ACEBEAM H15

Started by 1984, 2018-02-06, 23:56:12

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

1984

ACEBEAM H15Latarkę udostępnił sklep...

www.Menua.pl

... oficjalny dystrybutor ACEBEAM w Polsce, za co dziękuję.

H15 dostajemy w kolorowym kartoniku, na nim opisane co i jak, a także jaka wersja znajduje się wewnątrz. Do wyboru jest barwa 5000K lub 6500K, a także czarna lub piaskowa anodyzacja. Ja dostałem czarną 6500K.Kartonik jest wyłożony podocinaną gąbką, a znajdziemy w nim:
- latarkę
- ogniwo (siedzi w latarce)
- opaskę na głowę
- wciskany klips, dwa 0-ringi, pochłaniacz wilgoci
- papierki: instrukcję i ulotkę jak się obchodzić z li-jonami, kartę gwarancyjnąOpaska na pierwszy rzut oka wygląda standardowo , gumy takie jak u innych, ale ma po wewnętrznej stronie dwa silikonowe "szlaczki". Przy noszeniu na gołej głowie za bardzo to nic nie da, ale już na kasku będzie się trzymać bardzo dobrze. Na opasce jest też kilka odblaskowych znaczków (jeden widoczny w lewym dolnym rogu)
Lampkę montujemy w gumowy uchwyt. Ja tam preferuję takie rozwiązanie, bo daje gwarancję że latarka nie wypadnie. Guma trzyma bardzo mocno, ciężko wsadzić latarkę do środka.
Oczywiście o szybkim wyciągnięciu latarki można zapomnieć.Akumulator jest naturalnie wysokoprądowy z zabezpieczeniem, ma płaski plus i prawdopodobnie wewnątrz znajduje się LG HG2 - kiedyś na jednym pękła mi koszulka i pod spodem widać było kolor koszulek stosowany w HG2. Takie akumulatorki są w X45 czy X80.
Klips, mam wrażenie, taki tylko aby był, szału nie ma, pomalowany na czarno, wciskany. Nie zakładałem bo wciskanych nie lubię (a pewnie zaraz bym też porysował anodyzację), jak już używam, to tylko po to aby latarka się nie toczyła po pochyłościach.


Parametry- Cree XHP70.2 6500K
- 2500lm, 4540cd, zasięg 135m
- napięcie pracy 3,0V - 4,2V
- standard szczelności IPX68, odporna na upadki z 2m
- wymiary: 112mm x 24mm x 20,8mm, waga z akumulatorkiem z zestawu 99g (bez 50g)
- obudowa z aluminium pokryta anodyzacją Premium Type III, szybka hartowana z  powłoką AR
- aktywna kontrola temperatury
- 5 lat gwarancji (darmowa naprawa lub wymiana na nowy egzemplarz)


Budowa

Na szybce znajduje się naklejka ochronna (wszystkie ACEBEAMY tak mają).Po odklejeniu ukazuje się Duża XHP70.2 oraz teksturowany reflektorek. I już na samym początku mała wpadka :), dioda ucieka na bok, na szczęście w żaden sposób nie wpływa to na beam.
Na szybce nie mogło zabraknąć powłoki AR, w tym przypadku jest niebieska i powoduje kolorowe refleksy poza spillem. Płytko osadzona, tak jak w Zebrach.Szybka jest dociskana stalowym, wciskanym pierścieniem.
Wewnątrz reflektora ani śladu kurzu.Klik znajduje się na górze, gumka również mocowana wciskanym pierścieniem.
Klik oczywiście elektroniczny, działa jak należy, nic mu nie można zarzucić.Gumka minimalnie odstaje, w sumie klik mógł by bardziej odstawać, bo przy takim umiejscowieniu klika obsługa jedną ręką jest utrudniona. Ale jak by komuś przyszło do głowy postawić latarkę na głowicy to się da :)Pierścień, magnetyczny ma wyfrezowane miejsca, pełnią funkcję raczej ozdobną, bo przyczepności jakoś specjalnie nie poprawiają. Ja bym tu widział jakieś moletowanie, w K40S, na mrozie gęstniejący smar potrafił bardzo utrudnić kręcenie pierścieniem.
Pierścień ma 4 pozycje, "chodzi" dosyć lekko, słychać szuranie ale to pewnie kwestia dotarcia. Jakiś bardzo minimalny luz da się wyczuć.Na wysokości diody mamy radiator. Fajnie pomyślany, pewnie trochę pomaga chłodzić latarkę, ale z drugiej strony, w maksymalnym trybie, jest i tak o wiele za mały ;DZnaczek ostrzegający przed poparzeniem wyszedł dwukolorowy; część wewnątrz jest biała, a część na powierzchni ma jakiś odcień brązowego. Taki właśnie odcień mają wszystkie napisy na H15 (na niektórych fotkach widać co innego, jakoś tak samo wyszło ;)).
Tuba z fajnym moletowaniem; takie ponacinane kosteczki. Jest przykręcana do głowicy, jednak nie da się jej odkręcić rękami.Gwint kwadratowy, nasmarowany jak się patrzy. Można sobie poluzować zakrętkę i zablokować przed włączeniem. O-ring pojedynczy, nie za duży, nie za mały.
Zakrętka nie sprawia żadnego problemu, gwinty najwyższej klasy, tak powinno być.Akumulator wchodzi na styk, można go jeszcze minimalnie dopchać. Raczej nie będzie problemu z długimi 18650.Od strony sterownika jest pozłacana sprężynka i krążek z jakiegoś tworzywa. Można używać akumulatorków z płaskim plusem bez kombinowania. Sprężynka dosyć twarda i tyle można o niej powiedzieć.W zakrętce również pozłacana sprężynka. Jest bardziej miękka, niż ta przy głowicy, i muszę powiedzieć, że spodziewałem się czegoś grubszego. No ale widać tak sobie w fabryce obliczyli.Na zakrętce powycinane roweczki, wydają się być agresywne ale ta tylko pozory.Dupka płaska, można stawiać :)Jakość wykonania jest wzorowa. Wszystkie elementy (pierścień, głowica, tuba i zakrętka) pasują idealnie, brak ostrych krawędzi. Anodyzacja też jest perfekcyjna, na wszystkich częściach jest taka sama, głęboka czerń. Czyli da się tak zrobić, co u niektórych nie jest aż tak oczywiste i tłumaczenia, że proces produkcji może powodować powstanie tandetnego, siwego odcienia to zwykłe wciskanie ciemnoty (patrz Thrunite TN42 i TN40S).
Jak pierwszy raz złapałem H15 to od razu nasunęło mi się skojarzenie z Zebrą H600. Podobnie jak w Zebrach tuba H15 jest mocno odchudzona, przy pukaniu paznokciem słychać że jest bardzo cienka. Podobnie zakrętka, coś mi się widzi , że jak by nadeptać butem z twardą podeszwą, było by kiepsko. Na ale to w końcu czołówka i powinna być jak najlżejsza, 50g to bardzo dobry wynik, nadal mniej niż niektóre czołówki na AA.
UI

Na wyłączonej latarce:
- klik zapala lampkę w ostatnio używanym trybie (oprócz turbo, strobo i sos)
- 2-klik odpala turbo
- 3-klik strobo
- naduszenie i przytrzymanie klika aktywuje sos
- dłuższe przytrzymanie zablokuje latarkę (odblokowanie również poprzez przytrzymanie klika)
Na włączonej:
- klik wyłącza latarkę
- przytrzymanie klika uruchamia pętlę zmiany trybów (do góry)
- 2-klik odpala turbo
- 3-klik strobo

H15 ma 4 grupy trybów, przełączamy pomiędzy nimi poprzez przekręcanie pierścienia. W każdej grupie jest 4 poziomy jasności,
ostatnio używany jest zapamiętywany dla każdej grupy osobno.

1. Eco
-10lm - 65h
- 20lm - 44h
- 35lm - 33h
- 50lm - 26h
2. Low
- 50lm - 26h
- 90lm - 15h
- 150lm - 10h
- 250lm - 6h
3. Medium
- 250lm - 6h
- 320lm - 4,7h
- 500lm - 3h
- 700lm - 2h
4. High
- 700lm - 2h
- 1000lm - 3min + 110min
- 1500lm - 2min + 110min
- 2000lm - 1min + 110min

Turbo jest aktywowane w każdej grupie poprzez 2-klik - 2500lm - 30s + 110min.
Strobo i sos mają po 1500lm.

Po odpaleniu Turbo, SOS lub Strobo pierścień przestaje działać.
Turbo - żeby wrócić do ostatnio używanego trybu, trzeba przytrzymać klika lub zrobić 2-klik
Strobo - żeby wrócić trzeba przytrzymać klika, 2-klik odpali Turbo
Sos - przytrzymanie klika nic nie daje, trzeba wyłączyć latarkę albo zrobić 2-klik, odpali się Turbo, kolejny 2-klik przełączy na ostatnio używany tryb.

Zebranie trybów w grupy spoko rozwiązanie (podobnie jest w Wizardzie Pro), nie trzeba przeskakiwać wszystkich po kolei. Trzeba poświecić nieco słabiej to nic nie będzie niepotrzebnie oślepiać. Tryby w pętli przeskakują szybko, co też jest dużym plusem. Dla mnie ok.
Można też naturalnie używać pierścienia do zmiany trybów (a właściwie grup).

Szybki dostęp do Turbo to też podstawa, tu jest zawsze, też ok. Na szczęście, inaczej niż np w L16, po 2-kliku i odpaleniu Turbo kolejny 2-klik wraca do ostatnio używanego trybu.

Niestety nie da się odpalić latarki w najniższym trybie. Można oczywiście przestawić pierścień do grupy Eco i dopiero włączyć ale wtedy odpali się ostatnio używany w tej grupie tryb. Nie wspominając już, że najsłabszy tryb ma aż 10lm :o

A wystarczyło by zrobić, na wyłączonej latarce, po przytrzymaniu klika (zamiast sos) jakiegoś moona 0,5lm-1lm i nie było by się do czego przyczepić. A tak trochę to psuje całość.


Stabilizacja

Latarka chłodzona wentylatorem, temperatura pokojowa, ogniwo z zestawu. Ogniwo jeszcze nie dotarte więc to nie są optymalne czasy pracy ;)

H15 działa nieco inaczej niż np L16; zamiast nagłej odcinki mamy zjazd, pewnie do najniższego tryby, nie wiem, nie chciało mi się tyle czekać ;D. W każdym razie końce krzywych to nie jest zgon latareczki.

3 najwyższe tryby.1000lm. Jak widać płasko i długo, około 67min pełnej stabilizacji :). Później zjazd, ale jeszcze można wykrzesać początkową jasność na kilkanaście sekund i później ostro w dół. Po tym restarcie latarka zaczęła migać. Ogniwo miało ok. 3,2V.

1500lm. Tu też płasko :), jest minimalny spadek od startu, ale można go pominąć. Latarka utrzymuje wygar prze około 38min. Po restarcie zachowuje się analogicznie do trybu 1000lm.

2000lm. Początkowy spadek jest niewidoczny dla oka. 27min pełnej stabilizacji. Spodziewałem się w tak małej latarce jakiegoś dużego spadku, a tu nic z tego :o.
Po spadku, w około 47min chciałem zrestartować, latarka zgasła. Można jeszcze odpalić niższe tryby, Ogniwo 3,1V.


Turbo.Przy chłodzeniu wiatrakiem zabezpieczenie zbija jasność i tak już zostaje. H15 sama nie podniesie mocy, trzeba restartować. Po trzecim restarcie nie było już spadku jasność już płynnie zjeżdżała. Po czwartym restarcie lampka zaczęła migać. Piątego już nie było bo nastąpiła ciemność.
Ale da się jeszcze na chwilę odpalić 2000lm ;D

Działanie kontroli temperaturowej - 1500lm.Jak widać, po dopaleniu wiatraka, jasność nie wraca sama do poziomu wyjściowego, trzeba restartować.
Drugi restart zrobiłem na gorącej latarce, spadek po około minucie.
Bez chłodzenia jasność spada do poziomu trybu 700lm.

Latarka wylądowała w misce z lodowatą wodą, tryb oczywiście turbo.Przy takim chłodzeniu, po około 13-14min H15 świeci z 86% początkowej mocy. Co jest niezauważalne dla oka. Ja bym powiedział, żę troszkę ciemniej robi się gdzieś od 18min.
Obstawiam, że 2000lm przy chłodzeniu wodą będzie płaskie jak stół ;D


Beam

Mam wersję cool white ale nie jest to prawdziwe zimne światło.
Spot ma nieco chłodniejszy odcień niż spill, spill bardzo, bardzo nieśmiało przypomina neutrala (przy spocie bardziej widoczne). Oczywiście do prawdziwego neutrala np z Zebry duuuużo brakuje.Na szczęście w tym przypadku nie ma żadnego tintshiftu, jedynie na obrzeżach spilla widać nieco brudu. Poza spillem trochę niebieskiego.
Na śniegu może to trochę drażnić.
W neutralu brud z obrzeży spilla może być niewidoczny.Duża dioda w takim reflektorku, zasięgu nie ma za dużo, spodziewałem się że spot będzie szerszy.
Spill słusznych rozmiarów.
Spot ładnie rozmyty, ale spill już się wyraźnie ocina, a może tak mi się wydaje, bo jestem mocno przyzwyczajony do optyki TIR "plaster miodu", a tam nie da się określić granicy spilla.


Porównanie wielkości


Od lewej: Armytek Partner C2, Zebra SC62w, H15, Zebra SC52w, Zebra SC53c


Od lewej: Armytek Viking 2,5 Pro, Predator 2,5 Pro, H15, Fenix TK35, ACEBEAM L16, ACEBEAM K30


Od lewej: Thrunite TN40S, H15, Thrunite TN42


BeamszotyDo porównania wystawiłem Zebrę H600w mkII XML-2 (1020lm) oraz Armytek Wizard Pro USB XHP50 Warm (2150lm).
Latarki nie są w maksymalnych trybach, ustawione takie żeby dobrze było widać. Do ściany (siwej) jakieś 15cm.

1. Do wozu około  35m.

2. Drzewa w oddali około 100m.

3. Dom w odległości 160m-170m.

H15 świeci na odległość taką jak Wizard ale sporo jaśniej, i co najważniejsze szerzej. Zebra nadrabia skupieniem i świeci najdalej.
Dla mnie taki zasięg jest w zupełności wystarczający, czołówka ma świecić szeroko, a nie daleko.
Jeszcze jak by dało się bardziej rozmyć spota i brzeg spilla było by idealnie. No i przydała by się jakaś dioda z wysokim CRI :)


PodsumowaniePo raz kolejny ACEBEAM pokazuje, że wie jak się robi porządną stabilizację. Turbo jest trochę po to aby pokazać kto rządzi na latarkowym podwórku, bo różnica pomiędzy 2000lm a 2500lm jest ledwo dostrzegalna, a turbo lubi sobie chapsnąć sporo prądu (i przysmażyć leda) na krótki spacer w sam raz wystarczy :). Trochę zaskoczyło mnie to, że jednak pod koniec jest spadek mocy, spodziewałem się do stabilizacji takiej jak w L16, czyli równo i nagle zgon ;D. Ale z drugiej strony zawsze jest trochę dłużej świecenia, i może to się przydać.O jakości nie ma co się rozwodzić, choć wpadka z wycentrowanie diody jest :)

Przez pierścień H15 jest nieco dłuższa od konkurencji ale nadrabia to niską wagą.
Klik nie jest, tak jak w Zebrach, zagłębiony i można (przy odrobinie wprawy) operować nim bez przytrzymywania dupki, choć nie jest to tak wygodne jak w czołówkach z bocznym klikiem.
Pierścieniem, dopóki nie rozciągną się gumowe oczka, można również kręcić bez przytrzymywania latarki drugą ręką.
Trochę szkoda, że sterownik, po ochłodzeniu latarki sam nie podbija mocy, tak jak to się dzieje w Zebrach czy Armytekach. Wtedy odpala się max a latarka sama dobiera moc do temperatury otoczenia (dla tych co lubią katować latarki).
Co tu mówić spoko czołówka :D

http://www.menua.pl/LATARKA-CZOLOWA-ACEBEAM-H15-Cree-XHP70-2-p55860

Wolność, Równość, Braterstwo

"Na­leżenie do mniej­szości, na­wet jed­nooso­bowej, nie czy­ni ni­kogo sza­leńcem. Is­tnieje praw­da i is­tnieje fałsz, lecz dopóki ktoś upiera się przy praw­dzie, na­wet wbrew całemu światu, po­zos­ta­je nor­malny. Nor­malnosć nie jest kwes­tią statystyki. "

mar3

Dobrze się czytało - konkretnie i na temat :)

Fajnie się oglądało - "czyste" fotki i latarki ;)

Sprytne sterowanie ale najsłabszy tryb 10lm? o nie ;D Wykonanie latarki eleganckie, lubię to ich moletowanie i dbałość o szczegóły ... no nad centrowaniem mogli popracować ;D

1984

Tak,10lm to o wiele za dużo. W nocy oślepia jak się spojrzy na diodę, tu nadal Zebra rządzi :)
Dziwne to, bo np w dużym K70 najniższy tryb ma 1lm. Chyba w ACE nie mają nikogo ogarniętego w temacie ;D
Wolność, Równość, Braterstwo

"Na­leżenie do mniej­szości, na­wet jed­nooso­bowej, nie czy­ni ni­kogo sza­leńcem. Is­tnieje praw­da i is­tnieje fałsz, lecz dopóki ktoś upiera się przy praw­dzie, na­wet wbrew całemu światu, po­zos­ta­je nor­malny. Nor­malnosć nie jest kwes­tią statystyki. "

Scenic

Latarka fajna . Moją w Pl barwę neutralną?  Zimna nie dla mnie. :(


Da się w niej biegać? Wagowo jest ok ale czy trzyma się dobrze przy takiej długości?

1984

Quote from: Scenic on 2018-02-07, 18:24:51
Latarka fajna . Moją w Pl barwę neutralną?  Zimna nie dla mnie. :(


Da się w niej biegać? Wagowo jest ok ale czy trzyma się dobrze przy takiej długości?

Neutrali nie ma (chyba).

Czy można biegać?
Na głowie się nie telepie, przynajmniej jak próbowałem na sucho ;)
Wolność, Równość, Braterstwo

"Na­leżenie do mniej­szości, na­wet jed­nooso­bowej, nie czy­ni ni­kogo sza­leńcem. Is­tnieje praw­da i is­tnieje fałsz, lecz dopóki ktoś upiera się przy praw­dzie, na­wet wbrew całemu światu, po­zos­ta­je nor­malny. Nor­malnosć nie jest kwes­tią statystyki. "

Scenic

2018-02-07, 19:41:14 #5 Last Edit: 2018-02-07, 19:46:36 by Scenic
Są neutralne Lampka jest w dwóch wersjach  No ale w Pl raczej będzie tylko zimna barwa. :'( A wymieniać sam nie będę skoro jest pierścień  na wcisk.
Będę musiał kupić za granicą.


1984

To że ogólnie są to wiem, chodziło mi że nie ma (chyba) w menua.pl ;)
Wolność, Równość, Braterstwo

"Na­leżenie do mniej­szości, na­wet jed­nooso­bowej, nie czy­ni ni­kogo sza­leńcem. Is­tnieje praw­da i is­tnieje fałsz, lecz dopóki ktoś upiera się przy praw­dzie, na­wet wbrew całemu światu, po­zos­ta­je nor­malny. Nor­malnosć nie jest kwes­tią statystyki. "

maba

Świetna recka, dzięki!

UI strasznie słaby jak dla mnie, no i brak moon albo choćby niskiego low + niewycentrowanie to jakaś masakra w tej cenie.
Nie podoba mi się też długość i wsadzanie tylu lumenów przy 1x18650, no ale ja prosty chłop jestem. W sumie jedyne co mi się w niej widzi to wykresiki, te robią wrażenie ;D

Dapio

W Polsce nie będzie neutrala, bo przecież "NIE BO NIE" - tak, jak z każdą ich latarką. I mam nadzieję, że przedstawiciel menua.pl to czyta i jest świadomy ilości potencjalnych klientów chętnych na przeróżne modele w wersji neutralnej.
Kiedyś chińszczyzna.
Dzisiaj: Olight SR52UT - na sprzedaż

Krul-Mateusz

Ja mam neutrala :D. Pod koniec lutego robię duże porównanie, więc sobie zobayczie jak to świeci w porównaniu do innych latarek. Na chwilę obecną mogę zdradzić, że neutral w H15 to taki typowy neutral. Światło jest idealnie białe - beż żadnych przebarwień.
"Mieć rację godzinę wcześniej niż inni: przez godzinę być uważanym za element aspołeczny." ~Antoine de Rivarol

1984

Quote from: Krul-Mateusz on 2018-02-08, 12:50:45
Ja mam neutrala :D...
... Światło jest idealnie białe - beż żadnych przebarwień.

Tak mi się wydawało, że w neutralu nie będzie widać naleciałości.
Wolność, Równość, Braterstwo

"Na­leżenie do mniej­szości, na­wet jed­nooso­bowej, nie czy­ni ni­kogo sza­leńcem. Is­tnieje praw­da i is­tnieje fałsz, lecz dopóki ktoś upiera się przy praw­dzie, na­wet wbrew całemu światu, po­zos­ta­je nor­malny. Nor­malnosć nie jest kwes­tią statystyki. "

sałron

2018-02-10, 19:15:58 #11 Last Edit: 2018-02-10, 19:43:28 by sałron
Dzięki za (jak zwykle zresztą) wyczerpującą i solidną recenzję! ::)


Quote from: 1984 on 2018-02-06, 23:56:12
I już na samym początku mała wpadka :), dioda ucieka na bok, na szczęście w żaden sposób nie wpływa to na beam.                                             

Ja pitolę! Latarka za ponad 100 amerykańskich dolców i taka lipa. No sory, ale ja się szybko wyleczyłem z chęci nabycia tego cuda. Na takie coś to można sobie pozwolić w latarce z Biedronki za 30zł, a nie za tyle $$$ i pod takim szyldem. I niewiele zmienia to, że na świecenie wpływu to nie ma. Nie za taką kasę takie partactwa, nie za taką. To powinno być przechwycone na etapie QC i nigdy nie trafić do sprzedaży... :zly:


Quote from: 1984 on 2018-02-06, 23:56:12
Znaczek ostrzegający przed poparzeniem wyszedł dwukolorowy; część wewnątrz jest biała, a część na powierzchni ma jakiś odcień brązowego.
Taki właśnie odcień mają wszystkie napisy na H15Powyższe również zasługuje na miano mistrzostwa! Jaki pacan na siłę pakował ten piktogram w takim miejscu?! Nie dość, że jakość "druku" również kwalifikująca egzemplarz jako bubel, to wpieprzenie tego w takim miejscu wygląda przekomicznie! :D

Czy to są jakieś wymagania prawne, że niemal na każdej latarce (i to o dziwo również na takich, które nigdy nie są "hot" nawet po świeceniu godzinę maksymalną mocą) musi być ten idiotyczny symbol z podpisem HOT? Paranoja jakaś...

Swego czasu niemal każdy kupowany przeze mnie Fenix miał popaprane laserowe druki. Jakieś przybrudzone, jakieś niedomyte. Fatalnie to wyglądało jak się brało sprzęt w łapę. Przykładowe zdjęcia z Internetu poniżej.Podsumowując ACEBEAM H15:
-brak prawdziwego moona
-brak szybkiego dostępu do tych najsłabszych 10 lumenów
-po co ten Turbo, skoro jest symbolicznie mocniejszy, niż stabilny jak dzwon i dłużej działający High?  
-trochę lipa z termoregulacją - wyklucza ciągłe zastosowanie w zmiennych warunkach (np. rower - stoisz moc spada, ruszasz - latarka się schładza i moc rośnie)
-pozytywna ewolucja względem L16 i L30 - tutaj dwuklikiem nie wrócimy z Turbo do trybu z którego Turbo odpalaliśmy
-poza tym może być, choć ja i tak tego już nie kupię... :-\
Nadmiar światła umniejsza istnienie.   [Czesław Miłosz]

Krul-Mateusz

Wystawiłem ciepłego H15 na parapet, żeby się nieco szybciej schłodził. Po chwili usłyszałem wesołe "klik" :'(. Na dworze -1*C...

"Mieć rację godzinę wcześniej niż inni: przez godzinę być uważanym za element aspołeczny." ~Antoine de Rivarol

1984

Quote from: Krul-Mateusz on 2018-02-23, 18:14:53
Wystawiłem ciepłego H15 na parapet, żeby się nieco szybciej schłodził. Po chwili usłyszałem wesołe "klik" :'(. Na dworze -1*C...


:o :'(
Reklamować.
Wolność, Równość, Braterstwo

"Na­leżenie do mniej­szości, na­wet jed­nooso­bowej, nie czy­ni ni­kogo sza­leńcem. Is­tnieje praw­da i is­tnieje fałsz, lecz dopóki ktoś upiera się przy praw­dzie, na­wet wbrew całemu światu, po­zos­ta­je nor­malny. Nor­malnosć nie jest kwes­tią statystyki. "

Trollqa

Do wnikliwej oceny sałrona dodam jeszcze brak przynajmniej CRI 80.