2020-08-05, 00:24:26 *
Aktualności:
Wybierz jezyk:

Forum   Zaloguj się Rejestracja   Tagi
Strony: 1   Do dołu
  Wyślij ten wątek  |  Drukuj  
Autor Wątek: EDC do kompletu z czołówką  (Przeczytany 2663 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przeglądają ten wątek.
Borys
Opinii: (0)
Świeża krew
*

Ignoruj
« : 2019-12-15, 18:00:46 »

Witam wszystkich!

Czytam forum już od jakiegoś czasu, pochłaniam tę niesamowitą ilość wiedzy jaką tu znalazłem, ale do dokonania ostatecznego wyboru potrzebuję porady Smiley

Trafiłem tutaj, bo chciałem wymienić swoją beznadziejną marketową czołówkę na coś porządnego, tu wybór był stosunkowo łatwy - Armytek Wizard Pro V3 warm. I przy okazji stwierdziłem, że warto by było zaopatrzyć się w jakiś porządny, ale nie za wielki EDC. I tu mam problem.

Latarkę potrzebuję głównie do domu i jego otoczenia (choć tu się lepiej sprawdza czołówka), czasem na rower, jako wygodniejsze źródło światła niż LED w telefonie oraz jako coś zawsze pod ręką. Chcę ja móc wrzucić do kieszeni albo do niewielkiej torby na ramię. Nie zależy mi na jakimś super trybie turbo, bardziej na neutralności koloru (bardzo nie lubię zimnego światła). Magnes w dupce byłby miłym dodatkiem. Nie noszę plecaków ani większych toreb, więc taki Viking byłby już niepraktyczny.

Początkowo chciałem pójść w skrajną miniaturyzację i prawie się zdecydowałem na Olight S1 Baton mini (high CRI). Ale czas działania na tym małym akumulatorze jednak jest nie do przyjęcia w porównaniu do niewiele większych latarek zasilanych 18650. Z podobnych przyczyn skreśliłem latarki zasilane 14500/AA.

Na tę chwilę waham się pomiędzy Zebrą SC64c LE (trudna do kupienia, choć w Polsce dostępna) lub EDC X1 3x Nichia NVSL219C.

Na korzyść Zebry przemawia podobno niezła dioda, jakość wykonania, boczny klik (ja to akurat lubię), trochę dłuższy czas pracy, niewielkie wymiary. Z kolei EDC ma ciekawe źródło światła (niestety trudno o testy), mnogość programów, o połowę większą moc (różnica między 800 a 1200lm już powinna być zauważalna), dużo niższą cenę i płacę za pracę polskiego pasjonata.

Co myślicie? A może jest jeszcze trzecia droga?
1984
Opinii: (16)
Mieszkaniec torch.pl

Ignoruj
« Odpowiedz #1 : 2019-12-16, 16:03:11 »

http://www.acebeam.com/tk18

Wolność, Równość, Braterstwo

"Na­leżenie do mniej­szości, na­wet jed­nooso­bowej, nie czy­ni ni­kogo sza­leńcem. Is­tnieje praw­da i is­tnieje fałsz, lecz dopóki ktoś upiera się przy praw­dzie, na­wet wbrew całemu światu, po­zos­ta­je nor­malny. Nor­malnosć nie jest kwes­tią statystyki. "
Borys
Świeża krew
*

Ignoruj
« Odpowiedz #2 : 2019-12-16, 20:37:43 »

Bardzo fajna latarka, ale trzy rzeczy mi w niej nie pasują:
  • brak sensownego moona
  • przycisk na dupce
  • ten wygląd... serio, mogli zrobić to wykończenie jako opcję, bo moje pierwsze skojarzenie było zgoła inne Grin

Nie chwalą się też nigdzie temperaturą światła. Niby na zdjęciach jest ciepła, niby diody hi-CRI, ale jakieś cyferki by się przydały.
1984
Mieszkaniec torch.pl

Ignoruj
« Odpowiedz #3 : 2019-12-16, 22:19:49 »

Są też aluminiowe.
Miedziaki dopiero z czasem nabierają uroku Wink

https://scontent-yyz1-1.cdninstagram.com/v/t51.2885-15/sh0.08/e35/s640x640/74621017_1389516267882354_7622500482015325744_n.jpg?_nc_ht=scontent-yyz1-1.cdninstagram.com&_nc_cat=106&oh=679591dbd527d92856b08269829acffe&oe=5E71DE77
EDC do kompletu z czołówką

"Na­leżenie do mniej­szości, na­wet jed­nooso­bowej, nie czy­ni ni­kogo sza­leńcem. Is­tnieje praw­da i is­tnieje fałsz, lecz dopóki ktoś upiera się przy praw­dzie, na­wet wbrew całemu światu, po­zos­ta­je nor­malny. Nor­malnosć nie jest kwes­tią statystyki. "
Krul-Mateusz
Użytkownik torch.pl

Miejsce pobytu: Poznań

Ignoruj
« Odpowiedz #4 : 2019-12-17, 02:18:47 »

Jeśli ma być małe i do EDC, to widzę tylko dwie opcje i długo długo nic.
Pierwszą z nich jest Emisar D4 - niesamowita lampka, mała ale jakże potężna. Hank (intl-outdoor.com) oferuje spory wybór diod - od XP-Li przez, Nichie 219C na SST-20 kończąc. Ja polecam XP-La HI V2 5D 4000K, o pięknej, lekko ciepłej barwie z nutą różu.
Drugą opcją jest FW3A. Lampka bardzo podobna do D4, z tym że ma klik na dupce. Ciut węższa i lżejsza przez co nagrzewa się szybciej. Mniej diod do wyboru, ale nadal jest w czym wybierać. Polecam zamawiać z nealsgadgets, bo FW3A dostępna z innycj źródeł ma chińską optykę zamiast Carclo, która to pozbawiona jest szkiełka ochronnego.
« Ostatnia zmiana: 2019-12-17, 02:21:40 wysłane przez Krul-Mateusz » Zapisane

"Mieć rację godzinę wcześniej niż inni: przez godzinę być uważanym za element aspołeczny." ~Antoine de Rivarol
1984
Mieszkaniec torch.pl

Ignoruj
« Odpowiedz #5 : 2019-12-17, 11:18:27 »

Polecam zamawiać z nealsgadgets, bo FW3A dostępna z innycj źródeł ma chińską optykę zamiast Carclo, która to pozbawiona jest szkiełka ochronnego.

O widzisz, dobrze wiedzieć, bo latarka bez szybki jest jak krowa bez ogona... jak mawiał pewien jegomość Wink

rafalklis
Opinii: (17)
Użytkownik torch.pl

Miejsce pobytu: Busko Zdrój

Ignoruj
« Odpowiedz #6 : 2019-12-17, 15:29:10 »

Ciekawa jest też Lumintop EDC 18. To prawie to samo co FW3A , ale klik z boku i magnes z tyłu.

Borys
Świeża krew
*

Ignoruj
« Odpowiedz #7 : 2019-12-29, 15:24:31 »

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi! Na chwilę musiałem temat latarki (i wiele innych) odłożyć na bok, ale już przejrzałem wszystkie propozycje.

Cytuj z: 1984
Są też aluminiowe.
Miedziaki dopiero z czasem nabierają uroku Wink

Faktycznie, spatynowane wyglądają dużo lepiej i mogą się podobać. Ale mimo wszystko anodyzowane aluminium to dla mnie obowiązkowe wykończenie powierzchni. TK18 AL chyba od dłuższego czasu nie ma w sprzedaży? Wielka szkoda, że o tym moonie zapomnieli...

Cytuj z: Krul-Mateusz
Pierwszą z nich jest Emisar D4 - niesamowita lampka, mała ale jakże potężna. Hank (intl-outdoor.com) oferuje spory wybór diod - od XP-Li przez, Nichie 219C na SST-20 kończąc. Ja polecam XP-La HI V2 5D 4000K, o pięknej, lekko ciepłej barwie z nutą różu.

Cytuj z: rafalklis
Ciekawa jest też Lumintop EDC 18. To prawie to samo co FW3A , ale klik z boku i magnes z tyłu.

Tych latarek wręcz się trochę boję. Niby potężne, ale z tej mocy można korzystać tylko przez okres czasu liczony w sekundach. Za to duże ryzyko zrobienia sobie lub komuś krzywdy (cytując zagraniczne forum o D4 "this flashlight can cause fires!") nawet z dostępnym trybem "kagańca". Za to UI Anduril - kosmos. Nawiasem mówiąc nie spodziewałem się, że kiedyś będę oglądać na ekranie kod źródłowy latarki Shocked

Jak się taki sprzęt sprawdza w praktyce? I czy ten najmocniejszy tryb może być osiągalny tylko w jakiś konkretny sposób (zaprogramowana sekwencja wciśnięć), bez możliwości włączenia przypadkiem?
maba
Opinii: (1)
Mieszkaniec torch.pl

Ignoruj
« Odpowiedz #8 : 2019-12-30, 23:41:59 »

Nie polecam nealsgadgets, w razie problemów skontaktować się z tym skośnym to niezły wyczyn, mi się nie udało Grin
Zawsze najświeższe sztuki ma producent, czyli polecam brać w ich sklepie na Ali: https://lumintop.aliexpress.com/

FW3A jest dość skomplikowana i często sprawia problemy dla niewtajemniczonych, więc bardziej bym polecał EDC18 - prosta (oprócz Andurila ofc) i solidna, bardzo sympatyczna lampka.

Turbo w nich jest schowane po dwukliku na włączonej, a tak to masz płynną rampę w pełni regulowaną (można przełączyć na schodkową po 3 klikach na włączonej). Dwuklik z wyłączonej to max rampy, a nie turbo (można zmienić).

Zebra SC64W jest rewelacyjna, ale cena spora. Wolałbym wersję HI, czyli ze skalpowaną XHP35 - idealna barwa 4500K, czyli ani za ciepło, ani za zimno, do tego i tak wyższe CRI niż u konkurencji, no i znacznie jaśniejsza niż Nichia.

https://i.imgur.com/YfZhY4N.jpg
« Ostatnia zmiana: 2019-12-30, 23:44:41 wysłane przez maba » Zapisane

Borys
Świeża krew
*

Ignoruj
« Odpowiedz #9 : 2019-12-31, 02:34:23 »

Dzięki za pomoc, ostatecznie zdecydowałem się na EDC18 SST20 4000K. Cena w miarę rozsądna ($39,90) i będzie to dobry wybór by zacząć "z wysokiego C" - mocnym EDC ze skomplikowanym UI. Jeśli coś z tego mi nie podpasuje, to następna będzie Zebra. Zaczynam rozumieć, czemu niektórzy mają N latarek Grin To zdjęcie to własna kolekcja?

Trochę się zmartwiłem czytając po zakupie o rozrzucie barwy w tych diodach, trochę loteria... Wprawdzie na Reddicie piszą, że Lumintop ma dostęp do lepszych egzemplarzy, ale mimo wszystko nie do końca wiem, co dostanę.

Link do Ali niestety nie działa. Z kolei oficjalny sklep Lumintopa tam ma tylko zimne diody do wyboru dla EDC18. Zamówiłem z Banggood, mam nadzieję, że to nie jest strzał w kolano.
maba
Mieszkaniec torch.pl

Ignoruj
« Odpowiedz #10 : 2019-12-31, 13:30:19 »

Zdjęcie i lampki oczywiście moje - w podpisie link do insta Cool

SST20 i rozrzut? Miałem sporo sztuk i wszystkie były takie same, Lumintop wsadza fajne, mało zielone.

EDC18 jest pewna, więc obojętne gdzie kupiona, a na Ali wyczyścili magazyny po końcoworocznych promocjach Grin

W sumie trzeba jej tylko skalibrować temp + ustawić wyższy limit i działa elegancko. Nie ma rozkręcania, czyszczenia i kombinowania jak w FW3A.

https://i.imgur.com/EGSnqsW.jpg

https://i.imgur.com/mXv7IL6.jpg
« Ostatnia zmiana: 2019-12-31, 13:33:47 wysłane przez maba » Zapisane

Borys
Świeża krew
*

Ignoruj
« Odpowiedz #11 : 2019-12-31, 23:35:30 »

Pozwolę sobie jeszcze dopytać o kilka rzeczy, bo widzę, że EDC18 jest tu raczej znana Smiley

Co masz na myśli pisząc o kalibracji temperatury? To jakaś funkcja softu?

Czy brak szybki to jest zauważalna niedogodność? Nie jest aby łatwo porysować odsłoniętą optykę przy noszeniu latarki w torbie lub kieszeni? Znalazłem na innym forum (http://tiny.cc/o5e7hz) wzmiankę o wymianie optyki na Carclo 10507, która też jest niższa i zostawia miejsce na dodatkowe szkiełko (zakładam, że z uszczelką). Czy taka operacja sprowadza się do rozkręcenia frontu i wymiany elementów czy jest w tym jakiś haczyk?
maba
Mieszkaniec torch.pl

Ignoruj
« Odpowiedz #12 : 2020-01-01, 00:14:09 »

Tak, nie są kalibrowane w fabryce, więc trzeba sobie samemu przeklikać, tu Martin dobrze wyjaśnił na przykładzie FW3A: https://www.youtube.com/watch?v=RW1VzLoNsfo

Brakiem szkiełka myślę, że nie ma co się przejmować, soczewkę w Olightach ciężko uszkodzić, tutaj pewnie podobnie, a ewentualne ryski nie wpłyną na jakość.

Oryginalna Carclo jest mniejsza i przed nią jest szkło, podobne wkładali przez chwilę do FW3A jak im brakło standardowych:
http://budgetlightforum.com/node/67645

Jednak 10507 nie polecam, bo beam brzydszy, a dużego zasięgu z tego i tak nie zrobimy Grin

Rozkręcasz i wymieniasz, co pewnie i tak zrobisz jak dostaniesz uszczelkę GITD w komplecie Smiley

Strony: 1   Do góry
  Wyślij ten wątek  |  Drukuj  
Tagi: nvsl219c

Skocz do: