/włączenie pamięci ostatnio używanego trybu

8-klik: Reset ustawień do fabrycznych: Tryby domyślne dla wszystkich grup wraz z przeniesieniem do grupy EDC i włączeniem pamięci.

NOWOŚĆ:

15-klik: Blokada trybu. Funkcja ta powoduje, że możemy używać jedynie trybu z którego ją wywołaliśmy. Praca typu ON/OFF. Nie działają żadne kliki użytkowe oraz konfiguracyjne. W tle działają jedynie zabezpieczenie termiczne i napięciowe. Chcąc wyłączyć blokadę wykonujemy 15-klik po raz kolejny i sterownik powraca do normalnej pracy z obsługą wielo-klików. Funkcja ta jest przydatna do obsługi latarki np. na broni (obawa przed przełączaniem funkcji od dużych wstrząsów) lub jeśli dajemy urządzenie do użytkowania np. dziecom, osobom starszym etc.


Monitoring temperatury Procedura ta działa zawsze w tle i nadzoruje aktualną temperaturę sterownika. Bazuje na wewnętrznym czujniku temp. procesora Attiny25. Po osiągnięciu progu bezpieczeństwa (domyślnie 60st. C) sterownik płynnie redukuje moc, po czym stara się wyrównać do zadanego trybu pracy. Jeśli ciepło wciąż nie jest skutecznie odbierane, znowu redukcja i trzymanie się zadanego progu bezpieczeństwa. Przy wychłodzeniu lampki (np. opływ powietrza na obudowie lampki) powrót do nominalnych parametrów zaprogramowanego trybu.

Ostrzeganie o niskim napięciu ogniwa Zaczyna działać gdy ogniwo w danym trybie pracy osiąga okolice 2,9V. Następuje "mrugnięcie" i redukcja o kolejny, niższy poziom z palety programowalnych trybów (osiągamy ~2,9V w nim, mrugnięcie i redukcja do niższego).

*/ Autorem firmware`u w tej wersji latarki jest Pyra


CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU:

Obudowa: Aluminium z powłoką HA-III w kolorze czarnym. Pierścień ochronny głowicy z polerowanej stali nierdzewnej.

Zasilanie: Jeden akumulator Li-Ion typu 21700 (ogniwa typu unprotected o długości 70mm).

Optyka: TIR do wyboru: spot (skupiona), medium (średnio rozproszona), wide (rozproszona), eliptyczna rowerowa (wiązka ma kształt rozciągniętej elipsy)

Szybka ochronna: Szklana z powłokami AR

Włącznik: wysoko-prądowy włącznik typu reverse

Gumka włącznika: Silikonowa w rozmiarze 16mm, domyślnie kolor czarny (na życzenie pomarańczowa, zielona, niebieska lub biała).

Podłoże MCPCB diody: Aluminiowe podłoże o wysokiej przewodności cieplnej

Strumień światła: 1800 lumenów w trybie max (jasność-regulowana - różne tryby świecenia )

Źródło światła:  Luminus SST-40 bin N5 temp. barwowa 5000K

Czas pracy zależy od wybranego trybu świecenia oraz pojemności ogniwa

Wymiary: 125mm (całkowita długość) x 27mm (średnica korpusu) x 27mm (średnica głowicy)

Waga: 86 gramów (bez ogniwa).

Gwarancja 3 lata od daty sprzedaży

Harry

Bardzo mi się podoba. Tylko ten włącznik reverse. Nie lubię, nie lubię... ::)

sałron

Nadmiar światła umniejsza istnienie.   [Czesław Miłosz]

Bocian

Quote from: Harry on 2020-11-06, 08:50:14
Bardzo mi się podoba. Tylko ten włącznik reverse. Nie lubię, nie lubię... ::)
Forwardem raczej ciężko będzie obsługiwać wielo-kliki ::) ...ale jeśli ktoś się upiera to jest taka opcja (bez dopłaty).
Quote from: sałron on 2020-11-06, 14:18:17
Cena?
Dla użytkowników forum 220zł. Optyki dodatkowe po 9zł.

sałron

Ile lx/m może być z optyki spot? Orientacyjnie, porównując z czymś innym, jeśli nie mierzyłeś...

Po zdjęciach widzę, że to jest inna optyka niż stosowałeś w S2 (18650). Mylę się?

Jest szansa na okolice 4000K?
Nadmiar światła umniejsza istnienie.   [Czesław Miłosz]

Bocian

Jak będę miał w najbliższym czasie zmontowaną sztukę zmierzę lux/1m i dam znać. Tak, jest to zupełnie inna optyka. Na ten moment brak szans na 4000K.