2020-04-08, 17:42:40 *
Aktualności:
Wybierz jezyk:

Forum   Zaloguj się Rejestracja   Tagi
Strony: 1   Do dołu
  Wyślij ten wątek  |  Drukuj  
Autor Wątek: Ładowarka do baterii alkalicznych  (Przeczytany 27592 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przeglądają ten wątek.
pik
Opinii: (0)
Świeża krew
*

Ignoruj
« : 2009-12-01, 09:23:42 »

Witam wszystkich serdecznie. Mam mały problem, ponieważ potrzebuję ładowarki do baterii
alkalicznych, oraz akumulatorków NiMh. Od wielu już lat mam ładowarkę Unomata, która świetnie
obsługuje te dwa typy ogniw, ale muszę za każdym razem pakować cztery ogniwa, a ja obecnie
potrzebuję najwyżej dwa do naładowania. Będę wdzięczny za wskazanie, dobrej i mniejszej
ładowarki.pik
cat
Użytkownik torch.pl

Ignoruj
« Odpowiedz #1 : 2009-12-01, 10:20:26 »

Hm... Skoro w ogóle potrzebujesz czasami tylko dwie sztuki baterii/akumulatorów, po co możliwość ładowania alkalicznych? Na pewno nie chodzi o Ni-Cd? Jak dla mnie najlepsza jest BC -700( każde ogniwo ładowane osobno, wyswietlacz LCD, odświeżanie, różne prądy ładowania itp, rozsądna cena, chociaż na Allegro jest o połowę tańsza (koło 50) i lżejsza ładowarka bez wyświetlacza i zewnętrznego zasilacza - pod różnymi nazwami, choćby camellion, cecha charakterystyczna - diody świecące w kształcie pierścieni. Ale miewałem z nią problemy (odprzedałem -informując o tych problemach- koleżance, która wzięła na wykopaliska do Sudanu i tam ładowarka nie sprawiała kłopotów), natomiast z BC-700- żadnych zastrzeżeń od kilku lat. Obie ładowarki NIE ładują baterii alkalicznych. Widziałem już eksplodujące baterie Undecided Z akumulatorów najlepszą opinię maja sanyo eneloop - niby tylko 2000 mAh, ale wolno sie rozładowują i nawet po roku mają 90 procent energii, a nie 0, jak te 2700mAh po znacznie krótszym czasie (zwykle wtedy, gdy są właśnie potrzebne...).
Pikom
Opinii: (3)
Użytkownik torch.pl
**

Miejsce pobytu: Gdynia

Ignoruj
« Odpowiedz #2 : 2009-12-01, 11:59:06 »

Popieram przedmówcę (przedpiścę?) - o ładowaniu baterii alkalicznych słyszy się od lat, ale zdaje się że nikt nie wymyslił w pełni bezpiecznego sposobu... A BC-700 to bardzo przyzwoita ładowarka. Polecam nawet sklep: https://www.hurt.com.pl/?o=shpc&i=275
https://www.hurt.com.pl/?o=shpp&i=4542

Pozdr,
Pikom
zaman
Nowy użytkownik
*

Miejsce pobytu: Wrocław

Ignoruj
« Odpowiedz #3 : 2009-12-01, 13:48:25 »

http://www.torch.pl/forum/index.php/topic,56085.msg217903.html#msg217903  Huh?
Czy to zadziała z bateriami niededykowanymi, to nie mam pojęcia.

edit: ja zdecydowałem się na akumulatorki, bo sprawdzone, ale są różne potrzeby Smiley

Pozdrawiam.
Andrzej
« Ostatnia zmiana: 2009-12-01, 14:03:58 wysłane przez zaman » Zapisane
Esthan
Mechagłodzilla
Kierownik
Opinii: (18)
*

« Odpowiedz #4 : 2009-12-01, 14:35:02 »

Albo ja czegoś nie kminię, albo producenci baterii piszą: Do not recharge - czyli nie ładować.

Po co ładować normalne baterie skoro akumulatorki są delikatnie mówiąc psio tanie.

Od 25.04.2013 - Ojciec prowadzący Smiley
sałron
Opinii: (63)
Mieszkaniec torch.pl

Miejsce pobytu: CIeŃ

LorD CIemŃości

Ignoruj
« Odpowiedz #5 : 2009-12-01, 15:30:13 »

Kiedyś akumulatory AA nie był tak tanie jak obecnie i nie miały takich pojemności jak baterie alkaliczne. Też posiadałem produkt o jakim zapewne pisze autor wątku. Unomat NCL 83-2000 (załącznik) - ładowarka debiutowała w latach 90-tych i była najlepszym tego typu urządzeniem dostępnym w Polsce, bo o necie nikt jeszcze wtedy nie słyszał. Ładowała również akumulatorki Ni-Cd i Ni-Mh (AA/AAA). Posiadała 5 programów (1,2,3,4a,4b). Baterie alkaliczne można było ładować kilkadziesiąt razy. Instrukcja wspominała o conajmniej 60x zanim pojemność zaczęła spadać. Warunkiem było niedopuszczenie, do rozładowania poniżej 40-50% (w ładowarce był tester). Używałem tak baterii w lampie błyskowej. Po każdej wypstrykanej kliszy baterie szły do ładowania i w ten sposób korzystałem z nich nawet 2 lata. Wówczas żadne akumulatorki nie dawały rady ładować mojej lampy tak szybko jak robiły to baterie. Wadą tej ładowarki było ładowanie jedynie kompletu 4 sztuk baterii/akumulatorów.

Możliwości ładowania baterii więc były. Rozpisywała się również o tym prasa elektroniczna podsuwając projekty ładowarek do samodzielnego wykonania.

Na szybko znalazłem coś takiego:
http://www.remybattery.com/Departments/Battery-Chargers/Battery-Xtender-Alkaline-Charger.aspx

Jednak jeszcze niedawno były dostępne bardzo zaawansowane kombajny do tego celu. Niestety nie mogę sobie przypomnieć nazwy.

Esthan: na bateriach piszą aby ich nie ładować zapewne dlatego, aby byle idiota nie włożył ich do zwykłej ładowarki (a potem dochodził swoich praw, że ma poparzoną twarz, bo nie było ostrzeżenia). Proces ładowania baterii alkalicznych jest zupełnie inny od ładowania Ni-Mh. Impuls ładujący musi mieć odpowiednią częstotliwość i wypełnienie. Podobnie jak w Li-Ion, prąd ładowania stopniowo maleje. Ponadto - chyba lepiej z marketingowego punktu widzenia napisać, że nie można ładować i sprzedawać jako produkt jednorazowy, niż pisać, że dopuszczalne jest ładowanie w ładowarkach przeznaczonych do tego celu i wprowadzać zamieszanie.

...Ale po co tego używać teraz? Przy tych cenach i pojemnościach Ni-Mh?

un.jpg
Odp: Ładowarka do baterii alkalicznych
* un.jpg (29.69 KB, 640x480 - wyświetlony 4421 razy.)
« Ostatnia zmiana: 2009-12-01, 17:53:07 wysłane przez sałron » Zapisane

Nadmiar światła umniejsza istnienie.   [Czesław Miłosz]

SPRZEDAMEmisar D1S XP-L Hi 3000K hCRI thrower
pik
Świeża krew
*

Ignoruj
« Odpowiedz #6 : 2009-12-01, 17:36:16 »

Mam własnie tego Unomata i chociaż pochodzi z ubiegłego wieku Cheesy to świetnie sobie radzi z
najnowszymi akumulatorkami o dużych pojemnościach. Natomiast baterie alkaliczne są niekiedy
potrzebne ze względu na napięcie wyższe o ok.30% od akusów.pik   
Esthan
Mechagłodzilla
Kierownik
*

« Odpowiedz #7 : 2009-12-01, 18:23:27 »

Fajna teoria spisku sałron ale jej nie łykam.

Nadal jestem zdania że bateria to bateria a akumulatorek to akumulatorek i nie powinno się ich mieszać.

sałron
Mieszkaniec torch.pl

LorD CIemŃości

Ignoruj
« Odpowiedz #8 : 2009-12-01, 19:38:08 »

Fajna teoria spisku sałron ale jej nie łykam.

Eee, żadna tam znowu teoria. Jeśli opracowano metody ładowania baterii, to jak ma się do tego napis na bateriach "don't recharge" albo "may explode or leak if recharged"? Producenci zapewne o tym wiedzą, ale po co wprowadzać ludziom mętlik w głowach i narażac ich na wypadki. Na 100% wkładaliby baterie do zwykłych ładowarek. A tak to ogólnie wiadomo, że "nie wolno" i już Smiley

Nadal jestem zdania że bateria to bateria a akumulatorek to akumulatorek i nie powinno się ich mieszać.

No i masz rację. Bateria wytrzymuje kilkadziesiąt ładowań w węższym zakresie rozładowania. Nie jest więc akumulatorem w takim znaczeniu jakimi są nimi np. ogniwa Ni-Mh. Co nie zmienia faktu, że były urządzania do ich ładowania i można było to robić, bo proces był _w pewnym stopniu_ odwracalny.
« Ostatnia zmiana: 2009-12-01, 19:47:58 wysłane przez sałron » Zapisane

Esthan
Mechagłodzilla
Kierownik
*

« Odpowiedz #9 : 2009-12-01, 19:51:11 »

Ale się nie przyjął Smiley

Nie mam niestety zaplecza naukowego za sobą aby wiedzieć dlaczego zabraniali ładowania, ale przypuszczam,
że skoro dawało się ładować - bo ktoś ładowarki jednak robił, to proces chyba nie był do końca przewidywalny.

sałron
Mieszkaniec torch.pl

LorD CIemŃości

Ignoruj
« Odpowiedz #10 : 2009-12-01, 20:02:41 »

Nie przyjął się, bo mamy to do czego doszliśmy.

Mi się wydaje, że wynikało to z ograniczeń. Pilnować, aby bateria nie rozładowała się aż nadto, nie każdemu się chciało. Wystarczyło nieco przeholować i dupa zbita. Można było trochę naładować, ale bateria potem już bardzo szybko padała i miała wycieki. Ludzie lubią włożyć i zapomnieć, a nie co chwila zastanawiać się czy już pora na ładowanie i notorycznie wyjmować i sprawdzać. Ta ładowarka Unomata była też pioruńsko droga.

Postaram się znaleźć to o czym wspomniałem, bo gdzieś widziałem zaawansowane ładowarki z LCD do ładowania między innymi baterii alkalicznych.
« Ostatnia zmiana: 2009-12-01, 20:04:13 wysłane przez sałron » Zapisane

cat
Użytkownik torch.pl

Ignoruj
« Odpowiedz #11 : 2009-12-02, 10:13:27 »

Znalazłem coś takiego firmy Saitek, sprzedawane przez Soeto (z polskich firm) ale nie wiem, czy jeszcze aktualne.
http://www.soeto.pl/GR-CHAR-0903-000.html
http://www.soeto.pl/ladowarki.html

Nie można ładować akumulatorków i baterii jednocześnie.
Temat dość dobrze omówiony na Światełkach, ale i tam, i gdzie indziej przewijają się wątki wybuchów i wycieków (chłonny papierek radzą podłożyć, żeby elektrolit nie zniszczył ładowarki- najwyżej wyleje w czym innym Tongue , a skuteczną barierą przeciwodłamkową ma być przykrywanie ładowarki wiadrem)  Cheesy. Dołóżmy jeszcze możliwość zwarcia i sfajczenia chałupy ( wiem, można umieścić ładowarkę w skrzyni z piaskiem albo wannie i nie zostawiać bez nadzoru... Lips Sealed

Swoją drogą jakie to urządzenia wymagają koniecznie 1,5 V? Z doświadczenia kojarzę tylko zegar ścienny za 20 zł, latarki Maglite AA i Streamlight Jr, ewentualnie niektóre światłomierze. Wymienienie wszystkiego tego na nowe, niesprawiające kłopotów urządzenia byłoby tańsze niż Saitek za 200 zł (a są i droższe), toteż po prostu kupuję czasem tanie alkaliczne ( 4 szt-2-3 złote, raz w roku). Do innych celów mam eneloopy albo akumulatorki z Lidla -4 sztuki 13 zł.I nic mi nie wybucha ani nie zalewa, ekologicznie  działam wrzucając do odpowiedniego pojemnika .
sałron
Mieszkaniec torch.pl

LorD CIemŃości

Ignoruj
« Odpowiedz #12 : 2009-12-02, 12:30:03 »

http://www.soeto.pl/GR-CHAR-0903-000.htm

"Zastosowana tutaj całkowicie nowa technologia pozwala nie zwracać uwagi na napisy na bateriach nie zalecające ich ładowania. Wielomiesięczne testy wykazały, że baterie alkaliczne mogą być przez ECO CHARGER MULTI  ładowane wielokrotnie z gwarancją zachowania całkowitego bezpieczeństwa."

"Po trwającym około 15 sekund teście, na wyświetlaczu wskazany zostanie stan baterii. Mikroprocesor podejmie decyzję, czy bateria nadaje się do ładowania. Baterie nie nadające się do ładowania są usuwane z ładowarki."

pik
Świeża krew
*

Ignoruj
« Odpowiedz #13 : 2009-12-02, 15:45:11 »

Dziękuję za pomoc wszystkim forumowiczom.
ad.sałron - nic dodać, nic ująć zgadzam się z tobą całkowicie.
ad. cat - niestety firma Soeto zajmuje się teraz... wynajmowaniem pomieszczeń.Natomiast baterie
alkaliczne są mi potrzebne do odtwarzacza MP-3, który nagrywa mi zaprogramowane audycje radiowe.
Działa on także na akumulatorki, ale uwzględniając czasami kiepską propagację fal o wiele lepiej
spisuje się zasilany alkalinami.
   Znalazłem też frmę, która ma baterie RAM i koszt 4 R6 lub R3 razem z ładowarką nie przekracza
70 zł, a więc jest absolutnie do przyjęcia, ale doszedłem do wniosku, jak i część forumowiczów, że
za dużo zachodu i zostanę przy moim starym, ale jarym Unomaciku.Natomiast wyspecjalizowane
ładowarki są bardzo drogie i kosztują obecnie minimum kilkaset złotych.

papcio chmiel
Opinii: (1)
Nowy użytkownik
*

Miejsce pobytu: WLKP

Ignoruj
« Odpowiedz #14 : 2011-09-16, 18:15:33 »

Trafione przypadkiem więc dopiszę
http://www.swiatobrazu.pl/not-only-tv-lv7batcha-czyli-ladowarka-do-baterii-alkalicznych-wielokrotne-ladowanie-jednorazowych-ba-21116.html

Kiedyś widziałem ładowarkę Saitek ale się nie skusiłem wyglądała bliźniaczo do czegoś takiego
http://www.yopi.de/prd_2961073
Strony: 1   Do góry
  Wyślij ten wątek  |  Drukuj  

Skocz do: