AKORAY K106

Started by Tonio, 2009-02-23, 19:58:11

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Tonio

2009-02-23, 19:58:11 Last Edit: 2009-02-23, 22:25:01 by Tonio
Dziś mam dla Was na ten smutny zimowy wieczór opis bardzo sympatycznego maluszka sygnowanego marką Akoray.

O tej latareczce przeczytałem po raz pierwszy parę miesięcy temu na jakimś chińskim forum, gdzie bardzo była chwalona za jakośc wykonania i możliwości. zafascynował mnie driver który ponoć ma możliwość programowania trybów pracy. hmm Litefliux za dwadzieściaparę dolców??? co z tego jest prawdą dowiecie się w części dalszej.

Parę dni temu dostałem przesyłkę pełną piknych nowych akorayjów ;) biorę pierwszą z brzegu  wyciągam z worka i od razu zabieram się za wywalenie paskudnego drucianego klipsa. latarka jest z zasady dwuczęściowa ale moduł wyłącznika mimo że wklejony na stałe to na gwincie i na dodatek w zasadzie gumowe rękawiczki załatwiają sprawę, drut wylądował w śmieciach tam gdzie jego miejsce od początku ;)

Akus w dłoń i zabieram się za programowanie, latary przyszły bez żadnej instrukcji w woreczkach foliowych więc musiałem chwilkę pogłówkować.

fabrycznie latarki  są ustawione następująco:

1. Strobe
2. High
3. Low

programowanie:

wejście w tryb programowania: 6x[SC]

funkcje programowania:

1. jasność 1-100%
2. wolny lub szybki dwubłysk
3.szybkośc strobe, na oko 1-15Hz
4.SOS

rozpoczęcie programowania każdego trybu jest sygnalizowane odp  ilością błysków.

W praktyce działa to tak:

6x[SC] i latara błyska raz, co oznacza start programowania trybu pierwszego , teraz jasnośc zaczyna rosnąć od 1-100% ,następnie przejdzie do funkcji przerywanych , po przejściu owych funkcji wróci do programowania jasności, jeżeli w wybranym punkcie jasności bądź trybu przerywanego wykonamy 1x[SC] to latara to zapamiętuje i potwierdzi mrugnięciem 2x i przejdzie do programowania trybu drugiego , po zaprogramowaniu trybu nr 2 1x[SC]  mamy trzy błyski i programujemy tryb nr 3. Wyłączenie na ok 3-4s zapamiętuje ustawienia.

Jasność rośnie bardzo szybko i strasznie trudno ustawić tryb min, trzeba poćwiczyć refleks ;)

latarka pamięta ostatnio użyty tryb pracy.

fotki i wyniki pomiarów poniżej ;)

AKORAY K106

• typ diody: 3 watt CREE Q5( kłamią jest  to co najwyżej Q2)
  • wymiary:98x20,5mm
  • głowica 20,5mm
  • odbłyśnik:metalowy OP
  • szkło: naturalne bez powłoki
  • światło 200 lumenów
  • czas działania 1-20 godzin
  • regulator elektroniczny: 0.7-4.5V
  • tryby działania : trzy programowane
  • pamięć: tak
  • materiał: ALU
  • wykończenie: TypeII
  • wyłącznik: z tyłu typ reverse click
  • Zasilanie : bateria AA , akus AA lub akus 14500

Pomiar światła: AA

• Tryb high  1800lux/1m/2300mA
  • Tryb low 200lux/1m/120mA

Pomiar światła 14500

• Tryb high  3600lux/1m/1050mA
  • Tryb low 300lux/1m/120mA

dla porównania :

• Nitecore D10  1900lux/1m/1800mA
  • Fenix LD10 2100lux/1m/2500mA
  • Ultrafire C3 SS R2 mod 3500lux/1m/2500mA

ceny w sklepach wysyłkowych ok 23-28$

od lewej D10 i K106

Plusy dodatnie:
Jakośc wykonania pierwsza klasa, kwadratowe piękne gwinty, idealna obróbka mechaniczna, przyzwoite diamentowe moletowanie, i bardzo ładna aksamitna powłoka.

plusy ujemne:
-cienki  marny blaszany klips i troszkę paprochów pod szkiełkiem.
- brak powtarzalności, drivery mają odchyłki w trybie max od 1,8-2,4A dla AA, na 14500 jest lepiej i wszystkie pokazują w okolicach 1A.
-emiter na 100% w wersji P4 lub Q2 , za dni parę dokonam przeszczepu i dam znać jakie wyniki.

sumując-brać i nie zadawać pytań, latareczka naprawdę przesympatyczna, wreszcie coś co może działać bez tych wstrętnych stroboskopów, na dodatek programowane i niedrogie,  a na 14500 naprawdę potrafi pokazać pazurki ;)

lennin

Hehe a ja sie spotkałem z sztuką która w przetłoczeniu miała DZIURĘ! Poza tym ok  ;D

krupik

2009-02-24, 17:31:09 #2 Last Edit: 2009-02-25, 18:33:13 by krupik
latareczka widzę niezła i gabarytem zbliżona do D10 więc jak dolar zmądrzeje to bym Kobiecie poszukał, ale mam prośbę - wywal tą paskudną podróbkę Kershawa E.T. i kup sobie nóż a jeśli będziesz chciał wybrać jaki to weź tą latareczkę i wpadnij w jakiś piątek do Balum na Wiślnej w Krakowie :) przy piwku my doradzimy o nożach - Ty o latarkach :)

edzia bo nie chcę więcej śmiecić :)

do obierania ziemniaczków są pikutki - ET był do klikania :p
a serio to naprawdę zapraszam na piwko (np 27.02.2009 od 17/18 w Balum)
L2D, X1, D10, Zeberka :(

Tonio

dzięki, wpadnę kiedyś na pewno , a nożyk rzeczywiście paskudny ale do obierania ziemniaków w sam raz ;)

Kazik

A czy wersja na 1xCR123A też ma programowalny sterownik?
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko i nic nie działa
Praktyka jest wtedy kiedy wszystko działa i nikt nie wie dlaczego

mar3

Quote from: Tonio on 2009-02-23, 19:58:11
...
- brak powtarzalności, drivery mają odchyłki w trybie max od 1,8-2,4A dla AA, na 14500 jest lepiej i wszystkie pokazują w okolicach 1A.
...

Po mojemu diody mają różne vf.

Niskie = większe ssanie z AA ( ni-mh )

Vascator

Fajny sprzęt.Mam jedno pytanie:Czy "dark ring"* jest mocno odczuwalny?

Na pozór wydaje się,że przeszkadza on tylko "maniakom" ,ale nie do końca.Przy świeceniu na dystans poniżej 10m czuć wyraźną różnicę między latarką z luxeonem,która go niema, a latarką z cree,która ma ten czarny pierścień wokół promienia głównego.Od latarki z "dark ringiem" na dłuższą metę trochę bolą oczy,i gdy wtedy zaświeci się choćby jakimś zabytkiem z luxeonem,czuć wyraźną "ulgę"  :P .Płynne przejście z spota w spill naprawdę parokrotnie podnosi komfort dla oczu przy świeceniu na mały dystans.Przynajmniej dla mnie.

Porównanie na podstawie Fenixa L2D Ce z gładkim reflektorem,a mactronica[ :-X ] Z luxeonem "3W",i też gładkim refem.

Tonio

No i wyjaśniły się wszystkie moje rozterki dotyczące różnic w jasności poszczególnych egzemplarzy.

Część latarek które dostałem wykazała na mierniku bardzo mierne osiągi ok 800-900lux/1m, byłem przekonany że producent zamiast deklarowanego w specyfikacji emitera Q5 wsadził  to co było pod reką i prawdę powiedziawszy niewiele się myliłem.

Po przeszczepie jednak wyniki NADAL choć wyższe nie były satysfakcjonujące bo wzrosły tylko do ok 1200-1300lux/1m

9 na 10 szt ma bardzo podobne prądy w okolicach 1800mA tylko jedna szt wykazała 2400mA, w tej jeszcze nie zmieniłem emitera, zajmę się tym jutro.
W tych słabych emitery poszły do kosza i wszystkie zamieniłem na pewnie Q5.

Co z tymi cholerami z niskimi odczytami???  ano wpadłem na pomysł żeby do korpusu latarki z najwyższymi odczytami przykręcać po kolei głowice słabsze i sprawdzać odczyty. BINGO !
Wszystkie jak jeden mąż pięknie pokazują bardzo równe okolice 1700-1800lux/1m, jak więc widać wyrażnie że problem tkwi w drodze prądu od minusa baterii do głowicy.

Trzeba było rozebrać wszystko do rosołu, popsikać wnętrza wyłączników WD40, dogiąć blaszki,  użyć troszkę pasty miedziowej poskręcać z powrotem i na szczęście  odczyty wszystkich egzemplarzy zaczęły przypominać linię prostą ;)

Tak więc legendarna chińska jakość wykonania psuje trochę image tej udanej naprawdę konstrukcji. warto o tym pamiętać że bez  rozbierania i usuwania niedoróbek się nie obejdzie ;)

Azjatos

Fakt. Tor prądowy w tej latarce jest wyjątkowo najeżony przeszkodami.
W samym wyłączniku jest ich cztery bo: Sprężynka nie jest lutowana i wyłącznik też nie jest lutowany.
Zatem mamy - Spężynka do blaszki, blaszka do styku wyłącznika, wyłącznik, drugi styk wyłącznika z "dupką" Latarki.
W sumie razem gwintami i wyłącznikiem jest w tej latarce 8 styków.
W Standardowej wyłącznikowej z lutowanym wyłącznikiem i lutowaną sprężynką jest ich o trzy mniej zaś w Liteflux LF5 są cztery punkty styku.
Ale Liteflux też sobie lubi pomrugać mimo maniakalnego czyszczenia styków akusa a jak spadnie na tyłek to gaśnie ZAWSZE. Nie można Go nawet energicznie postawić na dupie bo zgaśnie. Na Plus dla Liteflux to jakość wykonania i większy power.

Latarka w sumie świeci OK, bardza fajna rzecz - zmiana trybu Jednoklikiem jak w fenixach z tym że tu mamy pamięć. Zapamiętanie trybu następuje PO Wyłączeniu nie jak to jest w Rexlight - po 2 sekundach świecenia przez co tryb zmienia sie w nim dwuklikiem.

Spot czyli wiązka główna jest wyraźnie odcięty od spilla ( wtórnej wiązki ) i jest ciaśniejszy niż w rexach czy Fenixie L2D. Pierścieni praktycznie brak - dark ring  - brak ;)
Świeci się dobrze tak do 30 metrów na high. Pod nogi w Sumie dobrze. Spot jest mały ale spill dość jasny i szeroki.
Małe kompaktowe EDC za przyzwoita cene BEZ wmuszonych SOSów i stroboskopów które można sobie ustawić wedłóg potrzeb.

mar3

2009-03-22, 14:11:39 #9 Last Edit: 2009-03-22, 14:14:21 by mar3
A to ciekawe, mój Liteflux 3 jeszcze nigdy nie zgasł od mocniejszego postawienia, a jeszcze bardziej ciekawe to to, że przed chwilą testowałem upadki i uderzenia w tył dłonią - nie gasła  ... raz przydzwoniłem dość mocno - zgasła i .... i już się zaświecić nie chciała  ;D ??? pomogło odkręcenie klika, ciekawe co jej było  ::)

Ale wracając do tematu, te Akoray mają świetne driverki, warto ją nabyć dla samego sterownika  ;) 3 tryby z możliwością ustawienia, pamięć po wyłączeniu ( bajka - Liteflux tak ma ) zmiana trybu jednym klikiem - no rewelacja  ::)

jak niski jest low ? może ktoś sprawdzić ile pobiera z li-ona i ni-mh  ;D  widać mryganie pwm ?

ed. ok przeczytałem od początku, te 120mA w low to stanowczo za dużo   :(

Azjatos

Mam Litefluxa LF5 XT i tak ma mimo różnych eksperymentów z naciągami sprężyn. Choć jest lepiej i juz sie nie wyłącza od byle pierdnięcia;)
Niski low w tym Akorayu moze i jest ale złapać mi sie nie udało. Najniższy jaki udało mi się ustawić to low porównywalny z fenixem L2D.

mar3

No dziwne bo konstrukcja taka sama w obu, a mój LF3 za diabła się nie wyłączy przy upadku czy pukaniu o dłoń i nic przy nim nie grzebałem  >:D

Hmm trochę to dziwne bo wg. Tonia pobiera 120mA ... chyba, że to jest coś ala 7880 co w low pobierał około 80 - 100mA a w diode szło ~10 mA  ;D

Azjatos

No zgadzało by sie te 120 mA ws ilość światła którą ten akuray daje.
Ta, Ja mam tego 7880 w Szperaczu od ciebie i w "beacon" bo tak to się chyba nazywa - błysk co 10s a żre cały czas 100 mA hahaha.
Ale na wyższych trybach jest ok.

Odnośnie LF3 to weź pod uwage że CRka jes znacznie lżejsza od Ni-Mh.

mar3

zdecydowanie wolę 120mA poboru i słaby low niż wysoką sprawność driva    ;D

co ciekawe LF3 w low pobiera kole 4mA  ::)

czy waga ogniwa ma znaczenie hmm ale ja ją zdrowo wstrząsam   >:D  a ona ciągle świeci

Vascator

Quotebłysk co 10s a żre cały czas 100 mA hahaha.

;D