2019-06-19, 20:12:49 *
Aktualności:
Wybierz jezyk:

Forum   Zaloguj się Rejestracja   Tagi
Strony: Pierwsza « 1 2 3 4 5 » Ostatnia +   Do dołu
  Wyślij ten wątek  |  Drukuj  
Autor Wątek: Eneloop  (Przeczytany 70219 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przeglądają ten wątek.
Vascator
Kierownik
Opinii: (0)
*

« Odpowiedz #30 : 2007-07-12, 22:42:52 »

Wg. instrukcji ładowarka powtarza ładowanie i rozładowanie do momentu,gdy pojemność aku przestanie wyraźnie się zwiększać.Ludziom z elektrody robiła i po 4 cykle.

Wg. mnie pojemności wyświetlane przez bc są absolutnie w porządku.Wnioskuje z obserwacji czasu pracy sprzętu na konkretnych aku.
Azjatos
Kierownik
Opinii: (3)
*

Miejsce pobytu: Kraków

« Odpowiedz #31 : 2007-07-13, 00:03:02 »

Ahh, gdzie te czasy kiedy człowiek ustawiał 100 mA i ze stoperem w ręku mierzył czas rozładowania hahaha.
Dzięki za info Wink
Harry
Opinii: (6)
Użytkownik torch.pl

Miejsce pobytu: Gdańsk

Mieć wielu przyjaciół, to nie mieć żadnego.

Ignoruj
« Odpowiedz #32 : 2007-07-13, 00:07:48 »

Jeśli akumulatorki długo leżakują to ładunek znacznie spada. W związku z tym różnica potencjałów na elektrodach też jest niewielka. Rzeczywiście to niewielkie napięcie może zaburzać pracę ładowarki, ale tylko w ten sposób, że ładowanie po prostu się nie rozpocznie. Nie ma wtedy potrzeby ładowania ogniw w opisany wcześniej "barbarzyński" sposób do samego końca. Wystarczy je "obudzić" podłączając na chwilę (rząd kilku lub kilkunastu sekund) do dowolnego źródła napięcia w okolicach powiedzmy 1.5-2 krotności napięcia wyjściowego baterii. Takie "obudzenie" wystarczy, by napięcie na akumulatorku wzrosło do wartości dobrze interpretowanej przez ładowarkę (procedurę można stosować do każdego typu akumulatora, chyba, że posiada on elektronikę na wyjściu, to wtedy może być różnie). Spokojnie można wtedy włożyć akusy do chargera i to w nim dokończyć całą procedurę. Sposób "barbarzyński" jest jak najbardziej do zrealizowania. Im dokładniej zaprojektujesz układ ładujący, tym lepiej i wydajniej będą ogniwa ładowane. Jednak wiadomo, że do NiMH, Li-ion, Li-Pol potrzebne są specjalne ładowarki, a wszelkie metody domowe są realizowalne, ale też ryzykowne i przede wszystkim obniżają sprawność oraz żywotność akusów. I nie wiem czemu ciągle upieracie się przy tak niskich prądach ładowania/rozładowania. Działajcie 700/350, bo marnujecie możliwości ładowarki. Taką BC700 proponuję rozkręcić i nałożyć odrobinę białej pasty termoprzewodzącej na wewnętrzne blaszki tak, by miały lepszy styk z termistorami. Firmowo bywa pasty mało i akusy mogą się leciutko przegrzewać.

adiblue
Użytkownik torch.pl

Miejsce pobytu: Gliwice

Ignoruj
« Odpowiedz #33 : 2007-07-13, 13:19:41 »

a co powiecie na ładowarkę GP PowerBank U Smart?
Mam dylemat-ładowarka jest procesorowa , ma oddzielne sterowanie każdej komory , chłodzenie ogniw działające nawet po zakończeniu ładowania , pomiar dv i inne bajery...jest jedno "ale"prąd ładowania.Ogniwo 2,3mAh ładuje około 30minut stąd wniowek , że na ogniwo podaje co najmniej 4,6A  Shocked czy taka ładowarka nadaje się do eneloop-ów?Niby pomiary robi,ale konstruowana była pod ogniwa ni-mh.Ktoś ma pomysł?Bo kupić nową ładowarkę to nie problem i myślę nad zakupem bc700.Ale z drugiej strony jeśli ten GP jest ok to po co wywalać prawie 100PLN?

Olight S1A Raw Copper
Esthan
Mechagłodzilla
Kierownik
Opinii: (18)
*

« Odpowiedz #34 : 2007-07-13, 13:25:52 »

W instrukcji do Eneloop piszą ze trza korzystać tylko z ich ładowarki Wink
A ona daje ok. 200mAh. Cholera wie czy się czegoś nie spali po drodze.

A BC700 i tak Ci się w życiu przyda więc nie przejmowałbym się i
dodałbym ją do kolekcji Cheesy

Od 25.04.2013 - Ojciec prowadzący Smiley
adiblue
Użytkownik torch.pl

Miejsce pobytu: Gliwice

Ignoruj
« Odpowiedz #35 : 2007-07-13, 13:56:40 »

ja podobnie jak ty nie lubie zbieractwa.Nawet nadmiar noży i latarek,które leżą i się kurzą mnie drażni,a co dopiero jakieś ładowarki.To,że sanyo rekomenduje swoją ładowarkę to wiem,tak jak wiem,że jest to nie najlepsze rozwiązanie.Bo jak mam niby używać ich ładowarki kiedy do zasilania czołówki potrzebuję 3 akusy,a ładowarka sanyo ma zwykły timer i ładuje tylko parami?Co z ładowaniem akusów zużytych w latarkach np fenix L1T?Przecież to raczej mało prawdopodobne,że  jak rozładuje kolejno dwa ogniwa (nigdy nie rozładuje do końca,tylko do momentu kiedy nie działa już high)to będą one miały takie samo napięcie,a zabawa w rozładowanie tak by mieć dwa ogniwa o tym samym napięciu mnie nie interesuje.Potrzebuję łądowarki  inteligentnej i maksymalnie bezobsługowej

Olight S1A Raw Copper
Esthan
Mechagłodzilla
Kierownik
Opinii: (18)
*

« Odpowiedz #36 : 2007-07-13, 14:04:31 »

No to daj/sprzedaj komuś GP i kup BC700 :]

I daj znać jakbyś robił zamówienie, może się podepnę Wink

Od 25.04.2013 - Ojciec prowadzący Smiley
Harry
Użytkownik torch.pl

Ignoruj
« Odpowiedz #37 : 2007-07-13, 15:18:51 »

Eneloopy spokojnie można ładować innymi ładowarkami odpowiednimi do NiMH. A prąd rzędu 4A jest stanowczo za duży i ładowanie nim skróci żywotność ogniw. Coś kosztem czegoś -> accu błyskawicznie naładowane, ale też mniej cykli dadzą... Obstaję za BC700, ale to tylko moja opinia Wink

madmun
Opinii: (2)
Użytkownik torch.pl
**

Ignoruj
« Odpowiedz #38 : 2007-07-13, 15:41:51 »

BTW

no właśnie zakupiłem BC700 i mam 3 komplety akumulatorów nimh energaizery 2500 duracel 1800 oraz friwo pojemność nie znana. I mam pytanko jeżeli nie zależy mi na czasie ładowania najlepiej dla ogniw jest je ładować najmniejszym prądem tak??
mar3
Kierownik
Opinii: (104)
*

Miejsce pobytu: okolice Poznania

« Odpowiedz #39 : 2007-07-13, 16:29:36 »

Wpadłem na pomysł żeby naładować "trefne" sanyo ładowarką starego typu, ładuje każdy kanał osobno i trzeba pilnować czas ładowania, zmierzyłem prąd jaki idzie w ogniwo, obliczyłem czas ładowania i zostawiłem je wczoraj na noc. Oczywiście odpaliłem je w fenixie L2D na turbo  Wink - pierwszy test na nim dał ledwo 35 minut świecenia.... dzisiejszy prawie 2 godziny  Shocked Jedno ogniwo rozładowało się poniżej 1V, na drugim było 1,21V - dobijam je właśnie w latarce 1AA, myślę że coś jeszcze będzie z tych ogniw...

Dzięki za wypowiedzi  Tongue
Azjatos
Kierownik
*

« Odpowiedz #40 : 2007-07-13, 19:54:03 »

Harry, z Całym szacunkiem ale proces który omawiasz jest całkiem odwrotny do omawianego przez mar3. Tu Problemem jest przedwczesne zakończenie ładowania. Nierozruszana bateria osiąga końcowe napiecie ładowania przedwcześnie.

Jesli ładowarka ma zdefiniowane końcowe napięcie ładowania np 1.55V to wyłącza ładowanie i koniec. Pomiar DV zawodzi bo ogniwo nie jest naładowane, pomiar temperatury też bo mar3 ładował prądem 200 mA więc za mało aby sie dostatecznie zagrzały.
To o czym mówisz ma zastosowanie w przypadku akumulatorów li-ion które zostały wyładowane poniżej 2.4V i tak pozostawione. Po Włożeniu do telefonu taki akumulator nie wstanie. Elektronika nie dopuści ładowania. Trzeba Go Kopnąć.
Wystarczy kilkaset mA Przez kilka sekund aby osiągnoł ponad 3V i włożyć do telefonu. Mowa o li-ion nie chronionych. Chronione mają elektronike wewnątrz i pozostaje tylko rozbiórka. Jeśli warto ofkoz. Z tym wogóle trzeba ostrożnie i z doświadczeniem bo taki li-ionek może byc trwale uszkodzony. Nie Polecam tego Nikomu, KUP Nowy akumulator i nigdy nie zostawiaj Mu mniej niż 3.6V ( 40 % ładunku ) Tak wyładowany wrzuć do lodówki. W Zamrażalniku może leżeć lata ale przed użyciem ogrzej Smiley

NI-MH NIE wymagają specjalizowanej elektroniki. Każde ogniwo które dopuszcza przeładowanie można ładować czymkolwiek uważając tylko na czas ( IxT ) i temperature. W Akumulatorach ołowiowych nadmiar ładunku oddawany jest na elektrolize wody. W Akumulatorach NI-Cd, NI-MH Nadmiar też prowadzi do elektrolizy potem do powrotnej rekombinacji tlenu i wodoru do wody co zamyka proces zachowania energii której nadmiar oddawany jest w postaci ciepła.

Chemia litowa nie wybacza żadnych przeładowań. Nadmiar ładunku prowadzi do pasywacji katody, do powstania litowych dendrytów.
Pierwsze blokuje chemicznie katode, drugie grozi zwarciem i wybuchem. Choć charakterystyka ładowania jest praktycznie taka sama jak dla akumulatorów ołowiowych to nie pozwala na jakiekolwiek przeładowanie. Tu Elektronika jest niezbędna.

Ale, Do czego zmierzam Wink
Nie jestem zwolennikiem bezkrytycznego stosowania elektroniki wszędzie gdzie sie tylko da. Oczywiście nie jestem też wrogiem.
Akumulatory ładowane w sposób klasyczny mają taką samą żywotność jak akumulatory ładowane przez elektronike.
Odpowiednią stromość prądu ładowania można uzyskać albo poprzez reaktancje transformatora albo poprzez rezystancje szeregowego rezystora.

Elektronika jest dobra jeśli chodzi o detekcje końcowego napięcia ładowania ale tylko w przypadku zdrowych ogniw.
Kluczem jest temperatura. Akumulatory PBSO4 ładowane zwykłym prostownikiem pracują lata, do niedawna większość ładowarek NI-MH miały tylko trafo+rezystor i zegar. Też pracowały lata.
Jak Wspomniałem, nie jestem przeciwnikiem elektroniki, sam sobie kupie tą BC-700 tylko że wcale sie nie zdziwie gdy ta super mądra ładowarka nie bedzie wiedziała co zrobić z nowymi bateriami hehe.

Odnośnie prądu ładowania to też uważam że ładowanie prądem 0.1, 0,2C to mit choć ładowanie w ciągu 30 minut to przesada dla NI-MH.
Co zaś do tego że producent akumulatorów rekomenduje tylko swoje ładowarki to nie skomentuje Cheesy

Harry
Użytkownik torch.pl

Ignoruj
« Odpowiedz #41 : 2007-07-14, 01:45:50 »

W przypadku mar3 rzeczywiście problemem jest przedwczesne konczenie ladowania. Jednak mam pewne watpliwosci co do odcinania ladowania BC700 przy pewnym napieciu. Z doswiadczenia z ta ładowarka wiem, że ładowania pustych/nowych ogniw przerywaja sie przez zwiększona temperaturę (jesli dobrze pamietam to ok. 53 stopnie) i kończą dzieki pomiarowi -dV. Być może teraz po prostu nie pamiętam... tak czy inaczej teraz nie mogę się wypowiadac na ten temat, bo jestem w trakcie "spotkania towarzyskiego" i po kilku piwkach naukowe spojrzenie radykalnie sie zmienia. Nie neguję też, że konkretnie w tym przypadku Twoje metody mogą odniesc pozytywny skutek i oczywiscie warto sprobowac. Nadal uwazam, ze ogniwa NimH powinny byc ladowane specjalnymi ladowarkami z zachowaniem odpowiednich charakterystyk pradowych, bo tylko wtedy z ogniwa mozna "wydoic" odpowiednia ilosc ladunku i wystarczajaca ilosc cykli.

madmun
Opinii: (2)
Użytkownik torch.pl
**

Ignoruj
« Odpowiedz #42 : 2007-07-14, 02:13:51 »

Chemia litowa nie wybacza żadnych przeładowań. Nadmiar ładunku prowadzi do pasywacji katody, do powstania litowych dendrytów.

Co to jest litowy dendryt?? Pojęcie dendryt jest mi dość dobrze znane ale litowy dendryt ?? Ktoś mi wyjąśnij jak powstaje i jaki ma wpływ na ogniwa?
Azjatos
Kierownik
*

« Odpowiedz #43 : 2007-07-14, 19:48:28 »

Litowe dendryty to wytrącenia metalicznego litu który może powstawać podczas przeładowania ogniwa. Jaki taki "drucik" może mieć wplyw na akumulator? Lit pali sie na wolnym powietrzu. W Akumulatorze, w środowisku tlenu, organicznego elektrolitu + Grafitowa anoda... temperatura 50 i więcej stopni aż sie prosi żeby to wszystko explodowało. 

Harry, Jak wspomnialem, nie mam nic przeciw elektronice. Czasem jednak sie zdaży że zawiedzie. Mając ściśle zdefiniowane punkty pracy zgłupieje w nietypowej sytuacji.

Edit:

Może widzieliscie, a może nie Wink Obszerny test Akumulatorów NIMH w tym Enellopy. Zobaczcie jak doskonale radzą sobie z wysokim obciążeniem. Stabilne napięcie ponad 1V przy natężeniu 10A robi wrażenie.

http://www.candlepowerforums.com/vb/showthread.php?t=79302
Prawidłowo wykonane akumulatory. Takie jakie powinny być zawsze. Marketingowy bełkot o rewolucyjności wynalazku można włożyć między bajki.

« Ostatnia zmiana: 2007-07-22, 22:10:19 wysłane przez Azjatos » Zapisane
pawelsz
Kierownik
*

Miejsce pobytu: Wrocław

Piekielny Frecior ;P

« Odpowiedz #44 : 2007-07-16, 21:50:15 »

Prawidłowo wykonane akumulatory.
A co to oznacza, albo zapytam inaczej - czy to są akusy NiMH, czy nie- jeśli nie, to jakie.
Pytam dlatego ,że Sanyo robi tez inne akusy, niezłe zresztą i jest to jakby inna klasa- czymś muszą się różnić.
Dodam ,że mam właśnie nowe AAA, wrzuciłem na ładowanie i 2szt po 1,2h wzieły po 300mAh i są naładowane, 2 ładowały się ponad 2.5h, wzięły po 500mAh i ciekawostka taka- szybko się ładują do napięcia 1.51, potem powoli 1.52V i dopiero potem sa naładowane, chyba że to moja BC700 kłamie
Strony: Pierwsza « 1 2 3 4 5 » Ostatnia +   Do góry
  Wyślij ten wątek  |  Drukuj  

Skocz do: