"Spacerowa" latarka na lata do 150zł.

Started by Viniciuss, 2009-04-15, 10:30:03

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Viniciuss

yano

2009-04-15, 13:33:53 #16 Last Edit: 2009-04-15, 14:22:49 by yano
Quote from: Viniciuss on 2009-04-15, 13:26:38
A jak ocenicie (mam nadzieję że obiektywnie) ofertę kolegi mar3: http://www.torch.pl/forum/index.php/topic,56471.0.html?
Zaraz pod nazwą użytkownika są opinie o nim - poczytaj ;)
edit: miałem na myśli to, że mar3 gwarantuje wysoką jakość wykonania modyfikacji - a wiem co piszę. Generalnie Ultrafire A10 sama w sobie jest fajną latareczką, natomiast ten egzemplarz da Ci gwarancję, że wszelkie ewentualne niedociągnięcia producenta zostały poprawione.
pozdrawiam
dziękuję
i do widzenia
yano

Henry

Quote from: Viniciuss on 2009-04-15, 11:39:47
Nigdy nie słyszałem o marce Romisen.  :-[ Czy jest ona równie dobra jak Maglite, Ultrafire czy Fenix (jedyne marki latarek jakie znam)?

Ja też nie słyszałem ale kupiłem - RC-I3 - mi wystarcza na spacery z psem. Tania i sporo światła. Niezbyt oszczędna, ale z dwoma akumulatorkami 123A dwie godzinki po lesie pochodzę. Nie kombinuj za bardzo - kup cokolwiek diodowego co ma przynajmniej 200lm i ciesz się ze spacerów. Potem jak już będziesz wiedział czego Ci brakuje to poszukasz drugiej "lepszej" latarki - nie staraj się od razu kupić "naj" bo takiej nie ma. Nie staraj się też kupić bardzo oszczędnej - chłopaki tu mają bzika na punkcie wyciskania ostatniego miliapmera z bateryjek, ale jak idziesz na spacer do lasu to i tak musisz mieć zapasową baterię w kieszeni, a częste ładowanie to nie jest problem, więc nie przepłacaj za to czego nie potrzebujesz ;-)

phantom

200lm? Jakim cudem starcza ci 80lm z RC-I3? ::) Tu nie chodzi o oszczędność samą w sobie, ale o wydajność. Taki Fenix P3D (to tylko przykład) przy tej samej jasności poświeci 2x dłużej. RC-N3 z Q5 wyróżnia się na tle innych Romisenów przyzwoitą sprawnością, jest jaśniejszy niż RC-I3 i świeci 2h na dwóch paluszkach, czasami maksymalna jasność jest za duża - jest tryb niższy (25%) na którym masz ok. 8h świecenia. Na akumulatorkach odpowiednio 3 i 10h. Raczej więcej nie trzeba.

TheNaturat

Mierzyłem wlasnie Romisena RC-G2 i na pelnej mocy swiecil ponad 1 godzine ze spadkiem 50%. Takze az tak krotko to nie jest.
NIE BOJĘ SIĘ GDY ŚWIATŁO ZNIKA, BO MAM LATARKĘ PANASONIC' A

Viniciuss

yano: Czytałem opinie o użytkowniku mar3 i ufam w każde jego słowo. Tylko pytanie jest następujące: czy ta latarka spełni wymienioną przeze mnie w pierwszym poście funkcję, a mianowicie czy oświetli mi drogę w lasku. Jestem troszkę nieufny, ponieważ gdzieś na dnie jednej z szuflad leży chińskie badziewie na trzy AAA z bodajże 35-cioma czy 40-toma diodami i nie nadaje się nawet do bezstresowego znalezienia kapci pod łóżkiem wieczorową porą. Także ciężko jest mi przyjąć, że latarka z jednym ogniwem AA jest w stanie super świecić. Bardziej ufam Maglite Led 3d.  :-[ No, ale ja się kompletnie na latarkach i technologii latarkowej nie znam.

Henry: to będzie moja jedyna latarka, nie planuję zakupu następnej, więc chciałbym optymalnie wykorzystać te jednorazowe fundusze.  ;)

Kazik

Nawet latarka na 1xAA potrafi dać czadu. W końcu podobno rozmiar się nie liczy. ;D Ja osobiście do spacerów z psem polecam Magi (po modzie) - wali to daleko i świeci długo. Ale swoje waży i to trzeba mieć na względzie. Może wziąć tą z Allegro i dać nowy sterownik, co by na 2xR20 działała? Trzeba tylko kupić samemu ten sterownik i go wlutować (dosłownie 4 luty).
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko i nic nie działa
Praktyka jest wtedy kiedy wszystko działa i nikt nie wie dlaczego

phantom

Latarki o których tu rozmawiamy mają tzw. diody mocy. Wieloledowy prysznic ma dziadowskie bździłka dostające 20mA każde, a i to na świeżych bateriach. Do tego ich wydajność jest niska (z tego samego prądu wytwarzają mniej światła). Także jasności nie ma co porównywać.

MagliteLED ma już diodę mocy, problem w tym że starą (Luxeon III). W tej dziedzinie technika szybko idzie do przodu i obecne diody firm Cree czy Seoul (SSC) są 2,5 raza wydajniejsze - zamiana samej diody dałąby 2,5 raza więcej swiatła. Mała latarka na 1/2 paluszki z Cree/SSC może go poważnie zawstydzić.

Niestety latarka od 'mar3' wymaga ogniwa 14500 (3,6V Li-Ion w rozmiarze AA) by uzyskać pełną jasność, ze zwykłego paluszka może być ciemnawo. Zmodyfikowane RC-G2 będzie jasne, ale 1h uzyskuje się na dobrym akumulatorze, bateria zdechnie dużo szybciej.

Kazik

RC-G2 raczej nie wystarczy na spacery z psem. W nocy do kibelka - tak, na spacery - nie. No chyba, że świecimy tylko pod nogi, a nie szukamy sabaki po krzakach. ;)

mar3

tej chopaki, jak ostatnio ktoś szukał latarki coby robić obchód pieczarek to o mało się na cztero-czipie nie skończyło  ;D a okazało się, że w zupełności temu zadaniu sprostał malutki Fenix na 1AA ....

moja przerobiona A10 z AA faktycznie nie jest jakimś potworem jasności ( jak to czasem miało miejsce  >:D ) dioda dostaje jakieś 330mA przy poborze ~ 1A czyli mamy spokojnie dwie godziny działania z enelopa i ~ 100 lumenów z diody, wg. mnie jest to doskonały kompromis między jasnością a czasem działania !

da się wycisnąć większe prądy z AA ale pobór prądu rośnie w zastraszającym tempie ... a różnica  w jasności już nie  :)

latarka z założenia miała świecić długo, miała działać "normalnie" z regulacją na bateryjkach i  tak też jest ( oczywiście nie z byle kiosku nonamy) TO JEST EDC  ;D

100 lm w latarce kieszonkowej to imo wystarczająca ilość światła, ale do tego trza niestety dojść samemu  :P ... pierwsze moje latarki miały być jak najjaśniejsze, miały mieć jak najmocniejsze skupienie, miały wypalać dziury w ścianach ... oczywiście dzisiaj śmiało mogę stwierdzić, że to jest do du... taka latarka bo nic z nią nie da się zrobić  ;D w zupełności wystarcza mi latarka na jedną cerkę która jest wysterowana na jakieś ~100lm

ale  z drugiej strony fajnie mieć potwora co robi na wszystkich takie wrażenie  :o :o :o :o :o :o :o :o :o

pawelsz

RC-G2 w zupełności wystarczy do łażenia po lasku- wymaga lepszej diody (najlepiej ciepłej), zmiany drivera na 7880 oraz zasilania Eneloopem, do szukania psa tez się nada- jej zaletą jest duża głowica i bardzo niezły zasięg jak na latarkę na AA- na pewno lepszy od małych fenixów na AA.
Mod Mariusza - A10 jest też bardzo ok- wiem, bo mam podobny mod- zasięg będzie mniejszy (mniejsza głowica) od RC-G2, ale świeci szerzej, ale latareczka jest idealna do kieszeni a przy jej zasileniu lion 14500 pokazuje pazur- oj wtedy nieźle świeci :)

Henry

Quote from: phantom on 2009-04-15, 14:18:28
200lm? Jakim cudem starcza ci 80lm z RC-I3?

Do chodzenia z psem na smyczy wystarcza bez problemu (choć mogło by być więcej), ale do rzucania piłeczki już nie wystarcza - dlatego szukam czegoś lepsiejszego - no ale to pewnie raczej jakieś MC-E lub SSC P7 (wczoraj parę minut mi zajęło znalezienie brudnej zielonej piłki w pozimowej brudno-zielonej trawie ;-) ).

Kazik

Wiecie co? Ja chyba złego psa mam - czasem mi Mag z asferykiem nie pozwalał sięgnąć snopem tego gnojka. A tu ma RC-G2 wystarczyć. Jak dla mnie osiągi koło średnich latarek na 18650 (CL1H, Jet-III, może i C2).

Mar3 - specjalnie dla Ciebie wczoraj wstałem w nocy i odpaliłem Maga 2D z P7 (i to jeszcze strobo) - pierwsze wrażenie było nawet niezłe, >:D ale nie powiem, żeby bardzo to oślepiło. Świeciłem oczywiście w ściane, nie sobie w oczy. ;)

Viniciuss

Dobrze Panowie, czas na podsumowanie. Mam dwie opcje:

Opcja 1. kupić zmodowaną A10 od kolegi mar3
Opcja 2. kupić seryjną X latarkę która pozostanie seryjna

Jeszcze raz zapytam, jaka seryjna latarka w cenie do 150zł (chętnie mniej) będzie świeciła na ogólnodostępnych bateriach lepiej od opcji numer 1?