trwa ładowanie paska...
2017-11-19, 13:34:55 *
Aktualności:
Wybierz jezyk:

Forum   Zaloguj się Rejestracja   Tagi
Strony: 1 2 3 ... 6 » Ostatnia +   Do dołu
  Wyślij ten wątek  |  Drukuj  
Autor Wątek: Pomysł na latarke z czterema CREE Q4  (Przeczytany 43426 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przeglądają ten wątek.
Kazik
Opinii: (31)
Mieszkaniec torch.pl

Miejsce pobytu: Wro :)

Ignoruj
« : 2008-01-07, 18:04:39 »

Witam!
Jestem nowym użytkownikiem i mam nadzieję, że dzięki Waszej pomocy uda mi się sklecić mniej więcej coś na kształt opisu poniżej. Smiley

A więc myślałem o stworzeniu latarki na bazie Maglite'a 3D, tudzież 4D i upchaniu w nim aż czterech diód CREE. Pomysł może z lekka dziwny, czy wręcz w pewien sposób niedorzeczny, ale cóż, taki zamysł w mej głowie powstał i już. Jaką źródło zasilania wybrałem, a raczej myślałem o 6, bądź 8 bateriach do Sony Ericsson'a K750i o pojemności 4500mAh i woltażu 3,6V, połączonych równolegle. Są to oczywiście sztandarowe Made in China, ale może 3500mAh osiągną. Nie myślałem jeszcze dokładnie o sprawie schłodzenia czegoś takiego, gdyż nie wiem nawet czy coś takiego jest możliwe do stworzenia. Wink Jeśli chodzi o sterownik, to wybór padł na takowy:  http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.7612 

Reasumując:
Obudowa: Maglite 3D/4D
Źródło światła: 4 CREE XR-E Q4
Zasilanie: 6/8 baterii Li-Polymer 3,6V 4500mAh (czyt. ok. 3500mAh) Połączenie równoległe (A może po 2 szeregowo?)
Sterownik: 1A 3,7V    http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.7612
Radiator: Jakiś spory, może nawet mały wiatraczek?
Odbłyśnik: Standardowy z Maglite, bądź osobny dla każdej diody, choć nie wiem jeszcze jaki.

Ma to w ogóle prawo istnieć? Czy baterie dadzą rade? Czy sterownik wytrzyma obciążenie? I czy da sie to schłodzić? Prosiłbym o jakieś odpowiedzi, porady i wskazówki. Z góry dzięki za pomoc! Smiley

Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko i nic nie działa
Praktyka jest wtedy kiedy wszystko działa i nikt nie wie dlaczego

Mel
Kierownik
Opinii: (7)
*

« Odpowiedz #1 : 2008-01-07, 19:14:30 »

Witam!
Jestem nowym użytkownikiem i mam nadzieję, że dzięki Waszej pomocy uda mi się sklecić mniej więcej coś na kształt opisu poniżej. Smiley

A więc myślałem o stworzeniu latarki na bazie Maglite'a 3D, tudzież 4D i upchaniu w nim aż czterech diód CREE. Pomysł może z lekka dziwny, czy wręcz w pewien sposób niedorzeczny, ale cóż, ...

Witaj nowy użytkowniku!

Pomysł czteroledowego Maga jest już przetarty przez wielu moderów. Ten sterownik to zły wybór. Potrzebujesz stabilizacji prądowej przy napięciu 4x 3,5V = 14V, a układ AMC wytrzymuje do 6V. Cztery przesterowane diody to będzie z 15W, a przy sprawności 85% straty wyniosą 2,6W w postaci ciepła - o tym też pomyśl, bo driver musi mieć swój radiator (nie każdy jednak). Dobry sterownik = drogi sterownik. Są drivery, które spokojnie zasilą 4 diody z 6/8 paluszków w magu 2D. Nie znam baterii, które proponujesz. Litowo-polimerowe są płaskie, Mag jest okrągły. Jak chcesz to pogodzić?
Do tej konstrukcji potrzebujesz jeszcze odpowiedniego radiatora i reflektorków, wszystko znajdziesz w Sandwich Shoppe, ale wykosztujesz się nieco. Warto, bo efekt jest powalający (używam konstrukcji z 3 diodami, spokojnie wystarczy). Aha - przy takim świetle warto mieć regulację jasności, bo poświecenie w nocy pod nogi możesz przypłacić chwilową ślepotą.

-- M.
Kazik
Mieszkaniec torch.pl

Ignoruj
« Odpowiedz #2 : 2008-01-07, 19:52:26 »

To baterie BST-37, zasilające np. SE K750i. Owszem, są płaskie, ale podług wymiarów, jakie znalazłem na necie ich szerokość to 34mm, czyli o 2mm więcej niż R20 (D). Więc powinny się zmieścić. Ale mam dużo lepszy pomysł. Mianowicie w obudowie Maga 3D zmieścić 12 akumlatorków R6, o rzekomej pojemności 3800mAh, czyli rzeczywistej dajmy na to 3Ah. Czy ktoś jest mi w stanie powiedzieć, jak to połączyć? Tzn. czy np. 4 baterie szeregowo, a następnie 3 takie moduły równolegle?

Apropo odprowadzania ciepła i regulatora, to najpierw dobrze by było uregulować sprawę zasilania, a dopiero później tych dwóch.
« Ostatnia zmiana: 2008-01-07, 19:55:41 wysłane przez Kazik » Zapisane

Mel
Kierownik
*

« Odpowiedz #3 : 2008-01-07, 20:06:00 »

To baterie BST-37, zasilające np. SE K750i. Owszem, są płaskie, ale podług wymiarów, jakie znalazłem na necie ich szerokość to 34mm, czyli o 2mm więcej niż R20 (D). Więc powinny się zmieścić. Ale mam dużo lepszy pomysł. Mianowicie w obudowie Maga 3D zmieścić 12 akumlatorków R6, o rzekomej pojemności 3800mAh, czyli rzeczywistej dajmy na to 3Ah. Czy ktoś jest mi w stanie powiedzieć, jak to połączyć? Tzn. czy np. 4 baterie szeregowo, a następnie 3 takie moduły równolegle?

Apropo odprowadzania ciepła i regulatora, to najpierw dobrze by było uregulować sprawę zasilania, a dopiero później tych dwóch.

12 akumulatorów, to musisz specjalne przygotować tubę, bo będzie za ciasno. Trzeba ją rozwiercić. 9 akumulatorów zmieści się bez trudu. Połącz je szeregowo, uzyskasz 10,8 V (9xAA) lub 14,4 V (12xAA). W te 3800 mAh, a nawet 3000 mAh nie wierz (moje profitexy z nadrukiem 2800 mają w granicach 1100, ale do myszki się nadają). Zastosujesz przetwornicę z allegro, zasilisz 4 diody połączone szeregowo i prawie po sprawie. Prawie, bo diabeł tkwi w szczegółach - radiatorze, odpowiednich reflektorkach - suma wysokości reflektora, diody i radiatora musi dać w wyniku wysokość, jaką masz do dyspozycji w głowicy. Poza tym warto, aby te reflektorki były jako-tako skierowane w jedną stronę, bo niewielka nawet odchyłka od osi po kilku(nastu) metrach zaprezentuje się jako kilka punktów świetlnych. No i chłodzenie, diody lubią chłodek, nie należy ich smażyć długim świeceniem, więc albo czujnik termiczny i ograniczenie prądu, albo nacinana głowica, aby zwiększyć powierzchnię oddającą ciepło. Powodzenia!

-- M.
Kazik
Mieszkaniec torch.pl

Ignoruj
« Odpowiedz #4 : 2008-01-07, 20:20:42 »

1.Jest takie nieco brzydkie przysłowie, mówiące: ,,Nie ucz ojca, dzieci robić". Postaram sie do niego zastosować, ale pozwolę sobie na mój wniosek. Mam latarke na 3 baterie R20 i wchodzą do niej bezproblemowo 4 paluszki sklejone do siebie, BEZ koszyczka. Poza tym spasowanie rozmiaru tuby latarki i baterii pozostawia nieco do życzenia, ale myślę, że dam rade z tymi 12 paluszkami.

2.Znalazłem firmowe akumlatorki 2700mAh, czyli 2500mAh będzie. Mam tylko takie jedno pytanie: czy nie można połączyć po 4 szeregowo i następnie 3 takie zestawy równolegle? Z mojej wiedzy (aczkolwiek prawdopodobnie sie mylę) wynika, iż uzyskałbym wtedy 4,8V i 7500mAh. Czy moje wyliczenia są poprawne?

3.Jeśli zaś idzie o chłodzenie, to planowałem coś doprawdy dziwnego. A mianowicie średni (czyt. 5x5cm) radiator + takiej też wielkości wentylatorek. W głowicy byłyby po prostu dziury, przez które swobodnie przepływałoby powietrze (jak również woda, eh).

Proszę (błagam!) o dalsze rady i odpowiedzi. Z góry dziękuje!

phantom
Opinii: (41)
Ostrzezony
Mieszkaniec torch.pl

Ledoholik

Ignoruj
« Odpowiedz #5 : 2008-01-07, 20:53:56 »

Ad.1. Akumulatorki są szersze, szczególnie te o większej pojemności. Sanyo 2700 (obecnie najwydajniejsze) mają dobry milimetr więcej śrenicy niż baterie. Do tego ich długość to 5cm, baterii D 6cm. Koszyczek to wyrównuje.
Ad.2. Pomyśl jak zapewnisz stabilność połączenia między bateriami pomiędzy tymi "zestawami".
Ad.3. Skrócisz sobie czas pracy bo wentylatorek też ciagnie prąd i będzie potrzebował sterownika (nie widziałem wentylatorka zasilanego z 4,8V).

Kazik
Mieszkaniec torch.pl

Ignoruj
« Odpowiedz #6 : 2008-01-07, 21:17:16 »

1. Zakładam, że jakoś to wszystko pomieszczę.
2. Myślałem, żeby jeden przewód, tak myślę 3mm puścić na zewnątrz. Może nie cieszyłby nazbyt oka, ale nie o to chodzi.
3. Mam wentylatorek na 12V i 0.08A, czyli o mocy prawie 1W. Przy mocy diód sięgającej 15W to niezbyt duża różnica. Gorzej z zasilaniem. Można kupić na 5V i o mocy 0.4W.

Ale teraz najbardziej nurtuje mnie odpowiedź na pytanie ile voltów potrzeba by było do zasilenia tych 4 diód? Z tego co wiem, to od około 3,7V do mniej więcej 15V? Chodzi mi o prąd, który miałby dochodzić do sterownika.

phantom
Opinii: (41)
Ostrzezony
Mieszkaniec torch.pl

Ledoholik

Ignoruj
« Odpowiedz #7 : 2008-01-07, 21:25:26 »

Przewód nie będzie konieczny, połączenie nasadki z głowicą jest fabrycznie. Chodzi mi o połączenie tych trzech baterii wzdłuż, żeby sie nie przesuwały względem siebie (jakiś luz musi przecież być).

Co do sterownika to wszystko zależy od wyboru odpowiedniego modelu, jedne podwyższają napięcie, inne obniżają. Z konkretami do Mel'a, on jest forumowym Mag-modderem.

Kazik
Mieszkaniec torch.pl

Ignoruj
« Odpowiedz #8 : 2008-01-07, 22:03:04 »

No i żem wykoncypił!! Wink

3,6V, ok. 12Ah, sporo pozostałego miejsca w środku i to wszystko w Magu 3D. Koszt baterii co prawda 120zł, ale chyba sie opłaca. Wink

Co Wy na to? Czy wystarczy te 3,6V dla 4 diód CREE Q4?

Mel
Kierownik
*

« Odpowiedz #9 : 2008-01-07, 22:09:40 »

No i żem wykoncypił!! Wink

3,6V, ok. 12Ah, sporo pozostałego miejsca w środku i to wszystko w Magu 3D. Koszt baterii co prawda 120zł, ale chyba sie opłaca. Wink

Co Wy na to? Czy wystarczy te 3,6V dla 4 diód CREE Q4?

Nie wystarczy, bo należy je połączyć szeregowo. Możesz równolegle, jeśli masz ledy o bardzo zbliżonych parametrach, albo jeśli wiesz, jak wyrównać parametry rezystorkami na przykład.

-- M.
Kazik
Mieszkaniec torch.pl

Ignoruj
« Odpowiedz #10 : 2008-01-08, 18:28:31 »

A gdybym miał sterownik przystosowany do 3,6V i diody 3,7V (czyli wyjściowy woltaż tegoż sterownika) ?

I drugie pytanie. Czy w zależności od połączenia pojedynczych ogniw zmienia sie ich całkowita pojemność? Czyli np: mam 2 baterie 3,6V i 2Ah każda. Łącze je równolegle, następnie do sterownika i diody. Załóżmy, że taki układ podziała 4h. Czy jeśli zastosuje połączenie szeregowe zmieni się czas działania? Oczywiście zakładam, że sterownik byłby dostosowany do obu napięć.

Mel
Kierownik
*

« Odpowiedz #11 : 2008-01-08, 18:42:26 »

A gdybym miał sterownik przystosowany do 3,6V i diody 3,7V (czyli wyjściowy woltaż tegoż sterownika) ?

I drugie pytanie. Czy w zależności od połączenia pojedynczych ogniw zmienia sie ich całkowita pojemność? Czyli np: mam 2 baterie 3,6V i 2Ah każda. Łącze je równolegle, następnie do sterownika i diody. Załóżmy, że taki układ podziała 4h. Czy jeśli zastosuje połączenie szeregowe zmieni się czas działania? Oczywiście zakładam, że sterownik byłby dostosowany do obu napięć.

Każde ogniwo ma pewien zasób energii. Liczysz ją, mnożąc napięcie i pojemność. Twoje ogniwa mają 3,6 V * 2 Ah = 7,2 Wh. Dwa ogniwa mają 14,4 Wh energii. Jeżeli dioda pobiera 4 W, a sterownik ma sprawność 80%, to taki układ poświeci teoretycznie:

( 14,4 W : 4 W ) * 0,8 = 2h52m

i to niezależnie od sposobu połączenia ogniw zasilających.

Dopiero rodzaj użytego sterownika zależy tylko od tego, jak te ogniwa chcesz połączyć i jaki efekt chcesz uzyskać. Sterowniki boost potrafią nagle wyłączyć światło, kiedy zabraknie im prądu, sterowniki buck w miarę spadku napięcia przechodzą w tryb DD i wypalają ogniwa do zera i zwykle mają większą sprawność.
Spróbuj się zorientować, przy jakim poborze prądu twoje ogniwa mają największą pojemność, na tej podstawie dobierz sposób ich połączenia i dobierz sterownik.

-- M.
Kazik
Mieszkaniec torch.pl

Ignoruj
« Odpowiedz #12 : 2008-01-08, 22:19:11 »

Wielkie dzięki za tyle informacji.

Ale mam kolejne pytania:
1. Czy jest sens montować aż 4 diody?
2. Na jaki zasięg skuteczny mogę liczyć przy użyciu 4 diód SSC P4 Z-LED Emitter http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.1445 i takiego odbłyśnika http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.1915 ?
3. Czy przy jednej diodzie SSC moge liczyć na osiągi podobne do 10W halogena w obudowie na kształt Maga 3D, jeśli chodzi o zasięg skuteczny? Wiem, że na oko, to pacjent w szpitalu zmarł, no ale chyba da rade coś o tym powiedzieć?
4. Czy dałoby rade pasywnie schłodzić 4 takie diody?
5. Czy można by zbudować obwód: baterie-> pstryczek-elektryczek-> potencjometr-> diody i czy jest to sensowny pomysł? Jeśli nie, to może znacie jakiś sterownik, który wytrzymałby takie natężenie (4 diody po 1A) ?

Trochę tych pytań jest. Wink Ale tak to już jest, jak się pierwszy raz do czegoś podchodzi i ma się w wiedzy na ten temat braki. Wink
« Ostatnia zmiana: 2008-01-08, 23:09:16 wysłane przez Kazik » Zapisane

Mel
Kierownik
*

« Odpowiedz #13 : 2008-01-09, 07:54:09 »

Wielkie dzięki za tyle informacji.

Ale mam kolejne pytania:
1. Czy jest sens montować aż 4 diody?

Tak, zabawa jest bardzo miła.

2. Na jaki zasięg skuteczny mogę liczyć przy użyciu 4 diód SSC P4 Z-LED Emitter http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.1445 i takiego odbłyśnika http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.1915 ?

Uhmmm, trudno powiedzieć, to proste soczeweczki z tworzywa. Kup zwykłe reflektorki IMS20, sprawdzone, skuteczne i pasujące bez kombinowania.

3. Czy przy jednej diodzie SSC moge liczyć na osiągi podobne do 10W halogena w obudowie na kształt Maga 3D, jeśli chodzi o zasięg skuteczny? Wiem, że na oko, to pacjent w szpitalu zmarł, no ale chyba da rade coś o tym powiedzieć?

Jedna dioda w Magu świeci bardzo jasno, nie wiem, czy i jak się to porównuje do 10W halogena.

4. Czy dałoby rade pasywnie schłodzić 4 takie diody?

Tak

5. Czy można by zbudować obwód: baterie-> pstryczek-elektryczek-> potencjometr-> diody i czy jest to sensowny pomysł? Jeśli nie, to może znacie jakiś sterownik, który wytrzymałby takie natężenie (4 diody po 1A) ?

Są sterowniki, które to wytrzymają. Szukaj "Buckpuck". Zasilanie bezpośrednio przez potencjometr odpada, ale wysterowanie drivera potencjometrem - jak najbardziej.

Trochę tych pytań jest. Wink Ale tak to już jest, jak się pierwszy raz do czegoś podchodzi i ma się w wiedzy na ten temat braki. Wink

Szukaj i się nie poddawaj, bo w sieci jest masa informacji, czytaj CPF, znajdziesz wiele odpowiedzi na swoje pytania.

-- M.
Kazik
Mieszkaniec torch.pl

Ignoruj
« Odpowiedz #14 : 2008-01-09, 21:09:05 »

Ponownie wielkie dzięki za pomoc. Ale wciąż nurtuje mnie zasięg, jaki mógłbym otrzymać przy użyciu 4 diód z jakimiś soczewkami nastawionymi na beam i ze skutecznością np. 85%?. Czy nie da się tego w żaden sposób przewidzieć ,,na sucho" np. z dokładnością do 100m, czy nawet 200m? I jak zmieniłby się zasięg, jeśli zdecydowałbym się na użycie 1 diody?

Strony: 1 2 3 ... 6 » Ostatnia +   Do góry
  Wyślij ten wątek  |  Drukuj  

Skocz do: