ACEBEAM K40S

Started by 1984, 2016-07-17, 01:15:32

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

1984

2016-07-17, 01:15:32 Last Edit: 2018-08-26, 10:47:42 by 1984
ACEBEAM K40SLatarkę dostajemy w tekturowej walizeczce/pudełku. Szkoda, że Acebeam nie dostarcza jej tak jak kiedyś, w fikuśnej z elementami z aluminium.  Cóż cięcie kosztów.W zestawie otrzymujemy:
-kaburę/pokrowiec
-smycz
-dwa o-ringi i gumkę klika
-instrukcję, kartę gwarancyjną, saszetkę pochłaniającą wilgoć

Dane techniczne:
-Cree XP-L HI 4000K
-Jasność 1500lm
-265000cd
-Zasięg 1030m
-Sześć poziomów jasności + strobo
-Długość 186mm, średnica głowicy 76,2mm
-Waga 452,8g bez akumulatorów
-Anodyzacja HAIII, reflektor SMO,  aluminium lotnicze, hartowane szkło, odporonść na upadki 1,2m, IPX8, czyli standard.
-Cena około $127, mi udało się kupić za $101

Opis budowy.

Najważniejsze - reflektor SMO, głęboki i szeroki, ale nie do przesady.W głowicy o dosyć grubych ściankach siedzi ref SMO. Po przygodach z Supbeam k40 miałem pewne obawy co do refa. W K40 były pewne niedoskonałości i tona chińskiego kurzu. W K40S jest dokładni odwrotnie. Zero kurzu. Ref idealny, żednych skaz, rys. Obrzeża refa bez żadnych niedoskonałości. Bez krępacji może konkurować z refem olighta M3XS. Na refie widoczna minimalna struktura, nie jest idealnie gladki. Światło skupia genialnie.
Krótko mówiąc najwyższa półka.Dioda minimalnie ucieka na bok, na szybce fioletowa powłoka anty refleksyjna.
Na głowicy znajdują się żeberka do rozpraszania ciepła, fajnie, tylko że dioda znajduje się na wysokości pierścienia do zmiany trybów. Więc pełnią funkcję raczej ozdobną.Do zmiany trybów służy magnetyczny pierścień. Pierścień ma mały luz na boki. Ale żeby go wyczuć trzeba mocno ruszyć nim do przodu/tyłu. Przy kręceniu nie wyczuwalny. Pierścień "chodzi" ze sporym oporem, czuć jak by tarcie, może z czasem się dotrze. Jednak w K40 od początku działał gładko, choć mam podejrzenia, że K40 dostałem używany. W K40 na mrozie smar gęstniał i zwiększał się opór kręcenia. Jak będzie w K40S zobaczymy w zimie. Pierścień do zmiany trybów to moje ulubione rozwiązanie jeżeli chodzi o obsługę latarek. Bez problemu zmieniamy tryby jedną ręką. Można zmieniać do góry i do dołu. Nie trzeba klikać ani czekać aż przelecą tryby. Na szczęście mamy również pozycję "stand by" i można latarkę wyłączyć, bez konieczności zmiany jej chwytu. W "stand by" latarka wg producenta pobiera 65uA.
Mały luz pomiędzy pierścieniem a obudową i smar, pewnie trochę pogarsza chłodzenie LEDa.

Mamy do dyspozycji 6 trybów i strobo:

L1 - 0,5lm
L2 - 25lm
L3 - 250lm
L4 - 550lm
L5 - 950lm
L6 - 1500lmLatarka bardzo ładnie się nagrzewa, czuć że z odprowadzaniem ciepła nie ma problemu.
Tuba latarki gruba, wszakże musi pomieścić 3 równolegle położone akumulatory 18650. Akumulatory znajdują się w koszyczku, mieszczą się nawet najdłuższe zabezpieczone ogniwa. Ja odejmuję tubę, ale dla osób z małymi dłońmi może być niewygodna.
Oczywiście taka gruba latara męczy dłoń przy dłuższym trzymaniu. Cóż taki jej urok.


Na dupce mechaniczny klik typu forward i dwie duże dziurki do przewleczenia linki. Niestety podobnie jak w K40 jest spory luz pomiędzy klikiem a gumką. Na szczęście klika nie używamy zbyt często. Planuje dołożyć kawałek gumy, ewentualnie kapnąć nieco silikonu.Krótki opis mamy za sobą. Moje wrażenia jak najbardziej pozytywne. Jakość wykonania stawia latarkę w czołówce producentów. Mi osobiście bardzo odpowiada jej kształt, klasyczny, tak jak powinna wyglądać latarka.
Jak chcemy throwera to do wyboru mamy takiego grubaska albo maczugę z ogniwami ułożonymi jeden za drugim, przeważnie z dwoma.
Grubasek męczy rękę bardziej niż chudzielec, ale jest znacznie krótszy, mamy 3 ogniwa i spory zapas czasu działania ze stabilizacją też nie ma lipy.
Spadek jasności oczywiście jest jednak jest niedostrzegalny okiem. Cieszy również ostrzeżenie przed rozładowaniem aku. Otóż latarka zaczyna migać, a po pewnym czasie przełącza się w moona, nic nie daje kręcenie pierścieniem. Moon jest nieprzydatny do niczego więc można w porę zmniejszyć moc (w K40 nie było migania i czasem czekała nas niemiła niespodzianka).
Budowa latarki jest prawie identyczna jak K40 (recenzja mar3 znajduje się na forum). Ale jak wiadomo prawie robi różnicę :). A mianowicie K40S różni się tym.

K40K40SNiby nic wielkiego, ale różnica w działaniu kolosalna >:D

No dobra przejdźmy do tego jak świeci.Barwa to miód na moje serce. Ciepły, przyjemny kolorek :aniol:
Mocno skupiony spot, okrągły nie ma mowy o jakiejś dziurze, korona spota (nieco mniejsza niż w M3XS) nieco niesymetryczna, spill całkiem spory (identyczny jak w M3XS). Przy nieopatrznym zaświeceniu z bliska w ścianę wypala oczy. Spot leci daaaaleko. Do tego dołóżmy ciepłą barwę i mamy połączenie idealne. Idealne dlatego że ciepła barwa wydobywa więcej szczegółów niż zimna/neutralna. Mimo iż K40S I M3XS mają porównywalny wygar to K40S lepiej oświetla. Widać kolosalną różnicę w barwie, M3XS przy K40S świeci tragicznie, wręcz na zielono.


Od góry: K40, M3XS, K40S.

Do ściany (żółtej) około 2m.Około 4m ta sama ściana.


Od lewej K40, M3XS, K40S.

Tu widać wyraźnie przewagę LEDów bez soczewki ;D Spot z K40 już zaczyna się rozłazić.

Porównując M3XS i K40S  na małej odległości, spot Olighta jest ciaśniejszy. Jednak im dalej sytuacja się odwraca.
Producent podaje 1030m czy to prawda? Tak, ale pod warunkiem że celujemy w np jasny dom. Zrobiłem test na odległości 1000m (wg google maps), dom był żółty z ciemnym,  prawie czarnym dachem. Ściany widać, dachu już nie. Z miejsca gdzie stałem odszedłem 100 kroków, dom był nadal widoczny, ale już na takiej zasadzie że wiedziałem że tam jest.  Powietrze nie było idealnie przejżyste, dodatkowo w oddali łuna miasta nieco zanieczyszczała idealną czerń. I teraz ciekawostka: z 1000m widać ten dom nawet na L4 - 550lm, ledwo co ale widać. Miałem ze sobą również M3XS i zasięg podobny, dom było widać (ledwo) także na medium.

Beemshoty.
Od razu uprzedzam że nie jestem do końca zadowolony. Dziś w powietrzu nieco pary. A nie mam kiedy zrobić lepszych bo pracuje po nocach, no i rzadko mam wolne :-\

Obiekty badań ;D:

Do oświetlonych drzew około 135m

K40


M3XS


K40S


Predator Pro 2,5 warmDo lasu około 245m

K40


M3XS


K40S


Predzio


Do przerwy pomiędzy drzewami około 280m

K40


M3XS


K40S


Predzio


Wideo

Do białego domu około 170m

K40
http://www.youtube.com/watch?v=KGkV-l4aj68&feature=youtube_gdata_player

M3XS
http://www.youtube.com/watch?v=6HMBi1VyYZE&feature=youtube_gdata_player

K40S
http://www.youtube.com/watch?v=-FX_9NffV2c&feature=youtube_gdata_player

Predzio
http://www.youtube.com/watch?v=rtS0OTV7Pik&feature=youtube_gdata_player


Podsumowanie.
Świetny thrower, zasięg, barwa, wykonanie wszystko mi pasuje. Od kiedy mam K40S Olight stoi na półce i zbiera kurz. Żeby nie było M3XS też jest ok, nawet zielonkawy odcień (producent podaje że neutral) jest do zaakceptowania.  Ale przy K40S wygląda beznadziejnie.

Dobra słodziłem, to teraz trochę dowalę. To mój drugi egzemplarz, a jakże, w pierwszym piszczała cewka. Piszczała cicho, słychać było dopiero po przyłożeniu do ucha (zorientowałem się dopiero na drugi dzień). Miałem sobie to odpuścić, ale z drugiej strony przecież to wada fabryczna bo latarki powinny tylko produkować światło, a nie dźwięki. W sklepie zgodzili się wymienić i pokryć koszty przesyłki więc odesłałem. Napisałem,  żeby sprawdzili przed wysyłką czy wszystko gra. Odpisali że oczywiście sprawdzą. Naczekałem się jak głupi na nową. I co. Ano kicha bo nowa lubi sobie czasem pisnąć przy zmianie trybów. Czasem szumi na max, ale tylko jak jest zimna i przez chwilę. A czasem wszystko jest ok.
Napisałem że w refie nie ma kurzu to prawda ale... Jest w nim duży paproch który sobie swobodnie "lata" w środku. Nie wspominał bym o tym gdyby nie to że w pierwszej sztuce też był taki paproch. Początkowo myślałem że odesłali mi z powrotem tą samą latarkę co im wysłałem. Jednak w pierwszej oring między nakrętką a resztą głowicy był czerwony a w obecnej jest czarny.

Nie zmienia to faktu że latarka jest masakryczna. Jak by mi się trafiła od razu dobra sztuka to śmiało bym ocenił 10/10. A tak pewien niesmak pozostaje.
Mimo wszystko polecam.

Wolność, Równość, Braterstwo

"Na­leżenie do mniej­szości, na­wet jed­nooso­bowej, nie czy­ni ni­kogo sza­leńcem. Is­tnieje praw­da i is­tnieje fałsz, lecz dopóki ktoś upiera się przy praw­dzie, na­wet wbrew całemu światu, po­zos­ta­je nor­malny. Nor­malnosć nie jest kwes­tią statystyki. "

Krul-Mateusz

Dla mnie ciut za duża  >:D Po za tym wykorzystałbym jej możliwości.
"Mieć rację godzinę wcześniej niż inni: przez godzinę być uważanym za element aspołeczny." ~Antoine de Rivarol

mar3

@1984

Bardzo fajnie się czytało i oglądało! Oby takich recenzji było więcej ;)

moja K40 miała czysty reflektor a między gumkę i klika proponuję wsadzić kawałek dętki czy czegoś podobnego, zdecydowanie poprawi się obsługa

mi w tego typu latarkach bardziej widzi się większa dioda np. mt-g2 ;D


sałron

Dzięki za "review" i masę beamshotów w terenie.

Do jednego się przyczepię, a co? ;)

To nie jest ładnie wycentrowana dioda (bez względu na to czy widać to w beamie czy nie)...
Nadmiar światła umniejsza istnienie.   [Czesław Miłosz]

sp5it

No i ten reflektor jakby od 4x większej diody ;)
Surefire U2 MC-E, Armytek Predator PRO 2.5, K40M@7A, Zebralight SC600W MK3 HI

1984

2016-07-18, 03:22:17 #5 Last Edit: 2016-07-18, 03:56:11 by 1984
Quote from: Krul-Mateusz on 2016-07-17, 19:24:30
Dla mnie ciut za duża  >:D Po za tym wykorzystałbym jej możliwości.

Oj, nie jest znowu taka duża. W każdym bądź razie są większe ;)
A jeszcze nie tak dawno takie parametry miały kobyły typu olight sr95ut albo nitecore tm36, nie wspominając o cenie...

Quote from: mar3 on 2016-07-17, 20:25:37
@1984

Bardzo fajnie się czytało i oglądało! Oby takich recenzji było więcej ;)

moja K40 miała czysty reflektor a między gumkę i klika proponuję wsadzić kawałek dętki czy czegoś podobnego, zdecydowanie poprawi się obsługa

mi w tego typu latarkach bardziej widzi się większa dioda np. mt-g2 ;DNa szczęście klika używa się rzadko :) W zasadzie to wystarczyły by dwa tryby: maks i jakiś oszczędny.
Ja tam lubię throwery, bo nie sztuka zrobić latarkę świecącą szeroko ;D No i jak się trafi noc z przejrzystym powietrzem wtedy widać co potrafi ;D

Quote from: sałron on 2016-07-17, 22:19:28
Dzięki za "review" i masę beamshotów w terenie.

Do jednego się przyczepię, a co? ;)

To nie jest ładnie wycentrowana dioda (bez względu na to czy widać to w beamie czy nie)...

Faktycznie przeoczyłem ::) Na swoje usprawiedliwienie mogę powiedzieć że miałem dwie sztuki K40S :aniol:

Quote from: sp5it on 2016-07-17, 22:28:04
No i ten reflektor jakby od 4x większej diody ;)

Pewnie wsadzają ten sam ref co do K40M. Mi się wydaję że ta część refa przy diodzie nie specjalnie bierze udział w skupianiu światła.

Tu widać a właściwie słychać co dolegało pierwszej .
http://www.youtube.com/watch?v=Cn7x6qX7gFQ&feature=youtube_gdata_player
Wolność, Równość, Braterstwo

"Na­leżenie do mniej­szości, na­wet jed­nooso­bowej, nie czy­ni ni­kogo sza­leńcem. Is­tnieje praw­da i is­tnieje fałsz, lecz dopóki ktoś upiera się przy praw­dzie, na­wet wbrew całemu światu, po­zos­ta­je nor­malny. Nor­malnosć nie jest kwes­tią statystyki. "

allil

Na zdjęciach widzę M3xs świeci na równi z K30s.

1984

Quote from: allil on 2016-07-19, 08:58:43
Na zdjęciach widzę M3xs świeci na równi z K30s.

W uproszczeniu można powiedzieć, że świecą tak samo.
M3xs ma większą koronę spota. Sam spot w k40s, w miarę zwiększania odległości, robi się bardziej skupiony niż w m3xs. Jak nic ogniskowa zwierciadła jest dalej niż w olighcie. Natomiast różnica w barwie światła ogromna. Aparat trochę przekłamuje kolory.
Wolność, Równość, Braterstwo

"Na­leżenie do mniej­szości, na­wet jed­nooso­bowej, nie czy­ni ni­kogo sza­leńcem. Is­tnieje praw­da i is­tnieje fałsz, lecz dopóki ktoś upiera się przy praw­dzie, na­wet wbrew całemu światu, po­zos­ta­je nor­malny. Nor­malnosć nie jest kwes­tią statystyki. "

Ragim

Wiesz może, jaka to konkretnie dioda, tzn. bin tint? Oraz jaka może być wartość cri?

1984

Quote from: Ragim on 2017-04-16, 08:20:16
Wiesz może, jaka to konkretnie dioda, tzn. bin tint? Oraz jaka może być wartość cri?
Nie wiem, producent trzyma to w tajemnicy :)
Do Wizarda 90CRI dużo brakuje, ale jest bardzo przyjemne, ciepłe światełko  :aniol:
Wolność, Równość, Braterstwo

"Na­leżenie do mniej­szości, na­wet jed­nooso­bowej, nie czy­ni ni­kogo sza­leńcem. Is­tnieje praw­da i is­tnieje fałsz, lecz dopóki ktoś upiera się przy praw­dzie, na­wet wbrew całemu światu, po­zos­ta­je nor­malny. Nor­malnosć nie jest kwes­tią statystyki. "

zieloczek100

Zastanawiam się czy 4000K w latarce, która ma jednak zaświecić całkiem daleko to nie za ciepła barwa?

1984

Quote from: zieloczek100 on 2017-04-18, 00:14:29
Zastanawiam się czy 4000K w latarce, która ma jednak zaświecić całkiem daleko to nie za ciepła barwa?

Moim zdaniem ciepła barwa lepiej się sprawdza, wiadomo że zawsze jest jakaś wilgoć w powietrzu to raz , a dwa że wyższe CRI (niż w zimnych) pozwala zobaczyć więcej szczegółów.
Oczywiście takie ciepłe światło ma "mniej mocy".
Wolność, Równość, Braterstwo

"Na­leżenie do mniej­szości, na­wet jed­nooso­bowej, nie czy­ni ni­kogo sza­leńcem. Is­tnieje praw­da i is­tnieje fałsz, lecz dopóki ktoś upiera się przy praw­dzie, na­wet wbrew całemu światu, po­zos­ta­je nor­malny. Nor­malnosć nie jest kwes­tią statystyki. "