2018-09-23, 02:37:16 *
Aktualności:
Wybierz jezyk:

Forum   Zaloguj się Rejestracja   Tagi
Strony: 1 2 Ostatnia +   Do dołu
  Wyślij ten wątek  |  Drukuj  
Autor Wątek: Maglite 3xXM-L z potencjometrem  (Przeczytany 10843 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przeglądają ten wątek.
Kazik
Opinii: (31)
Mieszkaniec torch.pl

Miejsce pobytu: Wro :)

Ignoruj
« : 2012-02-22, 17:22:56 »

Hej

Mam do zaprezentowania wspólny projekt z grzegorz241070. Idea była prosta – duuuużo światła, czyli 3xXM-L, no i skoro można to moc ma być regulowana za pomocą potencjometru. Za bazę posłużył Maglite 3D – w sumie nie było w czym wybierać, to tylko on potrafił pomieścić driver, odpowiedni radiator i zasilanie, ale o tym za chwilę. Wink

http://images35.fotosik.pl/1196/e5c5a5a34ba1ae37med.jpg
Maglite 3xXM-L z potencjometrem

Zasilanie

Latarka musiała mieć duży zapas energii. 32650 już nie mam, o nowe ciężko, więc decyzja padła na 18650. Wstępnie chciałem by były to dwa 18650 ułożone koło siebie (czyli synteza zapasu energii oraz kompaktowości lampki) i połączone szeregowo – ale to wprowadziłoby duże kombinacje z poprowadzeniem toru zasilania. Także finalnie lampka została zaaranżowana na domek dla czterech 18650 – dwa szeregi po dwa ogniwa (2S2P), ułożone koło siebie. Średnica wewnątrz lampki jednak nieco nie korespondowała z szerokością dwóch ogniw 18650. Toczenie tuby na nową średnicę nie wchodziło w grę, ponieważ zniszczylibyśmy gwinty. Jedynym wyjściem było nawiercenie dwóch rowków naprzeciwko siebie.

http://images38.fotosik.pl/1375/8c4fab6d4e59d1e0m.jpg
http://images35.fotosik.pl/1196/a501e89ae3c964fam.jpg

Pozostało skonstruować nowe styki na module włącznika i przy dupce. Z przodu wystarczyło przykręcić okrągłą blaszkę o średnicy chyba 20mm (widać ją na zdjęciu, miedziany kolor), z tyłu zaś dla utworzenia kontaktu należy po włożeniu ogniw umieścić aluminiową blaszkę:

http://images39.fotosik.pl/1330/f2457b47ddd35da7m.jpg

Dociska ją Magowa sprężyna, trochę skrócona.

http://images38.fotosik.pl/1375/3631229d8122964dm.jpg

Body zostało też trochę skrócone, ale już nie pamiętam o ile. Wink

Radiator i okolice

Zdecydowałem się na zmianę mocy poprzez potencjometr – chyba jedynym sensownym miejscem jego umiejscowienia jest przerwa pomiędzy głowicą, a gumką pstryczka. Body Maga jest na tyle cieńkie, że udało się zamocować go nakrętką, choć planuję jeszcze doszczelnić to połączenie klejem.

http://images45.fotosik.pl/1386/013aed565420a98em.jpg

Do przodu od potencjometru znajduje się driver zamocowany do radiatora za pomocą małego metalowego prostopadłościanu. Jest tam jeszcze jeden ważny element – termistor. No i wielki kloc – miedziany radiator. Waży chyba drugie tyle co samo body. Mówiąc opisowo – walec wysokości ok. 5cm, większa część ma średnicę wnętrza body Maga, reszta średnicę wnętrza głowicy (tam gdzie jest gwint), czyli mniej więcej odpowiadającą średnicy zewnętrznej tuby i opierającą się na niej (wystaje ponad nią ok. 1cm). Wysokość części wystającej jest tak dobrana, by po wkręceniu głowica zachodziła na oring. W radiatorze są 3 osobne kanały równej średnicy, położone kolateralnie – jeden dla zamocowania elementu zapobiegającemu kręceniu się reflektora wraz z dokręcaniem bezelu, drugim biegną kabelki do diod, trzeci został pusty (o czym później).

Głowica

Jak wspomniałem radiator wystaje ponad body i po odpowiednim wkręceniu głowicy powstaje płaska powierzchnia – wewnątrz tworzy ją radiator, po brzegach taka "półka", pod którą znajduje się gwint. Dzięki temu PCB oddaje ciepło bezpośrednio i na radiator i na głowicę.

Moduł z diodami -  PCB ma średnicę taką samą jak wnętrze głowicy (ponad tą półką oczywiście), a na nim siedzą sobie 3 XM-Le połączone szeregowo. Binu nawet się nie interesowałem, tint 1C. Podłoże ma fabrycznie nawiercone trzy otwory – odpowiadające rozmieszczeniem i średnicą tym w radiatorze. Analogicznie jeden jest dla kabelków, drugim dla elementu trzymającego ref w jednym miejscu. Pod PCB dałem "trochę" pasty termo (Arctic Silver 5) - poszło chyba z 5 razy tyle, co przy PCB fi=16mm. Tongue Na podłożu pomiędzy diodami znajduję się jeszcze metalowa okrągła płytka o wysokości 1,3mm, która ustawia reflektor na odpowiedniej wysokości względem diod.

Reflektor  – robiony pod 3xXM-L i głowicę Maga. Patrząc od spodu mamy spory wybór otworków – oczywiście trzy dla diod, trzy dla mocowania i nie wiem po co jeden na samym środku (szerszy). Otwory na diody niestety nie do końca odpowiadają ich faktycznemu położeniu, tym samym chciałem sobie zostawić pewną dowolność w ustawieniu refa, dla jak najlepszego spasowania.

http://images49.fotosik.pl/1338/fc3d3ca44a1e07b6m.jpg

Ten element mocujący to po prostu mały walec – zamocowany w radiatorze, przechodzący przez PCB i wystający 4mm ponad nie, by móc „nabić” nań reflektor. Wink Dzięki niemu reflektor przy przykręcaniu bezela nie przekręci się i nie zniszczy soczewek diod. Wstępnie chciałem zamocować dwie sztuki, przez co reflektor nie miałby żadnego zakresu ruchu, przy obecnym rozwiązaniu minimalne ruchy są możliwe.

Wisieńką na torcie jest szybka z powłokami i oczywiście bezel. Smiley Niestety nie daję się on skręcić do końca i pomiędzy głowicą pozostaje pewna przerwa.

Driver, sterowanie

Sterownik pochodzi od Edima - „Jest to produkt prototypowy, ale generalnie działa” Tongue Zasilanie od 6 do 14V, prąd w diodę do ok. 2,8A, napięcie wyjściowe dla 1-3xXM-L, sterowanie potencjometrem, kontrola temperatury. Przeraźliwie jest drań wielki, trzeba było lekko roztoczyć body coby wszedł. Shocked Sterowanie potencjometrem wygląda tak, że przy minimalnym ustawieniu jasność na diodach oceniam na 400lm, potem wraz z kręceniem potencjometrem jasność szybkooo wzrasta, żeby jeszcze przed końcem zakresu stanąć na ostatecznym poziomie – tak to wygląda dla oczu, zapytam jeszcze luksmiarkę co o tym sądzi. Wink Póki co mam nałożony na oś widoczny na zdjęciach metalowy element, zobaczymy czy jest ostatecznym rozwiązaniem. Smiley

Efekt

Hmm... Ciekawy. Tongue W porównaniu do DRY Mag ma gorzej spasowany ref, znacznie mniejszy prąd w diody, zimniejszy tint (przez co pewnie wyższy bin) i szybkę z powłokami. I mimo wszystko luksmiarka pokazuje 29k luxów dla Maga i 32k luxów dla DRY – spodziewałem się znacznie większej różnicy. Być może test na np. 5m pokaże inne rezultaty. Najsłabszy „tryb” to jak wspomniałem ok. 400lm na diodach – sporo, ale przy tym rozmiarze lampki jeszcze OK. Max – w teorii na zimnych diodach mamy ok. 2500lm, za szybką powinno to dać jakieś 2000lm+. Postaram się porównać z DRY.

Ciepło – nie ma się czym martwić, robi to za nas termistor. Wink Moim zdaniem odprowadzane jest super – na duuży miedziany radiator, głowicę i częściowo na metalowy ref. Do tego porządna pasta termo. Smiley

No i mój wymarzony kolor.

Jeśli dotrwałeś dotąd bez pomijania tekstu – gratuluję. Cool

Zdjęcia podczas montażu i poszczególnych części miały być zrobione, ale moja pamięć, a dokładniej jej brak mnie zawiódł. Sad Zdaje sobie sprawe, ze byłyby warte więcej, niż tysiąc słów, no i przyjemniej by się czytało tekst gęściej zakrapiany jakimiś łasnymi pikselami. Smiley
Coś tam jeszcze pstryknę. I jakieś testy, pomiary nalęzy wykonać. Wink
« Ostatnia zmiana: 2012-02-23, 12:08:58 wysłane przez Kazik » Zapisane

Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko i nic nie działa
Praktyka jest wtedy kiedy wszystko działa i nikt nie wie dlaczego

sałron
Opinii: (63)
Mieszkaniec torch.pl

Miejsce pobytu: CIeŃ

LorD CIemŃości

Ignoruj
« Odpowiedz #1 : 2012-02-22, 18:50:52 »

Heh, fajne. Wygląda trochę jak pokrętełko do nakręcania zegarka Roll Eyes

Przy okazji - nie "diód" tylko "diod" Wink

Nadmiar światła umniejsza istnienie.   [Czesław Miłosz]

SPRZEDAMCZOŁÓWKA KLARUS TITANIUM H1A 550lm 1x 14500/AA
Kazik
Mieszkaniec torch.pl

Ignoruj
« Odpowiedz #2 : 2012-02-22, 18:54:54 »

Przy okazji - nie "diód" tylko "diod" Wink

A to dobrze wiedzieć jest. Azn

Bocian
Opinii: (4)
Użytkownik torch.pl

Miejsce pobytu: Wiskitki

Ignoruj
« Odpowiedz #3 : 2012-02-22, 22:41:29 »

Ciekawa koncepcja Smiley Można prosić o jakieś fotki głowicy od przodu i ewentualnie głowica od środka?
Kazik
Mieszkaniec torch.pl

Ignoruj
« Odpowiedz #4 : 2012-02-23, 12:02:00 »

No właśnie z tym jest problem. Sad Nie chcę już podnosić PCB, jedyne co mógłbym zrobić to wyjąć refa.

http://images49.fotosik.pl/1338/fc3d3ca44a1e07b6m.jpg

Jeszcze będę kombinował z ustawianiem refa, ale nie ma opcji, żeby ustawić go idealnie. Undecided

Bocian
Użytkownik torch.pl

Ignoruj
« Odpowiedz #5 : 2012-02-23, 12:18:16 »

Faktycznie nieciekawe wycentrowanie Sad Nie lepiej przelutować te diody na oddzielne 3 MCPCB powiedzmy 16mm i podkleić/wycentrować je idealnie a łączenia zrobić na przewodzie Huh? Trochę szkoda żeby tyle pracy częściowo szło na marne przez źle umiejscowione emitery Roll Eyes
« Ostatnia zmiana: 2012-02-23, 20:53:06 wysłane przez Bocian » Zapisane
sałron
Mieszkaniec torch.pl

LorD CIemŃości

Ignoruj
« Odpowiedz #6 : 2012-02-23, 13:46:57 »

O nie! Ja bym z czymś takim żyć nie mógł Wink

Kazik
Mieszkaniec torch.pl

Ignoruj
« Odpowiedz #7 : 2012-02-23, 19:01:21 »

Z oddzielnymi diodami będzie problem - PCB 16mm jest za duże, odległości między otworami to około 2cm.

sałron
Mieszkaniec torch.pl

LorD CIemŃości

Ignoruj
« Odpowiedz #8 : 2012-02-23, 19:32:12 »

A od czego są szlifierki, dremelki i tym podobne pilniki? Od biedy nawet nożykiem można podskrobać/pościnać i dopasować PCB.
« Ostatnia zmiana: 2012-02-23, 19:50:03 wysłane przez sałron » Zapisane

Kazik
Mieszkaniec torch.pl

Ignoruj
« Odpowiedz #9 : 2012-02-23, 20:36:27 »

Muszę jeszcze przemyśleć sprawę bo nie mam środków przeznaczonych na ten projekt. Jakbym coś zmienił dam znać Wink

Edyta:
Dobra, mam pomysł - zamiast kupować nowe diody to dokupić tylko trzy miedziane PCB i przelutować diody. Sprawy pewnie groszowe a efekt będzie git. Smiley

Wie ktoś gdzie dostać miedziane PCB, najlepiej 20mm?
« Ostatnia zmiana: 2012-02-23, 20:41:59 wysłane przez Kazik » Zapisane

Bocian
Użytkownik torch.pl

Ignoruj
« Odpowiedz #10 : 2012-02-23, 20:56:30 »

Edyta:
Dobra, mam pomysł - zamiast kupować nowe diody to dokupić tylko trzy miedziane PCB i przelutować diody. Sprawy pewnie groszowe a efekt będzie git. Smiley

Wie ktoś gdzie dostać miedziane PCB, najlepiej 20mm?
Aleś wymyślił Shocked Przecież od początku o tym pisałem Piszesz, ze 16mm nie wejdzie a szukasz 20mm Huh? Miedziane stary 20mm pod XM-L masz w Maritexie.
mistrz173
Opinii: (0)
Świeża krew
*

Ignoruj
« Odpowiedz #11 : 2012-02-23, 21:02:33 »

Piękna przeróbka. Ja jestem w trakcie przeróbki maga, ale tylko z jedną diodką XM-L u2.
Kazik
Mieszkaniec torch.pl

Ignoruj
« Odpowiedz #12 : 2012-02-23, 21:04:56 »

Chciałem załatwić sprawę bez kombinowania z PCB, skoro się nie da to lepiej wziąć większe, które i tak się zmieszczą po cięciu.

Wybacz Bociek, dzisiaj jestem poimprezowy i nieogarnięty. Undecided

Piękna przeróbka. Ja jestem w trakcie przeróbki maga, ale tylko z jedną diodką XM-L u2.

Dzięki. Smiley Przy wolnej chwili opiszę drugi mod, też Mag na jednym XM-Lu. Smiley

greg
Użytkownik torch.pl
**

Miejsce pobytu: Wrocław

Ignoruj
« Odpowiedz #13 : 2012-02-23, 22:41:26 »

Kazik, do tych reflektorów doskonale pasują podłoża 14mm. Niczego nie trzeba szlifować. Po prostu nakładasz klej na MCPCB i radiator, centrujesz, wysycha i gotowe.

Ten typek poniżej jest tak właśnie zrobiony. Centrowanie idealne.

http://deform.pl/greg/flashlight/grubasek_LED.jpg
« Ostatnia zmiana: 2012-02-23, 22:43:25 wysłane przez greg » Zapisane
Kazik
Mieszkaniec torch.pl

Ignoruj
« Odpowiedz #14 : 2012-02-23, 22:45:20 »

Właśnie nie chciałem używać keju termo - jednak gorzej przewodzi ciepełko od pasty. Jutro zdecyduję co dokładnie poczynię, dzisiaj nie nadaję się do żadnego wysiłku umysłowego. Wink Dzięki za radę. Smiley

Edyta:
A tego powyższego pacjenta znam troszkę - kozacka sprawa. Evil
« Ostatnia zmiana: 2012-02-23, 22:46:54 wysłane przez Kazik » Zapisane

Strony: 1 2 Ostatnia +   Do góry
  Wyślij ten wątek  |  Drukuj  

Skocz do: