trwa ładowanie paska...
2017-12-13, 11:58:24 *
Aktualności:
Wybierz jezyk:

Forum   Zaloguj się Rejestracja   Tagi
Strony: 1 2 Ostatnia +   Do dołu
  Wyślij ten wątek  |  Drukuj  
Autor Wątek: Użytkowe parametry latarek LED  (Przeczytany 843 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przeglądają ten wątek.
Emalia
Opinii: (0)
Świeża krew
*

Ignoruj
« : 2017-11-17, 23:51:21 »

Witam, jestem nowy, pozdrawiam wszystkich gorąco!
Pytanie mam takie: która latarka świeci najwyższym lumenem przez długi czas nie nagrzewając się przy tym zbytnio?
Bo mam 3 Nitecory (Concept 1, MH20GT i P25 960 lm) i jedyny co się sprawdza to ten P25, a reszta to zabawki. Jeszcze ten Concept 1 w średnim trybie długo nie jest ciepły i można go "przygazować" na krótką chwilę do turbo bez konsekwencji. Ale wydaje mi się, że na małej latarce (1x18650) to długotrwałe i nie gorące 400 lm to jest max. Czy dobrze myślę?
sałron
Opinii: (63)
Mieszkaniec torch.pl

Miejsce pobytu: CIeŃ

LorD CIemŃości

Ignoruj
« Odpowiedz #1 : 2017-11-18, 23:45:22 »

Ale wydaje mi się, że na małej latarce (1x18650) to długotrwałe i nie gorące 400 lm to jest max. Czy dobrze myślę?

Na to wychodzi. 400-500lm.

Nadmiar światła umniejsza istnienie.   [Czesław Miłosz]

SPRZEDAMEAGLETAC TX30C2 - 2000lm na diodzie - świetna stabilizacja
Dominik
Kierownik
Opinii: (3)
*

Miejsce pobytu: Wrocław

« Odpowiedz #2 : 2017-11-19, 00:23:25 »

Dla małych lampek z niewielką ilością radiatora wartość graniczna to około 5W - z czasem będzie to więcej lumenów (skrót myślowy - wzrost wydajności ledów). Przy najnowszych ledach myślę, że możemy pokusić się o jakieś 600 lumenów.

Co do gorące / nie gorące - im szybciej staje się gorąca tym lepsza  Grin

Emalia
Świeża krew
*

Ignoruj
« Odpowiedz #3 : 2017-11-28, 22:09:19 »

Teraz mam jeszcze  http://kaidomain.com/p/S026928.KDLITKER-C8_2-Cree-XHP50_2-Neutral-White-5000K-2600-Lumens-5-Mode-LED-Flashlight-Black-(-1x18650-) i w trybie MED(65%) jest dość światła oraz niezbyt gorąco przez około godzinę.  Użytecznie jaśniej świeci w tym trybie niż C1 Nitecore i porównywalnie do P25. Tyle, że to jest względnie tania latarka więc środek promienia żółty z ciemną plamką pośrodku, itd. Ale ma bardzo użyteczne tryby oprócz najwyższego i nie wymaga specjalnych baterii (C1 musi mieć IMR albo NL1835HP bo nie działają wyższe tryby), a ta spokojnie łyka 5A Panasoniki protected https://www.fasttech.com/p/2741006. Tak czy inaczej - fajna latarka, która potrafi świecić ok 1000 lmn użytecznie tzn.  nie parząc ręki (sprawdziłem).
Barton_
Nowy użytkownik
*

Ignoruj
« Odpowiedz #4 : 2017-11-28, 23:45:17 »

Jak mocno świeci a się nie grzeje na zewnątrz to wewnątrz jest piekarnia i dioda piecze się na miękko.
Jak ma mocno świecić to musi się grzać. No i zawartość latarki w latarce musi być wysoka - nie ma mięsa - nie ma radiatora.
tomking
Opinii: (1)
Użytkownik torch.pl

Miejsce pobytu: Katowice

Ignoruj
« Odpowiedz #5 : 2017-11-29, 08:47:41 »

Jak mocno świeci a się nie grzeje na zewnątrz to wewnątrz jest piekarnia i dioda piecze się na miękko.

Co dokładniej masz na myśli? Ja nie znam mocnej latarki, która się nie grzeje. Chyba że są takie produkowane z materiałów o niskiej przewodności cieplnej. Jak znasz to podaj.
Co do diody LED, to ma ona graniczną temperaturę pracy co z resztą warunkują polimery z których jest wykonana.

Jak ma mocno świecić to musi się grzać.

"Takie jest odwieczne prawo fizyki... Pani kierowniczko..." Smiley

No i zawartość latarki w latarce musi być wysoka - nie ma mięsa - nie ma radiatora.

To ciekawa wypowiedź... bardzo ciekawa. Możesz rozwinąć?
Dodam że żebrowanie głowicy jest radiatorem co spotykamy w większości latarek o znacznej liczbie lm.

Rzeczą ważniejszą od wiedzy jest wyobraźnia.
Barton_
Nowy użytkownik
*

Ignoruj
« Odpowiedz #6 : 2017-11-29, 12:35:43 »

Ja nie znam mocnej latarki, która się nie grzeje. Chyba że są takie produkowane z materiałów o niskiej przewodności cieplnej
Skoro już sam sobie odpowiedziałeś, to nie trzeba tego ciągnąć. Dodam tylko, że zdarza się, że dioda wisi w powietrzu więc nie ma jak odprowadzać ciepła. Powietrze przewodzi słabo mimo, że nagrzane jest bardzo mocno.

Co do diody LED, to ma ona graniczną temperaturę pracy co z resztą warunkują polimery z których jest wykonana.
A wiesz jak wygląda sprawność diody wraz ze wzrostem mocy i temperatury? Twierdzisz, że praca w wyższych temperaturach nie wpływa na żywotność?
To ciekawa wypowiedź... bardzo ciekawa. Możesz rozwinąć?
Dodam że żebrowanie głowicy jest radiatorem co spotykamy w większości latarek o znacznej liczbie lm.
No i o tym właśnie myślałem nazywając to ilością mięsa. Skutecznie chłodzenie wymaga powierzchni do rozpraszania ciepła i skutecznego jego przepływu. Zdziwił byś się ale nie wszystkie latarki mają odpowiednie chłodzenie.

P.S. Widzę, że lubisz łowić słówka i się czepiać. Następną razą przygotuj się lepiej, będzie ciekawiej.
Pisentlof brada.
tomking
Użytkownik torch.pl

Ignoruj
« Odpowiedz #7 : 2017-11-29, 15:04:02 »

Skoro już sam sobie odpowiedziałeś, to nie trzeba tego ciągnąć. Dodam tylko, że zdarza się, że dioda wisi w powietrzu więc nie ma jak odprowadzać ciepła. Powietrze przewodzi słabo mimo, że nagrzane jest bardzo mocno.

To wie każdy kto zna choćby podstawy fizyki  Tongue

A wiesz jak wygląda sprawność diody wraz ze wzrostem mocy i temperatury? Twierdzisz, że praca w wyższych temperaturach nie wpływa na żywotność?

Badań nie robiłem, ale ty z pewnością masz taką wiedzę. Niczego co napisałeś nie twierdzę. Ba! temperatura zwykle ma wpływ na żywotność nie tylko w przypadku latarek!  Tongue

No i o tym właśnie myślałem nazywając to ilością mięsa. Skutecznie chłodzenie wymaga powierzchni do rozpraszania ciepła i skutecznego jego przepływu. Zdziwił byś się ale nie wszystkie latarki mają odpowiednie chłodzenie.

Kolego... to zwykły frazes  Roll Eyes

P.S. Widzę, że lubisz łowić słówka i się czepiać. Następną razą przygotuj się lepiej, będzie ciekawiej.
Pisentlof brada.

Nie no... co ty... nikt ci nie podskoczy, masz taką wiedzę  Shocked  Roll Eyes  Tylko następnym razem warto technicznej, bez frazesów i z przykładami.
Na pewno nie będę się wtedy czepiał i poczytam merytorycznego szpenia Wink

-----------------------------
Ale... ale... czy to nie ty... ten Barton z Tactical, który wczoraj przez dwie strony wątku "Nasze nowe "zabaweczki" 2017" przekonywał o mikrobiologii i higienie pochwy...eghm... skórzanej do noża aż się zaczęliśmy z ciebie nabijać. Tu też zamierzasz balety i popis?

Uuuuu... widzę że szerokość twojej "eksperckiej" wiedzy sięga faktycznie głęboko
 Roll Eyes

Barton_
Nowy użytkownik
*

Ignoruj
« Odpowiedz #8 : 2017-11-29, 16:22:08 »

Skoro to podstawy fizyki to w jakim celu ciągniesz dyskusję? Oczekujesz wykładu z fizyki na tym poziomie? Nie ten adres.

Co do osobistych wycieczek, to daruj sobie bo nie sięgasz i nie sięgniesz.
Już? To otwórz okno i przewietrz pokój bo po takiej ilości móżdżenia spadnie Ci żywotność głowicy.
tomking
Użytkownik torch.pl

Ignoruj
« Odpowiedz #9 : 2017-11-29, 17:40:07 »

Skoro to podstawy fizyki to w jakim celu ciągniesz dyskusję? Oczekujesz wykładu z fizyki na tym poziomie? Nie ten adres.

Szkoda... masz taką szeroką wiedzę! Na każdy temat...  Roll Eyes

Co do osobistych wycieczek, to daruj sobie bo nie sięgasz i nie sięgniesz.

No wiem WASZA WYSOKOŚĆ  Wink

Już? To otwórz okno i przewietrz pokój bo po takiej ilości móżdżenia spadnie Ci żywotność głowicy.

Nie radź mi proszę co mam robić i nie baw się w internetowego psychologa, bo takich ta forach już było wielu. Było!
Sam zluzuj jak zluzowałeś na Tactical.
Pisz merytorycznie jak masz wiedzę, a nikt się nie przyczepi.

Zdrowia Smiley

Barton_
Nowy użytkownik
*

Ignoruj
« Odpowiedz #10 : 2017-11-29, 18:49:56 »

...nie baw się w internetowego psychologa...
Przepraszam, że wchodzę Ci w kompetencje. Obiecuję, że to ostatni raz.

Aby nie było OT to miałem w rękach nie jedną już tanią latarkę prawie całą plastikową. Nie było opcji odprowadzania ciepła przez plastik. Nie rozbierałem bo nie były moje ale szanse, że dioda dynda i nie ma jak odprowadzać ciepła też spore.
Oglądam w marketach takie zabawki. Strach z tym iść do lasu. Przestanie to świecić raczej szybciej niż później i to w najmniej odpowiednim momencie.
tomking
Użytkownik torch.pl

Ignoruj
« Odpowiedz #11 : 2017-11-29, 22:37:46 »

Ale latarenki z tworzywa nie są znów takie do du...   Wink
Przecie Petzl, Black Diamond czy nawet rodzimy Mactronic i wielu innych produkują takie lampki. Tylko że to zrobione całkiem dobrze jest.
Jakoś nie czułem by moje dwa Petzle się grzały. Widocznie jest to przemyślane że ile A z baterii dla ilu lm i co to za tworzywo... ile wytrzyma.
Swoją drogą widziałem już pokruszone sprzęty  Undecided

Dominik
Kierownik
*

« Odpowiedz #12 : 2017-11-29, 23:58:12 »

Albo będzie merytoryka albo będzie cisza i pustka Czy wyrażam się wystarczająco jasno ? Wink

Jak chcecie się pokłócić o kompozyty termoprzewodzące i ledy wiszące w powietrzu to proszę bardzo - na koniec mogę wyprostować wszystko  Grin Bo jedno i drugie miałem i w rękach i w sferach integracyjnych.

tomking
Użytkownik torch.pl

Ignoruj
« Odpowiedz #13 : 2017-11-30, 00:10:35 »

HEHEHHEHHE  Cheesy   A kto tu się kłóci? Wink

Jak masz jakieś ciekawe info na temat to... czekamy Smiley

Dominik
Kierownik
*

« Odpowiedz #14 : 2017-11-30, 13:13:34 »

Co tu dużo pisać 1W leda na mcpcb lub nawet pcb z thermal vias (przelotki wypełnione cyną) można powiesić sobie w powietrzu przy wymiarze płytki 25x25 i będzie działał... Są chińskie lampki gdzie ledy CRee XM-L i ich podróbki są wklejone na zwykły silikon w obudowę - traci się te 20-30% światła ze względu na przegrzanie złącza ale skrócenie żywotności z punktu widzenia użytkownika większości lampek nie jest istotna bo led i tak wytrzyma kilka tysięcy godzin. W ledach cree nie ma takiej tragedii z degradacją luminoforu jak w SSC P4 gdzie led po 200 godzinach zmieniał barwę z 6000 na 8000K - więc tym bardziej nikt nie zwróci uwagi.

Z kompozytami sprawa jest równie prosta, są dostępne kompozyty zawierające np. ceramikę czy włókno węglowe, które są wystarczająco mocne i dobrze termo-przewodzące aby zrobić z nich latarkę mocną i przy okazji iskrobezpieczną (patrz ostatni wątek o latarce na gazowiec) - ale ponieważ koszty rozpoczęcia nowej produkcji i certyfikacji są wysokie, nikomu się nie chce Smiley. Za to ze względu na prostotę obróbki są bardzo popularne w produkcji żarówek LED w chinach  - ale i tu większość odbiorców patrzy tylko na cenę a nie na zastosowany już w masowej produkcji materiał co ma swoje konsekwencje w żywotności żarówki.

Strony: 1 2 Ostatnia +   Do góry
  Wyślij ten wątek  |  Drukuj  

Skocz do: