trwa ładowanie paska...
2014-10-21, 00:46:06 *
Aktualności:
Wybierz jezyk:

Forum   Zaloguj się Rejestracja   Tagi
Strony: 1   Do dołu
  Wyślij ten wątek  |  Drukuj  
Autor Wątek: Cree 7090 XR-E Q5 vs. Cree XP-G R5  (Przeczytany 7960 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przeglądają ten wątek.
yaca
Opinii: (0)
Świeża krew
*

Ignoruj
« : 2011-04-26, 16:06:59 »

Witam, na forum jestem nowy i de facto pojecia nie mam o niczym. Potrzebuje porzadnej niewielkiej latarki na wyjazdy. Poszperalem w sieci i wybór padł na fenixa LD10, ale zauwazylem ze wystepuje w sklepach 2 wersjach. Najbardziej interesuje mnie barwa światła tych dwóch diod. Która z nich jest "cieplejsza"? Bardzo nie lubię zimnego światła dlatego zależy mi na cieplejszej barwie - nie zeby zaraz swiecily jak tradycyjna zarowka, ale aby mialy barwe w miare mila dla oka. Jedyne do czego moge sie odniesc to moj fenix L0D z dioda 7090 XR-E Q4 ktory jak dla mnie jest ciut za chlodny, ale ogolnie daje rade. Powiedzmy ze to dla mnie granica barwy, ponizej ktorej nie chce schodzic. Jezeli ktorys z tych LD10 ma barwe taka sama lub najlepiej cieplejsza niz moj L0D to go wezme. Z tego co przegladalem w sieci najbardziej pod wzgledem barwy swiatla odpowiadalby mi fenix ld25, ale jest juz sporo wiekszy (w koncu 2xAA) i nie pasuja do niego zadne nakladki/dyfuzory od fenixa (a baaaaardzo mi na nich zalezy) podobnie jak i do opaski na glowe od fenixa tez go juz nie zamontuje i stad tak optuje za LD10. Zauwazylem tez ze wersja R5 ma tryby 3/13/45/100 (jak dla mnie bomba!) a Q5 9/47/94/120 albo nawet i 180  Huh? nie wiem czy tak jest faktycznie czy to bledy na stronach sklepow? Jak w koncu jest z tymi trybami w LD10?  Huh?
Czy moglby mi zatem ktos z bardziej znajacych sie na rzeczy forumowiczow doradzic? A moze jest jakas inna latarka porownywalnej klasy, ktora sprawdzi sie lepiej od ld10?

Pozdrawiam

EDIT: teraz dopiero zauwazylem - wg danych sklepowych fenix LD10 z dioda Q5 swieci wyraznie dluzej od R5 na porownywalnych trybach - czy ktos moglby to potwierdzic? Sa jeszcze jakies inne znaczace roznice pomiedzy tymi dwoma wersjami?
« Ostatnia zmiana: 2011-04-26, 17:51:54 wysłane przez yaca » Zapisane
phantom
Opinii: (36)
Ostrzezony
Mieszkaniec torch.pl

Ledoholik

Ignoruj
« Odpowiedz #1 : 2011-04-26, 20:16:22 »

Niestety, ale oznaczenia obu typów nic nie mówią o barwie światła. XR-E/XP-G to model diody, zaś Q5/R5 określa jej wydajność. Doświadczenie pokazuje że diody stodowane przez Fenixa świecą chłodną bielą.

Co do trybów i jasności - poprzednie modele (poza R5) mają podaną maksymalną teoretyczną jasność na diodzie, R5 została przebadana zgodnie z normą ANSI FL-1 gdzie mierzy się faktyczną ilość światła po uwzględnieniu strat na optyce (dobre 20%) oraz po 3 minutach od włączenia latarki. To bardzo ważne ponieważ w większości latarek tuż po włączeniu mamy 'pik', a następnie jasność stabilizuje się na nieco niższym poziomie. Dlatego 100lm w R5 w rzeczywistości jest sporo jaśniejsze niż 120lm z Q5.

Norma precyzuje również sposób pomiaru długości czasu pracy. Dioda Cree XP-G R5 jest mniej więcej 35% wydajniejsza niż XR-E Q5. Tzn, że przy tym samym prądzie robi 35% więcej światła, bądź przy tej samej jasności świeci sporo dłużej. Wg. mnie w rzeczywistości R5 poświeci dłużej niż Q5.

Jedyną rzeczą w której Q5 może przewyższać R5 jest zasięg. Wynika to z konstrukcji diody, XR-E i XP-G różnią się znacznie i praktyka pokazuje, że w tym samym reflektorze XR-E ma lepsze skupienie i tym samym trochę lepszy zasięg.

yaca
Świeża krew
*

Ignoruj
« Odpowiedz #2 : 2011-04-26, 21:33:15 »

Dzieki za wyczerpujaca odpowiedz i przede wszystkim za uwzglednienie ze jestem laikiem Smiley Co do barwy swiatla to liczylem wlasnie na "doswiadczenie" i "praktyke" bo z tego co czytam to jest to popularna latareczka i nie powinno byc z tym problemu Smiley Szkoda, bo cieplejsze swiatlo naprawde BARDZO pomaga gdy jest wilgotno/mglisto (bolesnie sie o tym przekonalem wiele razy) Sad Na tym fenixie zalezy mi glownie ze wgledu na w miare dobrze dla mnie dobrane tryby (chociaz z SOS i strobo bym dyskutowal) i przede wszystkim mozliwosc uzupelnienia latarki o dyfuzory i headband. Dzieki temu za rozsadna cene mialbym latarke do wszystkiego - jezdze na splywy kajakowe wiec dla mnie im mniej i uniwersalniej tym lepiej.
Swietna latareczka (czytajac opis) jest tez np Quark AA ale juz cena wyzsza i nie widzialem do niej takich akcesoriow jak do fenixa :/ a dioda w niej to tez R5 wiec zadna roznica.
Wie ktos moze czy dostepna w Polsce jest latarka podobnej kategorii co fenix ld10 i z tymi bajeranckimi akcesoriami ale z cieplejszym swiatlem? Odzalowalbym juz te dodatkowe kilkadziesiat zlotych...
phantom
Opinii: (36)
Ostrzezony
Mieszkaniec torch.pl

Ledoholik

Ignoruj
« Odpowiedz #3 : 2011-04-26, 22:06:41 »

1. Nie słyszałem o podobnej latareczce z cieplejszą diodą.
2. Możesz zlecić wymianę diody któremuś forumowemu "magikowi" (np. 'mar3' czy 'tonio'), problem w tym, że oznacza to utratę gwarancji.

yaca
Świeża krew
*

Ignoruj
« Odpowiedz #4 : 2011-04-26, 22:18:45 »

w wymiane diody raczej nie bede sie bawil z racji dodatkowych kosztow. Kto wie, moze w przyszlosci? Poszperalem teraz troche wiecej i ta Quark AA sama w sobie wydaje sie nawet lepsza od ld10 i ma nawet prism kit, ale zestaw quarka w porownaniu do zestawu fenixa wyglada dosc lipnie...
sałron
Opinii: (49)
Mieszkaniec torch.pl

Miejsce pobytu: Mordor

_Pan Ciemności_

Ignoruj
« Odpowiedz #5 : 2011-04-26, 23:21:48 »

Swietna latareczka (czytajac opis) jest tez np Quark AA ale juz cena wyzsza i nie widzialem do niej takich akcesoriow jak do fenixa :/

Fenix headband pasuje do Quarków. Dyfuzor też pasuje od Fenixa. Ewentualnie można kupić Quark Prism.

Cała materia jest tylko bryłą stabilnego światła   [Sri Aurobindo]
Jest tyle do oświecenia   [sałron]
Strony: 1   Do góry
  Wyślij ten wątek  |  Drukuj  

Skocz do: