Wuben TO40R, XP-L2 1200lm

Started by zieloczek100, 2018-03-23, 10:09:42

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

zieloczek100

2018-03-23, 10:09:42 Last Edit: 2018-09-06, 14:47:09 by zieloczek100
Witajcie,Po testach ciekawej i niedrogiej latarki Wuben TO46R przyszedł czas na kolejną latarkę tej firmy, bliźniaczo podobna konstrukcja, czyli - Wuben TO40R.
Recenzję Wuben TO46R znajdziecie tutaj:  http://www.torch.pl/forum/index.php?topic=63560.0
Latarka dostępna jest w sklepie Banggood - https://www.banggood.com/Wuben-T046R-3xXP-G3-1300Lumens-5Modes-USB-Rechargeable-LED-Flashlight-p-1202282.html?p=1V151010850342015015&utm_campaign=zie&utm_content=chendongling (mój reflink) z kodem: YT046R cena spada o 38%.

Specyfikację modelu Wuben TO40R na stronie producenta: http://www.wubenlight.com/product/1031

W TO40R oprócz zmiany optyki nastąpiła również zmiana opakowania, zupełnie inny sposób zapakowania, inne kolory opakowania.


Na opakowaniu znajdują się najważniejsze informacje, ukryte Strobe, 1200lm, USB, ukryte TURBO
Zestaw identyczny jak w poprzedniej testowanej latarce czyli:
- latarka
- kabel USB w oplocie
- ogniwo 2600mAh zabezpieczone,
- smycz na nadgarstek
- klips (już założony na latarce)
- zapasowe oringi
- instrukcja obsługi


Największa różnica pomiędzy modelami TO40R i TO46R to inna optyka, i brak metalowego bezela.  Wraz ze zmianą optyki  na reflektor, zwiększyła się również długość samej latarkiReflektor nie jest idealnie gładki jak w testowanej latarce EAGTAC S25L-R, została zachowana należyta czystość, całość wygląda bardzo ładnie. Do wyboru mamy niestety tylko zimną diodę XP-L2


Inne wymiary, ale sterowanie, sterownik, włącznik itp. pozostała identyczna jak w TO46R, to latarka z najwygodniejszym włącznikiem bocznym jaką miałem przyjemność testować. Mój Nitecore EC4 co prawda ma lepiej przemyślane tryby, ale z wygodą użytkowania daleko jemu do Wubena.
Podobnie port USB, umieszczony w identycznym miejscu, identycznie zabezpieczony przed wodą (1,5h w misce z wodą nie zrobiły na latarce najmniejszego wrażenia),  z wydajnością do 1A

Tuba środkowa i zakrętka wyglądają świetnie, zakręcający wzór świetnie leży w dłoni, nie przeszkadza, jest prawie niewyczuwalny, klips podobnie jak w poprzedniej latarce – trochę przeszkadza.Gwint świetnie wykonany, coś takiego chciałbym oglądać częściej, zakręca się bez najmniejszych problemów, dobrze nasmarowany.  Zakrętka identyczna jak w TO46R, dobrze wykonana, z twardą, pozłacaną sprężynką

Bez najmniejszych problemów postawimy latarkę na zakrętce – tak proste, a coraz częściej, tak rzadko spotykane…


Porównanie wielkości do Wuben TO46R, Lumintop SDmini, Acebeam EC35


Sterownik identyczny jak w modelu TO46R, skopiuję opis z poprzedniej recenzji

Tryby ukryte.
Gdy latarka jest włączona:
- przytrzymujemy dolny przycisk, włączy się turbo, klik górnym przyciskiem wraca do ostatniego zapamiętanego trybu. I jeżeli zmienimy tryb, wyłączymy latarkę, włączy się normalnie. Jeżeli od razu wyłączymy i włączymy ponownie błyśnie na ułamek sekundy TURBO i włączy się ostatni zapamiętany tryb – taka wada sterownika
- przytrzymujemy górny przycisk – aktywuje się stroboskop – jeżeli wyłączymy od razu,  podobny błąd napotkamy jak wyżej
- przytrzymujemy górny przycisk przez 3 sekundy – włączymy SOS.

Gdy latarka jest wyłączona:
- trzymając górny przycisk ponad 1 sekundę – włączy się stroboskop, gdy puścimy, latarka się wyłączy
- trzymając dolny przycisk ponad 1 sekundę – włączy się TURBO, gdy puścimy, latarka się wyłączy
Po włączeniu latarki znowu wystąpi błąd – w postaci szybkiego błysku trybu TURBO i włączenia ostatniego zapamiętanego trybu. Nie wiem skąd wynika ten problem, w normalnym użytkowaniu jest on niezauważalny, chyba, że będziemy korzystać z ukrytych trybów.

Zabezpieczenie przed przypadkowym włączeniem:
- wciskamy dwa przyciski jednocześnie, po chwili latarka raz błyśnie i się wyłączy
- wyłączamy zabezpieczenie ponownie wciskając dwa przyciski, latarka również poinformuje o tym błyskiem i się wyłączy

Informowanie o stanie naładowania ogniwa:
- 4,2-3,5V po włączeniu i każdej zmianie trybu na kilka sekund zaświeci się niebieska dioda włącznika
- 3,5-3,3V dioda przez cały czas będzie świeciła dioda czerwona
-  poniżej 3,3V dioda czerwona zacznie błyskać, to znak, że niedługo musimy wymienić ogniwo na naładowane.
Ochrona ogniwa:
- przy około 2,8V latarka się wyłączy, możemy ją włączyć w trybie moon i niski. Będzie świeciła jeszcze przez jakiś czas, chociaż zdarzało się, że w trybie niskim przy niskim poziomie naładowania ogniwa – latarka wyłączała się. Pozostaje nam jedynie:
- wymiana ogniwa na naładowane
- przełączenie latarki w tryb moon

Podsumowując sterowanie: porównując do Nitecore EC4, wolę sterowanie EC4, lepsze ukryte tryby, możemy włączyć TURBO lub Moon gdy latarka jest wyłączona, i nie ma zbugowanych trybów ukrytych. W Wuben znacznie lepszy jest system powiadomienia o stanie naładowania ogniwa, do codziennego używania, bez korzystania z ukrytych trybów nie ma większych różnic w sterowaniu, z tym, że Wuben dodatkowo powiada port USB.

Czujnik temperatury w Wuben TO46R ustawiony jest tak, żeby temp. na obudowie nie przekroczyła 50 °C – i latarka świetnie to egzekwuje. Jeżeli rozgrzeje się do ok. 50 °C, możemy przełączyć ją w TURBO, ale prawie natychmiastowo obniży jasność, jeżeli jest chłodna świeci przez jakiś czas w trybie TURBO.

Nawet wydajność została na tym samym poziomie, czyli spadek jasności ustawiony czasowo – plus taki, że idealnie płasko ; )


Zdjęcia w terenie, ustawienia aparatu ISO-200, f/2, 1s, balans bieli - Świetlówki H
Wuben TO40R (brakuje możliwości wyboru latarki z diodą neutralną, zastosowana XP-L2 nie jest najwyższej jakości, na białej ścianie widać lekko fioletowe zabarwienie w środku, w terenie jest to raczej trudno dostrzegalne)


Wuben TO46R


Acebeam EC35


FiTorch MR35


Wuben TO40R


Wuben TO46R


Acebeam EC35


FiTorch MR35


Nitecore EC4 mode (XM-L2 U2 3C)


Wuben TO40R


Wuben TO46R


Acebeam EC35


FiTorch MR35


Nitecore EC4 mode (XM-L2 U2 3C)


Zdjęcia w pełnym rozmiarze:
https://drive.google.com/drive/folders/1rXrASxjWxZokASrz75R8fz_EAOKOjRGt?usp=sharing

Kilka słów podsumowania.
Na chwile obecną nie znam ceny modelu TO40R, jeżeli jej cena będzie oscylować w okolicach 30USD, z ogniwem, wbudowaną ładowarką, świetnym przełącznikiem i dobrą jakością latarek Wuben – to bardzo dobra cena.
Podobnie jak przy poprzednio testowanej latarce Wuben, nie mam większych zastrzeżeń jakościowych, poza brakiem diody neutralnej (nawet jako opcji) i  lekko wpadającej barwie światła w stronę fioletowej. W latarkach innych firm jak Nitecore, Klarus, itp. – to raczej niespotykane.
Podsumowując – w cenie 30USD, szczególnie dla początkujących to świetny wybór, więcej – nie warto.

Udanych zakupów.
Pozdrawiam
Eryk