2018-09-23, 02:37:36 *
Aktualności:
Wybierz jezyk:

Forum   Zaloguj się Rejestracja   Tagi
Strony: 1   Do dołu
  Wyślij ten wątek  |  Drukuj  
Autor Wątek: "luxeon" po "polsku"  (Przeczytany 16461 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przeglądają ten wątek.
Wiko
Opinii: (0)
Świeża krew
*

Ignoruj
« : 2005-12-18, 17:38:58 »

Czyli  o taktycznej latarce Mactronic.

Taktyczna moda to nie tylko foldery zdolne do cięcia samochodowych dachów i nieprzecinalne rękawiczki, ale
również solidne źródła światła.

Co wyróżnia "taktyczną" latarkę?

- obudowa z duraluminium /wytrzymałość, trwałość i możliwość użycia jako broni obuchowej/, często z różnymi kanciastymi elementami
- duże natężenie światła

są jeszcze inne cechy (wyłącznik z tyłu, możliwość podłączenia wyłącznika sprzężonego ze spustem, itd.),
ale na rynku dla cywilów te 2 wspomniane wyżej są chyba najważniejsze.

Parę lat temu na taktycznym rynku najbardziej popularne były żarówki ksenonowe, z niekwestionowanym liderem rynku - Surefire.
Ostatnio coraz silniej depczą im po piętach diody, zwłaszcza od czasu opracowania 1-watowej diody LED, przez firmę Luxeon.

Większość użytkowników forum zna najlepsze firmy produkujące latarki. Ja postanowiłem sprawdzić, czy można coś dobrego powiedzieć
o produkcie oferowanym przez polską firmę  Mactronic - latarce z 1-watową diodą led.

Test wyszedł lepiej niż ostatnie testy noży przeprowadzone przez Jumbo. Może dlatego, że latarka - w przeciwieństwie do noży - wcale nie powstała w Polsce.

Ale po kolei.

1. Miejsce zakupu:
Allegro - cena za Kup Teraz 100, ale udało mi się w licytacji kupić za około 60.

2.
Pierwsze wrażenia.

Latarka przychodzi zapakowana w ładny plastikowy blister z krótkim opisem funkcji po angielsku. Z tyłu etykietka - import z Hong-Kongu. Czyli "chińszczyzna". Otwieram blister - wykonanie ładne, stalowy kolor, wszystko wykończone jak należy. Klik przełącznika i pierwsze rozczarowanie - świeci - tak sobie. Nie źle, ale też nie specjalnie mocno. Spodziewałem się więcej. Zabieram się za wymianę baterii.

http://img482.imageshack.us/img482/2363/parts1yq.jpg
"luxeon" po "polsku"

Maleństwo zasilane jest trzema bateriami AAA - czyli małymi paluszkami. Otwieram latarkę, wyciągam "koszyczek" i zamieniam oryginalne baterie na nowe alkaliczne. Wow. Teraz świeci naprawdę solidnie - na ścianie jasność idealnie białego kręgu jest imponująca. Wokół szeroki pas światła wtórnego, tzw. spillbeam, w którym widać wystarczająco dobrze zarysy przedmiotów. Fajne światło użytkowe. Wyłącznik klasyczny (nie na końcu korpusu). Zresztą chyba wolę taki. Na upartego można włączać latarkę w taktycznym położeniu małym palcem, ale stosunkowo rzadko skradam się do przestępcy z glockiem w jednej ręce i z latarką w drugiej.
http://img516.imageshack.us/img516/7618/h7wa.jpg
"luxeon" po "polsku"

Kieruję je na dwór - na sąsiednim bloku widać plamę światła - jest nieźle.

Nie jest to szperacz - światło nie jest skupione - przechodzi przez zwykłą szybkę, a nie soczewkę, więc dobrą jakość mamy na kilka-kilkanaście metrów. Ale za to w tym zakresie jest naprawdę jasno. Spojrzenie na reflektor w ciemności nie należy do przyjemnych. Zresztą to światło jest bardzo ostre nawet w dzień. Reflektor wykonany z plastiku. Szkoda, że nie metal, ale do EDC wystarczy.

Na gwintach z przodu i z tyłu oringi. Całość wygląda solidnie, ale wodoszczelności nie testowałem. Do łażenia po deszczu powinno wystarczyć

3.
Zaczynamy eksploatację. Typowe EDC - dom, spacery. Bardzo fajnie. Światło użyteczne - szeroki snop pozwala np. na czytanie różnych napisów, pełną orientację w pomieszczeniach. To nie jest policyjny szperacz, ale solidna, latarka osobista. Po paru dniach widać, że intensywność światła spada. Dalej jest jasne i zupełnie wystarcza do oświetlenia drogi, czy pomieszczenia, ale nie ma już tego efektu rażącego oczy, przeraźliwie białego światła. Wynika to prawdopodobnie z braku układu stabilizującego napięcie. Miałem ostatnio przyjemność testowania czołówki Princeton Tec Eos z 1 watowym Luxeonem i konwerterem DC-DC. Światło było mocniejsze, lepiej skupione (soczewka!) i - według zapewnień producenta - przez 2 godziny stabilne.

4. Mija parę tygodni - wrażenia te same - za te pieniądze zupełnie sensowne rozwiązanie na latarkę osobistą.
Cenę baterii AAA trudno porównywać do CR123, a światło mi zupełnie wystarcza do codziennych zastosowań.

Na koniec parę fotek (wybaczcie jakość - nie mam aparatu, to są zdjęcia z telefonu).

http://img516.imageshack.us/img516/619/beams4ci.jpg
"luxeon" po "polsku"

Porównanie światła z Mactronica i z żarnikowego Energizera na 2 paluszki. Energizer na słabych już bateriach,
Mactronic też już po paru tygodniach używania.

http://img45.imageshack.us/img45/314/verti24vs.jpg
"luxeon" po "polsku"

Bardzo cienka końcówka linki podczepiona z tyłu nie przeszkadza w postawieniu latarki na stole pionowo.
http://img45.imageshack.us/img45/9089/vertical0kp.jpg
"luxeon" po "polsku"

Po zdjęciu reflektora uzyskujemy w ten sposób szeroko świecącą lampkę, którą można gdzieś postawić, albo powiesić na żyrandolu, np. przy awarii zasilania.

Ocena ogólna 4+, według dawnej szkolnej skali, od lufy do piony Wink

Co bym zmienił?

Soczewka, zamiast szybki; regulator napięcia; nakładka z kratonu do bardziej komfortowego chwytu w niskiej temperaturze.

No, ale wtedy cena nie wynosiłaby już ... 60 złotych.

Thanks to ImageShack for Free Image Hosting
[/b]
« Ostatnia zmiana: 1970-01-01, 01:00:00 wysłane przez '' » Zapisane

ciulkwens
Gość
Opinii: (2)

« Odpowiedz #1 : 2005-12-18, 20:31:09 »

gdzie to kupic mozna? najlepiej w wawie
Wiko
Świeża krew
*

Ignoruj
« Odpowiedz #2 : 2005-12-19, 00:12:03 »

Cytuj z: ciulkwens
gdzie to kupic mozna? najlepiej w wawie

W Warszawie nie wiem. Ja kupiłem od
[link=http://www.allegro.pl/show_user.php?uid=574864]tego gościa.[/link]

na Allegro, ale zwykle miał je po 100. Poczekałem na licytację
i udało mi się kupić za 62.

Teraz ma latarki na 2AA też z 1-watową diodą.

Stówki bym nie dał, bo w tej chwili można kupić na eBayu np. Nuwai na oryginalnym Luxeonie z regulacją
napięcia za 35 dolarów, czy latarkę na diodzie Nichia Aurora, za 20.

No ale dochodzi przesyłka, a byłem ciekawy, co Chińczycy ulepili. I w sumie wrażenia pozytywne.

G3d
Plugawy Poganin
Opinii: (1)
Nowy użytkownik
*

Miejsce pobytu: serce Wemi

Człowiek Kydex

Ignoruj
« Odpowiedz #3 : 2005-12-19, 00:13:24 »

W geancie na hmm jubilerskiej. Jest zaraz po wejsciu - nie pamietam ktorym, byla buda.
Nie miaelm czasu lookac, ale mieli ze 20 modeli tanich latarek diodowych.

Metrotactics 2004<br />www.g3dkabury.com - pochwy kydexowe<br />
warhead
Świeża krew
*

Miejsce pobytu: Warszawa

Ignoruj
« Odpowiedz #4 : 2006-01-04, 15:13:41 »

Swietokrzyska idac od metra w ciagu budynkow idac prawa strona w kierunku ronda onz onz. Przedstawiciel LL ale ma tez mactronicki.

----------------------
KFF - \"Knives For Fun\"
KSS - Knife Shadow System
poganiacz bydla i mieso armatnie
Fred
Świeża krew
*

Miejsce pobytu: Suburbium varsoviensis

Ignoruj
« Odpowiedz #5 : 2006-01-04, 15:25:33 »

Rozumiem, ze to swieczka z serii Guardsman http://www.guardsman.pl/
Widzialem jakis model w MediaMarkcie na poczatku grudnia i bylem mocno zaskoczony. W blistrze wygladala calkiem niezle, wygladalo na calkiem przyzwoita chinska robote, ale niestety nie kupilem i nie uzywalem. Cenowo jakos tak konkurencyjne do MagLite'a o ile pamietam.
Niedawno sprawdzalem w MM czy jeszcze sa, ale juz nie bylo.

nadaje ci imie jaszczomp...

"Giń leszczu!" Team
Strony: 1   Do góry
  Wyślij ten wątek  |  Drukuj  

Skocz do: