Fenix UC52 XHP70 - recenzja latarki

Started by zieloczek100, 2018-04-28, 21:46:38

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

zieloczek100

Witajcie,


Kolejny Fenix, kolejne innowacyjne rozwiązania, tylko czy to ma sens?
W „epoce” XHP70.2, Fenix nadal stosuje XHP70 unikając przy okazji palety fioletowych barw XHP70.2.
Fenix UC52 wyposażony jest w wbudowany pakiet ogniw 7.2V/3500mAh (nie precyzuje jakiego producenta są to ogniwa), wyświetlacz OLED pokazujący wszystkie najważniejsze informacje oraz port USB.
Informacje techniczne znajdziecie na stronie producenta:
http://www.fenixlight.com/ProductMore.aspx?id=2268&tid=12&cid=1#.WuIVy4huaUk

Fenix UC52 przychodzi w opakowaniu utrzymanym w ciemno-pomarańczowej kolorystyce. Na tych opakowaniach lubią „wzorować” się inni producenci  :)W opakowaniu:
- latarka
- papierologia
- kabura na latarkę
- kabel USB
- świetnej jakości smycz na nadgarstek, uwielbiam ją !

Od góry matowy pierścień, czyli coś, co lubię w latarkach, szybka z fioletową powłoką AR, reflektor OP oraz wspomniana dioda XHP70. Całość czysta, dioda poprawnie wycentrowana. Moja dioda w połowie gaśnie szybciej niż jej druga połowa, prawdopodobnie różne Vf poszczególnych chipów diody.Na główce po obu częściach delikatne wycięcia


Port USB zabezpieczony słabej jakości gumką, ale w tym przypadku port USB jest odporny a działanie wody nawet bez zabezpieczania w postaci gumki. Gumka pełni jedynie formę zabezpieczenia przed kurzem.  Wydajność to około 1.5A, podczas ładowania na wyświetlaczu OLED, latarka pokazuje poziom naładowania ogniw (niczym w telefonie).

Wyświetlacz daje nam możliwość sprawdzenia poziomu naładowania ogniw. W tym celu musimy mieć wyłączoną latarkę i raz nacisnąć górny przycisk


Wyświetlacz jest delikatnie schowany w obudowie

Poniżej dwa przyciski, pracują identycznie, lekko,  ale z wyczuwalnym oporem, i charakterystycznym „klik” przy każdym kliknięciu, ich praca jest zupełnie inna niż w np. Nitecore EC4. Tam są one prawie bezgłośne i pracują z większym oporem, trudno powiedzieć, które są lepsze.
Korpus to jeden kawałek aluminium. Miejsce na wysokości, którego znajduje się dioda, podobnie jak cała obudowa pokryta jest czymś na wzór szczotkowanej anodyzacji, wygląda to świetnie.
Jako ciekawostkę dodam, że latarka z jednej strony nagrzewa się szybciej niż z drugiej, nie wiem z czego to wynika, ale obawiam się o nieodpowiednią ilość pasty termo z jednej ze stron. Nie jest to duża różnica, ale wyczuwalna.
Część środkowa to dalsza cześć body z jednego kawałka aluminium. Prawie płaska, z paskami na węższych „bokach”. Dobrze leży w dłoni, brak szorstkiej anodyzacji w pewnym stopniu pogarsza chwyt, gdy latarka jest mokra.

Nie ma tutaj demontowanej zatyczki (w szybki sposób), ale w tylnej części znajduje się miejsce montażu smyczy, jest dosyć wąskie, przez co niestety latarka nie będzie stabilna w pozycji stojącej na pochyłych powierzchniach.


Pod względem wielkości jest podobna do Nitecore EC4, ale lżejsza od Nitecore SRT9

Fenix UC52, Nitecore EC4. Dwie latarki, dwa zupełnie inne okresy powstania latarek, podobne body, tylko czy nowsze jest zawsze lepsze?Przechodząc do najważniejszej części latarki (poza ergonomią i zastosowaną diodą (chociaż to rzecz wymienna)) czyli sterownika.
Producent na wykresie podane około 2h świecenia w najwyższym trybie, a w tabelce 42min., Z czego to wynika? Wykres na opakowaniu, to wykres bez chłodzenia!Mój wykres bez chłodzenia, spadek z 3100lm do około 45%, czyli jest zgodność z opakowaniem!


A gdzie te 42 minuty? Wrzuciłem latarkę do wody na 1,5h z odkrytym portem USB i wykres wygląda nie idealnie płasko, ale spadek do niższej wartości następuje właśnie w okolicach 40 minuty.


Do sterowania latarką wykorzystamy dwa przyciski.
Zaczniemy od tego na górze.

W momencie, gdy latarka jest wyłączona pojedynczy kilk pokaże poziom naładowania ogniw. Od około 13% zaczyna zabierać tryby, i przy około 3-4% zostaje tylko najniższy tryb.Z poziomu wyłączonej latarki, mamy tyle i aż tyle funkcji :)

Przytrzymujemy jeden z przycisków żeby włączyć latarkę, przywita nas logo „Fenix”


Do aktywowania strobo i SOS:
- jeżeli latarka jest wyłączona to przytrzymujemy górny przycisk, startuje w strobo, jeden klik zmienia w SOS
- jeżeli latarka jest włączona, to wystarczy jeden klik górnym przyciskiem i aktywujemy strobo, drugi klik SOS

Włączając latarkę dolnym przyciskiem dostaniemy się do grupy trybów 1-5. Tryby zmieniamy pojedynczymi klikami, dla 100% naładowania będą podane czasy pracy z tabelki, czyli dla 100% - 42min itp.
Wraz ze zmniejszaniem się poziomu naładowania ogniw, będzie zmieniał się czas pracy w poszczególnych trybach.
Moja ocena? Świetne rozwiązanie, nie musimy myśleć na jak długo wystarczy nam „prądu” w ogniwach, możemy to po prostu sprawdzić !
Jako ciekawostka:, jeżeli latarka nagrzeje się do temperatury ponad 65 stopni Celsjusza, przy tryb 5, pokaże się minus, czyli LEVEL5-, zmieni się czas pracy i zostanie obniżona jasność. Niestety nawet, jeżeli schłodzimy latarkę, UC52 nie powróci do maksymalnej jasności, musimy przeklikać tryby lub wyłączyć i włączyć latarkę ponownie.Elektroniczne kliki, nie mogło zabraknąć blokady przycisków.  Na około 2 sekundy wciskamy dwa przyciski i o aktywowaniu blokady poinformują nas dwa błyski. Identycznie wyłączamy blokadę, wciskamy dwa przyciski, i latarka włączy się w ostatnim zapamiętanym trybie. Gdy blokada jest aktywna, pojedyncze kliki aktywują wyświetlacz, a ten pokaże zamkniętą kłódkę, czyli aktywowaną blokadę.


Moja opinia? Z jednej strony mamy dwa przyciski a to stwarza duże możliwości.
Już mój stary Nitecore EC4 dawał mi możliwość natychmiastowego włączenia trybu Moon lub TURBO, dobrze ukryte tryby strobo, miałem możliwość przybliżonego sprawdzenia napięcia na ogniwach i kilka innych funkcji.
A Fenix co zrobił w modelu UC52? Tylko pamięć ostatniego trybu. Jesteśmy gdzieś ze znajomymi, jest  noc, pamiętamy, że latarkę wyłączyliśmy w trybie TURBO, czyli nawet 3100lm, potrzebujemy zaświecić, i co? Mamy tylko możliwość włączenia latarki w trybie ostatnim, czyli np. TURBO, albo w strobo… i dodatkowo strobo i SOS aktywuje się jednym klikiem, jeżeli latarka jest włączona.
Ciekawa latarka, dobrze leży w dłoni, ale mam duże zastrzeżenia odnośnie sterowania. Dla 99% użytkowników (strzelam) do realnego wykorzystania znajdzie zastosowanie tylko dolny przycisk, górnego mogłoby nie być…

Masa Fenix UC52: 274 gramy, czyli podobnie jak Nitecore EC4, różnica jest w lm 1000 vs 3100.

Fenix wśród Nitecore, czyli Fenix UC52 i Nitecore SRT9, EC4 i P36.


Zdjęcia w terenie, ustawienia aparatu ISO-200, f/2, 1s, balans bieli - Świetlówki H

Fenix UC52 tryb: 3, 4, 5


Nitecore SRT9


Nitecore EC4


Klarus G20L


Nitecore P36


Fenix UC52


Klarus G20L:


Nitecore SRT9


Nitecore EC4


I teraz dwa piękne zdjęcia:
FiTorch P26R neutral


Nitecore P36 neutral


Zdjęcia w śniegu przekłamują barwy
Fenix UC52


Klarus G20L


Nitecore SRT9
Zdjęcia 1 metr od ściany
Fenix UC52 (ładnie bez przebarwień, zaleta XHP70)


Nitecore SRT9 (też jest nieźle, ale na „rogach” widać niepokojący fiolet, być może poświata szkiełka)


Klarus G20 (XHP70.2, cóż… boki żółto/zielone taka jakość…)


Nitecore P36 i MT-G2, tego chyba nie musze komentować? Jest przepiękna barwa ; )


Nitecore EC4 (dioda zmieniona na XM-L2 U2 3C)


Zdjęcia w pełnym rozmiarze:
https://drive.google.com/drive/folders/1D330CTJBsJdzX3kgWgr7cu7E97smaQyK?usp=sharing

Kilka słów podsumowania:
Fenix przyzwyczaił mnie do ciekawych produktów, świetny zoom (według Fenixa – flooder) Fenix FD65, czy moja piaskowa czołówka Fenix HL60R. Mimo, że obie te latarki są świetnie wykonane, mają niepowtarzalny wygląd i ciekawe wykończenie, to zawsze brakuje lepszego dopracowania sterownika, mam na myśli lepiej przemyślanych trybów, nie inaczej jest z UC52. Oczywiście UC52 tez posiada coś ciekawego, poza świetnym wyglądem dostajemy również wyświetlacz OLED, który w mojej ocenie robi świetną robotę!
Brakuje mi możliwości bezpośredniego wejścia w tryb TURBO lub moon, dwa przyciski dają ogromne możliwości dostosowania sterownika, nawet można pokusić się o możliwość programowania sterownika przez użytkownika, moim zdaniem sterownik w tym przypadku, i nawet nie jego wydajność (ta jest na niezłym poziomie), a wybieranie trybów jest nieprzemyślane. Ile osób potrzebuje natychmiastowego dostępu do trybów strobo i SOS?, niewiele będzie takich osób, a jak często chcielibyśmy skorzystać z wejścia w moon/TURBO bez włączania latarki?
Tryby 1-5 są dobrze przemyślane, każda zmiana trybu na wyższy to zauważalna zmiana jasności, brakuje z pewnością trybu ultra moon, zabezpieczenie termiczne ustawione na dobrym poziomie, około 65 stopni Celsjusza i sterownik, który obniża jasność gdy pakiet ogniw jest rozładowany, aby wydłużyć czas działania do maksimum.
Podoba mi się anodyzacja w UC52, coś w stylu szczotkowanej anodyzacji (jak szczotkowane aluminium), niezła wydajność sterownika (znajdą się wydajniejsze sterowniki) oraz wyświetlacz OLED.
Jednym z ważniejszych elementów będzie cena, około 150USD za latarkę z niewymiennymi ogniwami, jakie jest moje zdanie? Według mnie to zbyt wysoka cena, chociaż z drugiej strony, za dobry serwis, świetny kontakt z producentem oraz jakość - się płaci :)


Pozdrawiam
Eryk


Krul-Mateusz

"Mieć rację godzinę wcześniej niż inni: przez godzinę być uważanym za element aspołeczny." ~Antoine de Rivarol

1984

Wolność, Równość, Braterstwo

"Na­leżenie do mniej­szości, na­wet jed­nooso­bowej, nie czy­ni ni­kogo sza­leńcem. Is­tnieje praw­da i is­tnieje fałsz, lecz dopóki ktoś upiera się przy praw­dzie, na­wet wbrew całemu światu, po­zos­ta­je nor­malny. Nor­malnosć nie jest kwes­tią statystyki. "

zieloczek100

Bezpośrednio nie można wymienić ogniw, są śrubki, ale nie chciałem jej rozbierać, z założenia jest nierozbieralna.

sp5it

Pierwsze co to bym ją rozkręcił.
Surefire U2 MC-E, Armytek Predator PRO 2.5, K40M@7A, Zebralight SC600W MK3 HI