Fenix E16, XP-L Hi neutral 700lm - recenzja latarki

Started by zieloczek100, 2018-12-26, 17:35:01

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

zieloczek100

Witajcie,


Przeglądając ofertę latarek Fenixa mogłoby się wydawać, że jest to producent, którego latarki dopracowane są pod każdym względem.  Czy zawsze tak jest? – technicznie można powiedzieć, że jest bardzo dobrze, ale sterowanie… to nie zawsze jest najlepsze.
A wygląd? – pod tym względem, Fenix „robi robotę”, ich latarki są inne niż konkurencji, nie naśladują żadnych znanych wzorców i to mi się podoba!

Bohatera dzisiejszej recenzji otrzymałem do testów dzięki uprzejmości Kolba.pl - https://kolba.pl/product/24034,latarka-diodowa-fenix-e16
Oraz producenta - http://www.fenixlight.com/ProductMore.aspx?id=3284&tid=11&cid=1#.XB_1qVxKiUm - Dziękuję 😊

Latarka zapakowana jest w klasyczne (dla Fenixa) – pomarańczowo czarne opakowanie z oknem, które pozwala podziwiać piękno E16 – i to nie jest żart


W zestawie znajdziemy:
- latarkę,
- instrukcje obsługi,
- kartę gwarancyjną,
- ulotkę reklamową,
- metalowe kółko do kluczy,
- oring,
- smycz na nadgarstek.
Niestety nie znajdziemy ogniwa 16340.
Fenix E16 pokryty jest półmatową anodyzacją, szczególną uwagę zwraca duży, wystający klips. Latarka mierzy około 52mm długości, jej średnica to około 22mm (bez klipsa), z klipsem w najszerszym miejscu – około 26mm


Optyka: E16 nie został wyposażony w klasyczny reflektor OP lub SMO, zastosowano tutaj optykę TIR – która świetnie rozprasza światło oraz zapewnia całkiem przyzwoity zasięg.
Dioda – producent określa ją jako Neutral, ale mianem Neutral określa również diodę w czołówce HL60R, a obie te barwy nie są do siebie podobne.
W E16 Fenix zastosował diodę XP-L Hi o barwe około 4000K – uważam to za genialne posunięcie, krótko mówiąc, czekałem na taką latarkę!


Główka z lekkim nacięciami, których zadaniem jest sprawne odprowadzanie ciepła z latarki – tego jest całkiem sporo, szczególnie, że z tak niewielkiej latarki otrzymujemy 700lm !


Przycisk podobnie jak bezel chroniący szybkę przed stłuczeniem jest koloru – coś pomiędzy brązem a mosiądzem. Przycisk nie ma luzów, pracuje z wyraźnym klikiem, jest płaski co powinno uniemożliwić odblokowanie zablokowanej latarki np. w torebce czy kieszeni
Tuba środkowa pokryta jest delikatnym moletowaniem, wyczuwalne pod palcem, ale nie przeszkadzaZakrętka a raczej dolna część latarki, jest płaska, pokryta identycznym wzorkiem jak tuba środkowa, z miejscem na smycz. „Dupka” posiada magnes, jest dosyć słaby, ale bez problemu utrzyma latarkę


Jeszcze na chwilę wrócę do przycisku – latarka nie posiada portu USB, ładowania magnetycznego, ogniwo wymienamy odkręcając główkę – okazuje się, że przycisk lekko obciera o klips, po kilku tygodniach użytkowania nie ma żadnych śladów, ale ciężko jest mi ocenić co będzie za kilka latZakrętki nie odkręcimy, to może chociaż ładny gwint? Gwint wykonany jest bardzo ładnie, oring stwarza odpowiedni opór przy okręcaniu główki oraz jest całkowicie suchy!  Mam inny model Fenixa – również latarka zasilana z ogniw 16340, gdzie gwint jest suchy. Fenix nie chce aby jego klienci pobrudzili dłonie smarem?


W środku dosyć twarda sprężyna


Sterownik – obok diody to drugi najważniejszy element latarki.
Szukaliście możliwości natychamiastowego włączenia TURBO, Moon, a może chwiliwe TURBO (przytrzymując przycisk) – to zapomnijcie.

Sterowanie banalnie proste:
- latarkę włączamy przytrzymując przycisk 0,5 sekundy,
- startuje w ostatnim zapamiętanym trybie,
- tryby zmieniamy wciskając przycisk (1 klik – 1 zmiana) od najniższego 3lm do najwyższego 700lm
- latarkę wyłączamy przytrzymując przycisk przez 0,5 sekundy.

Zabezpieczenie przed zbytnim rozładowaniem ogniwa zabiera nam tryb TURBO już przy około 3,6V.

Fenix E16 posiada ukryte strobe – przy włączaniu przytrzymujemy przycisk przez 1,2 sekundy.
Jest jeszcze blokada przez przypadkowym włączeniem – dwa szybkie kliki na wyłączonej latarce w ciągu 0,5 sekundy aktywują lub dezaktywują zabezpieczenie.
Fenix podaje, że latarka posiada dwa zabezpieczenia, drugim jest klips, który możemy ustawić w taki sposób, który uniemożliwia, a w zasadzie to trochę utrudnia włączenie latarki  - mocniejszy nacisk aktywuje latarkę, ponieważ klips jest dosyć miękki – bardzo wygodny jeżeli zaczepiamy do kieszeni.

Zabezpieczenie przed zbyt wysoką temperaturą – temperatura wzrasta niebezpiecznie wysoko? Latarka obniża jasność.
Chociaż… to chyba zwykłe ograniczenie czasowe, ponieważ:
Na stronie producenta można znaleźć informację, że latarka posiada zabezpieczenie przed zbyt wysoką temperaturą, włączając kilka razy E16 w TURBO bez problemu osiągnąłem blisko 70℃, więc warto mieć na uwadze, że E16 nie nadaje się do ciągłego korzystania z tego trybu (chociaż chyba nikt nie spodziewał się, że może być inaczej).
Lubię producentów, którzy umieszczają prawdziwe informacje na etykiecie lub w instrukcji obsługi odnośnie czasów działania – tak petz… apsik..
Fenix w trybie TURBO podaje czas działania 1h i 5min (uwzględniając spadek do około 270lm) – mój wykres pokrywa się z wykresem umieszczonym w instrukcji obsługi. Mała latarka, mało światła – może kiedyś, ale… wybierając E16 lepiej korzystać z trybu 150lm lub nawet 30lm, to sporo światła (w tym przypadku pięknego światła) a czas działania wydłuża się zdecydowanie w porównaniu do trybu TURBO.
Zasilanie:
Mam w domu 3 ogniwa 16340: Lumintop USB, Fenix i KeepPower – wszystkie ogniwa pasują bez najmniejszych problemów
Na tle staruszka, czyli JETBeam JET-1 MK


A tutaj dołączył jeszcze EAGTAC PC30LC2-R zasilany ogniwami 18650


Ile to maleństwo wnosi na wagę z ogniwem 16340? – 40 gram


Zdjęcia w terenie, ustawienia aparatu ISO-200, f/2, 1s, balans bieli - Świetlówki H

Z ciepłymi diodami mam o tyle problem, że aparat nieco za bardzo podkręca zdjęcia w stronę czerwonego – to powód, dlaczego jest tak duża różnica w barwie pomiędzy trybem średni a TURBO. Najbardziej realna barwa E16 to ta na zdjęciach w trybie TURBO.
Niektóre zdjęcia są rozmazane – zdjęcia wykonuję tanim kompaktowym aparatem, dodatkowo pora roku nie sprzyja robieniu zdjęć, szarość na zewnątrz, brak liści na drzewach i „wyblakła” trawa. Większość latarek w rzeczywistości świeci lepiej/ładniej niż na zdjęciach, często nie są to wielkie różnice, ale warto mieć to na uwadze.

Fenix E16 – od niskiego do TURBO


JETBeam JET-1 MK - TURBO


Nextorch TA30 – TURBO


Fenix E16 – od średniego do TURBO

EAGTAC PX30LC2-R (XP-L Hi około 4000K) – TURBO, warto wziąć pod uwagę, że to zdjęcie pochodzi z innego okresu roku


JETBeam JET-1 MK - TURBO


Nextorch TA5 – TURBO


Nextorch TA30 – TURBO


W pierwszej chwili pomyślałem – ale to małe. Czytając informacje na stronie producenta odnośnie diody – XP-L Hi neutral white myślałem, że dostanę diodę o barwie około 5000K – podobną do tych, które montują w swoich czołówkach HL60R, jednak jak pozytywne było moje zdziwienie, gdy pierwszy raz włączyłem latarkę! – szybko stwierdziłem, że to moja ulubiona barwa, podobna do tej, którą na co dzień użytkuję w latarce EAGTAC.

Kilka słów podsumowania:
Podsumowując, Fenix E16 jest świetnie wykonaną latarką, minimalistyczną, z elementami w kolorze pomiędzy złotym, mosiężnym a brązem – niewielkie akcentowanie barwy sprawia, że E16 w tłumie wygląda po prostu świetnie. Testując HL60R (którego używam do dzisiaj) napisałem, że nie jest to kolejna nudna latarka – tak jak HL60R wyróżniał się kolorem, tak E16 wyróżnia się wymienionymi kolorkami – w mojej ocenie, wygląda pięknie!
W tym momencie chciałbym ponarzekać – że sterowanie nie pozwala wybrać TURBO lub Moon z pozycji wyłączonej latarki, że nie mogę włączyć chwilowego TURBO. I tak dalej. Prwada jest taka, że to normalna praktyka w firmie Fenix i większość, jak nie wszystkie latarki tego producenta są zbudowane w taki właśnie sposób.
5 lat gwarancji + dodatkowe 6 miesięcy po rejestracji na stronie: http://latarki-fenix.pl/rejestracja-latarki , piękna barwa światła, niewielkie rozmiary i fantastyczny wygląd – dla osób, które stoją przed wyborem zakupu tej latarki – ja uważam, że warto chociażby na sam fakt wykorzystania diody o barwie 4000K !

Jeszcze jedno – w zestawie nie otrzymujemy ogniwa 16340, ogniwo należy kupić we własnym zakresie !

Dziękuję za uwagę.
Życzę Wam udanych zakupów w zbliżającym się 2019 roku!
ErykKrul-Mateusz

Miałem okazję się nią pobawić. Znakomita latareczka - estetyczna, mała, a do tego mająca świetną barwę światła.

"Mieć rację godzinę wcześniej niż inni: przez godzinę być uważanym za element aspołeczny." ~Antoine de Rivarol

1984

No nie może być szybka na optyce TIR ::)
Widzą fachowcy z Olightem jak się powinno robić latarki?
Szkoda że wł/wył poprzez przytrzymanie klika.
Wolność, Równość, Braterstwo

"Na­leżenie do mniej­szości, na­wet jed­nooso­bowej, nie czy­ni ni­kogo sza­leńcem. Is­tnieje praw­da i is­tnieje fałsz, lecz dopóki ktoś upiera się przy praw­dzie, na­wet wbrew całemu światu, po­zos­ta­je nor­malny. Nor­malnosć nie jest kwes­tią statystyki. "

RBT

Dziękuję za recenzję ilustrowaną ładnymi zdjęciami. Nie jest to jednak latarka dla mnie. Dlaczego? Po pierwsze zasilanie i wymiary. Jest za mała (krótka) do wygodnej pracy, za gruba do wygodnego noszenia. Do takich świecidełek najwygodniejsze są jednak ogniwa AA. Po drugie (tu można się spierać) dioda neutral wg. mnie to światło 5000-6500K. 4000K może się niektórym podobać, bo czemu nie, ale nazywanie takiego światła neutralnym to nadużycie, gdyż jest już ono bardzo "ciepłe". Sterowanie też nie do końca przemyślane - tu do ideału zbliżył się Olight w swoich batonach, zwłaszcza w nieprodukowanym już S30 (mam, chyba jeden z ostatnich nieskażonych niebieską zarazą). No i wreszcie dizajn. O ile bryła jest w porządku, to niepokoi mnie, chyba już manieryczne, wprowadzania nowych akcentów barwnych kompletnie nie pasujących do czerni i srebrnego klipsa.

karol123pl

Świetna recka jak i latareczka. Jak porównanie do małych Olightów?

zieloczek100

Nigdy nie miałem Olighta :), może @Krul-Mateusz powie coś więcej :)

Cerber

 :o
fotek natrzaskałeś jak jakiejś gorącej lalce  ;D
 Tint ładny, fenix w końcu odkrył
że są inne diody na rynku poza ~7000k
 Ale niepotrafią ich jeszcze rozróżniać.
światło neutralne to 5000-6000K
  Dzięki za fajna recke

Krul-Mateusz

Quote from: karol123pl on 2019-02-05, 14:30:59
Świetna recka jak i latareczka. Jak porównanie do małych Olightów?

S1 i S1 MINI są już jakiś czas na rynku, więc Fenix miał czas, żeby podpatrzeć co się sprawdza a co nie. E16 jest nie tylko mniejszy od S1 MINI, ale co ważne w tej całej miniaturyzacji nie zagalopowali się tak jak Olight, który wsadził jakieś miniaturowe magnesy, które ledwo co są w stanie utrzymać latarkę na idelnie płąskiej, nieruchomej powierzchni. Magnesik z E16 nie ma z tym problemu. Na plus zaliczę także odpatrzony od Olighta klips, który jest w Fenixie sztywniejszy przez co latarka nie wysuwa się tak łatwo. Szkoda tylko, że nie jest anodyzowany na czarno. Największym plusem E16 jest barwa światła, która to już zdążyli popsuć w E18R. W E16 siedzi najpewniej XP-L HI V2 5D o bardzo przyjemnej lekko ciepławej (4000K) barwie, z delikatną nutą różu. Olight dalej uparcie wpycha w swoje latarki okrpne zimne emitery, o barwie gorszej niż na sali operacyjnej. Co prawda jest jeszcze wersja High CRI o rzekomo neutralnej barwie, ale tint-shift jest tak potężny, że równie dobrze mógłby zastąpić tęczę w nowej partii Biedronia. UI w Olightach jest moim zdaniem bardziej intuicyjne, ale może to być spowodowane faktem, że sam swoją przygodę latarkami zaczynałem właśnię od Olightów. Kwestii niebieskich wstawek vs. miedzianych nie komentuje, albowiem jest to kwestia indywidualna. Mi bardziej do gustu przypadły te z Fenixa.

"Mieć rację godzinę wcześniej niż inni: przez godzinę być uważanym za element aspołeczny." ~Antoine de Rivarol

1984

Tak się zapytam, te "miedziane wstawki" są z miedzi, czy tylko ją udają?

Wersja ti:

https://youtu.be/yLuy5wP1f9g

Brawo! Taka trochę "cygańska" wersja :)
Wolność, Równość, Braterstwo

"Na­leżenie do mniej­szości, na­wet jed­nooso­bowej, nie czy­ni ni­kogo sza­leńcem. Is­tnieje praw­da i is­tnieje fałsz, lecz dopóki ktoś upiera się przy praw­dzie, na­wet wbrew całemu światu, po­zos­ta­je nor­malny. Nor­malnosć nie jest kwes­tią statystyki. "

Krul-Mateusz

Quote from: 1984 on 2019-02-11, 00:38:11
Tak się zapytam, te "miedziane wstawki" są z miedzi, czy tylko ją udają?

Pisząc to miałem na myśli ich barwę... Z miedzi jako takiej raczej nie są zrobione.
"Mieć rację godzinę wcześniej niż inni: przez godzinę być uważanym za element aspołeczny." ~Antoine de Rivarol

1984

Wolność, Równość, Braterstwo

"Na­leżenie do mniej­szości, na­wet jed­nooso­bowej, nie czy­ni ni­kogo sza­leńcem. Is­tnieje praw­da i is­tnieje fałsz, lecz dopóki ktoś upiera się przy praw­dzie, na­wet wbrew całemu światu, po­zos­ta­je nor­malny. Nor­malnosć nie jest kwes­tią statystyki. "

zieloczek100

Producent podaje na stronie produktu:
*Stainless steel side switch for one-switch control

Przycisk jest chłodny jak reszta obudowy, nie mam 100% pewności z czego jest wykonany, jeżeli to plastik - to świetnie udaje metal.

Misiakus

Da się wyjąć ten magnes ? Kolega się zastanawia ale magnes w kieszeniach psuje pendrajwy :) Dzięki.
Quark MiNi 123 XP-G, Quark AA tytanowy, SureFire E2e HA, JetBeam PA40 T6, Convoy S2 (XM-L2 T4 7A3), ZebraLight H600w, SC600w III HI, SC62w, SC32w, Nitecore EC4SW, Lumintop IYP365 (219BT), Astrolux A01 (219B) - http://www.torch.pl/forum/index.php/topic,55987.msg205746

tomking

Czy magnes można wyjąć to nie wiem, ale można pendrive dać do innej kieszeni albo kupić sobie antimagnetic np: https://www.amazon.com/Flash-Drive-Waterproof-Shockproof-Antimagnetic/dp/B07SC6B62B
Rzeczą ważniejszą od wiedzy jest wyobraźnia.

sp5it

Quote from: Misiakus on 2019-10-15, 08:42:03Kolega się zastanawia ale magnes w kieszeniach psuje pendrajwy :) Dzięki.
Kto ci takich głupot nagadał?
M
Surefire U2 MC-E, Armytek Predator PRO 2.5, K40M@7A, Zebralight SC600W MK3 HI