2020-08-11, 08:57:29 *
Aktualności:
Wybierz jezyk:

Forum   Zaloguj się Rejestracja   Tagi
Strony: 1   Do dołu
  Wyślij ten wątek  |  Drukuj  
Autor Wątek: Nierównomierne rozładowanie akumulatorków w sprzęcie ?  (Przeczytany 7345 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przeglądają ten wątek.
papcio chmiel
Opinii: (1)
Nowy użytkownik
*

Miejsce pobytu: WLKP

Ignoruj
« : 2010-11-16, 12:47:43 »

Znowu dość ogólnie, ale mam nadzieje że sensownie. Być może wyjdzie z tego kilka pytań.

Z obserwacji mojej ładowarki i akumulatorków nasuwa mi się takie pytanie które przedstawię na przykładzie.

Mając w aparacie komplet czterech akumulatorków Eneloop robimy zdjęcia aż do wyłączeniu się aparatu czyli do rozładowania akumulatorków.
Następnie wkładam komplet do ładowarki Ansmann Energy 8. Zaznaczam ładowarka raczej ma osobny kanał dla każdego ogniwa.

Obserwuje takie zjawisko które minimalnie się różni za każdym ładowaniem. Otóż jedno ogniwo będzie naładowane już po kilku minutach (funkcja odświeżania ?) kolejne zostaną naładowane w jakimś tam czasie. Ostatnie powiedzmy po kilku godzinach. Te same pojemności jeden producent, a tak diametralnie inny czas doładowywania ?

Na chłopski rozum tłumaczę to sobie w ten sposób, że:
- po pierwsze aparat nie rozładowuje akumulatorków równo ? Zależy to od ich kolejności ułożenia w układzie ? Każdy zostanie rozładowany inaczej licząc w kolejności pierwszy najmniej a ostatni najbardziej ?
- po drugie jeżeli teraz takie nie równo rozładowane akumulatorki kiedy trafią do ładowarki to są ładowane cały czas równym prądem ? Czy jeżeli dwa z czterech ogniw zostały już naładowane to kolejne dostają więcej prądu ?

Czy dobrze "kombinuje" ? Jeżeli tak czy jest to zjawisko normalne i nie ma się czym zajmować/przejmować czy może w pewnych zastosowaniach jest o co kruszyć kopie ?

W aparatach i latarkach połączenie ogniw jest chyba takie samo czyli szeregowe ?
pawelsz
Kierownik
Opinii: (3)
*

Miejsce pobytu: Wrocław

Piekielny Frecior ;P

« Odpowiedz #1 : 2010-11-16, 21:19:28 »

pomierz V na ogniwach- trochę ich używam i raczej dość równo są rozładowywane, ale to zależy od sprzętu itd
Kris_1
Opinii: (2)
Nowy użytkownik
*

Ignoruj
« Odpowiedz #2 : 2010-11-17, 02:36:12 »

Chyba już ktoś o tym pisał. W latarkach, gdzie akumulatory połączone są szeregowo i jest duży pobór prądu (2 i więcej A) pierwszy rozładowuje się ten bliżej głowicy. Tonio mi kiedyś wspomniał abym co jakiś czas zamieniał w DBS aku miejscami. Robię to w DBS, L900mod i customie 7xXPG z dwoma 32650.
sałron
Opinii: (64)
Mieszkaniec torch.pl

Miejsce pobytu: CIeŃ

LorD CIemŃości

Ignoruj
« Odpowiedz #3 : 2010-11-17, 02:56:05 »

Otóż jedno ogniwo będzie naładowane już po kilku minutach (funkcja odświeżania ?) kolejne zostaną naładowane w jakimś tam czasie. Ostatnie powiedzmy po kilku godzinach.

Nowe są te ogniwa?

- po pierwsze aparat nie rozładowuje akumulatorków równo ? Zależy to od ich kolejności ułożenia w układzie ? Każdy zostanie rozładowany inaczej licząc w kolejności pierwszy najmniej a ostatni najbardziej ?

W połączeniu szeregowym przez wszystkie ogniwa płynie ten sam prąd. Jeśli ogniwa są sprawne zostanie z nich wyssane w przybliżeniu tyle samo energii. Kolejność nie ma tu nic do rzeczy.

- po drugie jeżeli teraz takie nie równo rozładowane akumulatorki kiedy trafią do ładowarki to są ładowane cały czas równym prądem ? Czy jeżeli dwa z czterech ogniw zostały już naładowane to kolejne dostają więcej prądu ?

To już zależy od ładowarki.

Czy dobrze "kombinuje" ? Jeżeli tak czy jest to zjawisko normalne i nie ma się czym zajmować/przejmować czy może w pewnych zastosowaniach jest o co kruszyć kopie ?

Bardzo dziwne jest to, że jedno ogniwo masz naładowane po kilku minutach i tym bym się przejmował. Sprawdź czy zawsze jest to ta sama sztuka. Ewentualnie czy tak przypadłość dotyczy określonego kanału. Poza tym ta ładowarka jakoś nie budzi mojego zaufania.

W aparatach i latarkach połączenie ogniw jest chyba takie samo czyli szeregowe ?

Zazwyczaj tak.
« Ostatnia zmiana: 2010-11-17, 03:07:30 wysłane przez sałron » Zapisane

Nadmiar światła umniejsza istnienie.   [Czesław Miłosz]
Azjatos
Kierownik
*

Miejsce pobytu: Kraków

« Odpowiedz #4 : 2010-11-17, 19:06:41 »

Sałron napisał w sumie wszystko.
Można by sie porozwodzić ale obawiam sie że Papcio nie ma ochoty tego czytać Wink
Stawiam na ładowarke bo Akurat od dwóch miesięcy testuje Eneloopy i juz wiem że aby je uszkodzić trzeba ostrych nadużyć. Są naprawde świetne.

papcio chmiel
Nowy użytkownik
*

Ignoruj
« Odpowiedz #5 : 2010-11-17, 20:44:17 »

Czytam dużo i chętnie tylko czasami jest tego zbyt dużo i nie sposób tego ogarnąć. Więc jak coś to piszcie. Często sam siebie cenzuruje przed zadawaniem "dziwnych" pytań i po kilka razy podchodzę do jednego tematu.

Cóż z braku innych możliwości zostaje na razie z tą ładowarką i z tymi ogniwami co mam. Kupowanie kolejnej w chwili obecnej pokroju BC-700 lub lepszej nie wchodzi w grę. Zostaje mi analizowanie i obserwowanie czy moje obserwacje się potwierdzą. Gdyby była na rynku taka ładowarka jak BC-900 ładująca też C, D i 9v dylemat byłby zdecydowanie mniejszy.

Cóż ta ładowarka i tak jest krokiem do przodu w porównaniu do tego co miałem i używałem od kilku lat. Zobaczymy co dalej da się w tym temacie zrobić.
pawelsz
Kierownik
*

Piekielny Frecior ;P

« Odpowiedz #6 : 2010-11-17, 22:04:16 »

zmierz jakie V maja ładowane ogniwa i jakim prądem ogniwa są ładowane w poszczególnych celach
papcio chmiel
Nowy użytkownik
*

Ignoruj
« Odpowiedz #7 : 2010-11-18, 09:05:32 »

hmmm mierzyć napięcie podczas kiedy siedzą w ładowarce i po zakończeniu ładowania ?
mArcoki
Opinii: (7)
Użytkownik torch.pl

Ignoruj
« Odpowiedz #8 : 2010-11-18, 09:12:20 »

Może w Twojej okolicy jest ktoś z forum, kto posłuży wiedzą i sprzętem do zmierzenia V aku i sprawdzenia ich w wiadomo jakich ładowarkach. Jakby co ja mam bc-700
pawelsz
Kierownik
*

Piekielny Frecior ;P

« Odpowiedz #9 : 2010-11-18, 09:43:29 »

zmierz V przed ładowaniem - będziesz mieć info czy równo są rozładowane, potem w trakcie ładowania co jakiś czas i bym zmierzył jakim prądem są akusy ładowane
greg
Opinii: (31)
Użytkownik torch.pl
**

Ignoruj
« Odpowiedz #10 : 2010-11-18, 10:02:45 »

Chyba już ktoś o tym pisał. W latarkach, gdzie akumulatory połączone są szeregowo i jest duży pobór prądu (2 i więcej A) pierwszy rozładowuje się ten bliżej głowicy. Tonio mi kiedyś wspomniał abym co jakiś czas zamieniał w DBS aku miejscami. Robię to w DBS, L900mod i customie 7xXPG z dwoma 32650.

Jakie jest wytłumaczenie tej tezy, że akumulator bliżej głowicy rozładowuje się "bardziej"?
Jeśli brać pod uwagę większą temperaturę przy głowicy, to akurat efekt będzie odwrotny. Przy wyższej temperaturze ogniwa Li-ion są w stanie oddać więcej energii, czyli ten cieplejszy aku rozładuje się "mniej".
papcio chmiel
Nowy użytkownik
*

Ignoruj
« Odpowiedz #11 : 2010-11-18, 11:02:50 »

mArcoki Brzmi wspaniale ale wygląda na to że nikogo w sensowym sąsiedztwie nie ma. Mam na myśli mapkę którą sprawdziłem Smiley
Ze sprzętu to mam miernik za kilkanaście PLN, lutownice transformatorową i na gaz. Więc na razie spróbuje to wykorzystać jakoś Roll Eyes
Wiedzy to szukam po forach, różnie z tym bywa bo np. na forum elektroda.pl często się czepiają więc tam sobie dałem spokój.

pawelsz mam nadzieje że masz na myśli mierzenie V miernikiem bo w sumie tylko tym dysponuje. Jeżeli tak to sprawdzałem to jakiś czas temu i było OK tyle że dostałem informację że taki pomiar V to nic nie daje.
Pomiar podczas ładowania rozumiem że jest w 200% bezpieczny ?  Evil
pawelsz
Kierownik
*

Piekielny Frecior ;P

« Odpowiedz #12 : 2010-11-18, 11:05:49 »

mam na myśli sprawdzenie czy faktycznie akusy sa nierówno rozładowane w urządzeniu - zwykły pomiar V na ogniwach pokaże to, dodatkowo można tez mierzyć jakim prądem akus jest ładowany w danym kanale - to też coś powie
Azjatos
Kierownik
*

Miejsce pobytu: Kraków

« Odpowiedz #13 : 2010-11-19, 21:47:24 »

Odczekaj zanim rozpoczniesz ładowanie bo wygląda na to że któryś akumulator jest nadmiernie rozładowany. Napięcie na nim rośnie wtedy szybko i wysoko
Niektóre ładowarki przerywają wtedy ładowanie bo podobnie zachowują sie omyłkowo ładowane baterie alkaliczne.
Albo zresetuj ładowanie jeśli zostanie szybko przerwane.
Choć moje Eneloopy "wstają" bez problemów a katowane bardziej niż to możliwe podczas normalnego uzytkowania.

Napięcie akumulatora Ni-Mh faktycznie tak średnio oddaje jego stan naładowania.
Aczkolwiek:
1.14V, 1,15V drugi.
Ak. Rozładowany do zera - Rezystorem 52 omy przez 24h. 2 Miesiące temu. Umówmy sie że to zero. Akus pusty.
1.19V
Ak. Rozładowany do 1V Prądem 500 mA 20 minut temu. Zegarek chodziłby na tym ze dwa dni.
Rozładowywując prądem 100 mA do 0.9V dostane jeszcze jakieś 50 mAh. Powiedzmy że pozostało ~2% ładunku.
1.28V
Ak. Rozładowany do połowy prądem 1A 20 minut temu.
Ak. Pełny - wyjęty z ładowarki będzie miał około 1.52V które spadnie w ciągu doby do 1.40-1.45V.

Akumulatory mierzone to Enelopy. Nie nowe ale w dobrym stanie.
Możesz Zmierzyć napięcie podczas ładowania Jest to bezpieczne.
Dla Naładowanego akumulatora ( pod koniec ładowania ) powinno wynosić okolo 1.50-1.55V
To czy ładowarka ma cztery czy dwa kanały sprawdzić można tak:
Jeśli ilość ładowanych ogniw jest dowolna - oczywiście ma cztery kanały.
Jeśli parami ( zazwyczaj ) to dwa.

Nadal nie wiadomo czy temat dotyczy danej celi czy danego ogniwa. To pytanie było kluczowe.

Nie ma wytłumaczenia dla tezy jakoby Ogniwa bliżej głowicy rozładowywały się szybciej.
Może jakieś ezoteryczne... wytłumaczenie Wink
Ogniwa połączone w szereg są niczym ogniwa w napiętym łańcuchu - Każde przenosi taką samą siłe.
Miejscami trzeba zamieniać ze względu na temperature.
Strony: 1   Do góry
  Wyślij ten wątek  |  Drukuj  

Skocz do: