Latarki => Recenzje => Wątek zaczęty przez: Krul-Mateusz 2016-11-26, 22:22:30Tytuł: Recenzja czołówki Nitecore HC60
Wiadomość wysłana przez: Krul-Mateusz 2016-11-26, 22:22:30
Recenzja czołówki Nitecore HC60


(http://i.imgur.com/5FNj9Lkh.jpg)

Latarkę czołową Nitecore HC60 otrzymujemy w charakterystycznym dla Nitecora czarno-żółtym pudełku. W środku, po za samą latarką znajdziemy jeszcze:
- akumulator 18650 o pojemności 3400mAh (Nitecore NL1834),
- kabel USB do ładowania latarki,
- 2 zapasowe o-ringi,
- zapasową uszczelkę,
- zapasową gumkę przycisku,
- instrukcję obsługi (napisaną w kilku językach m.in. po angielsku i po niemiecku. Języka polskiego niestety brak).

(http://i.imgur.com/bC7yA2Ih.jpg)

Czołówka została wykonana w głównej mierze z aluminium anodyzowanego na 3 stopień twardości. Panel przedni jest z tworzywa sztucznego, przykręcony do body za pomocą czterech śrub imbusowych. Dzięki czemu wyposażając się w odpowiedni śrubokręt - z łatwością możemy rozebrać latarkę i dostać się do jej wnętrza.

(http://i.imgur.com/SfA0Thbh.jpg)

(http://i.imgur.com/uJT6tQbh.jpg)

Idąc dalej, na system nośny składa się opaska zakładana wokół głowy oraz drugi pasek idący jej środkiem. Wszystko jest w łatwy i szybki sposób demontowalne. Całość trzyma się za pomocą gumowych pierścieni przymocowanych na stałe do podstawki wykonanej z tworzywa sztucznego. Dzięki temu mamy możliwość płynnego regulowania kąta padania światła, w zakresie ponad 180°. Tym samym mając założoną lampkę na głowie możemy świecić bezpośrednio pod nogi, lub też pionowo w górę. Latarka mimo sporej masy – 135g na tyle pewnie trzyma się głowy, że używając jej na co dzień możemy obejść się bez tego drugiego paska. Niemniej podczas jazdy rowerem z dużą szybkością po nierównej nawierzchni, lub też w innych sytuacjach, gdzie poruszamy się w sposób dynamiczny - ta opaska pozwala jeszcze pewniej trzymać się głowy, uniemożliwiając zsunięcie się lampki.

http://i.imgur.com/DeMTvyc.gifv

(http://i.imgur.com/9LeQ5s9h.jpg)

(http://i.imgur.com/ruqrUx6h.jpg)

Określanie rozmiarów latarek czołowych nigdy nie należało do najłatwiejszych – wpływ na to mają nieregularne kształty oraz system nośny, z którym nie wiadomo co zrobić. Opiszę to w następujący sposób: Nitecora HC60 wraz z tymi wszystkimi opaskami możemy upchnąć w prostopadłościanie o wymiarach: 82x40x40mm. Czy to dużo? Rozmiary HC60 jak i każdej innej latarki są zdeterminowane, przez zasilanie, z którego lampka korzysta. W tym wypadku jest to niemałe ogniwo 18650. Zdecydowana większość czołówek jest zaprojektowana do współpracy z bateriami AAA lub AA. Uważam, że w dzisiejszych czasach zasilanie tego typu traci rację bytu, dlatego też plus dla Nitecora, że zdecydował się właśnie na ogniwa li-ion.

(http://i.imgur.com/5dD0mxvh.jpg)

Reflektor w HC60 jest stosunkowo mały, ma gładką fakturę. Szkiełko czyste, nie widać pod nim kurzu, skrywa diodę CREE XM-L2 w wersji U2. Wycentrowanie diody, jak przystało na Nitecora jest idealne. Całość daje nam mocno rozproszone światło, jednak z wyraźnym spotem. Temperatura barowa jest raczej zimna, przypomina tą z Lumintopa BrassPrince (tutaj recenzja: torch.pl/forum/index.php/topic,62436 (http://torch.pl/forum/index.php/topic,62436)), czy też Olighta S1.

(http://i.imgur.com/NG4Adhth.jpg)

HC60 obsługujemy za pomocą przycisku umiejscowionego obok reflektora. Przycisk jest niestety stosunkowo mały, przez co czasami go trudno znaleźć. Lampkę włączamy pojedynczym, krótkim klikiem. Kolejne kliknięcia powoduję zmianę trybów świecenia, aby wyłączyć latarkę wduszamy i przytrzymujemy przez chwilę przycisk.
Nitecore HC60 posiada pamięć, aby włączyć ostatnio używany tryb musimy wdusić i chwilę przytrzymać przycisk. Krótki klik aktywuje nam tryb najniższy. Jak widać UI jest bardzo proste, do nauczenia się już po chwili obcowania z czołówką.

Tryby świecenia:
- MOON (1 lumen). Jest to bardzo przydatny tryb, sprawdza się, gdy potrzeba minimalnej ilości światła. Jego aktywacja nie oślepia przyzwyczajonych do ciemności oczu. Włączając lampkę, jako pierwszy włączy nam się właśnie ten tryb.
- SŁABY (38 lumenów). Jeden z częściej używanych przeze mnie trybów. Taka ilość światła pozwala na drobne prace manualne w ciemnościach, co jest szczególnie przydatne podczas nocnych zasiadek nad wodą. Rozplątywanie zestawu, czy też założenie robaka na haczyk to jedne z wielu czynności podczas, których sprawdzi się taka ilość światła. 
- ŚREDNI (210lm) Ten oraz kolejny tryb są dobrym kompromisem pomiędzy czasem świecenia, a oferowaną ilością światła. Używałem ich podczas jazdy rowerem, ale także bawiąc się w urban exploring. Przy tej drugiej dyscyplinie połączenie HC60 będącej flooderem, z jakimś ciasno świecącym throwerem sprawdzało się wyśmienicie.
- WYSOKI (420lm)
- TURBO (1000lm). A więc 100% możliwości tej latarki. Zasięg HC60 na tym trybie wynosi ponad 100m, co jest naprawdę niezłym wynikiem jak na tak szeroko świecącą lampkę. Tryb ten używany był przeze mnie tylko wtedy, gdy potrzebowałem chwilowo gdzieś przyświecić, ponieważ akumulator opróżnia się bardzo szybko.

Tryby przeskakują w pętli: moon > słaby > średni > wysoki > trubo > moon > słaby…

(http://i.imgur.com/rOtuv7gh.jpg)

Po za trybami podstawowymi mamy także trzy tryby specjalne, które aktywujemy szybkim dwu-klikiem na wyłączonej latarce. Są to: stroboskop, SOS oraz beacon - czyli jedno krótkie mrugnięcie na 3-4 sekundy.

Warto dodać, że HC60 nie ma tendencji do nadmiernego grzania się, owszem lubi zrobić się ciepła po chwili świecenia na najwyższym trybie, ale to tyle.

(http://i.imgur.com/NV7DmDRh.jpg)
W gęstej mgle świetnie widać jak bardzo szeroko świeci HC60

(http://i.imgur.com/wikBEm3h.jpg)
Nitecore TM03, tu jego recenzja: torch.pl/forum/index.php/topic,62459 (http://torch.pl/forum/index.php/topic,62459)

(http://i.imgur.com/tUNvZY9h.jpg)
Lumintop TD16 - prawdziwy miecz świetlny :) edcrev.blogspot.com/2016/11/lumintop-td16-recenzja.html (http://edcrev.blogspot.com/2016/11/lumintop-td16-recenzja.html)

Lampka posiada zabezpieczenie przed odwrotną polaryzacją. Co uchroni ją przed uszkodzeniem, gdy niewłaściwie włożymy akumulator. Kolejny plus dla Nitecora.

(http://i.imgur.com/1DSwGW7h.jpg)

HC60 jest oczywiście w pełni wodoszczelna. Spełnia standard IPX8, niestraszne jej zanurzenie w wodzie ani upadek z wysokości do 1.5m.

(http://i.imgur.com/aT3UBm5l.jpg) (http://i.imgur.com/4F8tnrEl.jpg)

Na koniec do omówienia zostawiłem sobie dwie bardzo ciekawe kwestie. Pierwsza to wskaźnik poziomu naładowania baterii. Jest to ten sam wskaźnik, za który pokochałem Nitecora P12GT (tutaj recenzja: torch.pl/forum/index.php/topic,62284 (http://torch.pl/forum/index.php/topic,62284)), znajduje się on także w MH20GT. System ten pozwala na sprawdzenie aktualnego napięcia w akumulatorze z dokładnością do 0.1V. Wystarczy, że przerwiemy obwód delikatnie odkręcając nakrętkę skrywającą akumulator, po czym zaraz ją dokręcimy. Wtedy dioda zacznie radośnie mrugać.
Pokazuję i objaśniam - na przykładzie w pełni naładowanego ogniwa (4.2V). Przycisk mrugnie nam najpierw cztery razy, nastąpi chwila przerwy, po czym mrugnie jeszcze dwa razy. Analogicznie, przy napięciu 4V, zobaczymy 4 mrugnięcia, a przy 3.9V – 3 mrugnięcia, chwilę przerwy i 9 kolejnych mrugnięć.
Patent ten jest po prostu genialny i jak dla mnie powinien być implementowany w każdej latarce ::)

(http://i.imgur.com/C8z6fpbh.jpg)

Druga sprawa, o której chciałem jeszcze wspomnieć to fakt, iż HC60 posiada wbudowany port micro-USB, dzięki któremu naładujemy naszą czołówkę. Tym samym dodatkowy wydatek na ładowarkę mamy z głowy. Dołączony kabel jest kompatybilny z większością smartphonów, tabletów czy też powerbanków. Dlatego pakując się na wyjazd zabieramy jeden kabel, którym naładujemy wszystkie te urządzenia.

(http://i.imgur.com/wCGarrml.jpg) (http://i.imgur.com/BehdOtkl.jpg)

Podsumowując, Nitecore HC60 to produkt kompletny. Za kwotę niecałych 250zł (stan na listopad 2016) otrzymujemy przemyślaną, świetnie wykonaną latarkę czołową, wyposażoną w wiele użytecznych funkcji, wraz z akumulatorem i systemem ładowania. W dzisiejszych czasach ciężko mi wymagać od lampki czołowej czegokolwiek więcej. Dlatego też HC60 otrzymuje ode mnie bardzo wysoką ocenę: 9.5 w dziesięciopunktowej skali! Pół punktu odjąłem za przycisk, który powinien być trochę większy.
Mateusz Markowski

(http://i.imgur.com/eQxePAjm.png)

A tu kilka innych moich recenzji:
edcrev.blogspot.com/2016/11/lumintop-td16-recenzja.html (http://edcrev.blogspot.com/2016/11/lumintop-td16-recenzja.html)- Lumintop TD16
http://www.torch.pl/forum/index.php/topic,62459 (http://www.torch.pl/forum/index.php/topic,62459) - Nitecore TM03
https://forum.knives.pl/index.php?topic=179069 (https://forum.knives.pl/index.php?topic=179069) - Schrade SCHF-52


Tytuł: Odp: Recenzja czołówki Nitecore HC60
Wiadomość wysłana przez: Krul-Mateusz 2016-11-28, 19:08:57
Zawsze się zastanawiałem dlaczego nikt nie chce komentować moich recenzji...  ??? Serio są takie złe? Czy to wina omawianych produktów? Ktoś mógłby napisać co warto poprawić i w miarę swoich możliwości to poprawię.


Tytuł: Odp: Recenzja czołówki Nitecore HC60
Wiadomość wysłana przez: sałron 2016-11-28, 19:48:10
Recenzja ogólnie spoko.
Dla mnie brakuje:
1. Wykresu (wykresów)
2. Beamshotów w terenie
3. Szerszego opisu jakości promienia


Tytuł: Odp: Recenzja czołówki Nitecore HC60
Wiadomość wysłana przez: Krul-Mateusz 2016-11-28, 19:50:33
Z wykresami może być ciężko. Na przyszłość będę pamiętał by ogarnąć te beamshoty.


Tytuł: Odp: Recenzja czołówki Nitecore HC60
Wiadomość wysłana przez: bagnet 2016-11-28, 20:20:53
Recenzja jest bardzo fajna, rzeczowa i z dobrymi fotkami. Ale z reguły czytam na telefonie, a na tym urządzeniu ciężko pisać. Nie zrażaj się, jest bardzo dobrze!


Tytuł: Odp: Recenzja czołówki Nitecore HC60
Wiadomość wysłana przez: Krul-Mateusz 2016-11-28, 21:52:16
bagnet dzięki za kilka ciepłych słów.


Tytuł: Odp: Recenzja czołówki Nitecore HC60
Wiadomość wysłana przez: komor 2016-11-28, 22:06:24
Nie zrażaj się, nie zrażaj. Ale pamiętaj, że przy tak wysokim poziomie recenzji, jakie są tutaj serwowane przez kierownika mar3, ciężko się przebić.  ;) Zdjęcia produktowe dobre wstawiasz, a to zawsze jest dobrze, jak można się przyjrzeć detalom.


Tytuł: Odp: Recenzja czołówki Nitecore HC60
Wiadomość wysłana przez: Cerber 2016-11-29, 03:24:23
 @Krul-Mateusz  zobacz jakie masz branie , prawie 3K odsłon przez weekend  8)
Fajna recka  ale  przede wszystkim brak podstawowych Beamschotów
  zerknij i porównaj swój opis  z recenzją @1984 , często odpowiednie słowa i fantastyczne fotografie mówią o sprzęcie więcej jak wykresy.

 Ogarnij Ogrom Pracy jaki kolega włożył w tą recenzję   ;

http://www.torch.pl/forum/index.php/topic,62521.0.html


Tytuł: Odp: Recenzja czołówki Nitecore HC60
Wiadomość wysłana przez: 1984 2016-11-29, 15:24:14
Ja do końca nie mogę zrozumieć montowania w czołówkach kolorowych światełek sygnalizujących stan aku.
Bo np w wizardzie, a używam głównie średnich trybów, dopiero jak latarka zacznie mrugać orientuję się, że trzeba podładować. Bo przecież, jak jest na łepetynie to nie widać tych migających pstryczków ::)


Tytuł: Odp: Recenzja czołówki Nitecore HC60
Wiadomość wysłana przez: Krul-Mateusz 2016-11-29, 15:40:23
Cerber, bo spamuję recką gdzie się tylko da ;)


Tytuł: Odp: Recenzja czołówki Nitecore HC60
Wiadomość wysłana przez: rafalklis 2016-11-30, 11:27:05
Ja do końca nie mogę zrozumieć montowania w czołówkach kolorowych światełek sygnalizujących stan aku.
Bo np w wizardzie, a używam głównie średnich trybów, dopiero jak latarka zacznie mrugać orientuję się, że trzeba podładować. Bo przecież, jak jest na łepetynie to nie widać tych migających pstryczków ::)

Tak, to racja. Jednak takie latarki są określane również jako latarki kątowe do ręki i wtedy taka sygnalizacja ma sens.


Tytuł: Odp: Recenzja czołówki Nitecore HC60
Wiadomość wysłana przez: tornos 2016-12-19, 09:59:59
Nie podales najwazniejszej informacji ile czasu swieci na poszczegolnych trybach


Tytuł: Odp: Recenzja czołówki Nitecore HC60
Wiadomość wysłana przez: rafalklis 2016-12-19, 10:44:35
Proszę:

(http://i1024.photobucket.com/albums/y309/Budda_CPF/Nitecore%20HC60/Runtime1_zpspcahsv2t.png)

(http://i1024.photobucket.com/albums/y309/Budda_CPF/Nitecore%20HC60/Runtime3_zpsy6shipps.png)


Tytuł: Odp: Recenzja czołówki Nitecore HC60
Wiadomość wysłana przez: rafnov 2017-09-22, 10:42:27
Miałem sztukę z chłodnym światłem i dokładnie to samo wrażenie co na fotce porównawczej: za żółto dla mnie.
Z drugiej strony świetnie wykonany produkt, super, że z akumulatorem producenta i portem USB. Moją uwagę zwrócił wskaźnik napięcia po włożeniu baterii - fajne to mruganie.

Cytuj
Tym samym dodatkowy wydatek na ładowarkę mamy z głowy.
To zdanie jest błędne. Przecież potrzebujemy źródła zasilania, czyli ładowarki.


Tytuł: Odp: Recenzja czołówki Nitecore HC60
Wiadomość wysłana przez: zieloczek100 2017-09-22, 14:21:16
Masz rację, powinien napisać, że to produkt przeznaczony dla posiadaczy smartphone ;)

Ostatnio pojawiają się ciekawe promocje na HC60 - dla zainteresowanych warto takich szukać, ponieważ to ostatnie sztuki raczej (prawdopodobnie Nitecore już nie produkuje tego modelu).

Latarkę się łatwo rozbiera, jeżeli chcemy zmiany barwy, wystarczy podmienić diodę.


Tytuł: Odp: Recenzja czołówki Nitecore HC60
Wiadomość wysłana przez: rafnov 2017-09-22, 15:26:51
@up, rozumiem o co Ci chodzi, ale merytorycznie zdanie recenzenta nie jest prawdziwe, rozumiesz o co mi chodzi? ;)
A propos, chce ktoś kodzik na HC60 za ~130 zł?


Tytuł: Odp: Recenzja czołówki Nitecore HC60
Wiadomość wysłana przez: zieloczek100 2017-09-22, 16:51:16
Neutral? Podeślij może ktoś poszukuje.


Tytuł: Odp: Recenzja czołówki Nitecore HC60
Wiadomość wysłana przez: rafnov 2017-09-22, 17:11:00
Niestety "cool white". Ale bierzcie: https://www.gearbest.com/led-flashlights/pp_425876.html?wid=21&lkid=10375008
Kod: U2CC.


Tytuł: Odp: Recenzja czołówki Nitecore HC60
Wiadomość wysłana przez: Barton_ 2017-09-22, 21:51:13
...To zdanie jest błędne. Przecież potrzebujemy źródła zasilania, czyli ładowarki.
Ładowarka jest w latarce. To czego potrzeba to zasilacz DC 5V.
Mylisz ładowarkę z zasilaczem.


Tytuł: Odp: Recenzja czołówki Nitecore HC60
Wiadomość wysłana przez: rafnov 2017-09-22, 21:55:08
Masz rację ale właśnie o to mi chodziło, że potrzeba źródła zasilania, zresztą napisałem o tym wcześniej.


Tytuł: Odp: Recenzja czołówki Nitecore HC60
Wiadomość wysłana przez: cat 2017-09-24, 21:06:03
Można zasilać z USB komputera, nie mówiąc o powerbanku :P


Tytuł: Odp: Recenzja czołówki Nitecore HC60
Wiadomość wysłana przez: Krul-Mateusz 2017-09-27, 00:44:41
Zabawne jest to, że Nitecore oferuję HC60 w wersji zimnej i neutralnej. Co najlepsze obie są na XM-Lu o binie U2 :D. Ktoś mi wytłumaczy jakim cudem?


Tytuł: Odp: Recenzja czołówki Nitecore HC60
Wiadomość wysłana przez: zieloczek100 2017-09-27, 00:45:40
U2 1A
U2 3C
itd ;:)


Tytuł: Odp: Recenzja czołówki Nitecore HC60
Wiadomość wysłana przez: rafnov 2017-12-31, 17:11:17
Kojarzy ktoś czy wcześniejsze wersje HC30, HC33 też mają takie zażółcone światło jak HC60? Latarka co prawda świetnie wykonana, ale nie mogę patrzeć jak świeci...


Tytuł: Odp: Recenzja czołówki Nitecore HC60
Wiadomość wysłana przez: Krul-Mateusz 2018-01-02, 01:46:03
Spot w HC33 jest względnie neutralny, spill wyraźnie zimny.
(https://i.imgur.com/pFVmzSzl.jpg)

i dla porównania Olight H2R (neutral) oraz Armytek Wizard PRO (warm)
(https://i.imgur.com/GgMKFdqm.jpg) (https://i.imgur.com/S4dUVTzm.jpg)


Tytuł: Odp: Recenzja czołówki Nitecore HC60
Wiadomość wysłana przez: rafnov 2018-01-02, 08:30:00
Dzięki za beamshoty. Myślę, że dla porównania najlepszy jest beamshot z recenzji HC60 ;) Wygląda na to, że barwą HC60 kuca przy HC33. Szkoda, że tak ją spaskudzili w nowszej i tak wykonanej latarce.


Tytuł: Odp: Recenzja czołówki Nitecore HC60
Wiadomość wysłana przez: Krul-Mateusz 2018-01-05, 21:56:36
Tutaj trochę beamshotów różnych latarek  - w tym oczywiście HC60.

https://drive.google.com/open?id=0B_A1xBTbnNVOdk50VXlNcDVpZEk (https://drive.google.com/open?id=0B_A1xBTbnNVOdk50VXlNcDVpZEk)


Tytuł: Odp: Recenzja czołówki Nitecore HC60
Wiadomość wysłana przez: tomking 2018-01-05, 22:20:39
Wielkie dzięki :)


Tytuł: Odp: Recenzja czołówki Nitecore HC60
Wiadomość wysłana przez: Krul-Mateusz 2018-06-01, 22:54:26
https://drive.google.com/open?id=0B1fSOQKjJvgOTWkybDJRdzNiZFk (https://drive.google.com/open?id=0B1fSOQKjJvgOTWkybDJRdzNiZFk)

Mini paczka beamshotów, a w niej m.in.: HC60, Armytek Wizard i Oligh H2R ;)