Latarki => Recenzje => Wątek zaczęty przez: Krul-Mateusz 2017-09-18, 17:54:00Tytuł: Recenzja latarki czołowej Sunree iFishing
Wiadomość wysłana przez: Krul-Mateusz 2017-09-18, 17:54:00
Sunree iFishing (li-po 1800mAh oraz 3xAAA)


Latarki czołowe do testów udostępnił sklep: www.ostrenoze.pl (http://www.ostrenoze.pl), za co oczywiście dziękuję.

(https://i.imgur.com/b292TPal.jpg)

iFishing to w zasadzie rodzina dwóch modeli czołówek Sunree. Mimo, że mam obie zdecydowałem się napisać jedną, wspólną dla obu modeli recenzję, ponieważ te różnią się jedynie zasilaniem z którego korzystają.

(https://i.imgur.com/BPVCahGl.jpg)
(https://i.imgur.com/xZq4pKql.jpg)
(https://i.imgur.com/OPcbxU7l.jpg)
(https://i.imgur.com/QGimXgel.jpg)
(https://i.imgur.com/LNQq9G1l.jpg)

Której czołówki byśmy nie wybrali, ta przyjdzie do nas w przezroczystym pojemniku z nałożoną od góry etykietą. W pudełku poza samą lampką znajdziemy także:
- instrukcję obsługi (po jednej stronie mamy j.angielski, po drugiej krzaczki ;) ),
- pomarańczowy karabińczyk z tworzywa sztucznego,
- kabelek microUSB / 3 baterie AAA (zależnie od modelu).

(https://i.imgur.com/ubLCF4Yl.jpg)
(https://i.imgur.com/ojv9aidl.jpg)

Zawartość pudełek jak widać skromna, aczkolwiek wystarczająca.

Budowa:

iFishing ma budowę typową dla klasycznych czołówek. Składa się lampki właściwej i pojedynczej opaski, z elementem regulującym kąt nachylenia.

(https://i.imgur.com/b292TPal.jpg)

Lampka wykonana została z przyjemnej jakości tworzywa o barwie piaskowej (tan). Ma około 35mm długości, 65mm szerokości i 40mm wysokości. Piszę około, ponieważ iFishing ma dosyć nieregularną budowę co utrudnia podanie precyzyjnych wartości. Zanim wspomnę ile poszczególny model waży, powiem parę słów na temat zasilania, z którego czołówki korzystają, bo te determinuje ich masę.
Zależnie od wybranej wersji iFishing może być zasilany trzema bateriami AAA lub nie wymiennym akumulatorem litowo-polimerowym o pojemności 1800mAh. Duży plus dla Sunree za możliwość wyboru czołówki z odpowiadającym nam typem zasilania. iFishing sygnowany dodatkowym oznaczeniem “Li”, czyli właśnie model z wbudowanym akumulatorem waży 88 gram. Z kolei ten na baterie waży z nimi 95g i 60g bez nich.

(https://i.imgur.com/EL4WWXHl.jpg)
(https://i.imgur.com/NIhUEtyl.jpg)

W centralnej części lampki znajduje się nieduży reflektor o gładkiej fakturze. Serce czołówki stanowi nie oskalpowana dioda XP-G3 S3.
Jej wycentrowanie względem reflektora idealne niestety nie jest. Tyczy się to zarówno jednego jak i drugiego egzemplarza. Co prawda artefakty powstałe z tego tytułu nie są jakieś znaczące, bo wpływ na rozkład światła jest niewielki - natomiast niedopatrzenie jest i należy o nim wspomnieć.
Diodę i reflektor chroni plastikowa szybka, pozbawiona powłoki antyrefleksyjnej. Jak się nietrudno domyślić łatwo ją czymś zarysować, dlatego też zalecałbym uważać z czym wrzucamy czołówkę do plecaka.

(https://i.imgur.com/Bf8VYAgl.jpg)
(https://i.imgur.com/x1TqT8ul.jpg)
(https://i.imgur.com/R3PMvX2l.jpg)

Poniżej reflektora znajdziemy dwa czujniki ruchu będącą cechą charakterystyczną Sunree iFishing. Czujki odpowiadają za włączanie i wyłączanie czołówki poprzez np. machnięcie ręką.

(https://i.imgur.com/qNMyXiHl.jpg)

Z kolei od góry znajduje się spory przycisk odpowiadający za sterowanie czołówką. Przykryty jest wyraźnie teksturowaną guma. Z racji budowy lampki nie ma większego problemu ze znalezieniem przycisku, chociaż ten może nie być wyczuwalny w grubszych rękawicach.

(https://i.imgur.com/RqA7VfSl.jpg)

Elementem odróżniającym wersję akumulatorowa od “bateryjnej” ??? jest wbudowany port microUSB znajdujący się po boku iFishinga Li. Służy on do ładowania akumulatora. Rozwiązanie to jest niewątpliwie wygodne - pozwala naładować iFishinga np. przy użyciu zwyczajnej ładowarki sieciowej, ale także powerbanku, czy nawet turystycznego panelu solarnego.
Wbudowany akumulator i port microUSB to wciąż rzadkość w tym przedziale cenowym, dlatego też myślę, że ich obecność moze być dla iFhishinga Li czynnikiem decydującym o jego zakupie.
Port chroni niestety niskiej jakości zaślepka z twardej gumy. Jej wysunięcie przychodzi zdecydowanie za łatwo, co rodzi obawy o jej szczelność.

(https://i.imgur.com/5f0fiu4l.jpg)
(https://i.imgur.com/7K6PfI8l.jpg)
(https://i.imgur.com/PFPijUNl.jpg)
(https://i.imgur.com/r3tLV3Ol.jpg)

Producent informuje, że iFishing spełnia normę IPX-5, co powinno uchronić lampkę przed  jej uszkodzeniem spowodowanym padającym deszczem. I faktycznie na więcej starałbym się lampki nie narażać. Jej całkowite zanurzenie z dużym prawdopodobieństwem ją uszkodzi.
Nieco lepiej pod tym względem prezentuje się wersja na baterie spełniająca normę IPX-6. O jej zanurzenie już bym się nie martwił. Klapa po otwarciu której mamy dostęp do baterii - zabezpieczona jest uszczelką. Zamyka się z satysfakcjonującym klikiem. Tędy woda się nie dostanie.

(https://i.imgur.com/AogE2zyl.jpg)
(https://i.imgur.com/lC3XYxil.jpg)

Na drugim boku model Li posiada małą diodę, która świeci na czerwono, gdy akumulator jest bliski rozładowania. Gdy latarka czołowa jest naładowana dioda świeci na zielono.

(https://i.imgur.com/m1Iqqd5l.jpg)
(https://i.imgur.com/OegvlKbl.jpg)

Na system zawieszenia składa się elastyczna opaska, która możemy regulować w sporym zakresie. Osoby mające większą głowę nie powinny mieć najmniejszego problemu z wygodnym jej noszeniem na czole, w przeciwieństwie do znacznie droższego Armytek Elfa, którego opaska jest za krótka. Na pochwałę jednak nie zasługuje element odpowiadający za kąt nachylenia czołówki. Umożliwia on maksymalne wychylenie o zaledwie 45 stopni.
W przypadku wykonywania drobnych prac manualnych pokroju np. wiązania haczyka - lampka będzie świecić za nasze dłonie. Wymusza to nienaturalne ułożenie głowy. Sunree powinien zdecydowanie zwiększyć zakres obrotu tego elementu.
Sama regulacja odbywa się stopniowo. Czołówkę możemy ustawić w 5 położeniach.

(https://i.imgur.com/qnYI5Z2l.jpg)
(https://i.imgur.com/zh1p34rl.jpg)
(https://i.imgur.com/S4DYH0Wl.jpg)

Elektronika:

(https://i.imgur.com/zcwG7ANl.jpg)

Tryby świecenia iFishing (Li):
- Wysoki (230 lumenów, orientacyjny czas pracy: 1 godzina, później spadek do 130lm i dalsza praca lampki przez kolejne ~4h.)
- Średni (70lm, ~18h)
- Niski (9lm, ~110h)

(https://i.imgur.com/ZHVJjull.jpg)

Tryby świecenia iFishing (AAA):
- Wysoki (225 lumenów, orientacyjny czas pracy: 10 min, później spadek do 160lm i dalsze ~2h pracy lampki)
- Średni (65lm, ~5h)
- Niski (7lm, ~120h)

(https://i.imgur.com/Dcwk1cRl.jpg)

Latarka czołowa iFishing pozbawiona jest funkcji pamięci. Włączając czołówkę ta zawsze włączy się w trybie średnim. Tryby przeskakują w pętli średni -> wysoki -> niski -> OFF -> średni… Tym samym chcąc wyłączyć latarkę musimy przeklikać się przez wszystkie tryby. Wygodniejsze dla mnie wydaje się być rozwiązanie stosowane przez Armyteka czy Olighta. Gdzie krótki klik włącza i wyłącza latarkę, a wduszenie  przycisku i jego przytrzymanie odpowiada za zmianę trybu. Aczkolwiek może to tylko kwestia przyzwyczajenia.
Niemniej jednak UI czołówki skomplikowanym nazwać nie można - obsługa jest prosta i w zasadzie bezproblemowa.

(https://i.imgur.com/p4mI8F5l.jpg)

Wduszenie i przytrzymanie przycisku na wyłączonej latarce aktywuje czołówkę w tryb czuwania, w którym pracują czujniki ruchu. Machnięcie ręką, lub jakimś przedmiotem w odległości do 10cm powoduje wyłączenie się lub włączenie latarki w trybie 140lm. W tym trybie lampka będzie świecić 5h w przypadku Li i 2h w przypadku baterii AAA.
Funkcja muszę przyznać ciekawa, pierwszy raz z czymś takim ma do czynienia, chociaż wiem, że była implementowana już dawno temu w innych latarkach.
Zdecydowanie przydatna, gdy potrzebujemy na chwilę włączyć czołówkę. Nie musimy wtedy obmacywać lampki w poszukiwaniu przycisku, w celu jej włączenia. I co najważniejsze pozwala to na uniknięcie przeklikiwania się przez wszystkie tryby w celu jej wyłaczenia. Podsumowując - użyteczny bajer.

H5qvqbLTnZ0

Jeśli chodzi o proces nagrzewania się czołówek, to ten jest w zasadzie znikomy. Stosunkowo niewielka ilość światła, generuje niewiele ciepła, stąd też brak problemu z grzaniem się iFishingów.

Światło:

(https://i.imgur.com/558eV0xl.jpg)
(https://i.imgur.com/FP3K96Ll.jpg)
(https://i.imgur.com/UM1OcfJl.jpg)
(https://i.imgur.com/bE6dKhEl.jpg)

Gładki reflektor i dosyć głęboki reflektor dają stosunkowo ciasną wiązkę światła. Rozkład światła jest zbliżony do tego z FiTorcha EC10. Przejście spila w spot jest łagodne, aczkolwiek granica pomiędzy nimi jest zauważalna.

(https://i.imgur.com/50JKx3nl.jpg)
(https://i.imgur.com/lcgaC8ul.jpg)

Na bardzo duży plus zasługuje barwa światła. Dioda XP-G3 o binie S3 daje przyjemne dla oka delikatnie ciepłe światło. Domeną tańszych latarek są okropne niebiesko-białe emitery. Muszę przyznać, że pod tym względem Sunree mnie naprawde mile zaskoczył.

(https://i.imgur.com/tUT7iZr.jpg)
(https://i.imgur.com/rk3RFXJ.jpg)
(https://i.imgur.com/VHhlZCp.jpg)
(https://i.imgur.com/R69Pw42.jpg)
(https://i.imgur.com/R7MUcs7.jpg)
(https://i.imgur.com/iBJb6uFl.jpg)
(https://i.imgur.com/FGljXqK.jpg)

Podsumowanie:

Sunree iFishing to produkt, który zaskoczył mnie pod paroma względami. Przede wszystkim nie spodziewałem po sprzęcie tej klasy diody o barwie neutralnej. Na duże uznanie zasługuje możliwość odpowiadającego nam typu zasilania. A zwykły wydawać by się mogło zbędny bajer - w postaci czujnika ruchu okazał się być naprawde przydatny.

Ze względu na liczne wady tego produktu zastanawiam się komu i czy w ogóle mógłbym go polecić. Nie da się ukryć, że jakość wykonania czołówki nie stoi na najwyższym poziomie, oferowana ilość światła również na kolana nie powala.  Jednak zdaję sobie sprawę, że nie każdy potrzebuje czołówki najwyższej jakości. Są przecież osoby, którym wystarcza parę lumenów i prosta plastikowa budowa. Doskonałym przykładem są tu użytkownicy produktów marki Petzl. Czołówki tej marki są raczej niskich lotów, a mimo to cieszą się w Polsce niemałą popularnością. Największym atutem Sunree iFishing jest jego cena, dlatego też widziałbym go, jako tańszą alternatywą dla Petzli, które mimo zauważalnie wyższej ceny oferują naprawde niewiele więcej.

Mateusz Markowski

Gorąco zachęcam do zapoznania się z innymi moimi recenzjami:
* www.torch.pl/forum/index.php/topic,62984 (http://www.torch.pl/forum/index.php/topic,62984) - Armytek Elf C1
* www.torch.pl/forum/index.php/topic,62964 (http://www.torch.pl/forum/index.php/topic,62964) - Armytek Elf C2
* www.torch.pl/forum/index.php/topic,62615 (http://www.torch.pl/forum/index.php/topic,62615) - Nitecore HC60