2019-12-15, 08:39:09 *
Aktualności:
Wybierz jezyk:

Forum   Zaloguj się Rejestracja   Tagi
Strony: Pierwsza 1 2 +   Do dołu
  Wyślij ten wątek  |  Drukuj  
Autor Wątek: mody Solarforce z XM-L na pokładzie  (Przeczytany 25614 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przeglądają ten wątek.
greg
Opinii: (31)
Użytkownik torch.pl
**

Miejsce pobytu: Wrocław

Ignoruj
« Odpowiedz #15 : 2011-08-09, 21:05:32 »

Co z tego, że XM-L zrobi trochę więcej światła (i kupę ciepła przy minimalnym czasie pracy) jak będzie ono mocno rozproszone

Będę polemizował, bo stwierdzenie jest co najmniej nieprecyzyjne, a nawet fałszywe.

primo XM-L przy tym samym prądzie daje znacznie więcej światła i mniej ciepła niż jakakolwiek inna dioda, w tym XR-E, XP-E, XP-G.

secundo XM-L jest w stanie dać ponad 2x więcej światła niż powyższe diody, oczywiście przy wyższym prądzie.

Światło rozproszone jest bardzo użyteczne, zwłaszcza przy nocnej jeździe rowerem. Powiedz, przy którym oświetleniu z fotografii poniżej czuł byś się bezpiecznie i komfortowo jadąc nocą w lesie?

http://deform.pl/greg/sf/d26_XM-L_beams-teren1-700.jpg
mody Solarforce z XM-L na pokładzie
phantom
Opinii: (41)
Ostrzezony
Mieszkaniec torch.pl

Ledoholik

Ignoruj
« Odpowiedz #16 : 2011-08-09, 22:26:46 »

Ja wiem czy znacznie więcej światła, na papierze różnica jest, ale w rzeczywistości skupienie ma znaczenie - im lepsze tym światło wydaje się jaśniejsze(mimo że jest go taka sama ilość). Przy 2x wyższym prądzie. I 2x większej ilości ciepła, z którego odprowadzaniem moduł D26 radzi sobie bardzo źle. Po 5-10 minutach dioda się gotuje (=spada jasność), po 50 (zamiast prawie 2h) gaśnie. Przydatne niewielu, w ściśle określonych warunkach, przy ściśle określonych potrzebach (=mało uniwersalne).

Zdjęcia są nieporównywalne, XM-L również powinno dostawać 1,4A aby pokazać różnicę. Nie jeżdżę rowerem nocą w lesie.

greg
Użytkownik torch.pl
**

Ignoruj
« Odpowiedz #17 : 2011-08-10, 01:17:24 »

Ja wiem czy znacznie więcej światła, na papierze różnica jest, ale w rzeczywistości skupienie ma znaczenie - im lepsze tym światło wydaje się jaśniejsze(mimo że jest go taka sama ilość).

A do jakich celów używasz latarki z modułem d26? Co to znaczy, im większe skupienie, tym światło jaśniejsze? Z tego, co piszesz, oczekujesz szpilki o średnicy 10cm w odległości 30m. Z d26 throwera na siłę nie zrobisz i nie w tym celu zostały tego typu latarki zaprojektowane.

Przy 2x wyższym prądzie. I 2x większej ilości ciepła, z którego odprowadzaniem moduł D26 radzi sobie bardzo źle. Po 5-10 minutach dioda się gotuje (=spada jasność)

Z odprowadzaniem ciepła źle radzi sobie tylko i wyłącznie źle zaprojektowany i źle wykonany sprzęt. Zapewniam, że można to zrobić dobrze i to właśnie w d26 Smiley

po 50 [minutach] (zamiast prawie 2h) gaśnie. Przydatne niewielu, w ściśle określonych warunkach, przy ściśle określonych potrzebach (=mało uniwersalne).

Czy mając auto o mocy np. 90kW jeździsz przez 100% czasu z pedałem przyśpieszacza wdeptanym w podłogę? Jeśli w ten sam sposób używasz latarki, to rzeczywiście zgaśnie Ci po 50 minutach. Tylko po co zaawansowane sterowniki z mnogością trybów, konfiguracją, pamięcią, skoro wystarczy "off" i "max" Wink
Ravir
Opinii: (0)
Nowy użytkownik
*

Ignoruj
« Odpowiedz #18 : 2011-08-10, 10:51:54 »

Wczoraj dotarła do mnie CL1Hv4 z diodą XM-L T6 - niewiem jakie latarki Testowałeś z diodą XM-L - ale Dere nie nagrzewa się mocno, jest ciepły - nie spada mu jasność. Testowałem latarkę na dwóch 18650 i po godzinie latarka miała stałą temperaturę. Po wyłączeniu specialnie rozebrałem moduł i nie był znacząco cieplejsszy od latarki.
W Dere mamy bardzo dobrze spasowany moduł z obudową - przewodzenie ciepła jest rewelacyjne - a ja jeszcze posmarowałem miejsca styków pastą, którą stosuję do procesorów.

Jak dla mnie XM-L to rewelacyjna dioda. Sma się przymierzam do zrobienia latarki na 3 XM-L - u Grega pewnie kupię taki driver Grin na trzy diody. Pręt z aluminum ze skandem już mam, musze jeszcze tylko wybrać reflektor i dobrać gabaryty.
Raff
Użytkownik torch.pl
**

Ignoruj
« Odpowiedz #19 : 2011-08-11, 01:34:35 »

Ale jednak geometrią się trochę różnią.

No niestety, ludzie kupują cyferki. Co z tego, że XM-L zrobi trochę więcej światła (i kupę ciepła przy minimalnym czasie pracy) jak będzie ono mocno rozproszone. Są fani takiego rozwiązania, ale to ekstremum, podobnie jak XR-E, 2A i duży ref. Brakuje rozwiązań kompromisowych, a takim jest np. XP-E R4/XP-G R5 przy 1,2-1,4A i dobrze skupiającym, gładkim D26.

Podpisuję się pod wypowiedzią phantoma. Ludzie kupują ( zwłaszcza nie w temacie) patrząc na lumeny bo uważają, że będzie lepszy zasięg.
Niedawno stałem się posiadaczem maelstroma x10 , który jest moim pierwszym swiatełkiem z diodą  XM-L. Świeci mocno, szeroko  i daleko bo ma duży ref i w diode idzie odpowiedni prąd. Szerzej świecącej latarki na tej diodzie bym nie chciał. Mam wrazenie marnotrawienia swiatła. Spot szybko się  rozchodzi i gdyby nie ref i prąd w diode to by nadawala sie na rower.  Np. Solarforce L2P żeby mieć jako taki czas działania w max na jednym aku 18650 nie dostaje dużego prądu. Te z większym refem również, a potencjal ta dioda pokazuje właśnie w dużuch refach i wiekszym prądzie.
Mieć latarke, która świeci szeroko to nie problem. Na EDC wybiore mniejszą eagletac P10A , którą poświecę pod nogi i nawet na odległości do 50 m. daje rade. Na coś pośredniego wybiorę tak jak napisal phantom  XP-E R4,XP-G R5 w kompaktowycjh rozmiarach i smo, a jak będe potrzebował kupe swiatła o dużym zasiegu i użytecznym spilu sięgnę po mocniej wysterowaną XM-L w dużym refie i 2x18650 (czy maelstrom x10) . Solarforce L2P z XM-L kupiłbym na rower.
« Ostatnia zmiana: 2011-08-11, 01:44:40 wysłane przez Raff » Zapisane
greg
Użytkownik torch.pl
**

Ignoruj
« Odpowiedz #20 : 2011-08-11, 01:56:05 »

[...] Solarforce L2P z XM-L kupiłbym na rower.

I sporo osób właśnie tak czyni  Wink
Ravir
Nowy użytkownik
*

Ignoruj
« Odpowiedz #21 : 2011-08-11, 09:42:14 »

Ja jako EDC używam Fenix P3D Q5 - niedługo zmienię mu diodę na coś cieplejszego i mocniejszego - ale bez przesady. Od zasięgu mam DBS'a z XP-G do którego Gerg robi mi właśnie moduł z XM-L - czy kilka innych latarek - zaś CL1Hv4 będzie czymś po środku : dużym EDC lub małym Throwerem  Grin Po za tym CL1Hv4 jest idealna jako latarka taktyczna na broń/replikę ASG.
Mam kilkanaście  latarek - i doskonale wiem, że lumeny to nie wszystko, że istotne jest zasilanie (mam parę aku które dają 1A prądu i XM-L na nich na zaszaleje) wielkość i rodzaj reflektora, czy chłodznie.

Na dziś "podniecam" się nową zabaweczką czyli CL1Hv4 XM-L Grin
Chemik79
Opinii: (55)
Mieszkaniec torch.pl

Miejsce pobytu: @

Nie łam prawa, bo ono Cię złamie ! ! !

Ignoruj
« Odpowiedz #22 : 2011-08-11, 17:11:28 »

Osobiście zakupiłem od Grega SF L2P na XM-L T5 4B 2,8A z autorskim softem i głównym jej przeznaczeniem jest oświetlenie rowerowe Grin
Jak wiadomo trochę latareczek już przerobiłem, jednak wymieniona nadaje się niemalże idealnie jako światło rowerowe, daje sporo światła w maxie i jest ono idealnie rozłożone
Latareczka jak najbardziej nadaje się jako światełko EDC, o ile nie przeszkadza komuś wielkość latarek na Li-ion 18650 Wink

phantom
Ostrzezony
Mieszkaniec torch.pl

Ledoholik

Ignoruj
« Odpowiedz #23 : 2011-08-18, 00:00:29 »

To ja jeszcze wrócę. Nawet na tym zdjęciu widać, że reflektory mają różną geometrię:
http://deform.pl/greg/sf/d26_1400.jpg
mody Solarforce z XM-L na pokładzie

greg
Użytkownik torch.pl
**

Ignoruj
« Odpowiedz #24 : 2011-08-18, 00:09:35 »

Oczywiście, że mają. Ten po lewej dedykowany jest do XP-G, ten po prawej to uniwersalny (XR-E, XP-G, XM-L). A i to nie wszystkie typy, mam jeszcze ze dwa inne Smiley

Ale dedykowanego do XM-L nie widziałem.
phantom
Ostrzezony
Mieszkaniec torch.pl

Ledoholik

Ignoruj
« Odpowiedz #25 : 2011-08-18, 00:32:41 »

Jakieś różnice w skupianiu XP-G zauważyłeś? Próbowałeś różnych kombinacji?

greg
Użytkownik torch.pl
**

Ignoruj
« Odpowiedz #26 : 2011-08-18, 00:48:05 »

Dedykowany pod XP-G sprawdza się najlepiej z tym typem diody, zasięg jest duży. Z kolei do XM-L najlepszy jest właśnie ten po prawej, daje płynne przejście spot-spill, doskonały na rower. SMO używam rzadko, na "specjalne życzenie" Smiley
Strony: Pierwsza 1 2 +   Do góry
  Wyślij ten wątek  |  Drukuj  

Skocz do: