2018-09-24, 23:57:13 *
Aktualności:
Wybierz jezyk:

Forum   Zaloguj się Rejestracja   Tagi
Ankieta
Pytanie: Czy podjąć sie wyzania i przejść do etapu budowy ?
Tak - 5 (83.3%)
Nie - 1 (16.7%)
Głosów w sumie: 6

Strony: Pierwsza 1 2 +   Do dołu
  Wyślij ten wątek  |  Drukuj  
Autor Wątek: Zrób to sam, czyli: Pierwsza porządna lampka rowerowa na Power Led  (Przeczytany 31186 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przeglądają ten wątek.
LightLover
Opinii: (12)
Użytkownik torch.pl
**

Miejsce pobytu: Warszawa

Ignoruj
« Odpowiedz #15 : 2008-09-29, 00:21:40 »

Moglbys wyjasnic ten framgent ?
..Nie chcesz się napracować to szukaj albo w pocie czoła z naginaniem (domniemam) Twoich finansowych zawiasów zrób coś sam i się pochwal Wink
Nie bardzo zrozumialem o co chodzi/co masz na mysli.
Bocian
Opinii: (4)
Użytkownik torch.pl

Miejsce pobytu: Wiskitki

Ignoruj
« Odpowiedz #16 : 2008-09-29, 00:48:59 »

Masz mój pierwszy głos w ankiecie. To wiele wyjaśnia zdaje się. Reszta zależy od Ciebie...
LightLover
Użytkownik torch.pl
**

Ignoruj
« Odpowiedz #17 : 2008-09-29, 16:28:04 »

Ok, a mozecie mi doradzic jakis wydajny driver z dx-a, zasilanie 3x 18650, tryby - takie jak wczesniej proponowalem.
Bocian
Użytkownik torch.pl

Ignoruj
« Odpowiedz #18 : 2008-09-29, 16:58:59 »

Jeśli mówisz o szeregowym połączeniu ogniw to na DX nie kojarzę aby był jakiś sensowny driver typu step-down. Edima produkty na allegro za to są godne polecenia z racji jakości wykonania i wydajności (z pewnością coś znajdziesz w jego bogatej ofercie). Może wydawać się drogo ale to nie Chiny i samo wykonanie tego w Polsce niemało kosztuje więc moja sugestia jest taka, to dobrze wydane pieniądze jeśli budujesz porządną rzecz na lata Wink.
Hidi
Opinii: (0)
Świeża krew
*

Ignoruj
« Odpowiedz #19 : 2008-09-30, 18:14:32 »

Przykład prostej lampki rowerowej

rowerowa lampka.jpg
Odp: Zrób to sam, czyli: Pierwsza porządna lampka rowerowa na Power Led
* rowerowa lampka.jpg (175.15 KB, 600x400 - wyświetlony 1190 razy.)
LightLover
Użytkownik torch.pl
**

Ignoruj
« Odpowiedz #20 : 2008-11-04, 17:06:06 »

Witam ponownie po 'dluzszej' przerwie !

Niestety, obowiazki szkolne mnie przytlaczaja i brakuje mi na cokolwiek czasu...  Embarrassed

Zgromadzilem juz troche czesci do projektu - tzn.:

- prawie kompletne body (brakuje mi jedynie zatyczek meblowych na tyl),
- kolimatorki (1 owalny i dwa +/-4*) tak, jednak robie konstrukcje na 3 ledy,
- uklad kontrolujacy poziom aku http://allegro.pl/item470070957_avt733_monitor_akumulatora.html
- amerykanski akumulator zelowy (made in tajwan, rzecz jasna  Wink) http://allegro.pl/item474512320_akumulator_zelowy_genesis_amer_yuasa_12v_7ah.html

Z wazniejszych elementow pozostalo mi zaopatrzyc sie w:

1 diody
2 przetwornice
3 ladowarke do aku

I znow potrzebuje kilku porad od Was:

Ad.1
Zastanawiam sie czy 'isc w moc' i zakupic CREE Q5/R2, czy raczej kupic 'cieplejsze' diody i miec bardziej komfortowa jazde w przypadku mgly (kosztem mocy, niestety - cos za cos  Cry). Co Wy o tym myslicie ?
Ad.2
Na oku mam: http://allegro.pl/item465172595_przetwornica_led_2300ma_z_regulacja.html
Nie wiem czy ta przetwornica bedzie odpowiednia do zasilania trzech diod (w szeregu) ze wspomnianych wczesniej 12V  Huh?

Licze na wyrozumialosc i pomoc z Waszej strony Wink
Z gory dziekuje za odpowiedzi i Pozdrawiam !
« Ostatnia zmiana: 2008-11-04, 18:24:58 wysłane przez (...) » Zapisane
Bocian
Użytkownik torch.pl

Ignoruj
« Odpowiedz #21 : 2008-11-04, 18:44:15 »

Skoro już się zdecydowałeś na takiego klocka pod siodełkiem (jakoś tego nie widzę w przypadku poważnego upadku Roll Eyes) To wiedz choć jak się tym posługiwać:

Uruchamianie akumulatora ; formowanie
Przygotowanie akumulatora do ładowania
1.Napełnić ogniwa akumulatora elektrolitem (czysty wodny roztwór kwasu akumulatorowego lub chemicznie czystego) o gęstości 1,24+- 0,01 g/ml i temperaturze 5-25 stopni C do poziomu 10mm ponad górne krawędzie płyt.
2.Temperatura elektrolitu w akumulatorze przed rozpoczęciem ładowania nie powinna przekraczać wartości 50 stopni C . Jeżeli po upływie czasu nasiąkania temperatura elektrolitu przekracza wartość 50 stopni C , należy okres nasiąkania odpowiednio przedłużyć .
3.Akumulator należy ładować prądem stałym , łącząc końcówkę biegunową dodatnią akumulatora z dodatnim zaciskiem źródła prądu. W przypadku ładowania kilku akumulatorów należy połączyć je szeregowo tzn. połączyć końcówkę biegunową dodatnią pierwszego akumulatora z końcówką biegunową ujemną następnego akumulatora itd.
4.Ładować należy prądem o natężeniu:
- 0,5 A akumulator typu 3M1S
- 0,6 A akumulator typu 3MB3
- 1,0 A akumulator typu 3M2S
do oznak pełnego naładowania.
Akumulator uważa się za naładowany , jeżeli napięcie na jego końcówkach, nie zmienia się więcej niż o 0,5 V w trzech kolejnych pomiarach dokonywanych w odstępach jednogodzinnych .
5.Maksymalna dopuszczalna temperatura elektrolitu w czasie ładowania wynosi 60 stopni C. W przypadku jej przekroczenia należy ładowanie przerwać do spadku temperatury elektrolitu, poniżej 30 stopni C, lub obniżając natężenie prądu ładowania o połowę , proporcjonalnie wydłużyć czas ładowania.
6.Pod koniec ładowania w razie potrzeby należy skorygować gęstość elektrolitu do wymaganej wartości 1,28+-0,01g/ml.

Zasady eksploatacji akumulatora

1.Akumulator wyładowany należy natychmiast naładować prądem o natężeniu 0,1 Q 20(A) do oznak pełnego naładowania .
2.Niedopuszczalne jest ładowanie akumulatora nowego z elektrolitem gęstości różnej od wartości 1,28+-0,01g/ml. Lub poziomem poniżej górnych krawędzi płyt .
3.Nie należy przedłużać czasu ładowania akumulatora po wystąpieniu oznak pełnego naładowania .
4.Nie należy dopuszczać do zwarć wewnątrz akumulatora .
5.Kontrolować co 2-4 tygodnie poziom elektrolitu w ogniwach, a ubytki elektrolitu uzupełniać wyłącznie wodą oczyszczoną .
6.W pojeździe należy stosować akumulator o pojemności znamionowej zalecanej przez producenta pojazdu .
7.Nie rzucać i uderzać akumulatora .
8.Okresowo należy sprawdzać stan połączenia akumulatora z instalacją elektryczną pojazdu.
9.Akumulator należy utrzymywać w czystości, a końcówki biegunowe natłuszczać wazeliną techniczną .

Przechowywanie akumulatora

Akumulator elektrycznie uruchomiony okresowo co 4-6 tygodni należy podładować do oznak pełnego naładowania.
Maksymalny okres przechowywania wynosi:
-2 lata akumulatora suchego (elektrycznie nieuruchomionego )
- 3 miesiące akumulatora elektrycznie uruchomionego.

PS. CZĘŚĆ Z TEGO JEST NIEAKTUALNE W TEJ APLIKACJI ALE TYCZY SIĘ TEGO SAMEGO W SUMIE BO ŻELÓWKA TO TAK NAPRAWDĘ BEZOBSŁUGOWA KWASÓWKA (KWAS W FORMIE ŻELU).
« Ostatnia zmiana: 2008-11-04, 18:46:36 wysłane przez Bocian » Zapisane
LightLover
Użytkownik torch.pl
**

Ignoruj
« Odpowiedz #22 : 2008-11-04, 20:29:39 »

heh, czytajac pierwsze zdania Twojego posta nie bardzo moglem pogodzic opisu sprzedajacego oraz budowy akumulatora z tymi zaleceniami...
Dziekuje za wiele fachowych porad dot. uzytkowania, konserwacji i przechowywania akumulatora, z cala pewnoscia wiekszosc "wezme sobie do serca".

Co do tej klockowatosci (gotowe lampki z aku to bedzie ok. 3kg. dodatkowej masy) - dlugo rozwazalem ten zakup, ale sie przemoglem, z nadzieja na wymiane w niedlugiej przyszlosc na wydajniesze zasilanie.

Moglbym Cie jeszcze prosic abys rozjasnil sprawe wskazanej przetwornicy ?
Bocian
Użytkownik torch.pl

Ignoruj
« Odpowiedz #23 : 2008-11-04, 20:49:24 »

Hmmm no masz jakiś tam monitor aku i czyli potrzebujesz z tych 12V zasilić te dwa LEDy (ale w szeregu rozumiem). Kup od Edima dobrą przetwornicę Step down a najlepiej najpierw z nim pogadaj co jak widzisz, to Ci doradzi. Z Chin nie szukaj do tego projektu, szkoda czasu raczej.

Pozdrawiam
LightLover
Użytkownik torch.pl
**

Ignoruj
« Odpowiedz #24 : 2008-11-04, 21:00:41 »

Z chinami juz dawno dalem sobie spokuj  Wink

Doszedlem do wniosku, ze lampka bedzie trzy-ledowa (tak, polaczone w szeregu), dalem link do przetwornicy Step down (http://allegro.pl/item465172595_przetwornica_led_2300ma_z_regulacja.html), jeden tryb (max. 2300ma z mozliwoscia regulacji pradu potencjometrem, co mi bardziej odpowiada niz skakanie po trybach, a 'migacze' rowniez moge wyeliminowac).

Moje watpliwosci polegaja na tym, ze producent zaleca Vin - min. 4,5V dla jednego leda, a ja nie wiem jak to bedzie wygladac w przypadku 3 diod i 12V na wejsciu.
Generalnie zalezy mi aby wszystkie czesci zakupic osobiscie w warszawie (w innym razie zamowilbym driver Df&Cali [w wersji pod P7] )
Bocian
Użytkownik torch.pl

Ignoruj
« Odpowiedz #25 : 2008-11-04, 21:18:40 »

Spoko, podpasuje. 4,5V minimalne bo układ swoje V też musi zjeść dla stabilizacji prądu (podana wartość do zasilania 1 LEDa). Te ileś tam sztuk przy zasilaniu z kwasówki to połączenia kombinowane (równolegle/szeregowe)Ale dla 3 LED w szeregu będzie OK. Tylko pamiętaj że potencjometr na fotce nie jest w wersji montażowej do ścianki. Może warto zamiennika rezystancyjnego poszukać w wersji do montażu i zrobić to porządnie Roll Eyes
LightLover
Użytkownik torch.pl
**

Ignoruj
« Odpowiedz #26 : 2008-11-04, 21:28:59 »

Z moich oględzin wynika, ze ten gustowny potencjometr nie jest na wyposazeniu przetwornicy  Wink

To OK, jak bedzie OK, wiec jutro zadzwonie pod numer podany na innej aukcji (dot. wideofilmowania... Evil) i dowiem sie co i jak  Cheesy

Jak cos pojdzie dalej do przodu dam znac, (licze na to, ze uda mi sie  skonczyc projekcik jeszcze w tym roku - tak apropo dotychczasowej realizacji calosci Grin)

Dzieki za pomoc !
Pozdrawiam !
Strony: Pierwsza 1 2 +   Do góry
  Wyślij ten wątek  |  Drukuj  

Skocz do: