2019-09-18, 22:36:55 *
Aktualności:
Wybierz jezyk:

Forum   Zaloguj się Rejestracja   Tagi
Strony: Pierwsza 1 2 +   Do dołu
  Wyślij ten wątek  |  Drukuj  
Autor Wątek: Który z Olight?  (Przeczytany 2691 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przeglądają ten wątek.
misiojedzie
Opinii: (0)
Świeża krew
*

Miejsce pobytu: Będzin

Ignoruj
« Odpowiedz #15 : 2019-02-04, 14:03:28 »

Bardzo możliwe że tak jest, może kiedyś się przekonam. W każdym razie nie żałuję zakupu, latarki które zostały wymienione w tym temacie niezbyt spełniają moje wymagania Smiley

Ale bardzo poważnie wezmę pod uwagę niektóre typy jeśli chodzi o większą latarkę na specjalne okazje, zresztą na pewno będę Was wtedy pytał o opinie.

pzdr
« Ostatnia zmiana: 2019-02-04, 14:30:27 wysłane przez misiojedzie » Zapisane
RBT
Użytkownik torch.pl
**

Ignoruj
« Odpowiedz #16 : 2019-02-04, 19:48:13 »

Low Voltage Protection - odcinanie napięcia przez sterownik przy około 2.8V...
Nie dla każdego taka nadmierna troska o ogniwo jest zaletą. Czasami lepiej je wycisnąć do cna niż zostać (czasem nagle) bez światła. Wiem że energii zostaje już w nim tyle co nic, ale czasem ta drobina może być więcej warta niż cena niejednego akumulatora...
Co zaś do jakości barwy światła - kluczowy jest wg. mnie indeks CRI, zaś temperatura 3500K nie jest w niczym lepsza od 7500K. Powiem więcej, ta wyższa jest nawet bliższa tzw. światłu dziennemu które przez większą część dnia (słońce wraz z błękitem nieba) przekracza znacznie 5500K.
Inna rzecz, że ręczne latarki nie są zazwyczaj narzędziem i źródłem studyjnego światła, gdzie używamy przecież lamp wyładowczych (rzadziej żarowych). Patrząc przez pryzmat ich zastosowania, kolor i jakość światła może mieć czasem drugorzędne znaczenie, decydujące zaś ergonomia, sterowanie czy czas działania.
misiojedzie
Świeża krew
*

Ignoruj
« Odpowiedz #17 : 2019-02-04, 19:58:21 »

Nie dla każdego taka nadmierna troska o ogniwo jest zaletą. Czasami lepiej je wycisnąć do cna niż zostać (czasem nagle) bez światła. Wiem że energii zostaje już w nim tyle co nic, ale czasem ta drobina może być więcej warta niż cena niejednego akumulatora...
Co zaś do jakości barwy światła - kluczowy jest wg. mnie indeks CRI, zaś temperatura 3500K nie jest w niczym lepsza od 7500K. Powiem więcej, ta wyższa jest nawet bliższa tzw. światłu dziennemu które przez większą część dnia (słońce wraz z błękitem nieba) przekracza znacznie 5500K.
Inna rzecz, że ręczne latarki nie są zazwyczaj narzędziem i źródłem studyjnego światła, gdzie używamy przecież lamp wyładowczych (rzadziej żarowych). Patrząc przez pryzmat ich zastosowania, kolor i jakość światła może mieć czasem drugorzędne znaczenie, decydujące zaś ergonomia, sterowanie czy czas działania.

no właśnie.

a tutaj znalazłem zagraniczną recenzję tego olighta, w której autor uważa że latarka ma zabezpieczenie.

http://budgetlightforum.com/node/62583

do tego podaje wyniki testu na fabrycznym akumulatorze oraz CR123A (a podobno można korzystać tylko z jednego modelu akumulatora...) chyba że coś źle zrozumiałem. wtedy byłoby bardzo fajnie bo wiadomo że takie akumulatory musimy już ładować ładowarką ale w zależności od potrzeb na zapas można brać 2 naładowane sztuki i podmieniać.

a przy okazji, test na nowej, jak na razie 2 razy rozładowanej latarce, może kogoś zainteresuje:

60 lumenów:

00h 00m 00s 100%

01h 55m 55s < 60%

02h 52m 38s <10% i po chwili przejście na ok 12 lumenów

03h 22m 50s 0%

więc 18 minut krócej niż podaje producent. na szczęście czas ładowania to ok 40 minut więc dość szybko Smiley

oraz dla trybu 600/300 lumenów:

00h 00m 00s 100%

00h 23m 00s <60%

00h 39m 00s <10%

00h 40m 00s --> 80lm

00h 42m 40s --> 12 lm

00h 59m 15s 0%

pzdr!

« Ostatnia zmiana: 2019-02-05, 01:07:39 wysłane przez misiojedzie » Zapisane
Ryzbor
Nowy użytkownik
*

Miejsce pobytu: miasto doznań

Ignoruj
« Odpowiedz #18 : 2019-02-04, 23:53:10 »

Zebra na rozładowanym ogniwie zbija moc do świetlika i świeci przez kilka godzin. Z resztą mówimy o latarkach EDC a nie speleo.

@RBT latarka z CCT 7500K i CRI100 dalej będzie świecić chu... beznadziejnie wiesz czemu? Bo 7500K jest obrzydliwie niebieskie i żadna wartość CRI tego nie zmieni. I co z tym, że jest bliższa światłu dziennemu? Światło słoneczne to żaden wyznacznik "jakości", potrafi wręcz świecić bardzo brzydko, do tego stopnia że niektóre ledy świecą ładniej. Swoją drogą w czasie "złotej godziny' słońce świeci światłem około 3500K.

Z tym że 7500K jest bliższe naturalności to mocno popłynąłeś bo taką temperaturą charakteryzują się głównie wszelakie gówniane Mactronici, starsze Petzle czy inne Ultrafajery i one świecą jak zapewne powienieneś bardzo sztucznym chirurgicznym światłem. Dla przypomnienia fotka jak wygląda 7500K: https://i0.wp.com/zeroair.org/wp-content/uploads/2018/12/zeroair_reviews_olight_s1r_II_baton_26.jpg?w=2036&ssl=1
Który z Olight?

CRI bez dobrego tintu (zabarwienia światła) jest gówno warte, widziałem kilka latarek CRI95 które świeciły paskudnym zielonym światłem i wysokie CRI je nie ratowało. Zarazem jeżeli ktoś lubi np. 4000K to nie będzie zadowolony z lampki 5500K nawet jakby miała CRI95+, więc nie przesadzajmy z ubóstwianiem CRI.  

Btw ja nigdzie nie mówię że 3500K to idealna barwa, tak się składam że mam takową, a równie dobrze mogło tam być np. 4500K. Bardziej mi to służyło zobrazowaniu jak świeci ciepława/neutralna dioda z dobrym tintem oraz wysokim CRI. Choć jestem bardzo ciekaw jakbym zaświecił laikom 3500K i 7500K i co by wybrali jako lepsze. W sumie nie muszę tego robić bo już to wiem.

Nie wiem czemu implikujesz że kolor i jakość światło ma drugorzędne znaczenie na rzecz użyteczności skoro jest cała masa latarek które charakteryzują się zarówno dużą użytecznością, długimi czasami świecenia oraz wysoką jakością światła.

@Misiojedzie: pomyliło mi się, to S1 Mini nie ma LVP.
« Ostatnia zmiana: 2019-02-04, 23:59:58 wysłane przez Ryzbor » Zapisane
misiojedzie
Świeża krew
*

Ignoruj
« Odpowiedz #19 : 2019-02-05, 01:10:02 »

a mnie się pomyliło bo napisałem posta o recenzji a nie wrzuciłem do niej linka  Roll Eyes
RBT
Użytkownik torch.pl
**

Ignoruj
« Odpowiedz #20 : 2019-02-05, 17:37:06 »

@RBT latarka z CCT 7500K i CRI100 dalej będzie świecić chu... beznadziejnie wiesz czemu? Bo 7500K jest obrzydliwie niebieskie i żadna wartość CRI tego nie zmieni. I co z tym, że jest bliższa światłu dziennemu? Światło słoneczne to żaden wyznacznik "jakości", potrafi wręcz świecić bardzo brzydko, do tego stopnia że niektóre ledy świecą ładniej. Swoją drogą w czasie "złotej godziny' słońce świeci światłem około 3500K.
Z tym się nie zgodzę, dla mnie światło słoneczne jest wzorem.

