trwa ładowanie paska...
2017-11-19, 17:19:17 *
Aktualności:
Wybierz jezyk:

Forum   Zaloguj się Rejestracja   Tagi
Strony: Pierwsza 1 2 3 4 ... 6 » Ostatnia +   Do dołu
  Wyślij ten wątek  |  Drukuj  
Autor Wątek: Pomysł na latarke z czterema CREE Q4  (Przeczytany 43429 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przeglądają ten wątek.
wojtek_pl
Opinii: (0)
Użytkownik torch.pl

Miejsce pobytu: Warszawa

Ignoruj
« Odpowiedz #15 : 2008-01-11, 11:39:59 »

Generalnie 4 diody w obudowie Maglite'a będą miały małe reflektorki 17mm chyba, bo 20mm mogą się nie zmieścić. Małe reflektorki, mały zasięg. Owszem będą nadrabiać ogólną ilością światłą,  ale zasięg nie będzie super hiper maks. Za to ilość światła pozwoli ci na oświetlenie bardzo dużej przestrzeni (pół lasu Cheesy). Jedna dioda w oryginalnym reflektorze Maglite'a będzie miała większy zasięg.  Tongue

Pozdrawiam
Wojtek
Lux Perpetua - Światłość Wiekuista
Mel
Kierownik
Opinii: (7)
*

« Odpowiedz #16 : 2008-01-11, 11:58:59 »

Generalnie 4 diody w obudowie Maglite'a będą miały małe reflektorki 17mm chyba, bo 20mm mogą się nie zmieścić. Małe reflektorki, mały zasięg. Owszem będą nadrabiać ogólną ilością światłą,  ale zasięg nie będzie super hiper maks. Za to ilość światła pozwoli ci na oświetlenie bardzo dużej przestrzeni (pół lasu Cheesy). Jedna dioda w oryginalnym reflektorze Maglite'a będzie miała większy zasięg.  Tongue

20 mm wchodzi na styk. Masa światła jest miła, ale nie jest to "szpila".

-- M.
Kazik
Opinii: (31)
Mieszkaniec torch.pl

Miejsce pobytu: Wro :)

Ignoruj
« Odpowiedz #17 : 2008-01-11, 16:37:08 »

Zależy mi właśnie na zasięgu. Czyli jedna dioda i duży reflektor powiadacie. A 4 diody z 20mm reflektorami i soczewką asferyczną? Jak ona działa, tak w ogóle? Tzn. skupia światło jak laser (w mały punkt) czy jakby sprawia, iż wiązka jest kształtu walca (,,równoległa")? Przepraszam za mało techniczny język, ale nie jestem w posiadaniu takowego. Tongue

Kolejne pytanko: czy jakimś cudem po lekkim szlifie umieszczę 9 protected 18650 w Magu 3D i nie będe stanowić wtedy zagrożenia dla siebie i osób postronnych? Wink

I ostatnie na ten raz: czy będzie dało rade pozostawić funkcje focus przy 4 diodach z 4 oddzielnymi reflektorkami?

Z góry dzięki za odpowiedzi i życzę miłego weekendu! Smiley

Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko i nic nie działa
Praktyka jest wtedy kiedy wszystko działa i nikt nie wie dlaczego

Mel
Kierownik
*

« Odpowiedz #18 : 2008-01-11, 16:51:51 »

Zależy mi właśnie na zasięgu. Czyli jedna dioda i duży reflektor powiadacie. A 4 diody z 20mm reflektorami i soczewką asferyczną? Jak ona działa, tak w ogóle? Tzn. skupia światło jak laser (w mały punkt) czy jakby sprawia, iż wiązka jest kształtu walca (,,równoległa")? Przepraszam za mało techniczny język, ale nie jestem w posiadaniu takowego. Tongue

Z tą soczewką to już za dużo będzie. Cztery soczewki, to może tak, ale jedna zadziała jak obiektyw rzutnika i wiązki się rozjadą po bokach.

Chcesz duży zasięg i długi czas działania - jedna dioda wystarczy.
Chcesz ścianę światła i krótki czas działania - baw się w układ wielodiodowy.

Kolejne pytanko: czy jakimś cudem po lekkim szlifie umieszczę 9 protected 18650 w Magu 3D i nie będe stanowić wtedy zagrożenia dla siebie i osób postronnych? Wink

Nie umieścisz nawet po nielekkim szlifie. Ogniwa 18650 mają średnicę 18 mm.
Zadanie: wyprowadź wzór na promień R okręgu opisanego na trzech okręgach stycznych do siebie o jednakowym promieniu r.
(Przybliżona odpowiedź: R = r x 2,1547).

I ostatnie na ten raz: czy będzie dało rade pozostawić funkcje focus przy 4 diodach z 4 oddzielnymi reflektorkami?

Łorany! Karkołomne to, ale na upartego się pewnie da, jakiś uchwyt do reflektorków, które będą jeździć w osi latarki, zbliżając się i oddalając od diody... Nie, nawet o tym nie myśl Smiley

-- M.
firek7
Opinii: (4)
Nowy użytkownik
*

Ignoruj
« Odpowiedz #19 : 2008-01-11, 17:07:06 »

Swoją drogą podepne się pod temat. Mam Maga 2D SSCP4 na około 900mA, i chciałbym zbudować coś mocniejszego. Raczej dioda (zależy mi na poziomach jasności). Co mocniejszego od SSC? Tak ponad 400 lumenów? Czy tylko żarówka? Także chodzi mi o zasięg ;]

I takie malutkie pytanko odnośnie żarówek do Maga.... przy modach typu ROP czy Mag74 wyłącznik pozostaje ten sam (to gniazdo ze sprężynką itp)? Nie topi się ten plastik? Czyli do wymiany : żarówka (+ew. gniazdo żarówki), odbłyśnik, szybka, i zasilanie?  

Mel
Kierownik
*

« Odpowiedz #20 : 2008-01-11, 17:39:42 »

Swoją drogą podepne się pod temat. Mam Maga 2D SSCP4 na około 900mA, i chciałbym zbudować coś mocniejszego. Raczej dioda (zależy mi na poziomach jasności). Co mocniejszego od SSC? Tak ponad 400 lumenów? Czy tylko żarówka? Także chodzi mi o zasięg ;]

I takie malutkie pytanko odnośnie żarówek do Maga.... przy modach typu ROP czy Mag74 wyłącznik pozostaje ten sam (to gniazdo ze sprężynką itp)? Nie topi się ten plastik? Czyli do wymiany : żarówka (+ew. gniazdo żarówki), odbłyśnik, szybka, i zasilanie?  

W ROPie często topi się plastik, jak świeci za długo. Mag74/Mag85/Mag11 ma ceramiczną oprawkę, to jest bezpieczniejsze. Warto też zrobić przełącznik na mosfecie, w końcu przy zimnym włóknie tam płyną niezłe ampery (w ROP HI ok. 4-5A).
Te latarki wymiatają światłem, ale krótko, niestety. Mówisz ponad 400 lm? Przychodzi mi na myśl tylko HID z zestawem Welch Allyn albo Ostar, acz nie mam pojęcia, jak to drugie rozwiązanie się sprawdzi. Cztery piętra wyżej jest in spe T5.

W Twoim 2D można się zastanowić nad ROP HI (zasilanie 6x sanyo 2700 lub 6x eneloop) ew. ROP LO, dający około 300 lm. Przy metalowym reflektorze i krótkich "epizodach świetlnych" do stopienia nie dojdzie (mam, używam, nie topi się).

Albo iść na całość, założyć ceramiczną oprawkę (plus przełącznik z soft-startem) i mieć do dyspozycji masę żarówek halogenowych z trzonkami G4 i G6,5. Jeśliby tak jeszcze tubę 2D rozwiercić, aby weszły akumulatory 2/3A (9 sztuk, dostępne np. w Batimexie), to spokojnie można zrobić Mag85, a to jest niezwykle miła zabawka. Wszystko zależy od dostępu do warsztatu.

-- M.
firek7
Nowy użytkownik
*

Ignoruj
« Odpowiedz #21 : 2008-01-11, 19:23:13 »

Akurat myślałem o chińskim odpowiedniku żarówki do Mag11, pewno wiesz o co chodzi Wink W Kai jest do tych żarówek oprawka, ale mosiężna. Dla tego boje się że może podtapiać. W razie czego oprawkę pewno dam rade zrobić z czegoś dobrze izolującego ciepło. Tylko ten brak trybów pracy  Sad Na CPF ktoś do tego sterowniki sprzedawał ale chyba dość drogo (80 $?).

Hid odpada.... nie ten budżet ;] A o Ostarze czytałem i właśnie to mnie skłoniło do napisania posta. Miałem nadzieje że to ktoś sprawdził, bo parametry obiecujące ;]

Raczej chciałem w stronę jakiejś mocnej diody się kierować. Ze względu na łatwiejszą kontrole nad mocą.
 Choć jeszcze przemyśle Wink Masz może jakąś fotkę- porównanie SSC i ROP np ? Duża różnica? Nie wiem, może po tym SSC za dużo się spodziewałem, może dioda nie ta albo co... po prostu mam wrażenie że stosunek światło/wielkość jest duuużo gorszy niż w Ultrafire C2  Grin Będę coś kombinował dopiero za 3-4 tygodnie, bo niedawno z USA Maga zamówiłem (chciałem "nietypowy" kolor).

Do tych 2/3 A to raczej niewiele trzeba roztaczać tubę? Z tego co wyczytałem to 17mm średnicy mają... mam kilka takich chyba w pracy z baterii do wkrętarki ;] Czym to ładować? Takie BC700 da radę??

Mel
Kierownik
*

« Odpowiedz #22 : 2008-01-11, 19:43:56 »

Może nie będzie po kolei:

Tu są zdjęcia ROP i SSC: http://www.torch.pl/forum/index.php/topic,54596.0.html

Oprawka od Kai jest fajna, ma małą śrubeczkę do zakręcania nóżki żarówki, ale oprawka FiveMega jest jakość solidniejsza, żadnych śrubeczek i mimo to nic się nie rusza i wszystko kontaktuje jak należy.

Tak, te regulatory do żarówek są drogawe. Policz koszt i jeszcze trochę na przesyłkę... dużo.

Ostar sssstrasznie mnie molestuje mentalnie, już wiem, że radiator musi mieć duży, reflektor trzeba mu dostosować, w ogóle nową głowicę do reflektora, wielkie zmiany się szykują przy nieznanym efekcie. No dobra, na pewno będzie świecić!

Do akumulatorów A (podobnie jak do 17670) trzeba "zdjąć" ok. 1,3 mm (zostaje około 1,2 mm obudowy). Byle ładowarka do AA typu NiMH je naładuje. Jeśli się zdecydujesz, wybierz takie, które pociągną co najmniej 5C.

-- M.
Kazik
Opinii: (31)
Mieszkaniec torch.pl

Miejsce pobytu: Wro :)

Ignoruj
« Odpowiedz #23 : 2008-01-12, 00:04:59 »

Jeśli chodzi o zasilanie, to mam podobny problem i chyba właśnie zdołałem go obejść. Mianowicie mam zamiar umieścić 24 (słownie dwadzieścia cztery) sztuki 16340, oczywiście chronione. Czyli to budiet 6 ,,pakietów" po 4 baterie tj. 34,5mm średnicy, więc jakiś milimetr jeszcze zapasu będzie. Pozostaje kwestia bezpieczeństwa i ładownia. No więc pytanko: czy 24 chronione akumlatorki litowe nie będą groźne w użyciu? I czy będzie dało się je ładować bez wyciąganie z tuby?

Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko i nic nie działa
Praktyka jest wtedy kiedy wszystko działa i nikt nie wie dlaczego

phantom
Opinii: (41)
Ostrzezony
Mieszkaniec torch.pl

Ledoholik

Ignoruj
« Odpowiedz #24 : 2008-01-12, 00:42:43 »

Zakładając, że rzeczywiście protected będą miały te 16mm (z reguły chronione maja ciut wiecej) to 4 baterie da sie wpisać w okrąg o średnicy ok. 39mm. Nie wiem ile dokładnie średnicy ma Mag, ale bateria D tylko 32mm.
« Ostatnia zmiana: 2008-01-12, 01:26:12 wysłane przez phantom » Zapisane

firek7
Nowy użytkownik
*

Ignoruj
« Odpowiedz #25 : 2008-01-12, 08:35:37 »

Mel .... wielkie dzięki za fotki ;] Tego właśnie szukałem ;] Na spokojnie muszę porównać jeszcze i wybrać.
 ROP lub inaczej SSC puszczone (kilka ulepszeń wprowadzić, prąd około 1A, sterownik z trybami, pożądny koszyczek itp.). Rop jest super ale drogi sterownik niestety.

A jakie ew. diody można zastosować zamiast Ostara? Spotkałeś się z czymś porządnym ? Bo chyba wszystkie diody które oglądałem tego typu pozbawione były tej soczewki na górze.

Mel
Kierownik
*

« Odpowiedz #26 : 2008-01-12, 10:19:02 »

Mel .... wielkie dzięki za fotki ;] Tego właśnie szukałem ;] Na spokojnie muszę porównać jeszcze i wybrać.
 ROP lub inaczej SSC puszczone (kilka ulepszeń wprowadzić, prąd około 1A, sterownik z trybami, pożądny koszyczek itp.). Rop jest super ale drogi sterownik niestety.

Bardzo proszę Smiley
Z diody SSC więcej już nie wyciągniesz, pomoże większy reflektor.
ROP właśnie nie jest drogi, regulatora nie musisz używać. Dwie żarówki (HI i LO) to coś koło 8 USD, koszyk robisz sam, musisz kupić 6 *dobrych* akumulatorów AA (dobrze sprawdza się sanyo 2700, żadna chińszczyzna).

A jakie ew. diody można zastosować zamiast Ostara? Spotkałeś się z czymś porządnym ? Bo chyba wszystkie diody które oglądałem tego typu pozbawione były tej soczewki na górze.

Między jedną diodą a ostarem jest tylko ostar niewysterowany do końca. Nie ma (w sprzedaży) ledów ze światłem między 200 a 600 lm. Pomijam wynalazki typu matrycowe Edisony po 10/20W. Już było wcześniej o 3 lub 4 diodach w jednej głowicy. IMO to jest dobry pomysł, choć trudny do porządnego wykonania. Odpowiedni sterownik z regulacją siły światła załatwi większość potrzeb (tu zobacz).

-- M.
firek7
Nowy użytkownik
*

Ignoruj
« Odpowiedz #27 : 2008-01-12, 13:22:21 »

No rozważę tego Rop'a, a raczej jakąś modyfikacje typu Mag11/ Mag74. Problem jednak w tym że ma to być latarka troszkę jak EDC ;] Czyli oświetlenie drogi do auta, coś w aucie poszukać, w domu w nocy poświecić itp. Czyli dość często taka żarówka bez regulacji będzie o wiele za mocna. O przekładaniu  żarówek to raczej mowy nie ma ;]

Kilka diod dla mnie raczej odpada. Wg. mnie rozwiązanie "średnie". Z jednej przy orginalnym reflektorze jest lepszy zasięg, aż tak dużo rozproszonego światła raczej mi nie jest potrzebne. Wole to rozproszyć przez focus jak jest potrzeba. (potrzebuje raczej szperacza, jednak z jakimś niskim trybem do użytku w pomieszczeniach).

Jeszcze na CPF muszę poczytać .... są tam już Magi na Ostarze Wink

Akumulatorki zamówiłem GP Recyko (miałem te Sanyo 2500 ale dość szybko same się rozładowywały).

Masz jakiś projekt koszyczka ;] ??

Mel
Kierownik
*

« Odpowiedz #28 : 2008-01-12, 14:09:39 »

No rozważę tego Rop'a, a raczej jakąś modyfikacje typu Mag11/ Mag74. Problem jednak w tym że ma to być latarka troszkę jak EDC ;] Czyli oświetlenie drogi do auta, coś w aucie poszukać, w domu w nocy poświecić itp. Czyli dość często taka żarówka bez regulacji będzie o wiele za mocna. O przekładaniu  żarówek to raczej mowy nie ma ;]

Do takich zastosowań to naprawdę wystarczy Ci Fenix. ROPem oświetlisz duży parking. Zaświecisz w samochodzie, to wzrok stracisz.

Kilka diod dla mnie raczej odpada. Wg. mnie rozwiązanie "średnie". Z jednej przy orginalnym reflektorze jest lepszy zasięg, aż tak dużo rozproszonego światła raczej mi nie jest potrzebne. Wole to rozproszyć przez focus jak jest potrzeba. (potrzebuje raczej szperacza, jednak z jakimś niskim trybem do użytku w pomieszczeniach).

Z tą "średniością" bym dyskutował, ale to sprawa indywidualna. Mi rozkład światła z latarek 3- lub 4-diodowych odpowiada.

Jeszcze na CPF muszę poczytać .... są tam już Magi na Ostarze Wink

Ale nie w reflektorze 3" Carleya Smiley To jest głęboki reflektor o nisko osadzonej ogniskowej, trzeba go sporo poddtoczyć i się ogólnie nim pobawić, aby dopasować.

Akumulatorki zamówiłem GP Recyko (miałem te Sanyo 2500 ale dość szybko same się rozładowywały).

Wszystkie NiMH tak mają.

Masz jakiś projekt koszyczka ;] ??

Mam.
Mel
Kierownik
*

« Odpowiedz #29 : 2008-01-12, 14:27:57 »

4 x SSC
Strony: Pierwsza 1 2 3 4 ... 6 » Ostatnia +   Do góry
  Wyślij ten wątek  |  Drukuj  

Skocz do: