2018-10-22, 01:43:31 *
Aktualności:
Wybierz jezyk:

Forum   Zaloguj się Rejestracja   Tagi
Strony: 1   Do dołu
  Wyślij ten wątek  |  Drukuj  
Autor Wątek: Jak zrobić latarkę zblizoną siła swiatła do palnika karbidowego?  (Przeczytany 14302 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przeglądają ten wątek.
flaytec
Opinii: (0)
Świeża krew
*

Ignoruj
« : 2009-12-11, 19:00:48 »

Witam. Mam problem, latarka daje za mało swiatła Cheesy

Urzywam czołowek Petzl, szperacza na 6 bateri R 20 ,oraz halogenu 12V do którego mam akumulator 7,2AH o wadze 2,5kg(22 min swiatła) . Ostatnio idac kilka godzin w lesie stwierdziłem ze to wszystko to złom.
Chodzac po jaskiniach w tatrach kolega miał wytwornice karbidową ,petzl z palnikiem. To dawało swiatło w każdą strone na ok 20m było tak biało jak nigdy w dzień- a na dalsza odległosc do ok 40-50m wciaż było widac zarysy skał itp. Ja urzywałem czołowki i leflektora i to razem sie idealnie spisywało.  Generalnie potzrebuje czołowki ale dokladnie takiej by mi dawała swiatło tak jak karbidowy palnik.max białe i wszedzie a nie jakas plama od 20cm srednicy do 50cm srednicy pod nogami . Idac po lesie dziewcyna nie miała czołowki i przy kazdym patyku musiałem jej swiecic do tyłu wskazujać przeszkode. Przy palniku czy by szła przy mnie czy 5m odemnie nie musiałbym krecić reka z latarka,bo wszystko by widziała.

Uwazam ze te wszytkie latarki poprostu nie djaa tej podstawy,czyli swiatła wokoło nas, a nie iles tam do przodu- z tego co załwazyłem zasieg 40-60m w zupełnosci wystarcza-poza oczywiscie tatrami itp jak chemy widziec 500-1000 m dalej.  Czy da sie coś takiego wykonać by nie było duzo wieksze od zooma Petzla,zasilane zwykłymi 3 paluszkami i będzie to to swiecić nie krucej niz 6-8 godzin ? Nie znam sie na tych nowściach,diodach cree itp,nie wiem ile potrzebuje lumenow. Wiec narazie pytanie tylko teoretyczne.    Ile chce wydać>Tyle by osiagnać efekt w 100% zasieg 20m przynajmniej 200-250stopni, szczatkowy zasieg 40-60m . Co musiałbym kupić?

Widziałem filmy z LENSER 950 lumenow i powiedzmy ze na rozproszonym swietle mniej wiecej mi o to chodzi ale wciaz pod nogami i na boki wokoło nas g...wno widzimy.To ma dawać swiatło wokoło nas  a nie tak jak wszytkie latarki ,punkt swietlny tym wiekszy im wieksza odległosc od celu.

Znalazłem coś takiego :

http://www.allegro.pl/item836508766_zarowka_diodowa_akumulatorowa_25_led_e27_hit.html

kont swiecenia juz 180,moze ta droga isc, wiecej diód ,wiekszy akumulator ,jakaś inna obudowa,czy soczewka byz wiekszyc kont  - i cena jeszcze wyjdzie groszowa .
« Ostatnia zmiana: 2009-12-11, 19:39:08 wysłane przez flaytec » Zapisane
pawelsz
Kierownik
Opinii: (3)
*

Miejsce pobytu: Wrocław

Piekielny Frecior ;P

« Odpowiedz #1 : 2009-12-11, 21:21:07 »

zebralight ?
flaytec
Świeża krew
*

Ignoruj
« Odpowiedz #2 : 2009-12-11, 21:25:48 »

http://img27.imageshack.us/i/latarki1.png/

Widac wyraznie chyba o co mi chodzi. Jest cos takiego? a jak nie to z czego mam to zrobic?

zebralight daje 120 stopni...w tym przypadku to zero,a swiatła prawie nie widać.
http://img695.imageshack.us/img695/7308/zebralighth50168.jpg

Jesli ktos nie wie jak swieci dobry palnik karbidowy powiem tak, -słońce wymięka przy nim i daje zółte swiatło. Grin
« Ostatnia zmiana: 2009-12-11, 21:39:47 wysłane przez flaytec » Zapisane
slavo
Nowy użytkownik
*

Miejsce pobytu: Opole

Ignoruj
« Odpowiedz #3 : 2009-12-12, 15:08:07 »

Żartujesz z tym pytaniem, czy mówisz poważnie? I co mają do pytania zamieszczone zdjęcia/link?
Może popróbujesz bardzo jasnego światła mieszając np. nadmanganian potasu oraz sproszkowane aluminium? Gwarantuję, że zaświeci baardzo jasno... no może trochę krótko to potrwa... chyba podobnie jak "namyślenie" przed zadaniem pytania...

Slavo
flaytec
Świeża krew
*

Ignoruj
« Odpowiedz #4 : 2009-12-12, 17:25:24 »

Nie rozumiem zupełnie Pana odpowiedzi, link do rysunku pokazuje o co mi chodzi .
Moze ktoś mi wyjasni czy zdiecie soczewki oraz lustra ,obudowy z tych diod cree i inych spowoduje rozproszenie swiatła na jakaś przyzwojta odległosc? Wyczytałem ze nie mozna tym swiecić po oczach ,wiec urzytkowanie takiej latarki na wyprawach gdzie jest wiecej niz jedna osoba jest niewykonalne bo nie da sie zapobiec swieceniu na kogoś czy w oczy,a dodatkowo to to posiada w sobie elektronikę Undecided.  A mi raczej chodzi o coś prostego (niezawodnego)czyli bateria,kabel,włacznik i zrodło swiatła. Ktore podłaczone pod jakiekolwiek napiecie takie czy inne da jakie swiatło a nie spali sie ze podłaczyłem innego typu akumulator czy baterie o 2 V mocniejsza.
Miałem przypadek ladownia bateri komorki z 12 V i bateria chińska w kilka sek sie spaliła ze plastik sie stopił, w baterii sony nie bylo problemu bo miała zabezpeiczenie i nie przepusciła takiego napiecia. Musze mieć sprzet kompatybilny w ekstremalnych sytuacjach. Jak do tego mozna tylko załozyc specjalny akumulator 3,7 V  a 3 paluszki łądowane dajace 3,6 V juz nie, Roll Eyes to nie dam za to nawet złotowki.

« Ostatnia zmiana: 2009-12-12, 17:32:28 wysłane przez flaytec » Zapisane
pawelsz
Kierownik
*

Piekielny Frecior ;P

« Odpowiedz #5 : 2009-12-12, 18:22:44 »

Jeśli coś możesz zasilić z akumulatora lion o napięciu nominalnym 3.6 , to zasilisz to i 3X akus AA, bateriami o 1.5V pewnie też, ale one żyją troszkę której i oddają mniejsze prądy,m także nie warto, cenowo też.
Do końca nie wiem czego oczekujesz- świecenie 360stopni dookoła przyda się w namiocie, na biwaku itp, ale podczas wędrówki już nie do końca- efekt samooślepienia się itd, wnoskuję, że chcesz światła typu flood - mocno rozproszone i równe, a takie daje nieźle właśnie zebralight, ale w określonym kącie, nie znam latarki świecącej dookoła, bo jest to marnbotrawstwo- po co świecić sobie za plecy ? - prościej niech inne osoby też mają swoje światło- kwestia awaryjności itd, jakoś nie widzę sensu budowy tego typu latarki o zasięgu ok 20m , mocnym świetle, wytrzymałej a jednocześnie o cenie która nie powali i zasilaniu długo wytrzymującym takie obciążenie.
flaytec
Świeża krew
*

Ignoruj
« Odpowiedz #6 : 2009-12-12, 18:56:20 »

Dziekuje za odpowiedz. Ja akurat takiego swiatła potrzebuję i napewno nie ma to kogokolwiek oslepiać.Moze kupie pare roznych i zobacze w ktora stronę iść bo narazie nie maiłem  reku tych diod cree ogladałem tylko filmy na youtube....

Ale chodzi mi o to ze swiecąc w sciane z odległosci 1m jest mocny swietlny punkt(zupełnie zbedny dla mnie) i owal o mniejszym natezeniu swiatła. Ten glowny punkt o mocy np 1000 czy 100 lumenow nie jest mi potrzebny i cała ta energie chciałbym przeznaczyć na zwiekszenie konta swiecenia tego owalu "szarego" ale dajcego wystarczajace słabe swiatło. Moze sie okazać ze moc do oswietlenia wiekszej powieszchni jest b mała.

Sa takie lampy swiecace w jedna stronę byc moze sa i takie dookoła.

http://www.allegro.pl/item834341796_black_decker_lampa_diodowa_led_26_diod.html

slavo
Nowy użytkownik
*

Ignoruj
« Odpowiedz #7 : 2009-12-12, 20:26:45 »

Przepraszam, teraz doczytałem dokładniej. Chyba po prostu tytuł wątku nie do końca oddawał to co w nim zostało zawarte: siła światła zbliżona.... a rozkład światła itd.
Sam jestem ciekaw czy istnieją floodery o takim zasięgu i możliwościach, bo pozostałe rozwiązania dają raczej mocno skierowane (odbłyśnik, odpowiednia optyka) światło i tu raczej wszystko będzie oślepiać.

Slavo
pawelsz
Kierownik
*

Piekielny Frecior ;P

« Odpowiedz #8 : 2009-12-12, 20:42:41 »

poczytajcie może o Zebralight i wrócimy do dyskusji
slavo
Nowy użytkownik
*

Ignoruj
« Odpowiedz #9 : 2009-12-12, 20:48:01 »

...To dawało swiatło w każdą strone na ok 20m było tak biało jak nigdy w dzień- a na dalsza odległosc do ok 40-50m wciaż było widac zarysy skał itp. ...

Czy Zebra dociera tak daleko? Sam jestem ciekaw, bo zastanawiam się nad kupnem 501 lub 60tki, a nie miałem okazji przetestować..

Slavo
Vascator
Kierownik
*

« Odpowiedz #10 : 2009-12-12, 21:13:48 »

Chodzi Ci chyba o coś, co da światło mocno [na 240*] rozproszone,do tego o dobrym zasięgu ok. 20m?

Szperałem trochę po google, i znalazłem tylko luźne wyliczenia,że 1 kg karbidu to około 5KWh[5000 Wh] energii.Dla porównania najwydajniejszy "latarkowy" akumulator litowy(li-Ion) to ok. 10Wh. jeden taki akumulator waży około 50g.Więc 1 Kg takich akumulatorów (20 sztuk)to jakieś 200 Wh [0,2 KWh].
Z tąd prosty wniosek: Kilo karbidu to 25 razy więcej energii niż kilo akumulatora.
Nie wiem też jaki % energii palnik zamienia w światło(nie bardzo nawet wiem co wpisać w google  ,),ale nawet,jeśli sprawność byłaby niska,to jest nadrabiana z nawiązką ilością energii w karbidzie.

Już wiemy,czemu takiej mocy nie uzyska się z latarki elektrycznej  Grin ?

Ps: Palniki gazowe świecą naprawdę piękną barwą , mocno i długo.Dlatego rozumiem pytanie,ale latarki jeszcze długo ich nie dościgną.
« Ostatnia zmiana: 2009-12-12, 21:59:53 wysłane przez Vascator » Zapisane
Krystek
Opinii: (1)
Nowy użytkownik
*

Miejsce pobytu: Szkocja

Ignoruj
« Odpowiedz #11 : 2009-12-13, 00:19:03 »

Wiele lat temu był program w telewizji jak to grotołaz opisywał przewagę lampy karbidowej nad żarówkową (wtedy jeszcze nie było power LED-ów). Na początku lekko się zaśmiałem, że ten człowiek chce opisywać tak starą technologię do żarówek. Ku mojemu zdziwieniu okazało się, że lampy takie mało tego, że dają dużo więcej światła to jeszcze są zapalnikami do nagromadzonego w jaskiniach gazu. Chodzi o to, że odpalają gaz jak jeszcze jego stężenie jest na tyle małe że jego zapłon nie zabije grotołaza. To taki mój mały OT.
Strony: 1   Do góry
  Wyślij ten wątek  |  Drukuj  

Skocz do: