ACEBEAM UC15

Started by 1984, 2018-03-16, 23:59:25

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

1984

2018-03-16, 23:59:25 Last Edit: 2018-03-17, 00:27:42 by 1984
ACEBEAM UC15Latarkę udostępnił sklep...

www.menua.pl

...polski dystrybutor marki ACEBEAM, za co dziękuję ;)Latareczkę dostajemy w tekturowym pudełeczku z okienkiem. Na pudełeczku jest garść informacji opisujących zawartość. Widać też, że można wybierać pomiędzy XP-L a Nichią, choć ja nigdzie takiej z Nichią nie widziałem. Ja dostałem z XP-L.Pudełeczko wewnątrz wyłożone gąbką, oprócz latarki znajdziemy jeszcze:
- stalowy klips i kluczyk imbusowy
- instrukcję obsugi  i kartę gwarancyiną
I tyle ::)Klips przykręcany dwiema śrubkami, są w obudowie latarki.
Trzyma się, jak to przykręcane klipsy, tak jak powinien.
Parametry
- dioda główna Cree XP-L HD
- czerwona - Cree XPE2-R2 630nm
- UV - Nichia NVSU276A 365nm
- zasilanie
   - 2 x AAA/Ni-MH - max 250lm
   - 2 x 10440 - max 1000lm
- napięcie 0,9V-4,2V
- zasięg 107m/2880cd
- odporna na upadki z 1m
- norma IPX54 - odporna na chlapanie wodą
- wymiary: 66,1mm x 29mm x 16,3mm, waga bez baterii 39g
- obudowa aluminiowa z anodyzacją Premium Type III
- i standardowe: inteligentny sterownik i kontrola temperaturowa
- 5 lat gwarancji (darmowa naprawa bądź wymiana na nową)


Budowa

Główna dioda wycentrowana tak jak powinna być, kolorowe diody nie mają żadnych reflektorków czy optyki TIR.

Szkiełko na reflektorku ma powłokę AR, kolorowe diody również mają swoje szybki, ale bez AR.

Reflektorek z tych małych, gładki, bez kurzu wewnątrz.Szkiełko dociskane stalowym pierścieniem, który minimalnie wystaje.Elektroniczny klik jest pod gumką, klika się dokładnie tak jak w myszce komputerowej. Szkoda, że nie dali metalowego kapselka zamiast gumki.Gumka klika lekko wystaje, a że nie ma żadnej blokady, to jest ryzyko samowłączenia w kieszeni. Znaczy można poluzować tylny dekielek, ale trzeba sporo gwintu odkręcić.Pod gumką ukryta jest dioda informująca o napięciu.Na eneloopach wygląda to tak, że świeci na zielono, jakieś 3 minuty przed zgonem zmienia się na czerwony i praktycznie od razu zaczyna migać.Latarka składa się z "głowicy" i "tuby". Nie wiem jak to jest skonstruowane, chyba śrubka na końcu trzyma wszystko w kupie i zapewne jakiś klej.W moim egzemplarzu, obie te części nie są idealnie spasowane.Z drugiej strony klika są dwie śrubki.

Służą tylko do przyczepienia klipsa, po ich odkręceniu nic się nie rozleci ;)Do wewnątrz dostajemy się poprzez odkręcenie dekielka. Kręci się stalowe oczko na sznurek.

Oba akumulatorki ładuje się plusami do środka.Dekielek jest dokręcany do, chyba, mosiężnego gwintu.Sterownik znajduje się na płytce ułożonej wzdłuż latarki, wszystkie bebechy są na wierzchu.

A w dekielku są sprężynki, nie są jakoś przesadnie grube, ale całkiem sztywne.Niestety, jakiś inżynier uznał, że nie potrzeba uszczelki przy dekielku i stąd tak słaba klasa IPX.Gdyby obudowa była idealnie spasowana to nie było by się do czegkolwiek przyczepić, a tak mały minus. Dziwne też że nie dali uszczelki pod dekielek, tym bardziej że kolorowe ledy mają malutkie szybki, co by sugerowało jakąś lepszą wodoszczelność.Anodyzacja wszędzie jest taka sama, tu jest wzorowo.


UI i tryby

Czasy pracy na NiMH:
- high 250lm - 1,1h
- mid 82lm - 3,7h
- low 10lm - 14h
- czerwony 1,6h
- UV 1,3h

Na 10400:
- high 1000lm/200lm - 1min + 46min
- med 200lm - 1,3h
- low 10lm - 19h
- czerwony  1,5h
- UV 1,2h

UI
Na wyłączonej
- pojedynczy klik odpala latarkę w ostatnio używanym trybie, pamięta wszytskie oprócz strobo
- 2klik odpala high
- 3klik odpala strobo
- przytrzymanie załączy najniższy tryb
Na włączonej
- pojedynczy klik gasi latarkę
- 2klik odpala turbo
- 3klik odpala strobo
- wduszenie klika uruchamia pętlę zmiany trybów, ale uwaga, pętla leci tak: czerwony->UV->biały->czerwony...
- żeby zmieniać tryby białe, musimy być w ich grupie, zmienia się je poprzez 2klik, zmieniają się do góry od aktualnie używanego

Krótko wyjaśniając: aby zmienić tryby białe, trzeba najpierw ustawić, poprzez wduszenie klika jakiś biały tryb, a następnie 2klikami przełącza się jasność (turbo po 2kliku tu nie działa).
Tak wygląda UI, czyli jest jakby na opak, wg mnie oczywiście. Ja bym wolał żeby białe tryby przeskakiwały po wduszeniu klika, a kolorowe były zmieniane poprzez 2klik. Chyba maczała tu palce osoba, która wymyśliła UI w X80 ::)

Sytuację ratuje to, że po 2kliku, w kolorkach odpala się high i nie trzeba przeskakiwać. Podoba mi się również, że pamięta kolorowe tryby. Chodzi mi głównie o UV i wykorzystywanie UC15 do sprawdzania banknotów.
Czerwone światełko też fajny bajer, dla mnie akurat niezbyt przydatne. Chyba miało być zamiast moona, tylko że świeci jaśniej niż low 10lm.
Rozkład trybów na eneloopach jest ok, ja bym widział jeszcze jakiegoś moona, tak z 0,5lm ;)

Nie mam li-jonów w tym rozmiarze i nie mogę tu nic powiedzieć :( Ale patrząc na to że high schodzi na 200lm, a medium też ma 200lm, jest jakby zdublowany jeden tryb.
No i nie mogłem zobaczyć ile światła produkuje w high :( Ale chyba można założyć że będzie go sporo, ale na pewno krótko ::)

Stabilizacja na eneloopach, bez chłodzenia, bo i bardzo nie było co chłodzić :)


Stabilizacja, tak jak widać całkiem niezła jak na brelok do kluczy. I całkiem długo świeci :)


Porównanie wielkości

Z akumulatorkiem 18650.

Z Nitecore Tube.

Z Zebrami na 18650 i AA.Z Thrunite TN42.
Beam i beamszotyBeam jak w zwykłej latarce, barwa daleka od zimnej, ale też nie neutralna. Taki trudny do określenia kolor. Na fotce wyszło trochę zielono, w realu tego tak nie widać.Kolorki śiecą jak to gołe diody, plamę światłą ogranicza trochę kształt przodu latarki, stąd to spłaszczenie z jednej strony.UV też się sprawdza.Porównanie z ACEBEAMem PT10 i Lumintopem Tool z Nichią.Ściana na którą świecą latareczki jest siwa :)Dziś będzie mało fotek, bo i świecidełko jest na bliski dystans ;)

Nawet na eneloopach świeci wystarczająco jak na EDC, jak komuś mało zawsze można wsadzić 10440 i mieć kilka błysków mocniejszego światła. Oczywiście odwzorowanie kolorów znacznie gorsze niż u Toola z Nichią ;)


PodsumowanieUC15 jak na berlok do kluczy jest spory i ciężki, ale to właściwie jest pełnowartościowa latarka ;D Na li-ionach, myślę że nieźle daje czadu, choć biorąc pod uwagę nikczemnie małą pojemność 10440, będzie niezbyt długo. No ale jak ktoś chce mieć najmocniejszą latarkę na AAA to czemu nie :)Wersja z Nichią to już ciekawa propozycja tylko że nigdzie takiej nie widziałem :-\ Pewnie nie prezentuje się tak imponująco, jak 1000lm z XP-L.
Jako EDC fajna opcja, można sobie sprawdzić banknocik, czerwony też fajny bajer, choć nie wiem do czego mógł by się przydać.
Tylko to UI, trochę słabe, chyba czas zmienić człowieka, który wymyśla takie rozwiązania, bo po co tu kombinować; wdusza się klik i zmieniają się tryby. Klika się latarka się zapala bądź gaśnie. Tak powinno być a z resztą to już sobie można mieszać :)

http://www.menua.pl/LATARKA-ACEBEAM-UC15-Cree-XP-L2-Nichia-LED-p55861

Wolność, Równość, Braterstwo

"Na­leżenie do mniej­szości, na­wet jed­nooso­bowej, nie czy­ni ni­kogo sza­leńcem. Is­tnieje praw­da i is­tnieje fałsz, lecz dopóki ktoś upiera się przy praw­dzie, na­wet wbrew całemu światu, po­zos­ta­je nor­malny. Nor­malnosć nie jest kwes­tią statystyki. "

Harry

Dziękuję za tak szczegółowy opis. Sama latarka średnio mi się podoba. To obcięcie kolorowych beamów też niefajne. Ale za to UV nawet daje radę, jak na takie maleństwo.