2020-08-11, 08:39:54 *
Aktualności:
Wybierz jezyk:

Forum   Zaloguj się Rejestracja   Tagi
Ankieta
Pytanie: Mając do wyboru jednego z tytułowych Fenix'ów w tej samej cenie:
wybieram LD10 R5 - 9 (60%)
wybieram LD12 R5 - 6 (40%)
Głosów w sumie: 15

Strony: 1   Do dołu
  Wyślij ten wątek  |  Drukuj  
Autor Wątek: Fenix LD10 R5 vs Fenix LD12 R5  (Przeczytany 8337 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przeglądają ten wątek.
laferty
Opinii: (0)
Świeża krew
*

Miejsce pobytu: Zamość

Ignoruj
« : 2012-05-28, 16:43:31 »

Witam!

Tak się zastanawiam, czy następca jest lepszy od staruszka?

Różnice to jak wiadomo, trochę inaczej dobrane tryby (dane katalogowe):
LD10 R5:
Turbo: 100 lumenów (1h 48min. pracy)
- High: 45 lumeny (4h 40min. pracy)
- Mid: 13 lumenów (11h pracy)
- Low: 3 lumeny (70h pracy)
- Strobo
- SOS.

LD12 R5:
Turbo:  115 lumenów (2h 9min pracy)
- High 60 lumenów (4h 51min pracy)
- Mid 27 lumenów (11h pracy)
- Low 3 lumenów (97 pracy)
- Strobo
- SOS.

Różnią się także interfejsem, długością (LD 12 0,5cm dłuższy od LD10) oraz sposobem zmiany trybów: LD12 ma przycisk na głowicy, LD10 "obrotową" głowicę.

Z tego co czytałem LD12 jest również trochę ciemniejsza od LD10 (ale za to trochę dłużej poświeci).

Link do krótkiego porównania:
http://www.candlepowerforums.com/vb/showthread.php?335180-Fenix-LD12-Review

I teraz pytanie: Który model Ty wybrałbyś dla siebie? Uzasadnienie mile widziane Smiley Cen latarek nie bierzemy pod uwagę.

Marcin
maba
Opinii: (1)
Mieszkaniec torch.pl

Ignoruj
« Odpowiedz #1 : 2012-05-28, 18:49:51 »

Na plus dla LD12: schowane migacze, pamięć trybów, niski low i momentary.

Na minus: dodatkowy przycisk zmiany trybów i długość.

Podsumowując, wolę starą, dobrą i poczciwa LD10, bo nie lubię drugiego, bocznego przycisku do zmiany trybów - wolę jeden, bo wygodniejszy, szybszy i nie trzeba zmieniać chwytu by przełączyć tryb. Do tego jest jaśniejsza, krótsza, ładniejsza i tańsza Grin

laferty
Świeża krew
*

Ignoruj
« Odpowiedz #2 : 2012-05-28, 21:13:32 »

Ja zagłosowałem na LD12, zresztą ta latarka jutro powinna zjawić się u mnie  Smiley

Ale liczę na rozwinięcie sensownej dyskusji o wyższości świąt bla bla bla...

A co mnie skłoniło do zakupu nowego modelu?
Tryby! Skusiłem się na lepiej IMHO rozłożone moce na poszczególnych trybach (nie wiem, jak się to ma do teorii ale w katalogu mnie przekonuje - szczególnie High). Jeśli idzie o boczny przycisk, to też szczerze powiedziawszy chyba na plus (tutaj to dla mnie nowość, dotychczas używałem tylko kręconych iTP EOS3 i Fenix E01). Ale im prościej - tym lepiej IMHO, a argumenty o grubaśnej zimowej rękawicy nie mogącej znaleźć przycisku zmiany trybu w LD12 wydają mi się lekko przesadzone - ile razy w życiu (tej latarki) mi się to trafi?

Co do jasności, chyba wolę kompromis pomiędzy czasem działania a przysłowiową "pizdą"...

O długości się nie wypowiem, bo nie wiem.

A do tego:
Do tego jest (LD10) tańsza
się nie odniosę - mieliśmy nie gadać o cenach   Evil

P.S.
No i to LD12 jest ładniejsza Grin
« Ostatnia zmiana: 2012-05-28, 21:15:07 wysłane przez laferty » Zapisane

Marcin
maba
Opinii: (1)
Mieszkaniec torch.pl

Ignoruj
« Odpowiedz #3 : 2012-05-28, 23:04:10 »

W te czasy działania "na papierze" nie wierz Wink

Moja LD10 R4 na turbo czyli ponad 170lm poświeci ~48min, te nowsze chyba słabsze, więc z kilka minut dłużej.

Ale im prościej - tym lepiej IMHO
No właśnie - dlatego jeden przycisk, a nie dwa Grin Tego bocznego w razie czego nawet samemu nie można sobie wymienić.

laferty
Świeża krew
*

Ignoruj
« Odpowiedz #4 : 2012-05-30, 16:45:53 »

Wczoraj dotarła do mnie moja LD12. Po pierwszych zabawach oraz użytkowaniu (wieczorny spacer z psem) nasuwa mi się kilka refleksji.

Przycisk - to najbardziej widoczna na pierwszy rzut oka zmiana w stosunku do starego modelu. Mam mieszane uczucia kiedy zastanawiam się, czy wprowadzenie kliku na głowicy do zmiany trybów to udane rozwiązanie. Nie jest złe - ma swoje zalety, ale niestety nie jest bez wad. Zaletą na pewno jest  prostota i intuicyjność zmiany trybów. Obsługa tej latarki to pikuś - dla każdego (żony, córki). Czy wygodne? Tak! Jest super.
Wadą jest to, że przycisk jest na wierzchu, co powoduje, że można przypadkiem zmienić tryb. Szczególnie w chwycie, gdy kciuk obsługuje główny wyłącznik i głowica jest najbliżej małego palca. Latarka jest krótka, przy mocniejszym chwycie możemy ścisnąć latarkę razem z przyciskiem i zmieniać tryby kiedy tego nie chcemy, i kiedy z low przypadkiem przejdziemy na mid to żeby wrócić trzeba zaliczyć też  po drodze turbo (czyli można przypadkowo się oślepić). Gumka z której wykonany jest przycisk jest raczej cienka, czy trwała okaże się w trakcie eksploatacji.

Czy zmienię swoją ocenę pod wpływem tych wrażeń? Nie. I chociaż teoretycznie z zamianą na stary model nie miałbym problemów, to jednak zostawię LD12. Dlaczego? Prostota obsługi, brak migaczy, pamięć, momentary decydują, że dam jej kredyt zaufania i zostanie u mnie.

Podsumowując LD12 ma poprawione pewne rzeczy w stosunku do LD10. Czy jest od niej lepszy? To zależy co kto ceni w latarkach. Nie jest ideałem, przynajmniej dla mnie - gdyby wprowadzić wszystkie zmiany ale zamiast przycisku był twist (tylko jak wtedy wyłączyć migacze?) to dla mnie byłby ideał, jest jednak nadal bardzo fajną latarką posiadającą moc zalet Smiley

Marcin
Strony: 1   Do góry
  Wyślij ten wątek  |  Drukuj  

Skocz do: