Latarki => Recenzje => Topic started by: Krul-Mateusz on 2020-12-07, 00:35:00

Title: Recenzja latarki Armytek Wizard C2 PRO v4
Post by: Krul-Mateusz on 2020-12-07, 00:35:00
Armytek Wizard C2 PRO v4


(https://i.imgur.com/kIKb0EJh.png)

Najnowszy produkt spod szyldu Armyteka gości już u mnie długo. Mogę nawet powiedzieć, że byłem pierwszą osobą nie tylko w Polsce, ale i na świecie, która otrzymała nowego Wizarda. To wszystko za sprawą Wojtka, który podrzucił mi go na testy. O nowym Wizardzie C2 PRO v4 wiem już myślę wszystko, więc spokojnie mogę już przekształcić jego opis w pełnoprawną recenzję, do której to krótki wstęp właśnie czytacie. Z oczywistych względów niniejsza recenzja zawierała będzie wiele odniesień i nawiązań do poprzednika - Wizarda PRO v3. Myślę, że taka forma ułatwi osobą rozważającym zakup nowszego modelu wyrobienie sobie opinii na jego temat i podjęcie ewentualnej decyzji zakupowej, szczególnie że stary Wizard wciąż jest dostępny na stronie sklepu: armytek.com.pl (http://armytek.com.pl). Nie przedłużając już więcej przejdźmy do omawiania pudełka i jego zawartości.

Opakowanie:

Pudełko, w którym znajdziemy Wizarda PRO v4 zdobi nowa, ciemna szata graficzna wraz z nowym logo marki. Podobnie jak wcześniej znajdują się na nim najważniejsze informacje dotyczące latarki.

(https://i.imgur.com/acJ68nxl.jpg)(https://i.imgur.com/H7u6tmpl.jpg)

Wewnątrz poza samą latarką znajdziemy także:
- opaskę na głowę wraz z uchwytem mocującym,
- akumulator Li-Ion 18650,
- ładowarkę USB (jest ona mocniejsza względem tej dołączanej do Wizarda poprzedniej generacji i co ważne jest ona z nim kompatybilna),
- klips,
- uchwyt rowerowy (Ten zastąpił dołączaną do poprzednika opaskę na nadgarstek, co jest myślę dobrym posunięciem. Jednakże ze względu na szeroką wiązkę światła emitowaną przez Wizarda nie polecam używania go jako przedniej lampki rowerowej w ruchu ulicznym, ponieważ może oślepiać osoby jadące z przeciwka.
- 2 zapasowe oringi,
- instrukcję obsługi,

(https://i.imgur.com/yXtluy5h.jpg)
(https://i.imgur.com/e0EwBDAh.jpg)

Zanim przejdę do omawiania budowy Wizarda v4 chciałem jeszcze dodać, że dołączany do latarki akumulator 3200mAh będący ogniwem LG o oznaczeniu MH1 - został zastąpiony pojemniejszym Samsungiem 35E 3500mAh. Bardzo dobry ruch ze strony producenta.

(https://i.imgur.com/lp033PDl.jpg)(https://i.imgur.com/BReyPKbl.jpg)

Budowa:

Nowy Wizard jest pod wieloma względami podobny do poprzednika. Wciąż mamy tu bardzo wysoką jakość wykonania, co do której nie mam żadnych zastrzeżeń. Poza drobnymi detalami, które zaraz omówię można śmiało powiedzieć, że jest to ten sam stary dobry Wizard PRO v3, którego wielu ochrzciło mianem najlepszej latarki czołowej jaka kiedykolwiek powstała.

(https://i.imgur.com/GTD2g02h.png)

Nowy Wizard jest nieco większy - mierzy 112mm długości względem 110mm w modelu v3. Masa “na sucho“ tj. bez akumulatora wynosi 66g, a z nim 115g.

(https://i.imgur.com/Q78hSg8h.jpg)

Większy jest także stalowy pierścień zabezpieczający optykę oraz przycisk odpowiadający za obsługę latarki. Ten ma mniejszy skok, zaś sama gumka jest bardziej miękka, co przekłada się na większą responsywność przycisku i w efekcie pozytywnie wpływa na wygodę obsługi czołówki.

(https://i.imgur.com/oDUcK8Eh.jpg)

Od strony głowicy pojawiła się sprężynka chroniąca plus akumulatora przed ewentualnym wgnieceniem w razie upadku latarki z dużej wysokości. Zaś sprężynka od strony dupki została zastąpiona grubszą (1.25mm vs 1mm), w dodatku pozłacaną.

(https://i.imgur.com/RCHrNzql.jpg)(https://i.imgur.com/qQ0Fjaal.jpg)

Poza tym z tuby zniknęły napisy i oznaczenia producenta, a radiator ma teraz nie cztery, a dwa finy.

(https://i.imgur.com/Da0lYAUh.jpg)

I to w zasadzie tyle w kwestii budowy nowego Wizarda v4 C2 PRO. Praktycznie wszystkie poczynione zmiany muszę zaliczyć na plus. W tej materii Armytek dąży ku perfekcji. Brawo.

(https://i.imgur.com/0d5bepuh.jpg)

Elektronika:

Latarkę obsługujemy za pośrednictwem jednego z dwóch dostępnych UI: klasycznego, będącego rozwinięciem UI znanego z Wizarda v3 oraz prostego, ograniczonego do ledwie kilku trybów, w których trudno się pogubić. Dzięki takiemu rozwiązaniu Armytek Wizard C2 PRO powinien zadowolić zarówno starych fanów marki jak i nowych użytkowników dopiero poznających produkty tego producenta. Jak to mówią - wilk syty i owca cała.

W pogoni za lumenami dioda Cree XHP-50 została zastąpiona nowszą i wydajniejszą XHP-50.2. Do dyspozycji mamy teraz nie 1800lm, lecz 2500lm (2330lm OTF). W tym klasycznym - bardziej rozbudowanym UI w pętli z wysokimi trybami jest dodatkowy tryb Turbo 3, a tryb Turbo 2 pozostał na podobnym poziomie co w Wizardzie 3 generacji. Takie rozwiązanie pozwala precyzyjnie dobrać ilość światła do aktualnie panujących warunków i potrzeb użytkownika. Taka mała dygresja z mojej strony - Olight wypuszczając Peruna 2, a więc tak naprawdę 3 generację swojej kątówki wciąż nie naprawił wady pierwszego modelu H2R Nova. W Perunie 2 tryb wysoki ma 500 lumenów, zaś kolejny w pętli jest tryb turbo mający aż 2000lm. Nie ma niczego pomiędzy (sic!). Jednym z najczęściej używanych przeze mnie trybów w latarce czołowej jest tryb w okolicy 1000lm. W Olightach tego brakuje. Wracając jednak do Armyteka i do Wizardów. Na poniższych screenach widać jak rozłożone są tryby w obu latarkach, wraz z podanym przez producenta orientacyjnym czasem świecenia.

(https://i.imgur.com/dNoswfFh.png)(https://i.imgur.com/PokeHZhh.png)

Pewnie zastanawiacie się czym spowodowany jest tak szybki spadek ilości światła w najwyższych trybach. Czyżby był on wynikiem wprowadzenia czasowego zabezpieczenia termicznego? -Na szczęście nie. Na podstawie wskazań mojego pirometru wnioskuję, że została obniżona temperatura aktywacji zabezpieczenia termicznego z 65*C do jakiś 52*C. Uważam to za duży minus względem poprzednika, ponieważ możliwości latarki zostały z tego powodu mocno wykastrowane. Niestety trend obniżania temperatury aktywacji zabezpieczenia termicznego staje się coraz powszechniejszy, ponieważ obserwuję go także u innych producentów. Z drugiej jednak strony na popularności zyskują latarki oparte na niezwykle rozbudowanym UI jakim jest Anduril. UI to umożliwia skonfigurowanie wielu aspektów działania latarki według własnego uznania m.in. ustawienie zabezpieczenia termicznego na dowolną temperaturę. Liczę, że w kolejnej odsłonie tego modelu Armytek wprowadzi taką możliwość nawet, gdyby miała ona polegaćna wyborze jednej z kilku predefiniowanych wartości.

(https://i.imgur.com/IvKZEvYl.jpg)(https://i.imgur.com/2Gr4Gvhl.jpg)

Wykonałem także pomiary ilości światła w osi czasu w temperaturze pokojowej, z wykorzystaniem nawiewu symulującego powiew wiatru, jak i z wykorzystaniem wody jako chłodziwa - celem ukazania pełni możliwości sterownika.

(https://i.imgur.com/2jJWED0.png)

Jak widać na powyższym wykresie, że gdy zapewnimy latarce odpowiednie chłodzenie latarka będzie ładnie utrzymywać stałą ilość światła. Co także warte odnotowania to fakt, że w Wizard v4 w trybie Turbo 2 świeci zauważalnie dłużej od poprzednika.

Rozkład i barwa światła:

Zastosowana w modelu v4 optyka jest taka sama jak w przypadku v3, to też rozkład światła jest identyczny.

(https://i.imgur.com/V7oepoZh.jpg) Wizard C2 PRO v4
(https://i.imgur.com/STgNGWRh.jpg) Wizard PRO Nichia E21A 4000K mod
(https://i.imgur.com/qQCBk7Sh.jpg) Wizard WR
(https://i.imgur.com/ydW3SGWh.jpg) Wizard PRO Nichia
(https://i.imgur.com/GILb9kqh.jpg) Skilhunt H04 NW

(https://i.imgur.com/U9ruvwph.jpg) Wizard C2 PRO v4
(https://i.imgur.com/yT0dspPh.jpg) Wizard PRO Nichia E21A 4000K mod
(https://i.imgur.com/ibRo0z5h.jpg) Wizard WR
(https://i.imgur.com/0EkZr4Ch.jpg) Wizard PRO Nichia

Wizard v4 C2 PRO, którym dysponuje to wersja Warm. Jego barwę określiłbym jako lekko ciepłą. Na podstawie opinii moich znajomych, którzy również wyposażyli się w nowego Wizarda C2 PRO muszę podkreślić, iż poszczególne sztuki mogą się nieco różnić temperaturą barwową. Spotkałem się z opinią, że v4 Warm świeci identyczną barwą jak Nichia 219B SW45k 4500K, zaś ktoś inny mówił mi, że jego sztuka jest tak samo ciepła jak jego Wizard v3. Mój Wizard C2 PRO ma na oko 4200K i jest trochę chłodniejszy od Wizarda PRO v3, który według wielu testów ma ok. 3900K.
Pozostawmy już temperaturę barwową i przejdźmy do drugiej składowej mającej wpływ na ostateczną barwę światła - Duv. Ten jest wyraźnie ujemny i to nie tylko w najwyższych trybach. Barwa światła jest zauważalnie zaróżowiona z delikatnie zielonkawym rantem na granicy spotu. Tak więc mamy tu delikatny tint-shift, ale jest on widoczny tylko na białej ścianie. W terenie te przejście będzie niewidoczne, więc nie ma czym się przejmować.

(https://i.imgur.com/2bTLsJGh.jpg)

U góry oryginalne zdjęcie cyknięte przy użyciu mojego telefonu LG G6. Jak pewnie niektórzy z was wiedzą, robienie zdjęć latarek o wyższym współczynniku odwzorowania kolorów jest dosyć kłopotliwe - światło na zdjęciach wydaje się być bardziej różowe, niż ma to miejsce w rzeczywistości. Dlatego też zdecydowałem się przerobić zdjęcie w programie GIMP tak, by zdjęcie bardziej przypominało to, co widzą moje oczy.

(https://i.imgur.com/4qPzPzyh.jpg)

Podsumowanie:

Armytek Wizard C2 PRO v4 to bardzo udana konstrukcja i godny następca uwielbianego przez wielu Wizarda trzeciej generacji. V4 jest praktycznie w każdym calu lepszą latarką. Będąc całkowicie szczerym muszę przyznać, że trudno jest jej cokolwiek zarzucić. Jedyne do czego mogę się przyczepić to obniżona temperatura aktywacji zabezpieczenia termicznego do zbyt niskiej moim zdaniem wartości. Jest to zarazem jedyny powód dla, którego nie mogę nazwać nowego Wizarda v4 czołówką idealną.

Mateusz Markowski

Gorąco zachęcam do zapoznania się z innymi moimi recenzjami:
* www.torch.pl/forum/index.php/topic,64539 (http://www.torch.pl/forum/index.php/topic,64539) - Armytek Wizard PRO Nichia
* www.torch.pl/forum/index.php/topic,62984 (http://www.torch.pl/forum/index.php/topic,62984) - Armytek Elf C1
* www.torch.pl/forum/index.php/topic,62885 (http://www.torch.pl/forum/index.php/topic,62885) - Armytek Predator PRO

Z racji zamknięcia forum torch.pl zachęcam również do zajrzenia na moją grupę na (https://i.imgur.com/kVR1m6M.png): www.facebook.com/groups/latarkowaTitle: Odp: Armytek Wizard v4 C2 PRO
Post by: Harry on 2020-12-07, 00:41:53
Jak zwykle dzięki, że Ci się chciało. :)
Title: Odp: Armytek Wizard v4 C2 PRO
Post by: marbedo on 2020-12-07, 08:28:12
Mam problem z trybami turbo w tej latarce. Dwukrotne kliknięcie uruchamia tryb turbo, ale nie mam pojęcia który tryb, czy to turbo 1, turbo 2 lub 3? Jak przechodzić między trybami turbo? Z instrukcji nie jestem w stanie tego wywnioskować. To moja pierwsza latarka tej firmy  proszę o wyrozumiałość. Może jest gdzieś dokładniejsza instrukcja?
Title: Odp: Armytek Wizard v4 C2 PRO
Post by: 1984 on 2020-12-07, 11:06:03
No stabilizacja jest bardzo dobra, a nawet wzorowa.
Większy przycisk też na plus.
Ale napisy znowu im nie wyszły ;D, jakoś tak tanio wyglądają.
Title: Odp: Armytek Wizard v4 C2 PRO
Post by: Krul-Mateusz on 2020-12-07, 11:53:03
Quote from: marbedo on 2020-12-07, 08:28:12
Dwukrotne kliknięcie uruchamia tryb turbo, ale nie mam pojęcia który tryb, czy to turbo 1, turbo 2 lub 3?

Przejście dwuklikiem w tryby turbo odpala Ci ostatnio używany tryb turbo.

Quote from: marbedo on 2020-12-07, 08:28:12
Jak przechodzić między trybami turbo?

Tak jak pomiędzy innymi trybami - klikasz i przytrymujesz przycisk. Tryby będą przeskakiwać wtedy w petli T1 > T2 > T3 > T1 itd...
Title: Odp: Armytek Wizard v4 C2 PRO
Post by: sałron on 2020-12-07, 12:43:50
Quote from: Krul-Mateusz on 2020-12-07, 00:35:00
Tyle na chwilę obecną.

Dzięki! Zwłaszcza za wykresy. Stary, dobry, stabilizowany Armytek. Przy tych mocach - respekt! ::)
Title: Odp: Armytek Wizard v4 C2 PRO
Post by: 1984 on 2020-12-07, 13:26:47
Teraz mogli by zrobić Predatora z taką stabilizacją.
Title: Odp: Armytek Wizard v4 C2 PRO
Post by: Krul-Mateusz on 2020-12-07, 14:13:14
No wykresy pod wodą wyglądają znakomicie. Problem jest, gdy chłodzenia brakuje. Spadek ilości światła z 2400lm do 605lm w 30s to wynik, który byłby akceptowalny w przypadku jakiegoś potworka na fecie pokroju Emisara D4 czy FW3A, a nie czołówki na booscie.

Quote from: 1984 on 2020-12-07, 13:26:47
Teraz mogli by zrobić Predatora z taką stabilizacją.

Przecież zapowiedzieli na 2021r.

"Nowości Armyteka na 2021 rok
Predator Pro Max - 2000 lm / 520 m
Dobermann Pro Max - 2000 lm / 450 m
Viking Pro Max - 2500 lm / 230 m
Do tego ładowanie magnetyczne."

(https://i.imgur.com/5tRCP3Ph.png)(https://i.imgur.com/GAZlCejh.png)(https://i.imgur.com/BQbAsvUh.png)
Title: Odp: Armytek Wizard v4 C2 PRO
Post by: sałron on 2020-12-07, 18:32:34
Quote from: Krul-Mateusz on 2020-12-07, 14:13:14
Spadek ilości światła z 2400lm do 605lm w 30s to wynik, który byłby akceptowalny w przypadku jakiegoś potworka na fecie pokroju Emisara D4 czy FW3A, a nie czołówki na booscie.

Otóż to.

Quote from: Krul-Mateusz on 2020-12-07, 14:13:14
Przecież zapowiedzieli na 2021r.

Może i tego się w końcu doczekamy...

(https://www.torch.pl/forum/index.php?action=dlattach;topic=64275.0;attach=5212;image)
Title: Odp: Armytek Wizard v4 C2 PRO
Post by: 1984 on 2020-12-08, 13:05:18
Coś więcej wiadomo o tych nowych latarkach?
Title: Odp: Armytek Wizard v4 C2 PRO
Post by: sałron on 2020-12-08, 15:51:32
Krul-Mateusz,

Odnośnie wykresu.
Masz dalszy ciąg czerwonej kreski, czyli "Turbo 1 room temperature"? Na ilu minutach to się tam urywa?
Title: Odp: Armytek Wizard v4 C2 PRO
Post by: Krul-Mateusz on 2020-12-09, 14:17:37
Quote from: sałron on 2020-12-08, 15:51:32
Masz dalszy ciąg czerwonej kreski, czyli "Turbo 1 room temperature"? Na ilu minutach to się tam urywa?

Na pewno pomiar nie trwał do padnięcia akumulatorów. Przerwałem go w momencie kiedy zorientowałem się, że minęła godzina. Jeśli chcesz, to mogę sprawdzić ile pociagnie w tym trybie.
Title: Odp: Armytek Wizard v4 C2 PRO
Post by: sałron on 2020-12-09, 14:23:18
Quote from: Krul-Mateusz on 2020-12-09, 14:17:37
Jeśli chcesz, to mogę sprawdzić ile pociagnie w tym trybie.

Jakby Ci się chciało, to chętnie zobaczę... ;)
Title: Odp: Armytek Wizard v4 C2 PRO
Post by: marbedo on 2020-12-14, 10:37:35
Czyli Armytek Wizard v4 C2 PRO to trochę niewypał. Chyba, że ktoś szuka latarki 605lm. Bo wychodzi na to, że najnowsza v4 to 605lm bo przecież 30s, lub 2 minuty w wyższych wartościach to porażka. V3 to 1675lm przez godzinę, 837lm 1,40 min jednym słowem bije na głowę V4kę. Dziwna polityka firmy a co najgorsze marketingowy chwyt dla mniej wtajemniczonych.
Title: Odp: Armytek Wizard v4 C2 PRO
Post by: sałron on 2020-12-14, 22:45:46
Quote from: marbedo on 2020-12-14, 10:37:35
V3 to 1675lm przez godzinę

Nie wiem co bierzesz, ale weź to chłopie odstaw... :aniol:

Realnie w V3 masz 1200-1300lm przez 40 minut. Oczywiście przy chłodzeniu. Bez chłodzenia po kilku minutach jest zjazd na okolice 500lm...

(https://www.torch.pl/forum/index.php?action=dlattach;topic=64551.0;attach=5460;image)


Quote from: marbedo on 2020-12-14, 10:37:35
837lm 1,40 min jednym słowem bije na głowę V4kę.

Taa... Analogicznie. 800lm przy chłodzeniu przez ~1h20min czyli to się zgadza. Ale bez chłodzenia po 10 minutach jest stepdown na 500lm.
V4 (wg. wykresu w tym temacie) bez chłodzenia z 800lm robi pierwszy stepdown po 34 minutach i dalej płasko 600lm...
Faktycznie ściema dla wtajemniczonych... ;)

(https://www.torch.pl/forum/index.php?action=dlattach;topic=64551.0;attach=5458;image)

Title: Odp: Armytek Wizard v4 C2 PRO
Post by: marbedo on 2020-12-15, 07:02:29
Biorę to co zamieściłeś  ;D

(https://i.ibb.co/QPYqj15/Zestawienie.png) (https://ibb.co/gStXFBn)

Zrozumiałem, że to parametry bez chłodzenia. No ale fajnie to rozpisałeś i podparłeś wykresami więc wychodzi na to że:

MAX:
1. V3 najefektywniejsza w turbo 1 ok 800lm przez 10minut
2. V4 najefektywniejsza w turbo 1 ok 800lm przez 35minut

Optymalnie:
1. V3 Turbo 1, Turbo 2 w granicach 500-600lm ok 2.20min
2. V4 Turbo 1, 800lm==>600lm ok 1godziny*
*V4 mamy tylko wykresy dla Turbo1 i czas trwania testu 1 godzinę.

Oczywiście wszystko bez chłodzenia, bo przecież nie będę worka lodu trzymał na głowie aby wydłużyć czas pracy latarki.

Jeżeli pojawi się wykres dla V4 w dłuższym czasie testowania to można będzie ostatecznie podsumować tych dwóch zawodników chociaż już wygląda na to, że V4 jest o ok 25 minut lepsza.Title: Odp: Armytek Wizard v4 C2 PRO
Post by: sałron on 2020-12-15, 14:40:15
Krul-Mateusz obiecał, więc czekamy na dalszy ciąg wykresu dla Turbo 1 bez chłodzenia.
Title: Odp: Armytek Wizard v4 C2 PRO
Post by: tomking on 2020-12-15, 20:43:51
To skoro czekamy i jest szansa na mały "koncert życzeń" to ja poproszę o delikatne porównanie z Armytek Wizard Pro NICHIA. W końcu ta sama cena obecnie, a inne podejście do Wizarda.
Title: Odp: Armytek Wizard v4 C2 PRO
Post by: Pielgrzym on 2020-12-19, 15:59:17
Chłodzeni wodą, temperatura pokojowa... znajdzie się gdzieś wykres z pracy w temp +5° / - 5° ?
Noce w zimie długie i taki wykres bardziej by się przydał ;)
Title: Odp: Armytek Wizard v4 C2 PRO
Post by: Krul-Mateusz on 2020-12-21, 23:34:09
Quote from: sałron on 2020-12-15, 14:40:15
Krul-Mateusz obiecał, więc czekamy na dalszy ciąg wykresu dla Turbo 1 bez chłodzenia.

Voilà!

(https://i.imgur.com/hZAkRXO.png)

22*C w pokoju, 3.12V na ogniwie w momencie zakończenia pomiaru.

Porównując mój wykres z wykresem Maukki widać ładnie przewagę XHP50.2 nad 50.
V3 dropi z 800lm do 500lm po 10min. V4 dropi z 800lm do 600lm po 15min.
V3 ciągnie do 2h20min, V4 ciągnie do 2h27min - chociaż to już kwestia zasilania.

(https://i.imgur.com/JPdsTkW.png)

Title: Odp: Armytek Wizard v4 C2 PRO
Post by: sałron on 2020-12-22, 03:10:19
To w takim razie wcześniej chyba był błąd w opisie wykresu... ;)

(https://i.imgur.com/2jJWED0.png)

Wydaje mi się, że to co teraz jest fioletową linią, czyli "Turbo 1 fan cooled", wcześniej nazywało się "Turbo 1 room temperature".
I dlatego też wcześniej napisałem:
V4 (wg. wykresu w tym temacie) bez chłodzenia z 800lm robi pierwszy stepdown po 34 minutach i dalej płasko 600lm...
Title: Odp: Armytek Wizard v4 C2 PRO
Post by: Krul-Mateusz on 2020-12-22, 07:24:18
Quote from: sałron on 2020-12-22, 03:10:19
To w takim razie wcześniej chyba był błąd w opisie wykresu... ;)

Wydaje mi się, że to co teraz jest fioletową linią, czyli "Turbo 1 fan cooled", wcześniej nazywało się "Turbo 1 room temperature".
I dlatego też wcześniej napisałem:
V4 (wg. wykresu w tym temacie) bez chłodzenia z 800lm robi pierwszy stepdown po 34 minutach i dalej płasko 600lm...

Możliwe, że eksperymentowałem wtedy z nawiewem... ;) kilkukrotnie próbując podłączyć turbinę od drukarki 3D. Oniosłem jednak wrażenie, że ta gdy już działała - dmuchała tak, jakby jej w ogóle nie było. Dlategoteż zdecydowałem się opisać wcześniej wykres w taki, a nie inny sposób.

Wykonanie drugiego pomiaru uświadomiło mi, że ten prowizoryczny nawiew jednak coś dawał, dlatego też musiały nastąpić pewne zmiany na wykresie głównym.
Title: Odp: Recenzja latarki Armytek Wizard C2 PRO v4
Post by: Krul-Mateusz on 2020-12-31, 21:13:22
Aktualizacja

Krótki opis nowego Wizarda PRO v4 przekształciłem w pełnoprawną recenzję jakie to mam w zwyczaju pisać.