Recenzja Lampy Xiaomi Yeelight JIAOYUE 480 LED Starry Lampshade

Started by zieloczek100, 2019-01-02, 10:17:01

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

zieloczek100

Cześć,

Od dłuższego czasu myślałem o zmianie oświetlenia w moim pokoju. Wybór padł na produkt Xiaomi, a dokładniej - Yeelight JIAOYUE YLXD05YL 480 LED w wersji Starry Lampshade czyli „Gwieździsty klosz”.
2200lm, 2700-6500K, CRI 95 (wskaśnik oddawania barw – dla słońca 100) i efekt gwieździstego nieba (to tylko efekt na lampie, a nie na suficie).

Lampę zamówiłem tutaj: https://www.gearbest.com/flush-ceiling-lights/pp_1119165.html?wid=1101231&lkid=18911138 . Fast-08 to magazyn znajdujący się w Polsce z darmową dostawą. Sklep jest zloklalizowany w Chinach – polecam płatność przez PayPal.
Gwarancja rok czasu (w tym 180 dni ochrony PayPal od momentu zakupu) realizowana prawdopodobnie w Chinach lub Holandii (serwis telefonów Xiaomi, nie wiem, jak wygląda dla tego typu produktów).

Czy było warto? Postaram się znaleźć odpowiedź na to pytanie.

Lampa zapakowana jest w sporych rozmiarów tekturowe opakowanie.


W środku zabezpieczona jest styropianemOprócz lampy w opakowaniu znajdziemy:
- pilot do zdalnego sterowania (bluetooth)
- instrukcję w języku chińskim
- zestaw montażowyPo wyjęciu pilota z pudełka należy zdjąć tylną klapkę i wyciągnąć zabezpieczenie baterii


Moja wersja to wersja z gwiazdkami, lampa wygląda świetnie, szczególnie wieczorem. Możemy ustawić niski tryb świecenia, przechodząc obok lampy widzimy jak w przepiękny sposób mienią się gwiazdki – coś fantastycznego!
Montaż:
Zamontowanie lampy jest banalnie proste. Od spodu znajduje się element, który przykręcamy do ściany. Musimy ściągnąć do siebie czerwone elementy, odskoczy środkowa część.
U siebie nie musiałem wiercić nowych dziur w suficie, udało mi się zamontować ten element do miejsc montażowych poprzedniego żyrandola.
Po podłączeniu przewodów i przykręceniu do ściany wystarczy, że wciśniemy lampę – nie polecam naciskać jej na środku, ponieważ materiał jest dosyć elastyczny i możemy go w ten sposób uszkodzić. Cały montaż powinien trwać nie dłużej niż 15-60 minut w zależności czy musimy wywiercić nowe otwory, czy nie.
Lampa jest odporna na kurz – IP50. Do wyczyszczenia lampy, wystarczy, że ściągniemy do siebie dwa czerwone elementy, wyczyścimy lampę i ponownie ja zamontujemy.
Zapomnijcie o niewygodnym czyszczeniu starych kloszy :)
Zacznę od obsługi i sparowania pilota.
Parowanie pilota z lampą – włączamy lampę (do prądu), na krótką chwilkę wciskamy przycisk OFF i M – dioda w pilocie zacznie błyskać, po chwili lampa zacznie przygasać – to znak, że pilot został połączony z lampą.
Proste? – proste. Całość trwa kilka sekund.
Obsługa:
- OFF wyłączy lampę,
- ON – włączy lampę (w ostatnim zapamiętanym ustawieniu),
- znaczek księżyca – zmieniamy temperaturę barwową, ciekawostką jest, że w aplikacji Yeelight możemy wybrać jedno z gotowych ustawień (2700K, 3500K, 4000K, 5500K, 6500K), a pilot pozwala na wybranie jednego z: 2700K, 4000K, 5500K, 6500K, pomijając najbardziej optymalne ustawienie (w mojej ocenie) – 3500K. To nie jest problem, ponieważ możemy z poziomu aplikacji ustawić w jakim trybie nasza lampa włączy się, ale o tym później,
- M – zmienia pomiędzy trybem księżyc (noc) i słońce (dzień),
- plus i minut – to chyba oczywiste.

W aplikacji Yeelight jest możliwość ustawienia trybu nocnego, ustawimy sobie tryb nocny w godzinach np. 1-7 i w tych godzinach każdy przycisk na pilocie aktywuje lampę w trybie nocnym, a czas ustawiony w aplikacji (np. po 1, 3 itp.) minutach wyłączy lampę.
Na początku myślałem, że z moją lampą jest coś nie tak, ponieważ wieczorami (miałem ustawione inne godziny) w trybie nocnym – dla przyjemnej barwy 2700K i niższej intensywności światła lampa wyłączała się po kilku minutach


Lampą możemy sterować za pomocą aplikacji
M Home - https://play.google.com/store/apps/details?id=com.xiaomi.smarthome&hl=pl
Lub Yeelight - https://play.google.com/store/apps/details?id=com.yeelight.cherry&hl=pl

Omówie tą druga aplikację, ponieważ od początku korzystałem własnie z tej aplikacji (Yeelight). Czy jest lepsza od Mi Home? – tego jeszcze nie wiem, dopiero zaczynam testy – Yeelight wydaje się bardziej rozbudowana.

Po zainstalowaniu aplikacji musimy zalogować się do konta Xiaomi.
Następnie klikamy dodaj urządzenie, wybieramy „Lampa sufitowa księżyc LED”, klikamy Następny i z listy wybieramy naszą lampę.
Wybieramy sieć WiFi z którą nasza lampa będzie nawiązywać połączenie, i czekamy kilka sekund.Cały proces łączenia lampy z aplikacją trwał niespełna 2 minuty + ewentualny czas na założenie konta Xiaomi.

Po włączeniu aplikacji i przejścia do zakładki Urządzenie, na liście widzimy dostępne urządzenia i obecny stan.
Po kliknięciu w naszą lampę mamy dostęp do ustawień zaproponowanych przez producenta.
W tym miejscu jest mały błąd aplikacji. Jeżeli nasza lampa ustawiona jest w trybie „Słońce” i klikniemy tryb Sunrise to lampa nie przełączy się w tryb nocny. Musimy wcześniej włączyć tryb księżyc (lub inny tryb, który zmieni grupę trybów na nocny – np. Night Mode) i wtedy lampa będzie działać w trybach nocnych. Podobnie jest z trybem Sunset czy Candle Flicker.


Do codziennego użytkowania lampy możemy wykorzystać opcję Słońce lub Księżyc + dostępne zmiany jasności.

Z prawej strony na dole znajdziemy strzałkę do wyciągnięcia menu lampy, jeżeli już jestem zmuszony skorzystać z aplikacji, korzystam własnie z tego menu. Najczęściej klikam tryb – 3500K, ustawiam jasność i to wszystko.
- Mamy możliwość ustawienia ulubionych ustawień (czyli np. 3500K i maksymalna jasność),
- Harmonogram (godziny włączania i wyłączania lampy + w jakich trybach)
- Odliczanie (po jakim czasie lampa wyłączy się)
- Tryb nocny – opisywałem go przy opisie pilota
- Zdalne sterowanie – z tego poziomu możemy odłączyć pilota lub sterować aplikacją tak jak sterujemy pilotem
- Opaska Mi – teoretycznie lampa powinna wiedzieć, kiedy usypiamy i wyłączyć się. Niestety z moją opaską nie działa. Aplikacja wykrywa opaskę, zapisuje ją, ale nie chce współpracować. W najbliższych dniach będę testował aplikację Mi Home – być może to wina aplikacji.
- Domyślna lampa – w tym ustawieniu mamy możliwość ustawienia co lampa ma zrobić jeżeli fizycznie włączymy ją (przyciskiem do włączania światła w pokoju). Ciekawe, że aplikacja pokazuje np. tryb Sunrise itp., ale nie pozwala wybrać żadnego trybu. Najlepiej ustawić wybraną jasność i temperaturę barową, wejść w tą opcję i zapisać ustawienie.
Ja u siebie mam ustawioną jasność 100% i 3500K. Na co dzień nie muszę korzystać z pilota, robię tylko pstryk i lampa włącza się w takim ustawieniu.
- Aktualizacja oprogramowania – od czasu do czasu pojawia się nowsze oprogramowanie
- Sterowanie przez LAN – to dla tych, którzy jeszcze bardziej chcą dostosować lampę

Poniżej umieszczam film, nagrałem krótkie rozpakowanie i sterowanie lampą przy pomocy pilota i aplikacji.
Pod filmem znajdziecie link do lampy i kod rabatowy (jeżeli taki znajdę).
https://www.youtube.com/watch?v=vPu87-BGAcw&feature=youtu.beKilka słów podsumowania.
W pierwszym momencie po rozpakowaniu lampy pomyślałem sobie – myślałem, że będzie inaczej wyglądać. Podłączyłem na krótko, żeby sprawdzić, jak świeci i jak działa, minęło kilka chwil zanim sparowałem pilota, następnie połączyłem z aplikacją. Nie miałem czasu, żeby ją zamontować i lampa leżała przez kilka dniu na biurku.
Wcześniej miałem zwykły żyrandol a w nim 3 lampy (potocznie nazywane żarówkami) LED Philips 5,5W i 470lm każda (łącznie 1410lm), temperatura barwowa 2700K i CRI ponad 80.
Producent Yeelight dla lampy w wersji 480 LED podaje do 1,5 (dla trybu księżyc) do 2200lm (prawdopodobnie dla zimej barwy), regulację temperatury barwowej 2700-6000K (aplikacja podaje do 6500K) oraz bardzo ważny parametry – CRI na poziomie 95 (podejrzewam, że dla barwy 2700K, dla zimniejszych będzie nieco niższy).
Czym jest CRI? - https://pl.wikipedia.org/wiki/Wsp%C3%B3%C5%82czynnik_oddawania_barw

Mój pokój ma 13,5m2, poprzednio używane 3 lampy Philipsa dobrze oświetlały mój pokój, ale teraz uważam, że jest bardzo jasno, czasami nawet zbyt jasno – do tego stopnia, że przyciemniam lampę pilotem.  Jasność wersji 480 LED ze spokojem wystarczy do pokoju ok. 15m2.
Jakość światła – tego byłem najbardziej ciekawy. Dane na papierze mogą wyglądać lepiej lub gorzej, podobnie jest z lampami Philipsa (żarówkami), CRI 80+, barwa 2700K – czyli taki standard. Chwilę potem włączyłem lampę Xiaomi, ustawiłem na 3500K – okazuje się, że różnica w jakości światła to przepaść.
Macie podobne „żarówki” LED w domu? Spróbujcie przyjrzeć się jak świecą – a zauważycie sporo zielonego w tym świetle, odmienną barwę poszczególnych egzemplarzy itp.
Xiaomi Yeelight nie jest tanią lampą, w zamian oferuje świetnej jakości światło, sterowanie pilotem i aplikacją oraz świetny wygląd – wystarczy, że zostawicie lampę w najniższym trybie (nawet 1,5lm) lub nieco jaśniejszym i ktoś wejdzie do pokoju – uśmiech na twarzy gwarantowany, szczególnie ilość gwiazd, które mienią się różnymi kolorami.
Czy jestem zadowolony? – jestem bardzo zadowolony, gdybym miał zmienić lampę to jedynie na wersję 650 LED z Ambilight – cóż... różnica w cenie pomiędzy jedną a drugą lampą jest zbyt duża.


Dominik

Pytanie jak jest z rzeczywistymi parametrami tego światła ? Plus bezpieczeństwo fotobiologiczne -> wyeliminowanie frakcji niebieskiej z lampy ledowej. Dla przykładu 2 żarówki, w obu przypadkach CRI 80+.Wiem, że fajnie jest coś opisać, ale bez pewnych możliwości technicznych nawet bym się tego tematu nie dotykał... Mam nadzieję, że ta lampa trzyma parametry ale tak HGW.

Harry

Quote from: Dominik on 2019-01-02, 11:40:50
Plus bezpieczeństwo fotobiologiczne -> wyeliminowanie frakcji niebieskiej z lampy ledowej.

Rzuć mi, proszę, jedno zdanie, czemu się to robi. Żebym sobie poczytał.

Dominik

Harry, na zachodzie to już sprawa niemłoda, ale w PL to świeżynka, nie wiem czy sobie poczytasz. Generalny problem jest taki, że w wielu ledach w zakresie 400-490 nm mamy peak światła niebieskiego ze względu na konwersję światła na luminoforze (słaby luminofor = dużo niebieskiego). Długotrwała ekspozycja na światło niebieskie może powodować uszkodzenia siatkówki, dodatkowo zaburzenia cyklu dobowego przez zatrzymanie wytwarzania melatoniny (dlatego w niektórych nowych telefonach wprowadzono tryb nocny ze zmianą podświetlenia).

sp5it

Surefire U2 MC-E, Armytek Predator PRO 2.5, K40M@7A, Zebralight SC600W MK3 HI

zieloczek100

Nie potrafię sprawdzić.
Ta lampa nie ma mikrofonu (nic mi o tym nie wiadomo), danych o nas raczej nie ma jak zbierać, ale dane w jakich godzinach używamy lampy, danych o wifi itp... - kto to może wiedzieć.

Inna lampa nocna, Xiaomi Philips już ma mikrofon...
Z drugiej strony lampę Xiaomi yeelight najlepiej steruje się pilotem, możemy ją odłączyć od internetu.

Harry

Quote from: Dominik on 2019-01-02, 14:22:23
Długotrwała ekspozycja na światło niebieskie może powodować uszkodzenia siatkówki, dodatkowo zaburzenia cyklu dobowego przez zatrzymanie wytwarzania melatoniny (dlatego w niektórych nowych telefonach wprowadzono tryb nocny ze zmianą podświetlenia).

O tym drugim wiem, o tym pierwszym jeszcze nie. Poczytam. Dziękuję.

zieloczek100

Czy z Twojego obrazu wynika, że przy testowanym źródle światła barwa 4000K "wytwarza" za dużo niebieskiego?

Ciekawi mnie jak to wygląda w tanich ledach philipsa, osrama itp.
Kilka lat temu (ok 5) kupiłem 3 LEDy Philipsa, jakieś 2-3 lata temu ok 10W osram - te LEDy charakteryzuje spora waga.
Niedawno na allegro kupiłem ponad 10 sztuk Philips po ok 7-8zl. Te LEDy są bardzo lekkie, czy to normalne ?

sałron

Quote from: zieloczek100 on 2019-01-03, 02:18:16
Niedawno na allegro kupiłem ponad 10 sztuk Philips po ok 7-8zl. Te LEDy są bardzo lekkie, czy to normalne ?

Konkurencja olbrzymia. Ceny spadają. Tną koszty na chłodzeniu. A tego, że za 5000h wydajność spadnie na łeb, nikt już nie zauważy... Fakt faktem, że obecnie stosuje się efektywniejsze czipy niż przed laty, ale nie na tyle aby przestał istnieć problem ciepła i związanego z tym chłodzenia w celu zapewnienia rozsądnych warunków pracy.
Nadmiar światła umniejsza istnienie.   [Czesław Miłosz]

Dominik

Przez ostatnie 4 lata - pi razy około 10% mniej idzie w ciepło.

sałron

No. To co to jest? A "żaróweczki" współczesne są wagi piórkowej... :D
Nadmiar światła umniejsza istnienie.   [Czesław Miłosz]