2018-08-18, 20:03:48 *
Aktualności:
Wybierz jezyk:

Forum   Zaloguj się Rejestracja   Tagi
Strony: 1 2 Ostatnia +   Do dołu
  Wyślij ten wątek  |  Drukuj  
Autor Wątek: zasilanie żarnika prądem niższym niż znamionowe  (Przeczytany 19576 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przeglądają ten wątek.
brutusik
Opinii: (0)
Użytkownik torch.pl

Ignoruj
« : 2008-08-18, 11:07:55 »

mam dziwne doświadczenia z tytułowym problemem i nie jestem już pewny swego:

otóż czy są jakieś przeciwskazania by zasilać żarniki 6 lub 9 voltowe napieciem 3.7 volta?

pytanie to bierze się z tego powodu gdyż straciłem 2 żarniki SF P60 i 9V od głowicy KT2 (nie pamietam oznaczenia), jedna przepaliła się dość wcześnie druga pokryła sie jakims szatym osadem od wewnatrz zarnika i słabo żarzyła.

na żarnikach LF nie ma problemu (jak dotychczas) fajne nie za mocne ciepłe światełko o miłym skupieniu (głowica KT2)

z mojej dotychczasowej wiedzy wynika że stosowanie mniejszego voltarzu wręcz wydłuży żywotność żarówki, ale może z wysokopręznymi bulpami jest inaczej?
« Ostatnia zmiana: 2008-08-18, 15:38:16 wysłane przez brutusik » Zapisane

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów."
cyt. Stanisław Lem
pecado
Szef
Opinii: (10)
*

Miejsce pobytu: Gdańsk

« Odpowiedz #1 : 2008-08-19, 13:39:41 »

Logika wskazywałaby, że przy niższym napięciu popłynie Ci większy prąd, ale trzeba by to zmierzyć jeszcze.
Jeśli nie zapomnę to postaram się sprawdzić swój P60 pod tym kątem dzisiaj.
Wyższy prąd zazwyczaj = większa temperatura, a stąd do przepalenia krótka droga. Dlaczego LF to wytrzymuje? Widocznie są projektowane nadmiarowo, może są po prostu lepsze jakościowo (patrząc wg tego kryterium)?  Cool

pozdrawiam
pecado

Fanklub Taktycznej Rusałki |##| "Allways lead, don't follow" (M. Szczerbiak)
Bocian
Opinii: (4)
Użytkownik torch.pl

Miejsce pobytu: Wiskitki

Ignoruj
« Odpowiedz #2 : 2008-08-19, 13:54:52 »

Drogi Pecado śmiem twierdzić że żarnik jest prawie elementem liniowym (nie liczymy go jak typowy rezystor R=U/I ale z pewnością zachodzi zależność spadku prądu płynącego przeż żarnik w funkcji zmniejszania napięcia od nominalnego w dół). Żarnik niestety liniowo nie podejdzie nam do prawa Ohma gdyż jego rezystancja waha się w zależności od temperatury wolframu. No bo tak na zdrowy ludzki rozum to nic innego jak odcinek "drutu oporowego" (o specjalnej budowie i wytrzymałości) w środowisku gazowym, niepozwalającym mu się przepalić.

Zachęcam do lektury
http://draco.uni.opole.pl/~alinek/pracownia/optykaf/3o.pdf
« Ostatnia zmiana: 2008-08-19, 15:05:19 wysłane przez Stork » Zapisane
pecado
Szef
*

« Odpowiedz #3 : 2008-08-19, 15:40:33 »

Drogi Storku Grin
Znam zasadę zależności rezystancji od temperatury, ale dziękuję że podniosłeś tą kwestię, jest na pewno bardzo wazna w tej dyskusji.
Myślisz, że wzrost rezystancji w funkcji temperatury będzie kompensował zmiany napięcia, tak by prąd płynący przez drut żarnika był stały?
Jeśli tak to oznaczałoby to, że przy napięciu niższym od nominalnego dla żarnika skok temperatury jest b. duży, prawda?
A w gruncie rzeczy to temperatura własnie jest odpowiedzialna za uszkodzenie drutu żarnika, niestety mimo istnienia środowiska gazowego.

Jednakże z przyjemnością powtórzę ten eksperyment dziś wieczorem w dostępnych mi warunkach Wink
« Ostatnia zmiana: 2008-08-19, 15:43:35 wysłane przez pecado » Zapisane

pozdrawiam
pecado

pawelsz
Kierownik
Opinii: (3)
*

Miejsce pobytu: Wrocław

Piekielny Frecior ;P

« Odpowiedz #4 : 2008-08-19, 16:13:54 »

nie wnikam w prądy i napięcia, ale żarnik zasilany niższym napięciem, świeci znacznie słabiej, podobnie wyższym napięciem świeci mocniej, ale zdecydowanie krótko wtedy żyje.
Dodam, że prąd niekoniecznie będzie większy na włóknie, ponieważ jeszcze dochodzi obciążalność ogniwa lion lub baterii, o ile w impulsie można dostać dużo, to w czasie dłuższej pracy już tak dużo amperów nie dostaniemy (w lion protekcja odcina ogniwo coś koło 3A) i myśląc w ten sposób żarnik realnie można otrzymać mniej mocy (mniejsze V z 1 lub 2 ogniw niż z trzech, przy podobnym prądzie), natomiast nie wiem jak są wykonywane żarniki SF- możliwe, że mniejsza moc dostarczana, skraca ich żywotność
« Ostatnia zmiana: 2008-08-19, 16:18:38 wysłane przez pawelsz » Zapisane
pecado
Szef
*

« Odpowiedz #5 : 2008-08-19, 16:18:43 »

pawel - zwróć jednak uwagę, że kolega posłał kilka żarników na ich ostatnią drogę zasilając własnie niższym napięciem Wink
to znaczy - prawda, świeciły słabiej. dramatycznie słabiej Wink

natomiast nie wiem jak są wykonywane żarniki SF- możliwe, że mniejsza moc dostarczana, skraca ich żywotność

No właśnie ja wcale nie jestem przekonany, że bilans mocy zmienił się (drastycznie) - i tu się z kolegom Storkiem różnimy Smiley

/edzia
Faktycznie jednak warto podkreślić, że mowa o żarnikach SF, firmy której dopracowana elektronika w ledowych nie radzi sobie z akusami Wink
« Ostatnia zmiana: 2008-08-19, 16:21:40 wysłane przez pecado » Zapisane

pozdrawiam
pecado

mar3
Kierownik
Opinii: (104)
*

Miejsce pobytu: okolice Poznania

« Odpowiedz #6 : 2008-08-19, 16:42:05 »

Hej a ja coś słyszałem że zasilanie żarników mniejszym napięciem niż zalecane skraca ich żywotność  Smiley ile w tym prawdy nie mam pojęcia, nie używam żarówek .
pawelsz
Kierownik
*

Miejsce pobytu: Wrocław

Piekielny Frecior ;P

« Odpowiedz #7 : 2008-08-19, 16:45:22 »

hmm- cos było kiedys o tym, że jak się żarnik za mało rozgrzeje (a nie za dużo), to wtedy przepala się szybciej- za mała temp.
Bocian
Użytkownik torch.pl

Miejsce pobytu: Wiskitki

Ignoruj
« Odpowiedz #8 : 2008-08-19, 16:48:17 »

A ja głupi całe życie myślałem że temperatura żarnika decyduje o jasności żródła żarowego. Więc skoro wraz ze wzrostem temperatury (patrz dołączone materiały z linku) rezystancja maleje to tym samym płynie większy prąd. Idąc dalej żeby żarnik dostatecznie rozgrzać trzeba przyłożyć odpowiednie napięcie. Efekt ledwo zauważalny opóźnienia w zapalaniu się żarówki (widać że najpierw jest ciemniej za moment świeci już optymalnie, wzrasta temperatura więc prąd wzrasta do nominalnego obliczonego dla danego modelu żarówki, oczywiście przy również nominalnym napięciu). A co się dzieje gdy przyłożymy mniejsze napięcie? Żarnik nie osiągnie optymalnej temperatury i popłynie mniejszy prąd bądź gdy damy o wiele za małe napięcie, w ogóle się nie będzie żażył (rezystancja będzie za duża więc prąd płynący nie będzie w stanie go rozgrzać). Mówimy cały czas o żarniku zasilanym napięciowo (bezpośrednio z ogniw) bez żadnych układów miękkiego startu etc. Może żarniki SF działają inaczej niż wszystkie inne źródła żarowe, nie wiem bo żadnego nigdy nie miałem więc mogę się mylić Wink
firek7
Nowy użytkownik
*

Ignoruj
« Odpowiedz #9 : 2008-08-19, 17:38:12 »

Tak troszeczke z tematu schodząc....
jak się szacuje żywotność żarówki i ilość lumenów  Grin przy "przewoltowaniu"?

Czyli np. żarówka która żyje 100h przy napięciu 6V, oddaje 600lm. Co się stanie po podniesieniu napięcia do 8V? (kiedyś czytałem że 10% wzrostu napięcia to o połowe krótszy żywot, ale to przy samochodowych i w dodatku mogło być jako reklama ;] )

pecado
Szef
*

« Odpowiedz #10 : 2008-08-19, 17:42:17 »

Może żarniki SF działają inaczej niż wszystkie inne źródła żarowe, nie wiem bo żadnego nigdy nie miałem więc mogę się mylić Wink
Na to by wychodziło, sądząc po przypadku brutusika Grin
Dziś przetestuję swojego (jak znajdę) i zamelduję Smiley

pozdrawiam
pecado

brutusik
Opinii: (0)
Użytkownik torch.pl

Ignoruj
« Odpowiedz #11 : 2008-08-19, 19:14:27 »

pomierzyłem pobór pradu na 2 żarnikach przy zasilani 3.7 i wyszło że:

LF HO-4 3.7v - 1.9 A
LF HO-9 9v - 1.2 A

wynika z tego że mocnieszy żarnik nie pobiera więcej pradu, metodą organoleptyczną uznałem że się duzo mniej grzeje czyli powinien byc trwalszy.

nie podejrzewam by SF miał jakąś kosmiczną technologie bydowy żarników w stosunku do LF, moim skromnym zdaniem po prostu było coś nie tak z tymi żarnikami, albo są delikatniejsze.

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów."
cyt. Stanisław Lem
Azjatos
Kierownik
*

Miejsce pobytu: Kraków

« Odpowiedz #12 : 2008-08-19, 20:32:57 »

Nie ma żadnych przeciwskazań aby zasilać żarówki niższym napieciem. Dotyczy to także halogenów.
Podawany argument jakoby w wychłodzonym halogenie ustawał cykl regeneracyjny jest prawdziwy ale zarazem znacznie spada tempo parowania wolframu co rekompensuje brak regeneracji.
Co do samego cyklu halogenowego to nie ma on tak znacznego wpływu na żywotność co samo ciśnienie gazowego jodu które w halogenach sięga kilkunastu atmosfer. Największą zaletą halogenów jest brak zaczernienia bańki.

Tu takie cus odnośnie żywotności względem zmian napięcia
http://free.of.pl/d/drd/images/swiatl2.gif
zasilanie żarnika prądem niższym niż znamionowe

Tu całość -> http://free.of.pl/d/drd/html/swiatlo.html
A Tu materiał o znacznie lepszej wartości -> http://www.edwardmusial.info/pliki/prz_zr_sw.pdf

pecado
Szef
*

« Odpowiedz #13 : 2008-08-19, 20:39:19 »

No dobra, zgodzę się, że jestem głupi, niższy prąd = samo dobro kosztem światła.
To dlaczego brutusikowi padły akurat po podłączeniu niższego napięcia? Bo - jakby nie było - to jest clue zagadnienia Wink

moim skromnym zdaniem po prostu było coś nie tak z tymi żarnikami, albo są delikatniejsze.
<Teorie spiskowe>delikatniejszy żarnik -> częściej się psuje -> częściej kupujesz nowy -> producent zarabia na sprzedanej latarce</Teorie spiskowe>
Wink

pozdrawiam
pecado

Kazik
Opinii: (31)
Mieszkaniec torch.pl

Miejsce pobytu: Wro :)

Ignoruj
« Odpowiedz #14 : 2008-08-19, 21:07:07 »

<Teorie spiskowe>delikatniejszy żarnik -> częściej się psuje -> częściej kupujesz nowy -> producent zarabia na sprzedanej latarce</Teorie spiskowe>
Wink

<defence mode on> układ miękkiego startu w A2 -> rzadziej psujący się żarnik -> producent mniej zarabia na sprzedanej latarce <defence mode off>  Wink

Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko i nic nie działa
Praktyka jest wtedy kiedy wszystko działa i nikt nie wie dlaczego

Strony: 1 2 Ostatnia +   Do góry
  Wyślij ten wątek  |  Drukuj  

Skocz do: