2019-07-19, 19:24:56 *
Aktualności:
Wybierz jezyk:

Forum   Zaloguj się Rejestracja   Tagi
Strony: 1   Do dołu
  Wyślij ten wątek  |  Drukuj  
Autor Wątek: Akumulatory AA i ich rezystancja wewnętrzna  (Przeczytany 14938 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przeglądają ten wątek.
Defender
Opinii: (0)
Nowy użytkownik
*

Miejsce pobytu: Nowy Tomyśl

Ignoruj
« : 2009-12-16, 00:10:16 »

Koledzy mam transceiver i umarł w nim akumulator, nie stać mnie na nowy zresztą są one tak podłej trwałości że nie chce go nawet za darmo. Ładowałem go zawsze prądem 40-60 mA a mimo to po roku już trzymał połowe krócej a po 2 latach zgon totalny (samorozłądowanie szybsze niż ładowanie). inne radia tak ładowane trzymają mi już 7-8 lat i nadal jest minimum 70% życia w akumulatorach. Akku było ni-cd wiec powinno żyć długo ale dziś robi się specjalnie coś źle aby zarobić.
Radio pobiera gdy nadaje 2,6 A i tu jest problem , bo mam pojemnik na paluszki ale stare posiadane przezemnie już nie mają siły aby zasilić nadawanie tego radia i jest natychmniastowy cut off( przy 1v/ogniwo). i teraz pytanie jakie akumulatory AA mają najniższą rezystancję wewnątrzną ?, eneloop raczej jest słaby, u  mnie się grzeje on przy ładowaniu prądem 500mA, ale inne ni-mh też się grzeją. Jedynie stare ni-cd nie robią tego ale starczają na kilka minut nadawnia.
Robił ktoś z Was pomiary spadku napięcia pod tak dużym obciążeniem i które akumulatory najlepiej potrafiły oddać duży prąd ?. Sam bym to sprawdził empirycznie ale nie mam kasy na tą empirię  Grin.

ps. wiem że to nie latarki ale te same akumulatory.

ElSor
Nowy użytkownik
*

Miejsce pobytu: Ozimek (OPO)

Elektronik

Ignoruj
« Odpowiedz #1 : 2009-12-16, 01:13:31 »

Dziwne jest to ze eneloop sie grzeje przy 500mA. Mam oryginalne i nie zauwazylem tego. Ogolnie z AA to wlasnie eneloopy sa jednymi z najlepszych jesli chodzi o duza wydajnosc pradowa i duza pojemnosc. Bym jeszcze zobaczyl czy styki w pojemniku na baterie sa dobre bo moze wlasnie przez nie wystepuje duzy spadek napiecia i odciecie zasilania.
Defender
Nowy użytkownik
*

Ignoruj
« Odpowiedz #2 : 2009-12-16, 01:43:53 »

Styki są ok. oczywiscie nie grzeja się do 60st.C ale tak do 35-40 czyli nie są chłodne. Ładowarka to BC-700.
ElSor
Nowy użytkownik
*

Miejsce pobytu: Ozimek (OPO)

Elektronik

Ignoruj
« Odpowiedz #3 : 2009-12-16, 02:38:15 »

Jesli masz ogniwa 18650 to zbuduj na nich pakiet o napieciu zblizonym do napiecia wymaganego przez nadajnik i sprawdz efekty, gdyby zadzialalo wtedy rozwiazaniem moze bylby zakup ogniw 14500 i odpowiednie ich polaczenie
Defender
Nowy użytkownik
*

Ignoruj
« Odpowiedz #4 : 2009-12-16, 10:04:46 »

Niestety li-ion nie mogą być, nie mam jak ich ładować w tym pojemniku od radia. 18650 bez problemu dają 2,6A ale kurcze nowoczesne R6 AA już nie, ciągle się słyszy o tym że akku AA jest do dużych prądów i aparatów foto a tam najwyżej 500mA i 1A(lampa) przez kilka sekund. Stare moje ni-cd 600 mAh Hi-Watt(10 lat) potrafią go oddać a stsosunkowo młode(2lata) Energizery nie.
pawelsz
Kierownik
Opinii: (3)
*

Miejsce pobytu: Wrocław

Piekielny Frecior ;P

« Odpowiedz #5 : 2009-12-16, 11:03:39 »

Eneloop AA bez problemów daje ponad 2A , nie zauważyłem tam drastycznego spadku napięcia i u mnie podczas ładowania 500mA tez się grzeją trochę
Esthan
Mechagłodzilla
Kierownik
Opinii: (18)
*

« Odpowiedz #6 : 2009-12-16, 11:32:11 »

Defender - zabrzmi dziwnie moje pytanie - ale jak często ładowałeś ten transciever - bo Twój problem jest dość powszechny.

Od 25.04.2013 - Ojciec prowadzący Smiley
Defender
Nowy użytkownik
*

Ignoruj
« Odpowiedz #7 : 2009-12-16, 13:49:42 »

Mam ich 4 , to znaczy nie takich samych , wszystkie już wiekowe i odkupione za małą kasę od firm. Wszystkie mają około 6-12 lat i nadal działają na jednym akumulatorze. Wszystkie obsługuje tak samo, wszystkie mają akku ni-cd i wszystkie raz w miesiącu są rozładowywane do 1V a czasem nawet 0 V przez krótki czas prądem około 30 mA(aby nie było niszczącego przebiegunowania). Wszystkie radia przechodzą 2-5 cykli pełnych w miesiącu i żadnych niepełnych. Dawniej co chwilę doładowywałem inne(moje pierwsze) radio do maksa i za 1,5 roku akumulator tracił pojemnośc (Varta 750mAh), było to 15 lat temu a wiec nie słyszałem nawet o internecie i efekcie pamięci. najdłużej mi służy akumulator od wkrętarki bosch 7,2V - jest z 1991r i nadal ma około 75% pojemności, długi czas leżał rozładowany do zera i nigdy nie używany ale od 10 lat dostaje pełne cykle(do 0 V 30 mA rozł.) raz w miesiącu gdy nie jest używany, zauważyłem że ni-cd nie wystarcza rozładowanie do 1 V na ogniwo, lepiej 0V maleńkim prądem bo gdy ten prąd jest za duży to efekt nagle jest odwrotny i przebiegunowanie jest za silne niszcząc po kilku cyklach celę najsłabszą. Wolę ni-mh bo wielokrotnie wymagają mniej obsługi, mam pansonic'i i nawet po 10 doładowaniach nie wykazują straty pojemności, do tego mniej są bardzo mało podatne na zwarcie ogniwa przy rozładowania do 0 V, lepiej się ładują po nawet 2 latach nieużywania, no ale niestety mają wyższą rezystancję wewnętrzną która bardzo rośnie wraz z nagminnym przeładowywaniem przez ładowanie np. 150mA bez kontroli.
« Ostatnia zmiana: 2009-12-16, 13:52:28 wysłane przez Defender » Zapisane
Esthan
Mechagłodzilla
Kierownik
*

« Odpowiedz #8 : 2009-12-16, 14:02:18 »

Wczoraj zza wielkiej wody przyszła do mnie dobra książka akku i tam pisało że często jest problem przy NiCD w tego typu
urządzeniach bo ładowarki tylko doładowują akku i po roku często ich pojemność spadała nawet do 20% bo producent dla
oszczędności nie dawał opcji pełnego rozładowania.

Z tego co pisali, raz na miesiąc trzeba dać NiCD pełne rozładowanie i wtedy dobrze sobie radzi. Dodatkowo zaskoczyli mnie
faktem, że NiCD najlepiej jest ładować prądem rzędu 1C - to najlepiej służy - w przeciwieństwie do prądów rzędu 0,1C które
mają jednak negatywny wpływ na akku.

Także uważam, że powinieneś zanabyć znów NiCD i traktować je tak jak do tej pory i będą Ci wtedy latami służyć (zakładając,
że je dostaniesz bo nowa dyrektywa UE ograniczyła możliwości ich sprowadzania do Unii). Jesli to używane urządzenie które
dostałeś, to mogłeś mieć pecha i dostać już walnięte akku.

Defender
Nowy użytkownik
*

Ignoruj
« Odpowiedz #9 : 2009-12-16, 15:33:51 »

A czy wszystkie akku GP wytrzymują takie ładowanie ?

http://www.allegro.pl/item839671036_markowa_ladowarka_gp_v800c_15minut_4x_aa_2700_mah.html

czy to są jakieś specjalne edycje ogniw ?, bo z tego co wiem to nie, ale wolę się spytać.

Są też takie mniej pojemne ogniwa http://www.allegro.pl/item847533231_akumulatory_fiamo_do_szybkiego_ladowania_4_szt_box.html
przeznaczone specjalnie pod duże prądy. Szkoda że nie mam sprzętu pomiarowego i wszystkich ogniw AA dostepnych na rynku Smiley
« Ostatnia zmiana: 2009-12-16, 15:36:49 wysłane przez Defender » Zapisane
Esthan
Mechagłodzilla
Kierownik
*

« Odpowiedz #10 : 2009-12-16, 16:08:33 »

15 minutowe ładowanie - cóż, to prądy rzędu 4C. trzymałbym się z daleka od niej.
Akku to przeżyje ale ich żywotność szybko będzie spadać - a co za tym idzie i
pojemność.

Pomyśl o ładowarce BC700 albo BC9009 - można je w różnym stopniu ustawiać,
potrafią ładować, rozładować itp. Ludzie je chwalą.

Defender
Nowy użytkownik
*

Ignoruj
« Odpowiedz #11 : 2009-12-16, 19:37:09 »

Esthan, mi chodzi o same akumulatory, bo muszą mieć bardzo niską rez. wew. aby przeżyć takie ładowanie.
Ładować będe jak zwykle około 50-60mA Wink.
slavo
Nowy użytkownik
*

Miejsce pobytu: Opole

Ignoruj
« Odpowiedz #12 : 2009-12-16, 20:52:39 »

Niską rezystancję wewnętrzną mają z tego co wiem ogniwa przemysłowe np. Sanyo. Możesz popytać w sklepach: modelarskim rcskorpion.pl albo w "bateriowym" batimex.pl. Polecam jednak tylko Sanyo. Miałem inne wynalazki batimexa, ale są znacznie niższej jakości niż Sanyo.
Niestety niska rezystancja wewnętrzna, choć pozwala ładować i obciążać dużymi prądami, powoduje także szybkie samorozładowanie. Więc nad takimi ogniwami należy szczególnie czuwać i systematycznie je ładować. Inaczej napięcie spadnie poniżej dopuszczalnego, a ogniwo zdechnie lub straci nawet połowę swojej pojemności...

Edit. Może to Cię zainteresuje...?
http://www.rcskorpion.pl/product_info.php?cPath=137_268&products_id=1855
Wydajność do 15A, ładowanie szybkie do 1,6 A? ;-)

I polecam dobrą ładowarkę z kontrolą procesów ładowania/rozładowywania dedykowanych dla danego typu ogniwa/ogniw. Dziś nie wyobrażam sobie już ładowania "na czuja" czy liczenia godzinek. A ładowarka zwróci wszystko w postaci znacznie bardziej niezawodnych i długo działających ogniw.
« Ostatnia zmiana: 2009-12-16, 21:20:21 wysłane przez slavo » Zapisane

Slavo
Defender
Nowy użytkownik
*

Ignoruj
« Odpowiedz #13 : 2009-12-18, 20:18:04 »

Mam cadnic'ę a dokłądnie miałem , zrobiłem testy i.., Sanyo to bubel zepsuły się dwa ogniwa po kolei testowane przy 16-17 A a GP 2700mAh dawało 15 A i nic sie nie działo. Sanyo zagotowało się przy 'dupce' natychmiast, normalnie poparzyło mi palce, widać dali wewnatrz mega cieńkie elektrody które sie upaliły. Szkoda że zawodowe sanyo tak upadły, już lepiej wypada raczej eneloop. Dostałem od GP katalogi ReCyko i GP2700 - maja niemal identyczne rez. wew. (około 18mohm) tylko recyko samo rozładowuje się 10 razy mniej, po 5 dniach przechowywania ReCyko ma więcej pojemnosci w sobie niż AA2700 Smiley, nie warto brać AA2700, chyba że skorzystamy z jego pojemności w ciagu doby.

Jeszcze raz pomierzyłem mając jedno ogniwo 'jako tako' do uszkodzenia Cadnic'i KR600AAL , ogniwo oddaje prąd 18 A gdy jest naładowane a po sekundzie umiera(niedpościłem do tego), eneloop i GP 2700 dają równo po 15 A. Sprawdzałem poprostu amperomierzem właczonym równolegle do akumulatora, jakaś tam rezystancja jest zawsze a test jest wyjatkowo brutalny i realny. Faktycznie sanyo cadnica o tak maleńkiej pojemnosci jest wydajniejsza od najmocniejszych nowoczesnych ogniw ni-mh. Dobre do aparatu na 50 zdjeć bo działa jak steryd ale krótko, waży też ponad połowę mniej od GP i eneloop'a.

Ps. i ktoś kłamie - GP napisał że AA2700 ma około 18mohm rez. wew. a cadnica ma 24mohm rez. wew., Ogniwa uformowane przed testami.
« Ostatnia zmiana: 2009-12-21, 10:02:46 wysłane przez Defender » Zapisane
Strony: 1   Do góry
  Wyślij ten wątek  |  Drukuj  

Skocz do: