2019-11-23, 00:00:54 *
Aktualności:
Wybierz jezyk:

Forum   Zaloguj się Rejestracja   Tagi
Strony: 1 2 3 » Ostatnia +   Do dołu
  Wyślij ten wątek  |  Drukuj  
Autor Wątek: Olight M2X-UT Javelot  (Przeczytany 31610 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przeglądają ten wątek.
SpaceDog
Opinii: (2)
Nowy użytkownik
*

Ignoruj
« : 2015-01-20, 17:55:11 »

Olight m2x-UT Javelot – pierwszy fabryczny skalp diody!

Dzięki uprzejmości  Militaria.pl mam przyjemność napisać kilka słów o jeszcze ciepłej ubiegłorocznej nowości od Firmy Olight w kategorii latarek dalekiego zasięgu…
Latarka przychodzi do odbiorcy w tradycyjnej plastikowej walizce znanej już z innych produktów Olight (np. m22 warrior, m30 triton). W środku instrukcja obsługi, karteczka z reklamą produktów Olight, smyczka na rękę/szyję, zapasowe oringi, pierścień ułatwiający chwyt papierosowy, tuba na 2szt. baterii cr123, sztywna kabura z mocowaniem do pasa za pomocą szlufki z velcro oraz oczywiście główna bohaterka Wink

http://i129.photobucket.com/albums/p212/SpaceDog69/DSC_6077_zps5702083f.jpg
Olight M2X-UT Javelot

Na pierwszy rzut oka wygląda jak skrzyżowanie M22 i M3X… Duuuży (średnica 63mm) reflektor przykręcony do kompaktowego ,,body” mieszczącego 2szt. baterii cr123 (w dołączonej tubie zapobiegającej obijaniu się baterii o wnętrze latarki) lub 1szt. akumulatora 18650 (całość ma długość tylko 163mm!) . Pokrycie anodyzacją bez zastrzeżeń, gwinty równo nacięte i fabrycznie przesmarowane… chodzą lekko i płynnie. Od strony głowicy gwint nie jest powleczony anodyzacją – umożliwia to sterowanie zmianą trybów.

Jednak największa niespodzianka czeka nas w głowicy… za szybką mieniącą się powłokami antyrefleksyjnymi ukrywa się… oskalpowana fabrycznie dioda xm-l2 ! Tu kilka słów tytułem wyjaśnienia… standardowa dioda jest otoczona kopułą z krzemu. Na świecie (w tym i u nas) kilku pasjonatów zajmowało się usuwaniem tej kopuły (,,skalpowaniem” Wink ) w celu uzyskania lepszego skupienia wiązki światła kosztem wielkości spila oraz lekkiej zmiany barwy/odcienia światła. Oczywiście po takich zabiegach latarki traciły gwarancję producenta… Olight jako pierwszy producent na świecie zdecydował się zaproponować Klientom latarkę z fabrycznie usuniętą kopułą jednocześnie oferując wszelkie prawa gwarancyjne.

http://i129.photobucket.com/albums/p212/SpaceDog69/DSC_6001_zpsea476d58.jpg
Olight M2X-UT Javelot

Jak ,,TO” świeci Wink ? Użytkownik ma do dyspozycji 3 tryby stałe oraz stroboskop. Po włączeniu latarki klikiem, zmiany trybów dokonujemy szybko odkręcając i zakręcając głowicę o ćwierć obrotu. Sterowanie może się również odbywać jedynie za pomocą włącznika na ,,dupce” – co prawda mamy dzięki niemu dostęp tylko do 3 z 4 wszystkich trybów… ale dla mnie na co dzień taka forma sterowania była najwygodniejsza i nie odczuwałem potrzeby kręcenia głowicą. Latarka zapamiętuje ostatni wybrany tryb, obsługuje włącznik chwilowy/momentary więc sterowanie może np. wyglądać następująco: zapamiętujemy sobie jako ostatnio używany tryb LOW lub MED – zapalą nam się one w trybie momentary (po chwilowym naciśnięciu włącznika) lub na stałe po pełnym ,,kliku”. Do trybu High mamy szybki dostęp za pomocą dwukliku, do stroboskopu za pomocą 3-kliku. Dla mnie takie rozwiązanie jest idealne…

http://i129.photobucket.com/albums/p212/SpaceDog69/DSC_6075_zps6f79f0c2.jpg
Olight M2X-UT Javelot

Bardzo podoba mi się rozmiar latarki i zastosowane zasilanie. Posiadam Olight M30 zasilaną pierwotnie za pomocą 3szt. cr123 lub (po zastosowaniu przedłużki) za pomocą 4szt. cr123 lub 2szt. akumulatorów 18650 – dokładnie tak samo zasilana jest nowsza m3x – dla mnie takie rozwiązanie było niewygodne, do tego stopnia, że poprosiłem Mar3 o modyfikację mojej M30 żeby można ją było zasilać z 1szt. 18650 lub awaryjnie z 2szt. cr123. W m2x-UT nareszcie mam to fabrycznie Wink

Subiektywnie tryby są dobrze dobrane Low 20 lumenów, Med. 250 lumenów i High 1020 lumenów, stroboskop miga z pełną mocą 1020 lumenów. Byłem bardzo zaskoczony gdy w trybie LOW (czyli ,,ledwie” 20 lumenów!) okazało się, że spot na dystansie 12-15 metrów ma wielkość dużej pizzy i bardzo wyraźnie oświetla nam obiekt. Aż trudno uwierzyć jak wiele zależy właśnie od właściwego reflektora i skupienia promienia światła… Tryb High to już coś, z czym nigdy wcześniej się nie spotkałem… spokojnie i bez wysiłku oświetlał obiekty oddalone o 500-600 metrów… więc deklaracje producenta mówiące o 800m oceniam jako wiarygodne. Niestety nie dysponuję sprzętem za pomocą którego mógłbym to pokazać, ale odsyłam np. do filmów na YouTube Wink na zagranicznych forach rozkład promienia i moc światła porównywano np. do SupBeam K50v2 – polecam wygooglanie sobie dysproporcji rozmiarowych Wink.

http://i129.photobucket.com/albums/p212/SpaceDog69/DSC_6071_zps81d24d23.jpg
Olight M2X-UT Javelot

Barwa światła jest ciepło żółta lekko wpadająca w zielonkawe zabarwienie (widoczne tak naprawdę jedynie podczas świecenia na białą ścianę)  – w terenie wygląda to dość przyjemnie i naturalnie.
Należy jednak wziąć pod uwagę przeznaczenie tego typu latarek – NIE jest to sprzęt EDC a wysoko wyspecjalizowane narzędzie… Dla kogo? Np. dla myśliwego, który z 200m (w realiach PL) ma ocenić medalowe poroże jelenia (na tym dystansie dokładnie oświetli go punktowo jednocześnie nie robiąc w lesie ,,dnia polarnego”), dla żołnierza/policjanta montującego sprzęt na broni – umożliwi precyzyjne strzelanie na typowo miejskich dystansach do 300 metrów.

http://i129.photobucket.com/albums/p212/SpaceDog69/DSC_6197_zpsfb992e8b.jpg
Olight M2X-UT Javelot

Mi niestety nie udało się przetestować latarki na strzelnicy  Cry gdyż w promieniu 100km teraz nie mam dostępu do strzelnicy z atestem na broń inną niż kalibry pistoletowe  Undecided Jednak załączam kilka fotek poglądowych…

http://i129.photobucket.com/albums/p212/SpaceDog69/DSC_6188_zps58b5f566.jpg
Olight M2X-UT Javelot

http://i129.photobucket.com/albums/p212/SpaceDog69/DSC_6160_zps488c71e4.jpg
Olight M2X-UT Javelot

http://i129.photobucket.com/albums/p212/SpaceDog69/DSC_6118_zpsbcf10ba2.jpg
Olight M2X-UT Javelot

O przeznaczeniu latarki mówi też gama dostępnych akcesoriów : montaży na broń, włączników żelowych itp… Będzie to również świetny wybór dla służb typu SAR (Search and Rescue) zajmujących się poszukiwaniami w różnych warunkach (np. góry, rozległe tereny).Może to być również świetny sprzęt dla kogoś, kto posiada spory teren wokół domu – można punktowo poświecić i zlokalizować przyczynę nocnych hałasów – którą oby okazał się kot sąsiadów czy jeż na nocnej przechadzce…
  Dla kogoś, kto jednak zdecydowałby się wyłącznie na tą jedną latarkę Olight ma rozwiązanie – akcesoryjny rozpraszacz znany z m3x – z nim da się wygodnie używać latarki również na bliskich dystansach a moc 1020 lumenów jest do tego więcej niż wystarczająca…

Mi latarka spodobała się bardzo – idealnie uzupełniła posiadane wcześniej sprzęty. Zasięg zdecydowanie największy przy zachowaniu kompaktowych rozmiarów. Cena w PL wydaje się dość rozsądnie skalkulowana biorąc pod uwagę fakt, że SRP to ok.100$

Edit: kilka paskudnych fotek (pierwszy raz robiłem...) rozkładu światła... (na żywo wygląda zdecydowanie bardziej imponująco Wink )

http://i129.photobucket.com/albums/p212/SpaceDog69/DSC_6218_zps64d74946.jpg
Olight M2X-UT Javelot

http://i129.photobucket.com/albums/p212/SpaceDog69/DSC_6219_zpsf1427421.jpg
Olight M2X-UT Javelot

http://i129.photobucket.com/albums/p212/SpaceDog69/DSC_6244_zpsc3f37fd6.jpg
Olight M2X-UT Javelot

http://i129.photobucket.com/albums/p212/SpaceDog69/DSC_6246_zps9518f284.jpg
Olight M2X-UT Javelot
« Ostatnia zmiana: 2015-10-29, 22:40:09 wysłane przez SpaceDog » Zapisane
yano
Opinii: (12)
Użytkownik torch.pl

Miejsce pobytu: LJA ;-)

zwykły gadżeciarz - amator

Ignoruj
« Odpowiedz #1 : 2015-01-20, 19:08:01 »

Fajna recenzja, no i zdjęcia takie "bojowe" Smiley

Akurat wróciłem z przechadzki z M2X, którą co prawda noszę w kaburze, ale równie dobrze można ją schować do kieszeni kurtki lub bojówek. Jak na latarkę tej wielkości rzeczywiście dysponuje imponującym zasięgiem.

Zmiana trybów głowicą nie jest zbyt łatwa, no ale kto w takiej latarce używa trybów innych niż maksymalny Wink

Trochę denerwuje obracający się pierścień zapobiegający toczeniu się latarki.

Odcień diody rzeczywiście wpada w zieleń. Dobrze widać to w porównaniu z inną latarką, ale w terenie nie przeszkadza to jakoś specjalnie.

Wrzucam fotki porównawcze: Tiablo A9 z kolimatorem, modyfikowane przez mar3 (dioda xr-e Q5 wg – czysta biel, selekcjonowana pod kątem niskiego Vf, sterownik liniowy - tryb maksymalny: 1.25A w diodę) oraz Olight M2X w trybie maksymalnym, obydwie na świeżo naładowanych ogniwach HiMax 2600 mAh. Olight po prawej stronie (przepraszam za słabą jakość zdjęć, ale coś tam widać Wink).

pozdrawiam

yano

m2xa9(1).jpg
Odp: Olight M2X-UT Javelot
* m2xa9(1).jpg (71.95 KB, 800x600 - wyświetlony 578 razy.)
m2xa9(2).jpg
* m2xa9(2).jpg (78.8 KB, 800x600 - wyświetlony 714 razy.)

pozdrawiam
dziękuję
i do widzenia
yano
1984
Opinii: (16)
Mieszkaniec torch.pl

Ignoruj
« Odpowiedz #2 : 2015-01-20, 19:22:07 »

Tak jest to skrzyżowanie m22 i m3x. Dupka i głowica (ma większe pierścienie do rozproszenia ciepla) identyczna jak w m3x. Intrerfejs i sterowanie identyczne jak w m22, co do tuby  nie jestem pewien czy jest taka sama jak w m22 (minęło już dużo czasu jak mialem m22) jest natomiast bardzo podobna. A pierścień do chwytu papierosowego jest dokładnie taki sam, ma nawet wycięcie na klips (m22).
Po włączeniu max poprzez 2-klik nie działa już zmiana trybów poprzez kręcenie głowicą.
Mi najbardziej nie pasuje pierścień który się rusza, a jak go zdejmiemy widać o-ring który go przytrzymuje. Olight mógł dorzucić jakąś tulejke na zastępstwo.

Wolność, Równość, Braterstwo

"Na­leżenie do mniej­szości, na­wet jed­nooso­bowej, nie czy­ni ni­kogo sza­leńcem. Is­tnieje praw­da i is­tnieje fałsz, lecz dopóki ktoś upiera się przy praw­dzie, na­wet wbrew całemu światu, po­zos­ta­je nor­malny. Nor­malnosć nie jest kwes­tią statystyki. "
SpaceDog
Nowy użytkownik
*

Ignoruj
« Odpowiedz #3 : 2015-01-20, 19:25:05 »

Dzięki za fotki Smiley
Może uda mi się jeszcze uzupełnić opis o bamshoty...
Ja też nie lubię kręcić głowicą - dlatego szybki dostęp do max z pozycji klika jest dla mnie świetnym rozwiązaniem Smiley
no i te rozmiary - dla mnie bomba Wink

pierścień faktycznie - u mnie tez się obraca... chyba go podkleję na stałe...
i tak wydaje się zbędny bo z uwagi na średnicę reflektora nie zapobiega toczeniu latarki Wink
za to ułatwia chwyt ,,papierosowy" Smiley
« Ostatnia zmiana: 2015-01-20, 19:27:35 wysłane przez SpaceDog » Zapisane
Hector
Opinii: (0)
Nowy użytkownik
*

Ignoruj
« Odpowiedz #4 : 2015-01-20, 19:51:07 »

Ja też nie lubię kręcić głowicą - dlatego szybki dostęp do max z pozycji klika jest dla mnie świetnym rozwiązaniem Smiley
Mi kręcenie głowicą nie przeszkadza, ale jak nie pamiętam jaki mam tryb zapamiętany, a chcę max odpalić to dwuklik załatwia sprawę Smiley

pierścień faktycznie - u mnie tez się obraca... chyba go podkleję na stałe...
i tak wydaje się zbędny bo z uwagi na średnicę reflektora nie zapobiega toczeniu latarki Wink
za to ułatwia chwyt ,,papierosowy" Smiley
I umożliwia przytroczenie linki, którą lubię mieć, tylko mógłby się nie kręcić

maba
Opinii: (1)
Mieszkaniec torch.pl

Ignoruj
« Odpowiedz #5 : 2015-01-20, 23:36:36 »

Fajna recka, super foty, świetna lampka Evil

mar3
Kierownik
Opinii: (104)
*

Miejsce pobytu: okolice Poznania

« Odpowiedz #6 : 2015-01-21, 10:43:04 »

SpaceDog - smaczne fotki Grin fajnie się czytało!

yano - a Ty jeszcze masz to Tiablo? Roll Eyes

SpaceDog
Nowy użytkownik
*

Ignoruj
« Odpowiedz #7 : 2015-01-21, 12:50:27 »

Dziękuję Panowie  Smiley
Postaram się jeszcze wrzucić fotki z terenu Wink
Campo
Świeża krew
*

Miejsce pobytu: Rybnik

Młody Junak

Ignoruj
« Odpowiedz #8 : 2015-01-21, 18:03:59 »

Na tą reckę właśnie czekałem Cheesy. Dzieki!
Świetne foty, a przy okazji dowiedziałem się czegoś nowego o swojej nowej "zabawce"
Zdrówka C

Przestałem o nich myśleć taką naturę mam...
SpaceDog
Nowy użytkownik
*

Ignoruj
« Odpowiedz #9 : 2015-01-21, 19:46:57 »

Campo
Cieszę się że Ci się spodobała latarka Wink

Dodałem fotki rozkładu światła  Roll Eyes
yano
Opinii: (12)
Użytkownik torch.pl

Miejsce pobytu: LJA ;-)

zwykły gadżeciarz - amator

Ignoruj
« Odpowiedz #10 : 2015-01-21, 20:23:32 »

SpaceDog - smaczne fotki Grin fajnie się czytało!

yano - a Ty jeszcze masz to Tiablo? Roll Eyes

A mam, mam Wink

Aby nie robić OT wrzucam kilka fotek porównujących wielkość Tiablo A9 + kolimator i Olight M2X

pozdrawiam

m2xa9(3).jpg
* m2xa9(3).jpg (185.63 KB, 800x1067 - wyświetlony 620 razy.)
m2xa9(4).jpg
* m2xa9(4).jpg (89.69 KB, 800x600 - wyświetlony 542 razy.)
m2xa9(5).jpg
* m2xa9(5).jpg (111.69 KB, 800x600 - wyświetlony 528 razy.)

pozdrawiam
dziękuję
i do widzenia
yano
Campo
Świeża krew
*

Miejsce pobytu: Rybnik

Młody Junak

Ignoruj
« Odpowiedz #11 : 2015-01-22, 07:50:13 »

Panowie, jakby ktoś z Was zamawiał dodatkową tubę to proszę o kontakt- chętnie podłączyłbym się pod zamówienie.

Przestałem o nich myśleć taką naturę mam...
allil
Opinii: (0)
Świeża krew
*

Ignoruj
« Odpowiedz #12 : 2015-01-22, 23:29:18 »

Które aku do tej latarki  2900 mAh (maksymalny prąd rozładowania 10A)  czy 3400 mAh. Protected czy nie Huh?
rafalklis
Użytkownik torch.pl

Miejsce pobytu: Busko Zdrój

Ignoruj
« Odpowiedz #13 : 2015-01-23, 10:41:48 »

Które wolisz. Latarka ma własne zabezpieczenie przed nadmiernym rozładowaniem. Producent o tym nie wspomina, ale użytkownicy tak.

1984
Mieszkaniec torch.pl

Ignoruj
« Odpowiedz #14 : 2015-01-25, 06:26:57 »

Które wolisz. Latarka ma własne zabezpieczenie przed nadmiernym rozładowaniem. Producent o tym nie wspomina, ale użytkownicy tak.
,
można śmiało używać bez protekcji (panasy 3400 pro mieszczą się).
Jak aku słabnie tracimy stopniowo  moc, nic nie daje kręcenie glowicą czy klikanie włacznikiem a jak aku już ledwo dyszy włącza się stroboskop; dziś zrobiłem stosowny eksperyment  Wink

Wolność, Równość, Braterstwo

"Na­leżenie do mniej­szości, na­wet jed­nooso­bowej, nie czy­ni ni­kogo sza­leńcem. Is­tnieje praw­da i is­tnieje fałsz, lecz dopóki ktoś upiera się przy praw­dzie, na­wet wbrew całemu światu, po­zos­ta­je nor­malny. Nor­malnosć nie jest kwes­tią statystyki. "
Strony: 1 2 3 » Ostatnia +   Do góry
  Wyślij ten wątek  |  Drukuj  

Skocz do: