2019-09-16, 22:29:15 *
Aktualności:
Wybierz jezyk:

Forum   Zaloguj się Rejestracja   Tagi
Strony: 1   Do dołu
  Wyślij ten wątek  |  Drukuj  
Autor Wątek: Mactronic RL120n led -Tania i dobra latarka diodowa.  (Przeczytany 25950 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przeglądają ten wątek.
Vascator
Kierownik
Opinii: (0)
*

« : 2010-02-15, 23:15:40 »

Witam. Oto pierwsza w recenzja latarki ,jaka wychodzi spod mojej ręki.  Grin

Wstęp: Latarki przedstawiane na naszym forum zwykle są dobrej klasy ,a więc trudno znaleźć tu "zwykłą" latarkę poniżej 100 zł. Większość odstrasza ceną, pozornie trudną obsługą i małą dostępnością dla osób bez konta PayPal czy doświadczenia w zakupach za granicą czy w internecie.
Dlatego chcę pokazać latarkę kupioną w Castoramie, za 27 zł. Widuje ją w różnych sklepach, i bardzo wyróżnia się ona z pośród tandety sprzedawanej w supermarketach. Jest to mactronic o nazwie modelu    RL120NLED .

http://img18.imageshack.us/img18/5918/p1010738k.jpg
Mactronic RL120n led -Tania i dobra latarka diodowa.

Jak widać nie prezentuje się powalająco - ale przecież nie o to chodzi.

Trochę danych:

*Zasilanie-2 baterie AA[paluszki]-alkaliczne lub akumulatorki ni-mh, ni-cd, ogólnie o napięciu 1,2-1,5v.Nie mam informacji ,czy można stosować baterie litowe[Np. energizer ultimate lithium 1,7volta ] -wg. mnie na pewno nie.

*Źródło światła: 3 oryginalne diody led. 5mm firmy nichia.

*Materiał: Plastik pokryty dość grubą, dobrej jakości gumą. Jest ona najgrubsza na kantach głowicy i z tyłu-czyli w miejscach którymi latarka najczęściej uderza o ziemie podczas upadku. Dość ciekawie się wówczas odbija  Grin .Powinno ją to dobrze chronić przed uszkodzeniem, zwłaszcza, że guma jest miękka i elastyczna. Spadła mi już kilkanaście razy i nie się nie stało. Gumowy odlew wykonano bardzo dobrze, krawędzie są dobrze obrobione i nie postrzępione .Nie jest to tandetna powłoka która ścierając się zostawia na rękach „meszek”, czego nie trawię. Jest gładka i po prostu dobra.

http://img17.imageshack.us/img17/8531/p1010736u.th.jpg

*Włącznik: Umieszczony tradycyjnie, czyli tuż za głowicą. Działa pewnie, nic nie wskazuje na to by był awaryjny. Klika dość głośno, ma mały skok. W środku to typowy, prostokątny "moduł" z blaszkami po obu stronach. Przykryty jest gumą którą pokryta jest całość latarki(część osłaniająca włącznik to to niebieskie, nie jest to osobny kawałek gumy, tylko integralna część powłoki).Jest to rewerse click. Uruchomienie nawet w grubych rękawicach to nie problem.

*Szybka: Zwykły plastik. Ale siedzi dobry 1 cm od krawędzi głowicy, więc nie porysuje się szybko.
*Tryby: Nie ma. Jeden poziom jasności.

*Odbłyśnik: To latarka oparta na diodach 5mm,więc odbłyśnik to tu tylko dodatek odbijający kilka % światła. Takie diody same z siebie świecą w jednym kierunku.

Rozkład światła czyli najważniejsze:

Latarka świeci bardzo szeroko. Zdecydowanie nie jest to „thrower”. Jak to przy diodach 5mm,promień światła jest dość „skomplikowany”. W samym środku mamy mocne światło, dalej ~2 pierścienie. Jednak granice pomiędzy nimi są bardzo płynne.
Gdy latarką poświeci się dalej, widać tylko główny promień i słabsze światło wokół niego .Jest to bardzo dobry rozkład do użytku do  ok.  7 metrów. Nie męczy ono oczu, nie ma żadnych ciemnych pierścieni, całość promienia jest szeroka i dość płynnie słabnie od środka do brzegów.
Sam główny promień jest także szeroki, dlatego trudno używać go na dystansie większym niż wspomniane 7m.Latarka świetnie sprawdzi się w domu, i w sytuacjach, gdy nie potrzebujemy zasięgu, a szerokiego promienia. Na samych brzegach promienia jest dość sporo „artefaktów”[czyli zniekształceń].Są one jednak ciemne, i nawet na białej ścianie nie przeszkadzają.

Na zdjęciu między kreskami jest 10 cm. Odległość od ściany to 1m.Ściana ma kolor, hmm, brzoskwiniowy/ ciepłożółty, sam nie wiem. jak widać najjaśniejsza część promienia ma z 1m ok. 20 cm średnicy.

http://img713.imageshack.us/img713/346/p10107442.th.jpg

Z odległości 5m. główny promień ma średnicę około 1 metra. Między kreskami też po 10 cm.

http://img246.imageshack.us/img246/5967/p10107422.th.jpg

Siła światła

Jest mocne, ale szeroki strumień sprawia, że wydaje się średnio jasne. W rzeczywistości oświetla jednak sporą powierzchnię, a jego moc dobrano bardzo dobrze. Na mały dystans jest w sam raz.
Jak wcześniej pisałem, latarka ma 3 diody. Niech jednak nikt nie myli jej z marketowymi latarkami 3x LED. Użyte tu diody Nichia świecą porównywalnie mocno jak nawet 20-sto diodowe latarki bazarowe, tylko trochę szerzej. Ale sprzęt bazarowy to inny temat.

Barwa
Jak to w diodach 5mm jest niebieskawo. Ale…Nie ma to nic wspólnego  z fioletowo-niebieską albo trupiobladą barwą światła tanich latarek z marketu. W tym Mactronicu zastosowano oryginalne japońskie diody Nichia. Sam promień główny ma biało-niebieską barwę, ale generalnie jest to dość fajny odcień niebieskiego. Poza promieniem głównym światło jest już ciepłobiałe. Całość jest dobrze „skomponowana”. Tylko samo centrum promienia jest trochę zbyt niebieskie.

Czas pracy
Wykres czau pracy znajduje się na końcu recenzji. Latarka mocno świeci około 12 godzin. Wcześniej, przed zrobieniem wykresu napisałem na ten temat głupoty na podstawia poboru prądu, przepraszam, jeśli wprowadziło to kogoś w błąd.

Jak rozkręcić Pamiętajcie, nie kręćcie tym czarnym z tyłu modułu z diodami! Diody bardzo łatwo „ukręcić” z płytki. Aby rozebrać moduł trzeba go równo wyciągać z reflektora,  następnie śrubokrętem zsunąć metalowy pierścień „minusa” i  odgiąć drucik „minusa” tak aby wyszedł z oprawki. Płytka z diodami będzie nasza.

A skoro już jest wyciągnięte, oto płytka:

http://img130.imageshack.us/img130/9703/p1010803.th.jpg

Inne

*Latarka nie jest zbyt „taktyczna”. Połączenie głowicy z korpusem nie jest w pełni wodoszczelne, bo guma nie styka się tam w 100%.Tak samo z połączeniem głowicy i szybki. Ale używanie w lekkim deszczu, pyle albo opłukanie latarki pod kranem nie powinno zrobić jej nic złego. Zależy to też od wykonania konkretnego egzemplarza

*Brak zabezpieczenia przed nadmiernym rozładowaniem akumulatorów. Ani to źle, ani dobrze. Akusom krzywdy nie zrobimy, byle by je szybko naładować po tym jak latarka przejdzie w tryb słabego świecenia. Brak zabezpieczenia ma ta zaletę, że baterie nie-aku. zostaną wyssane do dna  Wink

*W ręce leży bardzo wygodnie-jest dość gruba .Nie ma zbyt wielu nacięć, ale guma robi swoje i latarka nie wypada nawet z zapylonej czy mokrej dłoni.

*Z tyłu znajduje się gumowy uchwyt do wieszania latarki np. na gwoździu. Jest to integralna część gumowego oblewu. Trzyma się bardzo mocno, i trudno to urwać.

*Jest też wersja żarówkowa. Wygląda tak samo, tylko ma żółte wstawki zamiast niebieskich. Jak jest wykonana – nie wiem, ale sądząc po diodowej siostrze pewnie ok.

Podsumowanie w punktach

Wady

-Prądożerna, mimo, że to latarka diodowa, dobrze świeci do 3 godzin.

-Nie zalecana długa praca(dłużej niż 15-20 minut bez przerwy), diody się trochę przegrzewają.
-Wątpliwa wodoszczelność

Zalety:

+Długi czas pracy z podtrzymaniem jasności podczas wyczerpywania się baterii.
+Tania, do kupienia za 30 zł
+Trwała, nie ma nic wspólnego z chińszczyzną z bazaru.
+Zasilana paluszkami, zwykłymi lub akumulatorkami
+Mocne światło o ciepłej barwie
+Łatwa do kupienia, z gwarancją na miejscu.

Na koniec

A więc dla kogo taki sprzęt? Dla każdego kto potrzebuje szerokiego strumienia. Wg. mnie idealna latarka „dla domu”, gdzie zasięg nie jest szczególnie potrzebny. Może być dobrym prezentem w komplecie z dwoma akumulatorkami i ładowarką.

Dodam, że latarka ma coś niespotykanego w tej klasie cenowej- podtrzymanie jasności w miarę wyczerpywania się baterii. Żadna z tanich latarek bazarowych na diody 5mm tego nie ma, przez co dobrze świeci maks. przez godzinę. Tu mamy 11 godzin stabilnej jasności ze zwykłych baterii. Jeśli kupować tanią latarkę diodową- to jest to jak dla mnie najlepszy wybór.

Wykres pierwszy: czas pracy dla dwóch akumulatorków 2000 mAh.
Wykres drugi: czas pracy dla dwóch baterii alkalicznych aerocell (do kupienia w lidlu, ~1,10 sztuka)

MActronic rl120n led runtime.png
* MActronic rl120n led runtime.png (21.43 KB, 1064x660 - wyświetlony 566 razy.)
Mactronic R120n led runtime on aerocell alkaline.png
* Mactronic R120n led runtime on aerocell alkaline.png (38.89 KB, 1263x701 - wyświetlony 521 razy.)
« Ostatnia zmiana: 2013-04-29, 00:08:21 wysłane przez Vascator » Zapisane
Vascator
Kierownik
*

« Odpowiedz #1 : 2010-08-19, 23:23:04 »

Latarka już dawno wskrzeszona, są i pomiary  Evil

http://images46.fotosik.pl/327/7f0b1e9c6e129c3emed.jpg

Na zdjęciu widać sposób mierzenia. Było trochę kłopotu, bo żeby to zrobić poprawnie, potrzeba by kamery termowizyjnej, ale myślę ,że elektroniczny termometr wystarczy.

No więc jeśli ktoś nie chce czytać wywodów, tylko interesują go fakty:

Zasilanie: 2 Naładowane 2 dni przed testem akumulatory 2300 mAh, dobrze trzymają napięcie. W czasie pomiaru to jakieś 1,4v.

Nie znalazłem dobrego sposobu na umiejscowienie czujnika termometru. Ma on kształt rurki. Jest oparty o dwie diody latarki.

Taśma symuluje zamkniętą głowicę latarki i eliminuje konwekcję(chłodzenie, które w głowicy by nie wystąpiło), myślę, że jest to w miarę miarodajne.

Latarka do tej temperatury rozgrzewała się przez około 30 minut.

Temperatura na zewnątrz 23*C

I jak widać diody rozgrzały się do około 49*C. Temperatura dalej nie wzrastała.

Pobór prądu to jakieś 320 mA.

Test II

To samo, tylko że użyłem 2'ch baterii alkalicznych Energizer. Nowe, nieco ponad 1,5v bez obciążenia.
D
 Rozgrzała się do 55*C. Nie wiem jak długo by to trwało od temp. początkowej- Nie chłodziłem latarki po próbie z akumulatorkami o niższym napięciu.

Pobór prądu to jakieś 370 mA.

><><><><><><><><

Latarka schładza sie średnio 4*C na minutę.

Tak więc z przegrzewaniem mogłem trochę przesadzić. Diody co prawda są nieco przesterowane, ale pdf'y podają dopuszczalną temperaturę pracy* 60*C. Tak więc brakuje nam pięciu stopni do przekroczenia ,i to przy zasilaniu bateriami alkalicznymi  Cool .Ponadto teraz wyszedł mi nieco mniejszy prąd niż poprzednio. Prawdopodobnie to przez inne zasilanie/ koszyk ,jeszcze zobaczę. Nawet jeśli latarka lepiej przewodzi i dojdzie nam te paredziesiąt mA- to myślę, że głowica jednak chłodzi diody lepiej niż to cudo z taśmy, jest w niej duża szybka i miejsce na powietrze do grzania  Smiley

Tak więc: Jeszcze bardziej polecam tego mactronika.

Ps: jutro uściślę niektóre dane,np:

*- Max dopuszczalna temperatura otoczenia, a skoro otoczenia, to diody w środku pewnie też, ale jeszcze poszukam.

« Ostatnia zmiana: 2010-08-19, 23:27:03 wysłane przez Vascator » Zapisane
Moonset
Nowy użytkownik
*

Ignoruj
« Odpowiedz #2 : 2011-08-05, 14:45:40 »

Witam kolegę.

Ciekawa recenzja i zarazem ukłon w stronę osób, które poszukują sprzętu w przedziale cenowym do 50 pln i nie chcą przy tym kupić w ciemno jakiegoś bubla, a przecież jak można zauważyć takich osób jest właśnie sporo na forum.

Pozdrawiam  Wink
Vascator
Kierownik
*

« Odpowiedz #3 : 2012-02-18, 11:48:09 »

Yyy, nie wiem co mam powiedzieć  Roll Eyes

Może tylko tyle, że już nigdy nie podam czasu pracy "na oko".

Zmierzyłem czas pracy, wykres dorzuciłem na końcu recki. 12 godzin z pełna regulacją  Shocked

Recka nadaje się do remontu, czym się zajmę.

Ps: Zaraz skocze bo baterie alkaliczne i na nich też zrobię runtime. Teraz ten macronic bardzo mnie zaciekawił.
« Ostatnia zmiana: 2012-02-18, 11:53:04 wysłane przez Vascator » Zapisane
yogikm
Opinii: (8)
Użytkownik torch.pl

Ignoruj
« Odpowiedz #4 : 2012-02-18, 13:40:54 »

Widzisz, taka latareczka, a potrafi zaskoczyć  Wink Grin
greg
Opinii: (31)
Użytkownik torch.pl
**

Miejsce pobytu: Wrocław

Ignoruj
« Odpowiedz #5 : 2012-02-18, 13:58:23 »

Vascator, albo źle czytam, albo coś tu nie gra z punktu widzenia prostej matematyki:

"12 godzin z pełna regulacją" vs "Pobór prądu to jakieś 320 mA" vs "akumulatory 2300 mAh"

Powyższe trzy fragmenty tekstu wzajemnie wykluczają się.
Vascator
Kierownik
*

« Odpowiedz #6 : 2012-02-18, 14:03:59 »

Ja tam nic nie wiem  Huh?

Miernik mi działa dobrze, ale jeszcze porównam z unit'em. Też na podstawie prądu oszacowałem czas pracy. Gdy ściągnąłem wykres, to się mocno zdziwiłem.
Latarka nie ma zakrętki przy dupce, więc klasyczny pomiar prądu odpada.
Może bebechy mają większy opór od kabli. Jak sobie naprawie omomierz to sprawdzę.
greg
Opinii: (31)
Użytkownik torch.pl
**

Miejsce pobytu: Wrocław

Ignoruj
« Odpowiedz #7 : 2012-02-18, 14:10:26 »

Jeśli coś pobiera 320mA z akumulatorów o pojemności 2300mAh, to czas pracy z pełną stabilizacją wynosi 2300mAh/320mA=7,2 godziny

A jeśli wynosi 12 godzin, to może i na początku pobiera 320mA, ale pod koniec znacznie mniej. Perpetuum mobile nie istnieje. A to oznacza, że skoro prąd znacznie maleje, to i jasność spada.

Nie sądzisz? Smiley
Vascator
Kierownik
*

« Odpowiedz #8 : 2012-02-18, 14:39:36 »

Sądzę  Wink
Dla mnie sens ma tylko teoria większego oporu latarki niż użytych przy pomiarach kabli, z mojego postu wyżej.
yogikm
Użytkownik torch.pl

Ignoruj
« Odpowiedz #9 : 2012-02-18, 15:03:55 »

Może i ja zrobię w międzyczasie jej wykres to porównamy.
Dodam jeszcze, że można ją dostać za 18zł  Grin
Vascator
Kierownik
*

« Odpowiedz #10 : 2012-02-18, 17:33:20 »

Drugi wykres byłby super  Wink Ja zrobię na alkalicznych.

18 zł za wersję led? To tylko brać nie umierać  Grin
yogikm
Użytkownik torch.pl

Ignoruj
« Odpowiedz #11 : 2012-02-18, 17:36:08 »

Postaram się zrobić na przyszły tydzień, dla porównania będzie dobry.
Tak, tutaj znalazłem: http://latarki.pl/0,0,91,wyprzedaz_latarka_rubber_all_proof_rl120n_led  Smiley
Vascator
Kierownik
*

« Odpowiedz #12 : 2012-02-20, 15:35:01 »

Jest i wykres dla baterii alkalicznych. Ponad 11 godzin niemal pełnej regulacji  Grin

Baterie to lidlowe aerocell'e, 9 zeta za 8 sztuk, jak widać pierwsza klasa.
yogikm
Użytkownik torch.pl

Ignoruj
« Odpowiedz #13 : 2012-02-20, 16:24:06 »

Nieźle Grin Ja jeszcze nie mam latareczki, więc z moim wykresem musimy jeszcze chwile poczekać.
Strony: 1   Do góry
  Wyślij ten wątek  |  Drukuj  

Skocz do: