2020-04-10, 11:19:16 *
Aktualności:
Wybierz jezyk:

Forum   Zaloguj się Rejestracja   Tagi
Strony: 1   Do dołu
  Wyślij ten wątek  |  Drukuj  
Autor Wątek: Jakim prądem ładować akumulatorki AA  (Przeczytany 18897 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przeglądają ten wątek.
yaro1986
Opinii: (0)
Świeża krew
*

Ignoruj
« : 2012-11-13, 11:15:39 »

Wiele już napisano o ładowaniu/rozładowywaniu, akumulatorków AA. Większość to albo ogólniki typu niskim wysokim, albo własne opinie które nie koniecznie muszą się potwierdzać. Czy ktoś zna jakieś zalecenia producenta odnośnie najkorzystniejszego dla akumulatorów prądu jakim należy je ładować/rozładowywać. Na aku
 często jest napisane, że standardowy prąd ładowania to 1/10C, i tak należy ładować przez 15h. Niektóre jednak nie posiadają takiego zapisu, a standardowe ładowarki które są w komplecie ładują czasem znacznie wyższymi prądami. Niby powszechnie wiadomo, że duże prądy niszczą akumulatorki, choć też pojawiają się głosy, że to współczesny ogniwa nie są na to wrażliwe. Przyjmując, że wysoki prąd szkodzi (z moich doświadczeń tak wynika) to ile to jest ten wysoki 0,5A, 0,75 1A czy może 5A. Miałem ładowarkę która ładowała prądem 1,4A co szybko zniszczyło akumulatorki, szczególnie takie bardziej wysłużone.
Obecnie najczęściej ładuje prądem 0,2A, czasem 0,5A. Jakie wartości prądów są bezpieczne dla akumulatorów, jakim prądem ładować żeby ich nie zniszczyć, a żeby nie trwało to bardzo długo.
Harry
Opinii: (6)
Użytkownik torch.pl

Miejsce pobytu: Gdańsk

Mieć wielu przyjaciół, to nie mieć żadnego.

Ignoruj
« Odpowiedz #1 : 2012-11-13, 13:58:28 »

Na starszych akusach (NiCd, NiMH) może i były zalecenia producenta - nie pamiętam. Mam w ręku eneloopa i tam nie ma. Poza tym było już wiele napisane na temat prądów ładowania, łącznie z testami, tabelkami, itp. Niezbyt dokładnie przeszukałeś to forum. Jest też wyjaśnione dlaczego powinno ładować się prądami raczej większymi niż mniejszymi. Szukajcie, a znajdziecie - ja teraz nie mam sekundy czasu na przytoczenie linków.

yaro1986
Świeża krew
*

Ignoruj
« Odpowiedz #2 : 2012-11-13, 14:15:29 »

Wytłumaczenie które czytałem odnośnie stosowanie wyższych prądów odnosi się raczej do ładowarki, że może ona nie wykryć naładowania, (u mnie, i z tego co czytałem większości również wykrywa i to nawet na takich bardzo starych).
Np sanyo i na energizerach które są chyba na tych samych ogniwach nie ma dopisku o standardowym prądzie ładowania, ale mam roczne philipsy na których dopisek już jest, podobnie na duracellach, czy akumulatorach dolaczonych do myszki.
Na stronie pentagramu podają prąd ładowania 1/10C.
« Ostatnia zmiana: 2012-11-13, 14:26:43 wysłane przez yaro1986 » Zapisane
Azjatos
Kierownik
Opinii: (3)
*

Miejsce pobytu: Kraków

« Odpowiedz #3 : 2012-11-13, 17:51:43 »

Zajżyj do mojego testu a przekonasz sie że nie prąd a producent jest podstawowym czynnikiem który definiuje żywotność akumulatora.

yaro1986
Świeża krew
*

Ignoruj
« Odpowiedz #4 : 2012-11-13, 17:56:36 »

O producencie to wiem. Nie stosuje zadnych nieznanych wynalazkow, glownie sanyo i energizer, ale takze philips ktory nawet nie wiem czy ma dobra opinie ale u mnie spisuje sie naprawde bardzo dobrze. Sprawidzlem ostatnio pojemnosc duracelli ktore maja chyba ponad 10lat, i z pojemnosci 1800 zostalo 1500 i oceniam to jako rewelacyjny wrecz wynik.
Azjatos
Kierownik
*

« Odpowiedz #5 : 2012-11-13, 18:09:23 »

Dziś już nie robią takich akumulatorów.
Aczkolwiek "białe" eneloopy dają rade.
LightLover
Opinii: (12)
Użytkownik torch.pl
**

Miejsce pobytu: Warszawa

Ignoruj
« Odpowiedz #6 : 2012-11-13, 18:36:14 »

yaro1986, pojemność to nie wszystko Wink

Mam sporo wiekowych, jak i stosunkowo nowych ogniw energizer, gp, duracell i innych,
które pomimo niemal fabrycznej pojemności spisują się nie najlepiej przez dużą rezystencję wewnętrzną.

Dlatego też dla mnie liczą się wyłącznie SANYO ENELOOP.

Z pozostałych jak dla mnie najlepiej wypadają Sony oraz Varta.
Najgorzej - energizer. Wspomnianych Panasonic nie próbowałem.
Azjatos
Kierownik
*

« Odpowiedz #7 : 2012-11-13, 18:50:07 »

Ba!
Absolutny trup obciążony prądem 5-10 mA Sprawuje sie całkiem dobrze, praktycznie tak samo jak nówka sztuka.
Ale z Tymi starymi sztukami faktycznie jest tak że "chodziły" znacznie lepiej ale rozwój poszedł głownie w strone
coraz cieńszych separatorów przez co więcej miejsca było na elektrody więc i pojemność.
Cienki Separator szybciej sie "klajstroje" i przestaje być  przepuszczalny dla jonów stąd wzrost rezystancji.
Jest to główna przyczyna utraty parametrów przez ogniwa NI-MH.
Stąd też utrata parametrów przez ogniwa przegrzane w ładowarce.
Z Jednej strony Wzrost ciśnienia prasuje separator z drugiej temperatura która powoduje plastyczność tworzywa.

« Ostatnia zmiana: 2012-11-13, 18:58:34 wysłane przez Azjatos » Zapisane
sałron
Opinii: (63)
Mieszkaniec torch.pl

Miejsce pobytu: CIeŃ

LorD CIemŃości

Ignoruj
« Odpowiedz #8 : 2012-11-14, 01:41:58 »

Teraz to już nam chyba tylko Eneloopy zostały. Wszystko inne ładowane prądem 550mA jest u mnie gorące jak piekło, a eneloopy nawet przy 1,1A tylko lekko ciepłe.

Wyrzuciłem już dwa komplety (po 4 sztuki) Sanyo 2700mAh. Padały całkowicie - jedna sztuka za drugą. A stare GP 1500mAh mające ponad 10 lat ciągle sprawne zasilają różne urządzenia w domu.

Nadmiar światła umniejsza istnienie.   [Czesław Miłosz]

SPRZEDAMEmisar D1S XP-L Hi 3000K hCRI thrower
Harry
Użytkownik torch.pl

Ignoruj
« Odpowiedz #9 : 2012-11-14, 03:18:51 »

Jeszcze raz niedługo się upewnię, ale ostatnio ładowałem eneloopy AA, za pomocą MH-C9000, prądem 1,3[A] i też były lekko ciepłe. Przyjemnie grzała się tylko elektronika ładowarki, a ja ją sobie raz na jakiś czas wąchałem. Takie moje prywatne zboczenie - lubię zapach ciepłej elektroniki... Roll Eyes

sałron
Opinii: (63)
Mieszkaniec torch.pl

Miejsce pobytu: CIeŃ

LorD CIemŃości

Ignoruj
« Odpowiedz #10 : 2012-11-14, 03:30:25 »

Takie moje prywatne zboczenie - lubię zapach ciepłej elektroniki... Roll Eyes

No w sumie to chyba też to lubię. A już ponad wszystko uwielbiam nuty kurzu ze starych wzmacniaczy lampowych Roll Eyes

Nadmiar światła umniejsza istnienie.   [Czesław Miłosz]

SPRZEDAMEmisar D1S XP-L Hi 3000K hCRI thrower
Harry
Użytkownik torch.pl

Ignoruj
« Odpowiedz #11 : 2012-11-14, 04:34:16 »

Ostatnie urządzenia lampowe widziałem jak naprawiałem Babci radio Goplana i telewizor Ametyst. Kurz mi wtedy raczej przeszkadzał i nie delektowałem się tym zapachem. Za to, przepraszam za offtop, uwielbiam do tej pory zapach topionej kalafonii.

Strony: 1   Do góry
  Wyślij ten wątek  |  Drukuj  

Skocz do: