Recenzja latarki Convoy S2+ na diodzie SST-40 1800lm

Started by Krul-Mateusz, 2019-09-10, 23:22:48

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Krul-Mateusz

2019-09-10, 23:22:48 Last Edit: 2019-09-10, 23:48:12 by Krul-Mateusz
Convoy S2+ SST-40


Latarkę na testy dostarczył sklep Gearbest, za co serdecznie dziękuję.
Link do produktu: www.gearbest.com/tactical-flashlights/pp_009159742936.html?wid=1433363&lkid=57298155Zauważyłem, iż ostatnimi czasy moje recenzje stają się coraz krótsze... I nie, ta nie będzie próbą zmiany tego trendu. To dlatego, że dziś omówimy sobie konstrukcję znaną chyba każdemu. Swoją drogą ciekawe czy są na forum osoby, które z produktami marki Convoy nie miały jeszcze styczności ???. Nie sądze, ale może jednak. Wracając, nie będzie to kolejna recenzja S2+, bo tych w sieci jest mnóstwo. Skupię się jedynie na tym, co najistotniejsze w nowej odsłonie tego modelu, a więc na sterowniku i diodzie. Cała reszta pozostała niezmieniona, dlatego też nie ma powodu, dla którego miałbym ją opisywać.
To co pierwsze rzuca się w oczy w przypadku odświeżonej wersji jest oczywiście “1800lm”. Wszystko za sprawą nieco mocniejszego sterownika 5A, (normalnie 2.8A w przypadku 8x7135) i diody Luminus SST-40. Jak mniemam tak konfiguracja podyktowana jest względami ekonomicznymi, dlatego też brak boosta i diod XHP raczej nie dziwi. Chociaż modelem S11 Convoy pokazał, że boostów się nie boi… Jak prezentuje się stabilizacja w trybie turbo zobaczyć możecie na wykresie poniżej.
Not great, not terrible chciałoby się rzec. Płasko nie jest, ale latarka utrzymuje ilość światła powyżej 1000lm przez 3/4 czasu!
Teraz powinien być wykresik dla trybu wysokiego jednakże, ten mi się nie zapisał... :'(Jeśli chodzi o nagrzewanie się latarki, to myślałem, że będzie się ona grzać duużo szybciej. Jednak zanim ta zacznie parzyć - poświeci trochę czasu. Zabezpieczenie termiczne zostało zaprogramowane na 55*C, co jest w mojej opinii wartością optymalną.


Fabryczny mostek - łiiii

Skoro już zacząłem o tych trybach... Konsekwencją zmiany sterownika jest także nieco zmienione UI latarki. Z racji większej mocy dołożony został 4 tryb, natomiast migacze w postaci stroboskopu i trybu sos zostały całkowicie usunięte. Mi osobiście one nie przeszkadzały, ale znam osoby mające problemy z przypadkowym przeskakiwaniem z 3 trybów na 5 w pętli. Reasumując mamy tutaj do bólu proste, idioto-odporne UI, w którym nie da się pogubić.


Tryby zmieniamy przyciskiem na dupce latarki - kto by się spodziewał.

Teraz trochę o Luminusie SST-40. Wybór temperatury barwowej ograniczony został do jedynie dwóch pozycji - 6500K i 5000K. Jak już wiecie z tytułu recenzji - w moje ręce trafiła wersja 5000K. Podobnie jak w przypadku Nichii E21A, jej barwa zmienia się zauważalnie w zależności od emitowanej ilości światła. Duv z wyraźnie dodatniego przechodzi w mocno ujemny. W trybie niskim zaobserwować możemy nieco zielonego zabrudzenia, które na szczęście zanika już w trybie średnim. W turbo pojawia się sporo różu i fioletu. Często podkreślam swoje preferencje co do lekko zaróżowionej barwy światła, szczególnie w przypadku temperatury barwowej z okolic 4000K, jednakże w tym wypadku uważam, iż jest go za dużo. Barwa tejże SST-40 przywodzi mi na myśl słynną Nichię 219B R9080. Niestety nie mam możliwości ich skonfrontowania ze sobą.

To teraz lecimy do lasu...

Convoy S2+ ten zwykły najtańszy 1A 6500K
Convoy S2+ SST-40 5000K
Armytek Partner PRO
Armytek Prime PRO na soczewce 5*
Armytek Dobermann PRO
Armytek Predator PRO

Foty biedne, bo Samsung Jakuba okazał się robić gorsze fotki niż przypuszczałem...

Aaa jeszcze tu coś mam:

high
turbo

Omówić:
- driver
- tryby
- barwę

Checklista sprawdzona, tyle. Reszta jak w zwyczajnym Convoyu.

Na koniec jeszcze tylko małe porównanie wielkości:Podsumowanie:
Odświeżenie starego, dobrego S2+ można z całą pewnością uznać za udane. Ilość lumenów podwoiła się, a co chyba ważniejsze cena latarki utrzymała się poniżej stówki. Jeśli więc komuś potrzeba mocnej, sprawdzonej latarki, która nie nadszarpnie zbytnio budżetu - nie pozostaje mi nic innego, jak tylko gorąco polecić zakup Convoya S2+.Gorąco zachęcam do zapoznania się z innymi moimi recenzjami:
* www.torch.pl/forum/index.php/topic,64329 - Convoy S11 XHP-50.2
* www.torch.pl/forum/index.php/topic,64283 - Nitecore MH25GTS
* www.torch.pl/forum/index.php/topic,62885 - Armytek Dobermann PROZapraszam także do mojej grupy na FB: www.facebook.com/groups/latarkowa/
"Mieć rację godzinę wcześniej niż inni: przez godzinę być uważanym za element aspołeczny." ~Antoine de Rivarol

1984

Wolność, Równość, Braterstwo

"Na­leżenie do mniej­szości, na­wet jed­nooso­bowej, nie czy­ni ni­kogo sza­leńcem. Is­tnieje praw­da i is­tnieje fałsz, lecz dopóki ktoś upiera się przy praw­dzie, na­wet wbrew całemu światu, po­zos­ta­je nor­malny. Nor­malnosć nie jest kwes­tią statystyki. "

Bocian

W temacie wykresu: Cooling water? Chłodziłeś latarke wodą żeby zrobić wykres? A może to zabezpieczenie termiczne działa jak w stockowym S11 na XHP50? Mam takiego i obudowa lekko ciepła a latarka już redukuje moc, kolejne właczenie i redukcja już po kilku sekundach..

Krul-Mateusz

2019-09-11, 19:50:06 #3 Last Edit: 2019-09-11, 20:00:40 by Krul-Mateusz
Quote from: Bocian on 2019-09-11, 16:04:38
W temacie wykresu: Cooling water? Chłodziłeś latarke wodą żeby zrobić wykres? A może to zabezpieczenie termiczne działa jak w stockowym S11 na XHP50? Mam takiego i obudowa lekko ciepła a latarka już redukuje moc, kolejne właczenie i redukcja już po kilku sekundach..

Zawszę robię wykresy pod wodą - celem ukazania możliwości sterownika.
W normalnych warunkach latarka zaczyna zbijać po jakiś 4-5 minutach, kiedy to powierzchnia body jest już konkretnie nagrzana.

Co się tyczy Convoya S11 - testując go wykonałem także wykres niechłodzonego - zarówno w trybie turbo, jak i high. To i wszystko inne na jego temat znajdziesz w mojej recenzji, do któej odsyłam: www.torch.pl/forum/index.php/topic,64329

/Edit: tak sobie myślę czy przypadkem nie pomyliłeś Convoya S11 z M3... Obiło mi się o uszy, że M3 właśnie zaczyna zbijać kiedy body jeszcze zimne. Nie wiem czy jest to wina konstrukcji, która średnio radzi sobie z odprowadzaniem ciepła, czy może wina zabezpieczenia termicznego ustawionego na 45*C.
"Mieć rację godzinę wcześniej niż inni: przez godzinę być uważanym za element aspołeczny." ~Antoine de Rivarol

Bocian

Ale jaki w ogóle sens maja takie wodne testy? Latarkę powinno się traktować jako całość (dobrana moc, obudowa i jej możliwości radiacyjne) i testować w środowisku do pracy w jakim została zaprojektowana (na powietrzu czyt. pod intesywnym nawiewem, bo raczej nikt z nas na co dzień nie ma dostępu do komory klimatycznej). Testować w wodzie to można latarki do nurkowania... Ostatnio widzę mały wysyp chińskich sterowników liniowych FET z niby monitem temperatury (taki sterownik siedzi właśnie w tym convoy'u SST-40). I to turbo, które pokazałeś to nic innego jak DD przez tranzystor (ew. próba chwilowej regulacji prądu o wysokiej wartości np 5-6A), gdzie po wykryciu przekroczenia progu przełącza się w tryb Hi, który bardziej nazwałbym mid). Teraz dlaczego jest Mid a nie Hi... W sterowniku liniowym opartym o FET, gdzie mamy pomiar prądu LED na rezystorze niskiej wartości + wzmacniacz operacyjny etc. ) możemy mieć bardzo fajną i długą, płaską regulację praktycznie każdego poziomu jasności z bardzo małym dropem napieciowym (oraz bez PWM na wyjściu). Tylko jest jedno ale... Im większa różnica napięć (aktualne na akumulatorze vs napięcie przewodzenia LED dla prądu jaki chcemy regulować) przy średnich i wyższych prądach (np. 2, 3, 4A) powoduje wydzielanie się dużej ilości ciepła na tranzystorze (którego za bardzo nie ma jak schłodzić bo jest odizolowany padem termalnym od masy). Teraz mając emiter LED o niskim Vf (jak np. to rzeczone SST-40) i chcąc zrobić płaskie Hi na poziomie 2-4A) na tej architekturze sterownika spowoduje, że tranzystor bardzo szybko nabierze wysokiej temperatury, nagrzewając sterownik i mimo, że lampka będzie cały czas jeszcze stosunkowo chłodna to zadziała "bezpiecznik" termiczny. Przy niższych prądach nie ma z tym problemu (obstawiam tak do 1-1,5A) oraz bardzo wysokich (5-6A). Dla niskich, różnica napięć nabiera mniejszego znaczenia bo regulujemy niską wartość prądu a dla wysokich mamy z kolei niską różnicę napięć aku vs LED (P=U*I). W zwykłym sterowniku liniowych opartym na AMC7135 te moce rozkładane są np. na 8-12 układów z thermal-padami na masie/obudowie. W tym rozwiązaniu cała ta moc wydziela się w jednym małym elemencie, którego praktycznie nie ma jak schłodzić. Przepraszam jeśli kogoś zanudziłem ;-).

1984

Bocian nie strasz ludzi takimi postami >:D
A test w wodzie pokazuje czy latarka będzie świeciła równo w miarę rozładowywania się ogniwa, bo zasadniczo w wodzie zabezpieczenie termiczne nie powinno ograniczać jasności...

Wolność, Równość, Braterstwo

"Na­leżenie do mniej­szości, na­wet jed­nooso­bowej, nie czy­ni ni­kogo sza­leńcem. Is­tnieje praw­da i is­tnieje fałsz, lecz dopóki ktoś upiera się przy praw­dzie, na­wet wbrew całemu światu, po­zos­ta­je nor­malny. Nor­malnosć nie jest kwes­tią statystyki. "

Bocian

Quote from: 1984 on 2019-09-12, 08:41:54
Bocian nie strasz ludzi takimi postami >:D
A test w wodzie pokazuje czy latarka będzie świeciła równo w miarę rozładowywania się ogniwa, bo zasadniczo w wodzie zabezpieczenie termiczne nie powinno ograniczać jasności...


Przepraszam :-[
Ja tylko tłumaczę dlaczego sensowne tryby wysokie są w tych konstrukcjach, bez chłodzenia klucza, niewykonalne. I chłodzenie w wodzie nic tu nie da, bo ciepło wydziela się w środku (w sterowniku, gdzie odbywa się również pomiar temperatury) Chłodzenie obudowy, choćby w strumieniu Niagary, nic tu nie zmieni ::) Akurat ten, pożądany przeze mnie, wykres trybu wysokiego + wartość prądu jaka jest regulowana się koledze Krulowi nie zapisał  ::)

Dominik

Ja to nazywam oszustwem marketingowym - na ali ostatnio rozpisują to tak nawet 150% (100%), 60%, 30% - i jest pytanie jak przejść do trybu 100% ?
Włączyć 150% i poczekać aż się rozgrzeje  ;D

A ansi by nie przeszło  :P

Krul-Mateusz

Quote from: Dominik on 2019-09-13, 00:58:28
Ja to nazywam oszustwem marketingowym - na ali ostatnio rozpisują to tak nawet 150% (100%), 60%, 30% - i jest pytanie jak przejść do trybu 100% ?
Włączyć 150% i poczekać aż się rozgrzeje  ;D

Byłbyś tak uprzejmy i pokazał te oszustwa? Specyfikacjia w oficjalnym sklepie Convoya na Ali prezentuje się następująco:

"Mieć rację godzinę wcześniej niż inni: przez godzinę być uważanym za element aspołeczny." ~Antoine de Rivarol

Bocian

Mr. Krul Mateusz, weź już lepiej nic nie pisz więcej w tym temacie, bo wiadomo, że jak dostajesz free sampla od darczyńcy nie wypada napisać o nim bezpośrednio źle... Wnioski każdy wyciągnie sobie sam. Pozdrawiam  ;)

zieloczek100

Quote from: Bocian on 2019-09-13, 22:16:09
Mr. Krul Mateusz, weź już lepiej nic nie pisz więcej w tym temacie, bo wiadomo, że jak dostajesz free sampla od darczyńcy nie wypada napisać o nim bezpośrednio źle... Wnioski każdy wyciągnie sobie sam. Pozdrawiam  ;)
O Convoy z reguły nie można napisać nic złego - to dobre światełka :)

Czekamy na wykres dla trybu High :)

Krul-Mateusz

Quote from: Bocian on 2019-09-13, 22:16:09
Mr. Krul Mateusz, weź już lepiej nic nie pisz więcej w tym temacie, bo wiadomo, że jak dostajesz free sampla od darczyńcy nie wypada napisać o nim bezpośrednio źle... Wnioski każdy wyciągnie sobie sam. Pozdrawiam  ;)

Widać, że nie czytasz moich recenzji, bo gdybyś to robił nie pisał byś takich głupot.
"Mieć rację godzinę wcześniej niż inni: przez godzinę być uważanym za element aspołeczny." ~Antoine de Rivarol

tomking

Quote from: Krul-Mateusz on 2019-09-15, 22:52:04
Widać, że nie czytasz moich recenzji, bo gdybyś to robił nie pisał byś takich głupot.


Ja czytam, no i przebacz, ale "święty=obiektywny" to ty nie jesteś... >:D
Rzeczą ważniejszą od wiedzy jest wyobraźnia.

diodek

Witam.

Quote from: zieloczek100 on 2019-09-15, 09:21:11
Czekamy na wykres dla trybu High :)

Ja podjąłem się jego zrobienia. Jak znajdę chwilę to go zrobię i wrzucę. Cierpliwości.

@Dominik, podaj proszę link gdzie jest to owe 150% Convoya, z chęcią to zobaczę.
Diodek.pl - Testy latarek Convoy i nie tylko

Krul-Mateusz

Quote from: tomking on 2019-09-16, 20:45:24
Ja czytam, no i przebacz, ale "święty=obiektywny" to ty nie jesteś... >:D

Oczywiście, w końcu recenzja z definicji jest rzeczą ściśle subiektywną.


@diodek dzięki, czekam również :)
"Mieć rację godzinę wcześniej niż inni: przez godzinę być uważanym za element aspołeczny." ~Antoine de Rivarol