trwa ładowanie paska...
2018-07-20, 08:59:31 *
Aktualności:
Wybierz jezyk:

Forum   Zaloguj się Rejestracja   Tagi
Strony: Pierwsza « 1 2 3 +   Do dołu
  Wyślij ten wątek  |  Drukuj  
Autor Wątek: Quark AA Titanium  (Przeczytany 21275 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przeglądają ten wątek.
Heimdall
Opinii: (5)
Użytkownik torch.pl

Miejsce pobytu: Wrocław

Ignoruj
« Odpowiedz #30 : 2010-01-09, 14:36:09 »

osobiście wolałbym moon-lo-med-high-turbo i drugi turbo-strobe-SOS-beacon, wtedy migacze by co prawda były, ale nie musiałbym na nie patrzeć, a dla Turbo nie musiałbym kręcić głowicą

Dokładnie, rozdzielenie trybów "zwykłych" (i przypisałbym im głowicę zakręconą, bo "zwykłych" używamy znaaaacznie częściej a odkręcona głowica to luzy itd) od "mrygaczy" to coś, co już dawno powinni w Fenixach/Quarkach innych podobnie obsługiwanych latarkach zrobić. Przeklikiwanie się z high na low przez "mrygacze" drażni mnie strasznie , choć nie tak jak ciemniejszy środek spota.
W latarkach ze zmianą trybów przez kręcenie głowicą jest to praktycznie nie do obejścia albo komplikuje dostęp/obsługę, a tu możnaby to zrobić przez banalną zmianę w programie sterownika.
« Ostatnia zmiana: 2010-01-09, 14:40:27 wysłane przez Heimdall » Zapisane

BartekB
Heimdall
Opinii: (5)
Użytkownik torch.pl

Miejsce pobytu: Wrocław

Ignoruj
« Odpowiedz #31 : 2010-01-16, 14:39:53 »

MAM I JA Smiley

Podobnie jak Rustle stwierdziłem że coś porządnego na AA zawsze się przyda, no i jak to zwykle bywa szło to w parze z chęcią nabycia "nowej zabawki" na jakiejś nowej diodzie.

Po krótkiej przygodzie z Quarkiem AA na ciepłej XP-E R2 (zwróciłem głównie z powodu nieodpowiadającego mi rozkładu światła z XP-E - wąski spot+mizerna intensywność spill'a, ale miał też inne wady), trafiła się okazja zakupu wersji tytanowej na XP-G w cenie znacznie rozsądniejszej niż kolekcjonerska Wink Znajomy podesłał do zabawy i tak jakoś się przykleiła do ręki Wink więc zamiast oddać latarkę, puściłem przelew.

Najmocniejszą stroną tej wersji jest dla mnie klimat/estetyka. Kolor i faktura materiału jak stal nierdzewna ale niższa masa i cieplejsza w dotyku. Estetycznie latarka dużo tez zyskuje przez fakt, iż poprzedni użytkownik zamienił lustrzaną polerkę na bardzo równo położoną satynę (oczywiście moletowanie nie ruszone).

Latarka sprawia wrażenie bardzo solidnej (i pewnie taka jest), grube ścianki robią swoje (zwłaszcza w porównaniu z Nitecore EX10) a tytan to wrażenie potęguje. Nie wiem jak z osadzeniem elektroniki oraz szybki i jak te elementy zniosą upadki, jednak co do obudowy nie mam żadnych obaw.

Nie jest to jednak latarka bez wad, są zarówno te subiektywne (dla mnie) jaki i obiektywne/techniczne:

- co do subiektywnych to jestem średnio zadowolony z XP-G, rozkład światła znacznie lepszy jak dla mnie niż XP-E, ale i tak wolałbym XR-E w dobrym refie OP. Do tego dioda zimna, widać przepaść nawet wobec tych cieplejszych z zimnych jak XR-E WH o 5A i cieplejszych nie wspominając.

- natomiast od strony technicznej to największe zastrzeżenia mam do gwintów. Poprzedni użytkownik wyczyścił je, ładnie dotarł i nasmarował, więc nie chroboczą i całkiem płynnie chodzą, jednak te LUZY Większość latarek ma luz na gwincie zanim złapie uszczelkę, ale tu jest to znacznie bardziej odczuwalne (a to wersja limited, więc mogli dopieścić). Poza tym mimo, iż gwinty "żeńskie" (głowica i zakrętka włącznika) zaczynają się jakoś 3mm od krawędzi, to łapią gwint "męski" (tuba) dopiero po nasunięciu się jakieś 6mm na tubę (a na niej gwint jest od krawędzi). Tak jakby pierwsze zwoje gwintów "żeńskich" miały zbyt dużą średnicę lub luzy (??). W innych latarkach też coś takiego mam, ale nie na odcinku 3mm tylko około 1mm. Oczywiście nie ma z tymi gwintami dramatu, ale przełom na rynku latarkowy nie jest to na pewno (obok gwintów z Nitecore nawet nie leżały, o SF nie wspominając).

- blisko sprawy gwintów, ale jednak osobny problem: pierścień maskujący wycięcie pod klips jest węższy niż szerokość przerwy między włącznikiem a tubą, przez co obraca się mimo dokręconej latarki i to z luzami. Problem dość powszechny (to samo mam w Olighcie M20 widziałem też w innych latarkach), ale znów - miał być przełom, a limited był dodatkowo okazją, aby dopieścić.

- trzeci problem techniczny to gumka włącznika. Sekcja włącznika nie jest szczelnie oddzielona od przestrzeni na baterię w tubie (widać nawet perforowaną blaszkę z okrągłymi otworami) i każdy wzrost ciśnienia wewnątrz tuby=wybrzuszenie gumki. Działa to do tego stopnia, że nawet wzrost ciśnienia w tubie spowodowany zakręcaniem po włożeniu baterii powoduje napięcie na gumce i latarka ledwo stoi na dupce. Trochę gazów z akusa i już zupełnie jest lipa.
Oczywiście ma to swoje dobre strony - w razie zapłonu baterii litowej/akusa nie dojdzie do rozerwania korpusu tylko wywali gumkę, co naraża nas na znacznie mniejsze obrażenia w takiej syt. Tylko prawdopodobieństwo czegoś takiego jest jak 6 w totka, a poza tym wystarczyłoby dać tam jakąś membranę z cieniutkiego plastiku, która w razie katastrofy Wink by pękła a w normalnym użytkowaniu odcinałaby gumkę włącznika od ciśnienia w tubie.

- kolejne niedociągnięcie to reflektor a dokładnie minimalnie widoczny ale jednak ciemniejszy środek spota. W wersji z XP-E było to wyraźniej widoczne, tu można o tym zapomnieć (jeśli tylko nie wgapiamy zbyt długo się we spota na białej ścianie), ale jest Tongue
EDIT: widzę, że nie tylko ja i nie tylko w moim egzemplarzu to zauważam:

"- [...] And it seems like the center is not the brightest part, but there is a ring around the center that is brighter than the center. This is more obvious at a distance. It's almost like a picture of the sun where people draw the center circle orange but the flames coming off the edges a brighter yellow." http://www.cpfmarketplace.com/mp/showpost.php?p=2377185&postcount=1641

- ostatni problem, a właściwie wada projektowa to mrygacze i zwykłe światło w jednej sekwencji. Przecież tak łatwo można było to rozdzielić (moon, low, med, high, turbo i osobno: turbo, sos, strobo). Pisał już o tym wyżej Rustle, pisałem też ja, więc nie będę się rozpisywał.

- Co do sterownika - nie wiem jak w innych egzemplarzach, ale w tym nie widać zgłaszanego tu i ówdzie migotania w moon i low..póki bateria jest świeża. Niestety pod koniec życia baterii moon i low migoczą jak źle dobrany PWM. Co ciekawe działa wówczas jeszcze medium i medium nie mryga Smiley EDIT: ktoś nawet wykresy tego pseudo-pwm zorbił Smiley http://www.cpfmarketplace.com/mp/showpost.php?s=fa2081131fcfdf711e4824cf7dc7b857&p=2320803&postcount=11

Podsumowując - fajna latarka łącząca prostotę i użyteczność z solidnością i wyjątkowym klimatem (tytan), ale nie pozbawiona wad i niedociągnięć.

Jednak mimo wspomnianych wad na pewno u mnie zostanie, ba - fajnie by było mieć taką drugą na zapas Wink, trzeba będzie tylko zmienić diodę na ciepłą i coś wymyślić z gumką włącznika (może wystarczy zmiana na coś z twardszej gumy). Chętnie nabędę też tytanowe body na 1xCr123, jak ktoś ma na zbyciu zapraszam na priv Smiley
« Ostatnia zmiana: 2010-01-17, 12:43:11 wysłane przez Heimdall » Zapisane

BartekB
Strony: Pierwsza « 1 2 3 +   Do góry
  Wyślij ten wątek  |  Drukuj  

Skocz do: