2020-07-04, 11:28:51 *
Aktualności:
Wybierz jezyk:

Forum   Zaloguj się Rejestracja   Tagi
Strony: Pierwsza 1 2 3 Ostatnia +   Do dołu
  Wyślij ten wątek  |  Drukuj  
Autor Wątek: Ładowanie Akku NiCD  (Przeczytany 44514 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przeglądają ten wątek.
Bocian
Opinii: (4)
Użytkownik torch.pl

Miejsce pobytu: Wiskitki

Ignoruj
« Odpowiedz #15 : 2007-11-06, 12:20:34 »

Shocked To ja już nie paniemajut o co chodzi.... Calineczka z 6V (mówisz o 5,7V z Noki?) w 12 a po co (aż tak dużo)? Co do zasilaczy samochodowych zasilających urządzenia o mniejszym napięciu niż w instalacji to nie spotkałem się z rozwiniętymi konstrukcjami (cewki tam nigdy nie widziałem). Zazwyczaj są tam dwa, trzy elementy (zwłaszcza jeśli operujemy na małych prądach - GSM, PDA) w tym główny zwany stabilizatorem napięcia-zazwyczaj trzy nóżki, wygląda podobnie jak tranzystor (obniża napięcie do wybranej wartości) i tyle. Co do zasilaczy które muszę oddawać wyższe napięcia (niż w instalacji) np. laptopowe to już bardziej rozbudowane typu "step up". Są to już prądy rzędu 4A na wyjściu więc siłą rzeczy konstrukcja jest już bardziej skomplikowana. Jak ktoś ciekawy to mogę pstryknąć fotki bebechów takiego regulowanego od 15V-24V bo akurat ostatnio z laptopem gratisem dostałem:)
« Ostatnia zmiana: 2007-11-06, 12:27:35 wysłane przez Bocian » Zapisane
Calineczka
Opinii: (1)
Użytkownik torch.pl

Miejsce pobytu: Gdańsk Oliwa

Ignoruj
« Odpowiedz #16 : 2007-11-06, 17:18:53 »

Wcale nie chcę  Tongue

Akumulator naladowany ma wiecej niz 1.2V to raz, dwa obejrzyj sobie obrazek:

http://www.airaction.pl/images/clip_image001_0003.gif
Ładowanie Akku NiCD

....dodatkowo zamierzamy przeciez podlaczac ogniwa przez rezystor ktory bedzie nam ograniczal prad, na nim tez bedzie spadek napiecia...wiec od nadmiaru napiecia nas tu glowa nie rozboli Grin

p.s. z ciekawosci poszukalem sobie noty aplikacyjnej pierwszego lepszego akkusa Ni-Cd f-my Sanyo, oto link do pdf-a, obejrzyjcie sobie charakterystyki....

http://www.sanyo.co.jp/energy/english/spec/cadnica/CP-1300SCR.pdf

Bocian, nie masz jakiejs ladowarki samochodowej w domu?Rozkrec i zobacz. Tam, gdzie obniza sie napiecie rzeczywiscie wygodnie jest  (choc nie zawsze) zastosowac stabilizator liniowy, ciągły, ale ma on podstawowa wade-spadek napiecia jaki musi wytworzyc oddaje w cieplo!!! Zalozmy 12V zasilania i  pobor pradu 1A, stabilizujemy 6V to mamy P=U*I 6W grzane w stabilizatorze i 6W mocy pobiera odbiornik. Koszmar. MAmy dobe oszczedzania energii i dlatego tak powszechnie stosuje sie stabilizatory/zasilacze impulsowe. Jak jest dobrze zrobiony to ma sprawnosc rzedu 95% i wiecej!!! A jak impulsowy to musi miec cewke do magazynowania energii....
Pomyslmy, tel komorkowy -Nokia, 5V 0.5A pobiera, tak mniej wiecej, w inst samochodowej masz nawet 13.8V, liczmy 14V, moc strat w liniowym to 14V-5V=9V(spadek napiecia w stabilizatorze) razy prad 0.5A (fast charging?) mamy grzalke o mocy 4.5W. Grin Ile mocy idzie w kosmos? A telefon pobiera 2.5W mocy;D Swietny bilans energetyczny, hehe...Grin
« Ostatnia zmiana: 2007-11-06, 17:50:27 wysłane przez Calineczka » Zapisane

nie odpowiadam  na PW.
Bocian
Użytkownik torch.pl

Ignoruj
« Odpowiedz #17 : 2007-11-06, 18:22:36 »

Wcale nie chcę  Tongue

Akumulator naladowany ma wiecej niz 1.2V to raz, dwa obejrzyj sobie obrazek:

http://www.airaction.pl/images/clip_image001_0003.gif
Ładowanie Akku NiCD

....dodatkowo zamierzamy przeciez podlaczac ogniwa przez rezystor ktory bedzie nam ograniczal prad, na nim tez bedzie spadek napiecia...wiec od nadmiaru napiecia nas tu glowa nie rozboli Grin

p.s. z ciekawosci poszukalem sobie noty aplikacyjnej pierwszego lepszego akkusa Ni-Cd f-my Sanyo, oto link do pdf-a, obejrzyjcie sobie charakterystyki....

http://www.sanyo.co.jp/energy/english/spec/cadnica/CP-1300SCR.pdf

Bocian, nie masz jakiejs ladowarki samochodowej w domu?Rozkrec i zobacz. Tam, gdzie obniza sie napiecie rzeczywiscie wygodnie jest  (choc nie zawsze) zastosowac stabilizator liniowy, ciągły, ale ma on podstawowa wade-spadek napiecia jaki musi wytworzyc oddaje w cieplo!!! Zalozmy 12V zasilania i  pobor pradu 1A, stabilizujemy 6V to mamy P=U*I 6W grzane w stabilizatorze i 6W mocy pobiera odbiornik. Koszmar. MAmy dobe oszczedzania energii i dlatego tak powszechnie stosuje sie stabilizatory/zasilacze impulsowe. Jak jest dobrze zrobiony to ma sprawnosc rzedu 95% i wiecej!!! A jak impulsowy to musi miec cewke do magazynowania energii....
Pomyslmy, tel komorkowy -Nokia, 5V 0.5A pobiera, tak mniej wiecej, w inst samochodowej masz nawet 13.8V, liczmy 14V, moc strat w liniowym to 14V-5V=9V(spadek napiecia w stabilizatorze) razy prad 0.5A (fast charging?) mamy grzalke o mocy 4.5W. Grin Ile mocy idzie w kosmos? A telefon pobiera 2.5W mocy;D Swietny bilans energetyczny, hehe...Grin
Wiem Arku że to strata w postaci ciepła i tak naprawdę opłaca się to przy niewielkiej różnicy napięć, niedużych prądach docelowych i jako ochrona (stabilizacja) wyjścia. Ależ ja nigdzie nie napiałem że zasilanie impulsowe jest wysokostratne (wręcz odwrotnie), skoro wszystko powoli ku temu zmierza to musi być to warte zachodu (niekoniecznie zdrowe dla wymagającego wysokiej jakości napięcia zasilającego urządzeń  Tongue - zauważ żę w dobie impulsówek dobrej klasy zestaw głośników do PC Creative 5.1 chociażby zasilany jest ciężkim prawie jak nasza locha Grin transformatorówką) Wiesz co powiem Ci jak ja to widzę... Większość sprzętu to łyka i OK. Nowsze już są pod to projektowane. A mi... jakoś się kojarzy z takim porównaniem- jadę sobie prostą jak stół drogą i nagle zjeżdzam na karbowany pas przy krawędzi jezdni i mamy ultra trzęsiawkę-niby jedziemy dalej ale komfort Wink (wiesz jaki mający wywołać efekt) Rozwiązania o jakich pisałem obserwowałem przed kilkoma latkami (może wtedy dla Chinoli było taniej dać większej mocy stabilizator niż mniej popularny jeszcze układ na cewce). Ale wiesz co mam w domu akurat adapter z gniazda zapalniczki na USB 5V 500ma (ciekaw jestem jak tam to jest rozwiązane)
« Ostatnia zmiana: 2007-11-06, 18:24:08 wysłane przez Bocian » Zapisane
Calineczka
Użytkownik torch.pl

Ignoruj
« Odpowiedz #18 : 2007-11-06, 20:29:33 »

Tomek, robieraj ten adapter, obejrzymy w srodku ;-)
Co do Creative....to ze daja duze trafo to chyba kwestia tego, ze do audio impulsowe jeszcze nie weszly, cos tam chyba sie zmienia ale jeszcze nie...
Ostatnio w naszej firmie zakupili sporo telefonow sluzbowych...a w zestawie ladowarka-zwykle trafo malej mocy  w srodku, wiec nie wszyscy sa proimpulsowi, nie wiem czym sie kieruja...
Esthan, co z twoja ladowarka samochodowa??

nie odpowiadam  na PW.
Bocian
Użytkownik torch.pl

Ignoruj
« Odpowiedz #19 : 2007-11-06, 20:46:48 »

Cry
http://www.bocianxx.republika.pl/USB.JPG
Ładowanie Akku NiCD

Czyli komuś chyba jednak wiszę piwo... BEZALKOHOLOWE
voley
Opinii: (0)
Użytkownik torch.pl

Miejsce pobytu: Olsztyn

Zapomniany...

Ignoruj
« Odpowiedz #20 : 2007-11-06, 20:50:21 »

Czyli komuś chyba jednak wiszę piwo... BEZALKOHOLOWE

Jak bezalkoholwe to ja poprosze Cheesy
« Ostatnia zmiana: 2007-11-06, 21:15:40 wysłane przez C++ » Zapisane
Bocian
Użytkownik torch.pl

Ignoruj
« Odpowiedz #21 : 2007-11-06, 20:51:49 »

Jak bezalkocholwe to ja poprosze Cheesy
Młody Tobie jedną godzinę korepetycji z ortografii zasponsoruję Tongue
voley
Opinii: (0)
Użytkownik torch.pl

Miejsce pobytu: Olsztyn

Zapomniany...

Ignoruj
« Odpowiedz #22 : 2007-11-06, 21:17:20 »

Młody Tobie jedną godzinę korepetycji z ortografii zasponsoruję Tongue

>Sad
Patrz bo ja jak znajde Twoje wpadki, to będziesz miał dwie. Tongue
Wyrazu często nie pisze, więc moge się pomylić  Tongue
Bocian
Użytkownik torch.pl

Ignoruj
« Odpowiedz #23 : 2007-11-06, 21:18:04 »

>Sad
Patrz bo ja jak znajde Twoje wpadki, to będziesz miał dwie. Tongue
Wyrazu często nie pisze, więc moge się pomylić  Tongue
No właśnie kolego trening praktyczny to podstawa Grin
Esthan
Mechagłodzilla
Kierownik
Opinii: (18)
*

« Odpowiedz #24 : 2007-11-06, 21:21:23 »

Dzięki za info chłopaki. Chwilowo jestem po kilku alkoholowych więc nie włączam się w dyskusję Cheesy

Od 25.04.2013 - Ojciec prowadzący Smiley
Calineczka
Użytkownik torch.pl

Ignoruj
« Odpowiedz #25 : 2007-11-06, 21:23:34 »

no wlasnie, Bociek, tego sie spodziewalem, na 99%, hehe. Otoz ten MC34063 (zwal jak zwal, ten 34063 niejedno ma imie) siedzi chyba w wiekszosci takich przetwornic i nie tylko...to bardzo udany scalaczek.Moze robic za step-up i down...popatrzcie:

http://images24.fotosik.pl/108/4191ba7d09264315m.jpg
Ładowanie Akku NiCD

http://images34.fotosik.pl/36/71fb225d50a4c32cm.jpg
Ładowanie Akku NiCD

...to tylko przyklady, napiecia moga byc rozne , krotka specyfikacja:

The MC34063A Series is a monolithic control circuit containing the
primary functions required for DC–to–DC converters. These devices consist
of an internal temperature compensated reference, comparator, controlled
duty cycle oscillator with an active current limit circuit, driver and high current
output switch. This series was specifically designed to be incorporated in
Step–Down and Step–Up and Voltage–Inverting applications with a
minimum number of external components. Refer to Application Notes
AN920A/D and AN954/D for additional design information.
• Operation from 3.0 V to 40 V Input
• Low Standby Current
• Current Limiting
• Output Switch Current to 1.5 A
• Output Voltage Adjustable
• Frequency Operation to 100 kHz
• Precision 2% Reference

...a wiecej danych np. tu:
http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/90685/ONSEMI/MC34063.html

Wiec tak sobie mysle, ze jak juz Esthan rozkreci ta swoja ladowarke samochodowa albo ja gdzies kupi za 5zl i wtedy rozkreci to bedziemy mogli dzialac dalej Grin

Bociek, pikne dzieki za fotki Grin

nie odpowiadam  na PW.
Bocian
Użytkownik torch.pl

Ignoruj
« Odpowiedz #26 : 2007-11-06, 21:33:40 »

Bociek, pikne dzieki za fotki Grin

Służe pomocą Arku. Co do tego adaptera co go właśnie rozbebeszyłem to już nie jest mi on na nic potrzebny. Leżał u mnie w szafce/teraz go rozerwałem (klejony). Jak Calineczka coś możesz z tym zrobić dla Esthana to ja mogę oddać (lepiej niech ma użytek w Bieszczadach niż w mojej zakurzonej szafce ma leżeć), ja to i tak zdaje się gratis z czymś dostałem. Nigdy tego nie odpalałem ale powinno być na 100% ok.
Calineczka
Użytkownik torch.pl

Ignoruj
« Odpowiedz #27 : 2007-11-06, 21:47:15 »

Decyzja nalezy do Esthana. Ja moge to sprobowac przerobic Grin,,,choc mysle, ze jak Esthan zrobi to sam to bedzie go bardziej po tych górach nosiło Grin, bo powód do zadowolenia i dumy niewątpliwie by był Grin

nie odpowiadam  na PW.
Bocian
Użytkownik torch.pl

Ignoruj
« Odpowiedz #28 : 2007-11-06, 21:54:29 »

Decyzja nalezy do Esthana. Ja moge to sprobowac przerobic Grin,,,choc mysle, ze jak Esthan zrobi to sam to bedzie go bardziej po tych górach nosiło Grin, bo powód do zadowolenia i dumy niewątpliwie by był Grin

Arku od tego neverending uśmiechu Ci jeszcze zęby wyblakną Grin Tu nie chodzi żeby Esthanowi wjeźdzać na ambicję czy da radę przerobić sam czy nie. Ja po prostu już tego nie potrzebuję i mogę WAM to podesłać. Pozdrawiam
Calineczka
Użytkownik torch.pl

Ignoruj
« Odpowiedz #29 : 2007-11-06, 22:01:16 »

Hehehehe
Ale ja tak specjalnie!!!Satysfakcji  ze zrobienia czegos ciekawego nigdzie nie kupisz, a i wiedzy sie łyknie troche przy okazji...a za oferte dziekujemy pieknie, zobaczymy jak Esthan na trzeżwo zadecyduje, dajmy Mu juz dzisiaj spokój Grin

nie odpowiadam  na PW.
Strony: Pierwsza 1 2 3 Ostatnia +   Do góry
  Wyślij ten wątek  |  Drukuj  

Skocz do: