2020-09-25, 21:11:36 *
Aktualności:
Wybierz jezyk:

Forum   Zaloguj się Rejestracja   Tagi
Strony: 1 2 3 » Ostatnia +   Do dołu
  Wyślij ten wątek  |  Drukuj  
Autor Wątek: szperacz do tricoptera  (Przeczytany 33338 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przeglądają ten wątek.
Lukasz76
Opinii: (0)
Świeża krew
*

Ignoruj
« : 2010-11-05, 13:28:03 »

Witajcie. Na forum torch.pl od zaledwie kilku dni jestem ale widzac ogrom mozliwosci zastosowania swiatla i wasze projekty -wsiaklem doszczetnie  Grin
Otoz chcialbym zastosowac swiatlo diodowe w jednym z moich modelarskich projektow. Dzieki waszej pomocy chcialbym umiescic silny szperacz na jednym z moich "latadel".
Jest nim tricopter
wyglada to tak:
http://img801.imageshack.us/img801/8784/tri02.jpg
szperacz do tricoptera

model ma na pokladzie kamere i lata z nia spokojnie

taki krotki filmik z ogorodka:

[vimeo=15403459]podworko za domem[/vimeo]

No i wymyslilem sobie zeby zrobic do niego niewielki modul podczepiany kiedy bede mial ochote np wieczor lub noc (w nocy tez latam bo kamera na pokladzie dziala w podczerwieni) pstrykam pstryczek i odpala sie zabojczy beam na kopterze Smiley   Modul to bylby kawalek plytki z dioda , driverkiem i odblysnikiem.
To ma byc budzetowy projekt i musi byc tani. Potrzebna bedzie jakas super power dioda , driwerek i odblysnik.

kilka danych i zalozenia:

Pradu na kopterze jest sporo (LIPO 3000 mAh 30C) - kopter pobiera w locie jakies 10A i spokojnie z wariacjami lata 15-18 minut. Takze jak zabiore mu podczas lotu 3-4 A to nic sie nie stanie. Takim wiec pradem (4A) i napieciem 11-12V dysponuje na pokladzie.
Zakladajac ze latam tyle czsu i zabiore dodatkowo te 3-4 ampery tak wiec dioda bedzie swiecila dosc krotko 10-15 min.

zalozenia:

- silny strumien swiatla rozproszony tzn powiedzmy ze z wysokosci 40-50 metrow jest jasno. Myslalem nad skupionym ale pewnie nie bedzie tego efektu .
nie wiem czy jedna duza dioda czy np 4 mniejsze ? Widzialem tu linki do ogromnych latarek z 4-5 diodami ktore wrecz zalewaly swiatlem duzy obszar. Tutaj juz zdaje sie na wasze doswiadczenie.
- odpowiedni driver i sposob polaczenia - tutaj takze chcialbym zebyscie podpowiedzieli jaki rodzaj jak lepiej polaczyc szeregowo czy rownolegle itp
- odpowiednie odblysniki. Rozmiar ma znaczenie. Max powiedzmy 5-6 cm srednicy odblysnik - weszlyby takie 2 pomiedzy kamere z przodu - ew 4 lub 3 mniejsze Smiley

sposob montazu to juz moja brozka - osadzenie odblysnikow i diod na odpowiednio wycietej plytce miedzianej itp. Driwerki beda musialy pojsc gdzies dalej.

Martwi mnie tylko jedno a mianowicie zaklucenia toru RC . Latam w zasiegu wzroku ale kazda przetwornica itp to dodatkowe zrodlo klopotu. Link RC jest na 433Mhz - jest to specjalny link do latania na duze odleglosci . Oczywiscie gdy powstanie konstrukcja szperacza to najpierw beda testy zasiegu zeby uniknac problemow w powietrzu.

To chyba tyle na chwile obecna :
Jako zrodlo podzespolow widze dealextreme. Tanio i jest jakis wybor.
Jakiekolwiek rady ze strony waszej bede traktowal powaznie . Jakiekolwiek pytania uscislajace - walic smialo.
#Juz teraz moj maly dron wzbudza przerazenie u sasiadow a co dopiero jak wyleci z takim "ognistym promieniem"  Grin Cool ?

Topic zalozylem takze w dziale porady i jesli bedzie tu nie pasowal to prosze o ew usuniecie Smiley

« Ostatnia zmiana: 2010-11-05, 13:40:17 wysłane przez Lukasz76 » Zapisane
mArcoki
Opinii: (7)
Użytkownik torch.pl

Ignoruj
« Odpowiedz #1 : 2010-11-05, 15:36:02 »

Ja bym dał SSC P7 albo MC-E, obie powinny dać 500+lumenów, sterownik na 2.8A powinien spokojnie dawać radę. Do tego możesz wykorzystać odbłyśnik z Kaidomain pod p7 do maglite D lub z DX płytsze 52mm, dadzą jeszcze bardziej rozproszone światło, taką ścianę światła.. Do tego radiator miedź lub alu i zainwestuj w szybkę z powłokami antyodblaskowymi.

Gdzieś widziałem gotowe sterowniki 5-18V na wejściu dające 2.8A ale nie pamiętam już gdzie. Chyba na DX. Poszukam

Jak zabierzesz 12V 5A to będzie ładna ściana światła Smiley Wystarczy do zasilania 2 równoległe pakiety po 3x p7 szeregowo. Niech mnie ktoś sprostuje jeśli się mylę.

Jakbyś jednak chciał wstawiać jednoczipowe diody np xp-g to:
http://sklep.ledim.pl/?misc=7 takie coś ma w ofercie Edim, mam 2 przetwornice od niego i działają b. dobrze.
« Ostatnia zmiana: 2010-11-05, 17:29:55 wysłane przez mArcoki » Zapisane
Lukasz76
Świeża krew
*

Ignoruj
« Odpowiedz #2 : 2010-11-06, 04:06:35 »

Dzieki za link . Stanalem troche w miejscu za duzo symboli i modeli do wyboru (diody P7) . Niespecjalnie rozpoznaje roznice pomiedzy symbolami P7.Zasilanie to mniejszy problem , za to totalnie nie wiem jak umieszcza sie taka diode na plytce (tzn wiem pasta od spodu itp ale jak przymocowac reflektor. Tu bede musial improwizowac bo to nie to samo o latarka . Musze wymyslec jakies mocowanie dla diody i odblysnika tak zeby calosc miala chlodzenie a jednoczesnie nie wazyla za wiele. Dalej czytam forum zeby zobaczyc jak to sie robi - narazie emocje opadly no i lekki brak koncepcji
Bocian
Opinii: (4)
Użytkownik torch.pl

Miejsce pobytu: Wiskitki

Ignoruj
« Odpowiedz #3 : 2010-11-06, 11:54:22 »

<zalamka> A ktoś bierze pod uwagę ile można gram dołożyć żeby to cudo jeszcze chciało się wznieść Roll Eyes Reflektro OP pod P7 to kawał masywnego kloca, który może już sam te parametry zakłócić (nie wspominając o oporach powietrza jakie będzie stwarzał). A czy nie prościej dać Step downa z DXa za 2$ na AX2002 (da w diodę ~1.25A, pobór z aku jakieś 0,5A pewnie albo i mniej) do tego XP-G R5 z kolimatorem LXP-RS (mamy ładnie skupiony strumień i zero praktyczne dodatkowej masy). Będzie jakieś 400lm na emiterze więc wcale nie mało. XP-G na jakimś małym radiatorze aluminiowym (można zmontować coś samemu z grubego płaskownika alu i samemu porobić nacięcia). Rotacji powietrza w czasie pracy raczej nie brakuje więc radiator nawet przy prądzie 1.25A nie musi być duży; całą pracę zrobią nacięcia na nim Grin
Dominik
Kierownik
Opinii: (3)
*

Miejsce pobytu: Wrocław

« Odpowiedz #4 : 2010-11-06, 13:14:30 »

Lukasz76 a może inaczej : http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.25149
Podpinasz samą głowicę i po sprawie - przycisk chwilowy możesz sobie bez problemu wyprowadzić na zewnątrz.

Lukasz76
Świeża krew
*

Ignoruj
« Odpowiedz #5 : 2010-11-06, 14:48:53 »

OK idziemy wiec w xpg-r5 - nie widzialem na dealextreme. Driwery faktycznie sa rozne i dostepne . Diode uimieszcze na plytce miedzianej . Promien ma byc rozproszony wiec nie moze byc kolimator. Prosba o wskazanie jakiegos plastikowego lub lekkiego alu reflektora ktory bardziej rozprasza pod ta diode. Jesli xpg to moglbym dac nawet 2 takie z 2 mniejszymi reflektorami.
Lukasz76
Świeża krew
*

Ignoruj
« Odpowiedz #6 : 2010-11-06, 14:54:48 »

ni emoge edytowac posta Dominik to juz dosc drogie rozwiazanie. Jestem raczej sklonny sklecic cos samemu.
Potrzebuje 2 diody xp-g , do tego driwer ktory to by pociagnal (polaczenie np szeregowe) no i reflektor/y. Calosc zloze i pokombinuje nad swoim mocowaniem.
Kopter moze uniesc 300-400g jednak przy takim obc spada drastycznie czas lotu do ok 7 minut. Gra jest jednak warta swieczki i nawet jak bedzie latal 7 minut to warto.
Prosba tylko o wskazanie jaki reflektor pod xpg - rozpraszajacy o srednicach 30-45mm
oraz o informacje jakie parametry ma xp-g zebym mogl dobrac odpowiedni driwer - step down.
Bocian
Użytkownik torch.pl

Ignoruj
« Odpowiedz #7 : 2010-11-06, 14:56:16 »

Promien ma byc rozproszony wiec nie moze byc kolimator.
Właśnie jak ma być rozproszony to jak najbardziej może być kolimator (pamiętaj że walczymy tu o wagę tego dodatku więc żaden ref aluminiowy nie będzie lżejszy od kolimatora). Z LXP Ledila masz wiele modeli o różnych wiązkach:
http://www.ledil.fi/datasheets/DataSheet_LXP.pdf
Najszerszy LXP-W świeci "połówkowo" 23st dla XP-E więc dla XP-G kąt całościowy będzie ~60st (wciąż za mało rozproszone światło? Roll Eyes )  

Edit:
Driver ten:
http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.26110

Edit2:
A tak w ogóle zatytułowałeś post SZPERACZ.... więc może byś się określił jakiej wiązki oczekujesz Huh?
« Ostatnia zmiana: 2010-11-06, 14:59:00 wysłane przez Bocian » Zapisane
Lukasz76
Świeża krew
*

Ignoruj
« Odpowiedz #8 : 2010-11-06, 15:18:06 »

szperacz z szeroka wiazka - trudno mi sie poruszac po terminologii ktorej nie znam wiec prosze wybaczyc mi nieprezyzyjne sformulowania.
Ustalilismy juz duzo . Wiem juz jak to powinno mniej wiecej wygladac.
Bocian
Użytkownik torch.pl

Ignoruj
« Odpowiedz #9 : 2010-11-06, 15:26:28 »

BTW zasilając z packu jak wcześniej pisałeś i z przetwornicy z linku jaki podałem możesz bez problemu podpiąć w szeregu dwie XP-G i wysterować je prądem 1.25A (mamy już 800lm na LEDach więc robi się ciekawie Grin). Tak więc dwa LEDy na wspólnym radiatorze obok siebie, dwa kolimatory a pobór z packu zamknie się w 1A spokojnie Wink
Lukasz76
Świeża krew
*

Ignoruj
« Odpowiedz #10 : 2010-11-06, 15:38:57 »

SUPER - to ma sens . kolimator najbardziej odpowiada mi wersja LXP-M . Dalbym 2 diody . Jest sens dawac 2 driwery po jednym na diode ?

Jesli szeregowo to bedzie spadek napiecia na diodach a prad bedzie tn sam ? czy potrzeba wtedy dobrac rezystor doswaidczalnie ?
Nie znam jeszcze speecyfikacji xpg r5 - musze poczytac bo nie wiem jak muso byc zasilana i jki prad potrzebuje. Mniemam ze 1.2A spokojnie ja wysteruje jednak co sie stanie jak dam szeregowo 2 xpg. Dostaja niejsze napiecie ale wiekszy prad w tym wypadku ?
mArcoki
Opinii: (7)
Użytkownik torch.pl

Ignoruj
« Odpowiedz #11 : 2010-11-06, 16:47:40 »

Weź sterownik stałoprądowy, który obsłuży od 1-3 ledów szeregowo, ten od Edima jest taki ale sporo tego jest w sprzedaży, ot choćby w maritexie.
http://www.maritex.com.pl/pl/shop/products/ggid/11244 co prawda da tylko 810mA ale podpinając 2-3 diody, światła starczy na odległość o której mówisz. Moim zdaniem nie ma sensu dawać 2 driwerów na 2 diody.
Lukasz76
Świeża krew
*

Ignoruj
« Odpowiedz #12 : 2010-11-06, 17:46:23 »

chcialbym zamowic diody juz i sa w 3 binach - 1B , 1C , 1T - ktory jest najlepszy ?
Bocian
Użytkownik torch.pl

Ignoruj
« Odpowiedz #13 : 2010-11-06, 17:51:15 »

To może sam sobie oceń:
http://img146.imageshack.us/img146/3959/5000k.jpg
szperacz do tricoptera
Lukasz76
Świeża krew
*

Ignoruj
« Odpowiedz #14 : 2010-11-06, 18:11:52 »

oki Smiley 1B zamowiony 2x XPG + plytki + driwerki z dealextreme.
Jeszcze tylko kolimatory i komplecik gotowy
dzieki za pomoc i cierpliwosc - jak tylko dojdzie sprobuje to ogarnac
Strony: 1 2 3 » Ostatnia +   Do góry
  Wyślij ten wątek  |  Drukuj  

Skocz do: