2020-07-06, 10:31:19 *
Aktualności:
Wybierz jezyk:

Forum   Zaloguj się Rejestracja   Tagi
Strony: 1   Do dołu
  Wyślij ten wątek  |  Drukuj  
Autor Wątek: Jaka latarke kupic/zrobic?  (Przeczytany 15322 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przeglądają ten wątek.
hoffer007
Opinii: (0)
Świeża krew
*

Ignoruj
« : 2007-11-16, 23:54:39 »

Witam, jestem nowym userem tego forum i jednocześnie jestem nowym "maniakiem"  latarek, zawsze lubilem jakies "swiecidełka" ale nigdy nic "profesjonalnego" nie mialem, dzisiaj przeglądałem forum i duzo sie dowiedzialem, mam zamiar zglebiac swoja wiedze na temat latarek.
Wiem ze takie tematy bardzo denerwouja niektorych urzytkownikow ale niestety moja wiedza nie wystarcza do samodzielnej budowy latarki.
Odwarzylem sie zalozyc ten temat zeby zapytac fachowcow jaka latarka byla by dla mnie idealna tzn.
Wymagania mam takie:
- swiatlo latarki bardzo skupione (zeby nie swiecilo na boki)
- duuuzy zasięg latarki
- bardzo dobra wytrzymalosc latarki na uszkodzenia (jak wypadnie z kieszeni odepnie sie odpasa to zeby zaraz sie nie potrzaskala pogieła i była na śmietnik)
- Latarka bedzie uzywana bardzo czesto wiec musi byc nie zawodna

To chyba takie główne wymagania.
Chialbym jeszcze powiedziec ze rozmiarowo moze przypominac "Mag T5" lubie duze solidne latarki.

Myslalem o diodzie 18W ktora daje ok 750lm ale dowiedzialem sie ze jest problem z chlodzeniem takiej diody i ze w latarce po paru chwilach dioda moze sie przegrzac a co za tym idzie spalic.
Moze 3x Diody SSC z binu P4 do tego reflektor 6*?

Widzialem tez pomysł Kolegi C++ o diodach smd 0100 Rabel w jednym reflektorze mieszcza sie 3/4 takie diody to łącznie daje ok 800lm.

Mam Aluminiową rurke w ktorej idealnie mieszcza sie 4 akumulatorki R14, mam tez kilka akumulatorkow 18650. tez mogł bym je wykorzystac do budowy latarki.

Widzialem tez sporo gotowych modułów ale na nic nie moge sie zdecydowac.

Na kupno/budowe latarki mam 200zl
(nie trzeba wliczac kosztow aluminiowej rurki i akumulatorkow)

Bardzo prosze o jakie kolwiek sugestie i porady.
Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: 2007-11-16, 23:58:54 wysłane przez hoffer007 » Zapisane
phantom
Opinii: (41)
Ostrzezony
Mieszkaniec torch.pl

Ledoholik

Ignoruj
« Odpowiedz #1 : 2007-11-17, 01:15:29 »

Pierwsza rada będzie ode mnie.
Moze 3x Diody SSC z binu P4 do tego reflektor 6*?

Widzialem tez pomysł Kolegi C++ o diodach smd 0100 Rabel w jednym reflektorze mieszcza sie 3/4 takie diody to łącznie daje ok 800lm.
- zapomnij. Wieloledy dają światło rozproszone. Nie da się skupić kilku diód w jednym reflektorze, w takich układach jest kilka mniejszych reflektorków, które nigdy nie dadzą dużego zasięgu.

hoffer007
Świeża krew
*

Ignoruj
« Odpowiedz #2 : 2007-11-17, 09:56:36 »

Aha tego to nie wiedzialem, to co Kolega radzi?
Jedna dioda, reflektor i soczewka?
Tylko jaka diode wybrac? może 5W? pewnie bedzie dawala duzo ciepla uda mi sie ja dobrze schlodzic w latarce zeby te cieplo sie rozeszlo czy raczej nie ma szans i dioda sie spali?
Potrzebuje naprawde dalekiego dobrze skupionego swiatla.
Pozdrawiam
mar3
Kierownik
Opinii: (104)
*

Miejsce pobytu: okolice Poznania

« Odpowiedz #3 : 2007-11-17, 10:35:47 »

Aha tego to nie wiedzialem, to co Kolega radzi?
Jedna dioda, reflektor i soczewka?
Tylko jaka diode wybrac? może 5W? pewnie bedzie dawala duzo ciepla uda mi sie ja dobrze schlodzic w latarce zeby te cieplo sie rozeszlo czy raczej nie ma szans i dioda sie spali?
Potrzebuje naprawde dalekiego dobrze skupionego swiatla.
Pozdrawiam

Pewno sprawę załatwi soczewka, może od jakiegoś auta z xenonami hmm ? do tego dioda Cree z dobrego binu i powinno być ok - ale jak oczekujesz pod 800 lumenów skupionego światła z diody ehh to jedna cree może nie starczyć.....
Mel
Kierownik
Opinii: (7)
*

« Odpowiedz #4 : 2007-11-17, 10:53:04 »

Robię m.in. takie lampki:
http://www.torch.pl/forum/index.php/topic,54502.0.html
i świecą porażająco. Też w body Mag 2C.

Dziś będę kończyć Maga z soczewką asferyczną i to też jest warte zainteresowania, choć światło jest skupione w jedną wiązkę bez spilla.
Budżet 200 zł to trochę jednak mało na trzydiodową latarkę, ale jeśli masz możliwość zrobienia radiatora (tokarz) i sterownika (elektronik), to pewnie wystarczy.

-- M.
hoffer007
Świeża krew
*

Ignoruj
« Odpowiedz #5 : 2007-11-17, 14:28:00 »

Radiator zrobilem sam ale nie wiem czy sie sprawdzi. Wziąłęm radiator z PC ktory pasywnie chlodzil procek 500mhz i z kwadratu zrobilem kółko narazie ma maxymalne rozmiary ale bede to sobie mogl zpilowac/zmiejszyc do potrzebnych rozmiarow jak juz bede wiedzial co i jak zbudowac.
Driver jak bede mial schemat to mysle ze dam sobie rade z poskladaniem ale zeby samemu cos zaprojektowac to raczej lipa.

O 800lm to mowilem ze mozna uzyskac z 4x luxeon rebel 0100 smd. Jak bym chcial uzyskac 800lm z jednej diody to musial bym zastosowac diode 18W ale to jest bez sensu bo szybko padna baterie i bede problem z chlodzenie.

Do budrzetu mogl bym dorzucic z 50zl ale wtedy bede sie musial czegos pozbyc. (to zostawimy na ostatecznosc jak mi braknie kasy)

Mel Właśnie takie latary mi sie podobaja (wielkosc)
Jest mi naprawde obojętnie ile bedzie ledow, Tylko zeby swiatlo bylo dobrze skupione i daleko sięgało, ja jestem początkujący więc bardzo licze na waszą pomoc.
hoffer007
Świeża krew
*

Ignoruj
« Odpowiedz #6 : 2007-11-19, 16:01:07 »

Widze że temat troche sie zastał.
Wiem juz ze musze zastosowac 1 diode do tego reflektor i soczewka.
Pytania mam takie:
Jaką diode kupic? mysle o jakies 5W
Jaki reflektor?
Soczewka jakas z lamp xenonowych? gdzie taka kupic? raczej nie mam duzego dostepu do takich czesci.

Pozdrawiam
Strony: 1   Do góry
  Wyślij ten wątek  |  Drukuj  

Skocz do: