SZPERACZ (Latarka) duża lub średnia - halogenowa (?) - mocna, porządna do 250 zł

Started by Lumen, 2020-02-05, 14:32:19

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Lumen

Witam forum!

Szukam porządnej latarki (typu szperacz) i mocnej, tj. najlepiej halogenowej i takiej która wytrzyma kilkanaście lat (ostatni Chinol za 120-130 zł na LED-ach rozleciał się po roku).
Nie wiem czy jeszcze są halogenowe latarki, z tego co widzę na Alledrogo są głównie na LED-ach (a halogenowe są sporadycznie i tylko używane). Szkoda. A może da się kupić gdzie indziej?
Chciałbym aby szperacz (latarka) miał duży zasięg i w miarę możliwości dłuższy czas pracy. Idealnie gdyby zasięg był regulowany, a akumulator był wyjmowany (i dało się go wymienić)...

Jeśłi nie ma halogenów, to co polecacie innego? Mój budżet to 200-250 zł za nówkę z gwarancją.

Czytałem że polecane są latarki na diodach CREE, ale też dużo jest podróbek o znacznie gorszej jakości. W takim razie gdzie kupić, żeby się nie nadziać?

Dziękuję za sugestie!

Pozdr.
Lumen

Dominik

Zwiększ budżet do 400 - to może dostaniesz dobry szperacz z kilkuletnią gwarancją. Halogeny wymarły.

Lumen

A dlaczego ich się nie produkuje? Skoro były dobre i tanie.

Co jest warte uwagi z krótszą gwarancją (rok-dwa), ale do 250 zł :) ?

Dominik

Nie produkują bo halogen ma wydajność (ok 22-25 lumenów z wata i to taki ful wypas w zakresie do 20W), po uwzględnieniu strat na lustrze reflektor zwykle opuszcza ok 70-80% światła, czyli praktyczna wydajność jest na poziomie 17-18 lumenów z wata. Ledy z kolei osiągają wydajność ok 150 lumenów z wata i mają kierunkową emisję światła - co pozwala na osiągnięcie ok 85-90% wydajności ma wyjściu.

-> średniej klasy latarka na Cree XM-L2 da ci na wyjściu 700 lumenów przy poborze mocy na poziomie 8W
-> aby z halogena dostać 700 lumenów musiał byś mieć 40W  ;D

Lumen

Dziękuję za wytłumaczenie!

Znalazłem "szperacz wojskowy" za 150 zł: LATARKA CREE LED TD-6000 15W 6000mAh

QuoteZasięg świecenia do 800 metrów
Dioda LED T6 15W 1400Lm
Wbudowany akumulator Li-ion 4V 6000mAh
Żywotność diody 100.000 godzin
Długość latarki: 23 cm
Średnica głowni: 13,3 cm
Średnica korpusu: 12 cm
Waga: 1340 gram

Warta uwagi? Czy szukać dalej?

Jak ten zasięg jest liczony w latarkach? Czy to po prostu jest tak, że latarka (punktowe światło) jest widoczne z N metrów? Nie sądzę by latarka oświetlała na prawie kilometr ;)

1984

Quote from: Lumen on 2020-02-05, 23:20:45
Dziękuję za wytłumaczenie!

Znalazłem "szperacz wojskowy" za 150 zł: LATARKA CREE LED TD-6000 15W 6000mAh

Warta uwagi? Czy szukać dalej?

Jak ten zasięg jest liczony w latarkach? Czy to po prostu jest tak, że latarka (punktowe światło) jest widoczne z N metrów? Nie sądzę by latarka oświetlała na prawie kilometr ;)

Najgorszy sort latarek, warta jest 1/10 swojej ceny.

https://www.torch.pl/forum/index.php/topic,64411.0.html

Jak chcesz coś nowego z polskiego sklepu (z gwarancją) to szykuj grubszą kasę ;D
Wolność, Równość, Braterstwo

"Na­leżenie do mniej­szości, na­wet jed­nooso­bowej, nie czy­ni ni­kogo sza­leńcem. Is­tnieje praw­da i is­tnieje fałsz, lecz dopóki ktoś upiera się przy praw­dzie, na­wet wbrew całemu światu, po­zos­ta­je nor­malny. Nor­malnosć nie jest kwes­tią statystyki. "

fin

Quote from: Lumen on 2020-02-05, 14:32:19
Witam forum!

Szukam porządnej latarki (typu szperacz) i mocnej, tj. najlepiej halogenowej i takiej która wytrzyma kilkanaście lat (ostatni Chinol za 120-130 zł na LED-ach rozleciał się po roku).
Nie wiem czy jeszcze są halogenowe latarki, z tego co widzę na Alledrogo są głównie na LED-ach (a halogenowe są sporadycznie i tylko używane). Szkoda. A może da się kupić gdzie indziej?
Chciałbym aby szperacz (latarka) miał duży zasięg i w miarę możliwości dłuższy czas pracy. Idealnie gdyby zasięg był regulowany, a akumulator był wyjmowany (i dało się go wymienić)...

Jeśłi nie ma halogenów, to co polecacie innego? Mój budżet to 200-250 zł za nówkę z gwarancją.

Czytałem że polecane są latarki na diodach CREE, ale też dużo jest podróbek o znacznie gorszej jakości. W takim razie gdzie kupić, żeby się nie nadziać?

Dziękuję za sugestie!

Pozdr.
Lumen

w tym budżecie dostaniesz typowy sprawdzony i lubiany szperacz zaczepno-obronny czyli Convoy L6, przy czym szperacz to taki miecz świetlny bardziej do zadań ratowniczo-poszukiwawczych bo do ogólnych zastosowań będzie raczej mało praktyczny.   
jeśli to ma być coś co można wszędzie ze sobą zabrać i doświetlić spory obszar przed sobą na w miarę dużą odległość albo np. przyczepić dupką na magnesie w razie potrzeby to jeszcze raz polecę Lumintop EDC18 z płynną regulacją mocy i innymi bajerami

obie konstrukcje wyhaczysz na OLX sporo poniżej założonego budżetu.
nic się w nich nie rozpadnie bez przyczyny, wykonane są solidnie i posłużą długie lata jeśli nie będziesz ich zrzucał ze skały ;D

Lumen

Przyjrzałem się Astrolux-om. Nie znam tej firmy (inna sprawa, że jedyną firmę jaką znam to Maglite :)  ), ale ich sprzęt wygląda OK.
Poczytam o Astrolux C8 (trochę mała, ale może dobra. I akumulatory+ładowarka droższe od samej latarki :)  ) i poczytam o Astrolux FT03 (prezentuje się ciekawie) i porównam.
Zobaczę też co oferuje Lumintop EDC18 i Convoy L6.

Dzięki za podpowiedzi - przynajmniej wiem mniej więcej co wybrać. Najgorzej jest wybierać spośród kilkuset modeli :)
Za Waszą namowa będę kupował bezpośrednio od Chińczyka, będzie bez gwarancji, ale wyjdzie znacznie taniej.

Jak się pojawią kolejne pytania - to jeszcze uderzę na forum.

Pozdr.
Lumen