trwa ładowanie paska...
2018-02-18, 05:53:47 *
Aktualności:
Wybierz jezyk:

Forum   Zaloguj się Rejestracja   Tagi
Strony: 1   Do dołu
  Wyślij ten wątek  |  Drukuj  
Autor Wątek: wysokie CRI - jakie diody?  (Przeczytany 4532 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przeglądają ten wątek.
Piotr aka Cypis
Opinii: (0)
Nowy użytkownik
*

Miejsce pobytu: 3miasto

Sceptyk i doczepiator

Ignoruj
« : 2011-03-17, 19:13:42 »

Ave!

Postanowiłem złożyć sobie zamiennik halogenowej żarówki powiększalnikowej-
standardowy mam w głowicy specyficzny halogen na trzonku GZ6.35
75W, temperatura barwowa 3350-3500K, wysokie CRI, oprawka MR-16 (50mm średnicy na końcu reflektora).

Światło żarówki przedostaje się do głowicy przez otwór o średnicy 18mm -
stąd musiałbym mooocno skupić wiązkę.
Mam kilka Seul'owych 42180, wybieranych specjalnie ze względu na wysokie CRI (>92)
tylko te mógłbym zasilić maks. 800mA każdy.

Licząc że muszę uzyskać jakieś 15-20W w diodach, nieszczególnie wiem jak to zrealizować -
myślałem o jakichś XPGWHT-U1 (CRI=90) (są w cutter) po 1,2A w każdą, to wciąż wymaga jakichś 5 sztuk
plus wydajny sterownik plus dobre chłodzenie?

Macie jakieś sugestie do do diod, optyki i sterownika?

--
Piotr aka Cypis
Vascator
Kierownik
*

« Odpowiedz #1 : 2011-03-21, 09:01:10 »

Odzew marny- chyba wiem dlaczego.

Mógłbyś dać jakieś zdjęcia owego "powiększalnika"? Ja (i pewnie 70% użytkowników) nie wiem co to jest ani jak wygląda. A tak na sucho to ciężko uruchomić wyobraźnię i coś podpowiedzieć.

Dzięki google już widzę co to jest, ale nawet nie wiem, gdzie to coś ma żarówkę  Grin .
porcelanowy
Opinii: (1)
Użytkownik torch.pl
**

Ignoruj
« Odpowiedz #2 : 2011-03-21, 09:13:33 »

Powitoł
Pirsza pirszość: podać do jakiego powiększalnika.
Druga pirszość: zastanowić się, czy optyka powiększalnika poradzi sobie z nowym światłem (zwykle jest projektowana pod konkretny rodzaj światła).
Trzecia pirszość, czemu chcesz zamienić? To już moja ciekawość Smiley
« Ostatnia zmiana: 2011-03-21, 10:21:45 wysłane przez porcelanowy » Zapisane

porcelain
boso, ale w ostrogach
Piotr aka Cypis
Nowy użytkownik
*

Sceptyk i doczepiator

Ignoruj
« Odpowiedz #3 : 2011-03-22, 18:01:56 »

Ok, według zasady - jeden obraz = tysiąc słów:

Płytka z zainstalowaną żarówką, jak widać miejsca jest sporo, chciałbym zmieścić tam też układ zasilający,
żarówka jest w oprawie MR-16 - reflektor ma 50mm średnicy:

http://img98.imageshack.us/img98/7082/img6414g.jpg
wysokie CRI - jakie diody?

"okienko" w głowicy kolorowej, przez które światło wpada do mieszalnika,
średnica 18mm (stąd potrzeba skupionej wiązki)

http://img204.imageshack.us/img204/5022/img6416v.jpg

widok na złożoną głowicę, widoczne od lewej:
lampa w oprawie oraz radiatorem
głowica kolorowa (szumna nazwa, po prostu zestaw filtrów CMY plus przesłona)
mieszalnik (komora wyłożona styropianem):

http://img101.imageshack.us/img101/5629/img6420x.jpg

Powiększalnik to Dunco II 66C
optyka sobie poradzi - za głowicą a przed kondensorem (soczewką) jest wspomniana wyżej komora mieszająca,
odbijająca wielokrotnie światło i posyłająca je w dół;

zasadniczo - chcę zbudować "latarkę" zasilaną 230V lub ew. 12V
o mocy świetlnej w granicach 2000 lm
temperaturze barwowej 3350-3500K i wysokim CRI.

Widzę że w międzyczasie CREE wypuścił kilka nowości,
widzę też że wynalazki typu MC-E czy M-PL odpadają, bo mają CRI maks 80
za to XM-L zapowiadają się obiecująco.

porcelanowy, chcę zmienić bo te halogeny dedykowane są dość drogie, mało trwałe (50h !)
grzeją się - co przeszkadza w pracy - i zmieniają parametry w trakcie zużywania.
A ja chciałbym założyć tą ledową żarówkę i zapomnieć o sprawie na np. 1000h pracy.

Sugestie?
« Ostatnia zmiana: 2011-03-22, 18:03:40 wysłane przez Piotr aka Cypis » Zapisane

--
Piotr aka Cypis
cat
Użytkownik torch.pl

Ignoruj
« Odpowiedz #4 : 2011-03-22, 23:35:25 »

Mogę tylko zauważyć, że fajnie byloby zastąpić głowiicę kolorową trzema kolorowymi diodami   - ale takie sugestie to do producenta, za dużo zachodu. I nie wiem, czy ktos robi odpowiednie diody w barwach podstawowych. Undecided
« Ostatnia zmiana: 2011-03-22, 23:47:11 wysłane przez cat » Zapisane
Vascator
Kierownik
*

« Odpowiedz #5 : 2011-03-23, 10:25:30 »

O, bardzo fajne zdjęcia  Wink

Skoro ta dziurka jest taka mała, to stawiam, że w niej ogniskuje się światło z reflektora, i dzięki temu całe ładnie przechodzi do mieszalnika. Ale mogę się mylić - czy rozkład światła za tą dziurką ma jakieś znaczenie? Mam na myśli to, czy w sytuacji gdy oprócz tego obszaru, który jest oświetlony teraz, będzie oświetlone coś jeszcze, np obudowa od środka albo większa powierzchnia, nic się nie stanie?

Trudno będzie skupić 2000 lm z diód tak jak z żarówki  Undecided . Dlatego, jeśli moje teorie są prawdziwe, to można kombinować z diodami XP-G/XP-E  upakowanymi bezpośrednio w tą 18mm dziurkę. XP-G daje po 300 lm na sztukę, więc trzeba by z 8 zamontować.(danych dot. wydajności nie jestem pewien na 100% ) . Do tego oczywiście jakiś mocarny radiator...

To tylko sugestie, w życiu ze sprzętem optycznym nie miałem do czynienia w praktyce  Wink
« Ostatnia zmiana: 2011-03-23, 10:32:01 wysłane przez Vascator » Zapisane
Piotr aka Cypis
Nowy użytkownik
*

Sceptyk i doczepiator

Ignoruj
« Odpowiedz #6 : 2011-03-23, 12:24:20 »

Skoro ta dziurka jest taka mała, to stawiam, że w niej ogniskuje się światło z reflektora, i dzięki temu całe ładnie przechodzi do mieszalnika. Ale mogę się mylić - czy rozkład światła za tą dziurką ma jakieś znaczenie? Mam na myśli to, czy w sytuacji gdy oprócz tego obszaru, który jest oświetlony teraz, będzie oświetlone coś jeszcze, np obudowa od środka albo większa powierzchnia, nic się nie stanie?

Rozkład światła nie ma znaczenia - po prostu mam do "mieszalnika" dostarczyć to światło.
Po drodze są ew. filtry barwne (zarówno do fotografii kolorowej, jak i cz-b (w cz-b służą do regulacji kontrastu)).

Cytuj z: Vascator
Trudno będzie skupić 2000 lm z diód tak jak z żarówki  Undecided . Dlatego, jeśli moje teorie są prawdziwe, to można kombinować z diodami XP-G/XP-E  upakowanymi bezpośrednio w tą 18mm dziurkę. XP-G daje po 300 lm na sztukę, więc trzeba by z 8 zamontować.(danych dot. wydajności nie jestem pewien na 100% ) . Do tego oczywiście jakiś mocarny radiator...

Mogę się pokusić o np. pocięcie optyk potrójnych na kawałki i montaż po kątem tak, aby jak najwięcej światła wpadało przez filtry.
Co do ilości światła - te 2000 lm to troszkę "na oko" - zakładam że halogen 75W daje około 800-1600 lm (wg. róznych opisów z sieci),
i można spokojnie do tych 1500 zejść, ergo - 5 sztuk diod.

Co do chłodzenia - ta część z halogenem jest spora (9cm głębokość, 11 szerokość, 12 wysokość) więc spokojnie zmieszczę tam radiator oraz aktywne chłodzenie.

Jakiego dostawcę diod bycie polecali, biorąc pod uwagę że potrzebuję dość specyficznych (temperatura barwowa, CRI) ?
Jaki sterownik? (u Ledima są zasilacze na 230V, dające 1050mA, maks. 8szt diod o Vf =3,5V)

--
Piotr aka Cypis
Vascator
Kierownik
*

« Odpowiedz #7 : 2011-03-24, 12:56:28 »

Ale czy trzeba bawić się z optyką? To będzie hardcore, żeby zogniskować kilka diód w takim otworku.

Niech świecą od razu w tą dziurkę! XP-G są malutkie przecież. Jakaś metalowa płytka z dobrym radiatorem/wentylatorem i 5'cioma XP-G z drugiej strony, i przymocować to tak,żeby diody w dziurkę weszły. Przejdzie takie coś?  Wink

Edit. Ps: Teraz dooczytałem o filtrach... Czy dobrze rozumiem, że filtry wkłada się między żarówkę a dziurkę? Czyli wtedy mój pomysł nie wypali Sad
« Ostatnia zmiana: 2011-03-24, 13:00:13 wysłane przez Vascator » Zapisane
Strony: 1   Do góry
  Wyślij ten wątek  |  Drukuj  

Skocz do: