Podstawy techniki HID.

Started by Windforce, 2007-05-02, 19:04:57

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Esthan

Wygląda na to że w dwóch :P

Ale dla mnie ważniejsze lumeny :]
Od 25.04.2013 - Ojciec prowadzący :)

Windforce

Faktycznie w dwóch... :]

Ale i dla mnie lumeny liczą się ponad złotówki. Jak w każdej innej, normalnej latarce. Tylko tyle, że tu jest ich po prostu dużo w jednym miejscu. :)


Kazik

Ło kurde, gość ma sprzęt, że tylko pomarzyć. Ta przetwornica z tego co wiem kosztuje ok. 1000zł. A te reflektorki świetnie skupiają, szczególnie zaskoczył mnie ten od Maga. W tym z Mactronic'a JML2940 nie szło mi dobrze skupianie, a tu 5cm i takie efekty.  ???

Bym proponował nie przedłużać tu dewagacji na ten temat, bo offtop to straszliwy. Ale może by któryś moderator wydzielił oddzielny wątek?
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko i nic nie działa
Praktyka jest wtedy kiedy wszystko działa i nikt nie wie dlaczego


piter1984

Lampy HID mają podobne parametry (70-100lm/1W, mniejszej mocy hidy mają ciut mniej) co diody led czy jarzeniówki, z tym że diody nie występują w mocach mających po 10-35W, jarzeniówki za to są ale praktycznie nie da się ich skupić tak więc mogą służyć jako oświetlenie ogólne. Myślę ze ja bym jednak miał nadzieję na rozwój bardziej w kierunku mocnych diód niż HIDów w aplikacjach przenośnych, problem ze startem, mniejsza żywotność lampy bardziej skomplikowana przetwornica.

phantom

Są diody mające po kilkanaście W, nowe od Luminusa nawet więcej. Nie skupi się to jak HID, ale zawsze coś.

piter1984

mówisz o http://www.luminus.com/content1520 w takim razie nie wiem po co komu hid w latarce, przecież to ma 5,4mm2 powierzchni i skupić to jest zapewne łatwiej niż z hida

phantom

No właśnie nie jest łatwiej, stary 10W HID (~500lm) przebija zasięgiem każdą diodę o podobnej mocy. Wynika to z faktu, że jasność jest skupiona na naprawdę małej powierzchni, te 5,4mm2 to sporo.

piter1984

no a bańka w lampie wyładowczej ma jeszcze większą powierzchnię i rozsyła niemal w każdą stronę


piter1984

no tak ale wyładowanie zachodzi niemal w całej objętości bańki która de fakto ma większą powierzchnię a podejrzewam że i rzut na płaszczyznę także, co jest głównym problemem przy wsadzeniu xenonów do reflektora który nie jest do tego przystosowany i razi ludzi jadących z naprzeciwka

marcus

świeci tylko łuk miedzy elektrodami, na wikipedi powinno byczdjecie

phantom

Dokładnie. A co do wsadzania HIDa do reflektora samochodowego to problemy wynikają z wysokości umieszczenia źródła światła (tak aby ref dobrze skupił) do tego żarnik w żarówce jest dłuższy, grubszy niż łuk elektryczny (który jest cieńszy, ale dużo bardziej intensywny), a odbłyśnik projektuje się pod konkretne źródło światła.

konteno

Witam na forum i przepraszam za odgrzanie kotletow ale mam takie jedno małe pytanko. Gdzie można nabyć takie najmocniejsze (50W) palniki HID oraz przetwornice do nich?

chlorek

Jak ktoś wie to też prosze o odpowiedź to bardzo pilne!