Z tym że 7500K jest bliższe naturalności to mocno popłynąłeś bo taką temperaturą charakteryzują się głównie wszelakie gówniane Mactronici, starsze Petzle czy inne Ultrafajery i one świecą jak zapewne powienieneś bardzo sztucznym chirurgicznym światłem...

CRI bez dobrego tintu (zabarwienia światła) jest gówno warte, widziałem kilka latarek CRI95 które świeciły paskudnym zielonym światłem i wysokie CRI je nie ratowało. Zarazem jeżeli ktoś lubi np. 4000K to nie będzie zadowolony z lampki 5500K nawet jakby miała CRI95+, więc nie przesadzajmy z ubóstwianiem CRI. 

Btw ja nigdzie nie mówię że 3500K to idealna barwa, tak się składam że mam takową, a równie dobrze mogło tam być np. 4500K. Bardziej mi to służyło zobrazowaniu jak świeci ciepława/neutralna dioda z dobrym tintem oraz wysokim CRI. Choć jestem bardzo ciekaw jakbym zaświecił laikom 3500K i 7500K i co by wybrali jako lepsze. W sumie nie muszę tego robić bo już to wiem.

Nie wiem czemu implikujesz że kolor i jakość światło ma drugorzędne znaczenie na rzecz użyteczności skoro jest cała masa latarek które charakteryzują się zarówno dużą użytecznością, długimi czasami świecenia oraz wysoką jakością światła.

Tego nie twierdzę, napisałem że tak być może gdyż czasem jakość światła nie jest najważniejsza dla użytkownika.
Zanim zaczniemy dalszą dyskusję proponuję odnieść się do modnego ostatnio słowa "neutral". Od dawna istnieją przemysłowe standardy opisujące światło. Na codzień spotykamy CIE D50 - w poligrafii i D65 dla monitorów sRGB i telewizji PAL. Ten drugi bliższy jest tzw. światłu dziennemu. Standard poligraficzny ma niższy punkt bieli z uwagi na konieczność uwzględnienia różnych źródeł światła używanych do przeglądania prac poligraficznych przez odbiorców. Tak więc myślę, że używanie słowa neutral będzie odpowiednie dla temperatur barwowych zawierających się w zakresie 5-7tys. K. Światło 4tys. K jest wyraźnie ciepłe, więc raczej trudno nazwać go neutralnym.
Index CRI jest tylko jednym ze wskaźników opisujących światło, równie ważna dla prawidłowej percepcji jest temperatura barwowa. Dioda "świecąca paskudnym zielonym światłem" raczej nie może mieć wysokiego indeksu CRI.
Nie twierdzę w żaden sposób, że ciepłe światło 4tys. K jest złe, ale też nie nazwę go neutralnym. Owszem, wschodzące, czy chylące się ku zachodowi słońce ma swój urok, lecz trwa on stosunkowo krótko... A potem? Prawie cały dzień cieszymy się światłem 5 - 8tys. K.
Ryzbor
Nowy użytkownik
*

Ignoruj
« Odpowiedz #21 : 2019-02-05, 18:09:13 »

Spoko, Ty lubisz światło bardziej pod 5500K wzwyż, szanuje to. Ale nikt mi nie wmówi, że 7500K w wykonaniu Olighta w jakimkolwiek stopniu będzie przypominać światło słoneczne ani że będzie to przyjemne światło.  

Zaś H2R NW Olighta 5000K z duvem -0.0001 świeci baaardzo neutralnym białym światłem bez żadnych przebarwień.

W obecnej nomenklaturze latarkowej pod neutralem rozumie się przedział 4000K-5000K/5500K, przy czym 4000K jest uznawane za ciepły neutral a 5000K za (neutralny) neutral lub zimnawy zależnie od tego jaką kto ma percepcję temperatury bo u każdego może być to trochę inaczej. Sam też bym nie nazwał 4000K neutralem.  z 4000K mam na myśli prawdziwe 4000K a nie 3900 z wysokim dodatnim duvem i wyraźnym żółtym przebarwieniem .

Dioda "świecąca paskudnym zielonym światłem" raczej nie może mieć wysokiego indeksu CRI.

Tu nie masz racji. Przykładem jest choćby Baton S1 Mini HCRI który mimo dość wysokiego CRI wali limonką, lub Zebra H600Fc 95CRI MkIV która też dawała ostro zielenią. Jak masz diodę o CRI powiedzmy 98 a z duvem +0.00600 to zieleń będzie wyraźnie widoczna i CRI to nie ma nic do rzeczy bo te parametry nie oddziaływują na siebie w jakikolwiek sposób.  

RBT
Użytkownik torch.pl
**

Ignoruj
« Odpowiedz #22 : 2019-02-05, 18:57:22 »

Dlatego podejrzewam że te diody wysokie CRI mają tylko na karcie wyrobu, albo układy optyczne latarek wprowadzają tak duże zmiany. Każde oddalenie od krzywej Plancka musi skutkować pogorszeniem w oddawaniu barw.
Ryzbor
Nowy użytkownik
*

Ignoruj
« Odpowiedz #23 : 2019-02-05, 19:57:08 »

RTB pliz. Mowa o spektrogramach Maukki i tylko na nich się bazuje.

Każde oddalenie od krzywej Plancka musi skutkować pogorszeniem w oddawaniu barw.
Niekoniecznie. I niekoniecznie jest to złe. Załatwiłem 4 osobom latarki z diodą 4000K 98CRI która na średnich i wysokich trybach plasuje się idealnie na krzywej plancka. 3 z tych 4 osbób porównały ją z lekko różową, czyli poniżej krzywej Plancka, XPL-HI 5D z CRI80 i wszystkie 3 stwierdziły że lekko różowe 5D świeci ładniej.  
« Ostatnia zmiana: 2019-02-05, 20:01:36 wysłane przez Ryzbor » Zapisane
Krul-Mateusz
Użytkownik torch.pl

Miejsce pobytu: Poznań

Ignoruj
« Odpowiedz #24 : 2019-02-06, 02:44:47 »

Dlatego podejrzewam że te diody wysokie CRI mają tylko na karcie wyrobu, albo układy optyczne latarek wprowadzają tak duże zmiany. Każde oddalenie od krzywej Plancka musi skutkować pogorszeniem w oddawaniu barw.

E21A 4000K wali przy niższej ilości światła zielenią, że aż milo. Jak świeci 6500K (realnie ponad 7100K) w tej diodzie? -Nie wiem, ale się domyślam Wink. A zaznaczę, że mówimy tu o ledach mających odpowiednio 98 i 96 CRI.
Dane na podstawie testów Maukki na gołych diodach.
Reasumując. Dioda może mieć bardzo wysokie CRI i nadal świecić chu**wo.
Na szczęście można to łatwo naprawić mieszając diody o różnym CCT otrzymując w efekcie otrzymać bezkonkurencyjnej jakości światło.

"Mieć rację godzinę wcześniej niż inni: przez godzinę być uważanym za element aspołeczny." ~Antoine de Rivarol
Cerber
Opinii: (10)
Użytkownik torch.pl

Ignoruj
« Odpowiedz #25 : 2019-02-06, 10:10:52 »

To jest zielone światło  Grin
https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/L3ik9kpTURBXy9iZTEyZjI5MzgxNDhlZGNhODI3YzM2YjVhZDllNGUyYS5qcGeSlQLNAaQAwsOVAgDNATvCw4GhMAE
Który z Olight?

Mateuszu
Wklej fotkę wiązki światła  diody e21a
 chcemy zobaczyć tą miłą zieleń.  Tongue

Strony: Pierwsza 1 2 +   Do góry
  Wyślij ten wątek  |  Drukuj  
Tagi: com

Skocz do: