trwa ładowanie paska...
2017-12-17, 15:00:08 *
Aktualności:
Wybierz jezyk:

Forum   Zaloguj się Rejestracja   Tagi
Strony: 1 2 3 ... 5 » Ostatnia +   Do dołu
  Wyślij ten wątek  |  Drukuj  
Autor Wątek: Mała, ale byk.  (Przeczytany 46735 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przeglądają ten wątek.
Blaz
Opinii: (5)
Użytkownik torch.pl
**

Ignoruj
« : 2012-08-14, 17:45:02 »

W jednym wątku szukałem coś z wysokim CRI, ale zdecydowałem się na coś innego. Szukam więc mianowicie latarki EDC, ale z bardzo dużym zapasem mocy. Chodzi o to, że w 90 procentach będę jej używał na co dzień w domu i w mieście, ale jednocześnie chciałbym tąż samą latarkę brać w teren. Czyli potrzebny byłby kompromis między zasięgiem a floodem. Latarka musi być mała, ale trwała.

- Wymiary góra 10-11 cm (w wersji na AA lub z przedłużką na AA).
- Zasilanie albo 123, albo AA. A najlepiej i to, i to (za pomocą przedłużki).
- Płynna zmiana natężenia światła. Czyli w grę wchodzi tylko PD lub magnetyczny pierścień.
- Możliwość postawienia na dupce.
- Taktyczny (chwilowy) włącznik byłby miłym dodatkiem.
- Cena do około 300 PLN.

Brałem pod uwagę JETbeama PC10/PA10, ale zmiana trybów typu dokręcanie/odkręcanie, a tego sposobu nie znoszę. Tak samo było z Nitecore Extreme i Defender Infinity - akurat w Rebelionie mają na nie promocję. Grin

Na polu bitwy zostały więc: JETBeam Raptor RRT01 i Sunwayman V11R.

http://site.bugoutgearusa.com/RRT-01_2.jpg
Mała, ale byk.

http://aqdwr.org/gear/lights/sunwayman_v11r.jpg
Mała, ale byk.

Porównywalne ceny. Raptor na XM-L T6, V11R na XM-L U2. Obie na akumulatorki 123. Do V11R mogę dokupić przedłużkę na AA. Oba mają płynną zmianę natężenia. Wymiary podobne. O IPX8 i HAIII nie będę wspominał, bo to już oczywiste.

Nie biorę pod uwagę trybu turbo, bo to trochę sztuka dla sztuki, ale osiągi są takie:

V11R:
Turbo Mode: 500 lumenów przez 25 minut (dla 16340),
Max: 190 Lumenów (1.5 godziny),
Min: 1 Lumen (35 godzin),
Efektywny zasięg 130 metrów.

RRT01:
RCR123 Battery - 500 lumenów (20minut),
CR123 Battery - 220 lumenów (1.5 godziny),
CR123 Battery - 0,005 lumenów (100h),
Efektywny zasięg 110 metrów.

Są podobne. Co według mnie przemawia za RRT01.

- Turbo osiągalne dla akumulatorków 123.
- Moon mode.
- Skręcany klips zamiast wsuwanego.
- Stalowy (czyli trwalszy i twardszy) pierścień.

Za V11R:

- Możliwość awaryjnego załadowania AA (jeśli jest przedłużka).

Może czegoś nie zauważyłem? Co byście na moim miejscu wybrali? A może jakieś inne propozycje?  Smiley
Chemik79
Opinii: (55)
Mieszkaniec torch.pl

Miejsce pobytu: @

Nie łam prawa, bo ono Cię złamie ! ! !

Ignoruj
« Odpowiedz #1 : 2012-08-14, 23:23:15 »

Witaj ;-)
Był czas, gdzie również zastanawiałem się nad w/w latareczkami i gdyby RRT01 posiadała emiter neutral to już byłaby moja  Grin
Jedna rzecz, której nie zauważyłeś przy RRT01 to możliwość, a nawet zalecane stosowanie aku 18350 Evil
http://jet-pol.pl/p616,akumulator-li-ion-18350-aw-imr-700mah.html
Życzę udanego wyboru, gdyż obie latareczki są Bardzo Ciekawe Cool
Pozdrawiam.

sałron
Opinii: (63)
Mieszkaniec torch.pl

Miejsce pobytu: CIeŃ

LorD CIemŃości

Ignoruj
« Odpowiedz #2 : 2012-08-15, 11:52:44 »

Szarpnięcie ponad 1,5A w trybach Turbo z RCR123 wykończy je w sposób ekspresowy. Ponadto zwróć uwagę na to, że XM-L w takich latarkach to parodia. No ale takie czasy. Ja w tej wielkości latarkach mam wciąż XP-G. I nie tęsknię za XM-L.

greg
Opinii: (31)
Użytkownik torch.pl
**

Miejsce pobytu: Wrocław

Ignoruj
« Odpowiedz #3 : 2012-08-15, 13:57:43 »

Ponadto zwróć uwagę na to, że XM-L w takich latarkach to parodia. No ale takie czasy. Ja w tej wielkości latarkach mam wciąż XP-G. I nie tęsknię za XM-L.

Ano właśnie ma sens, ze względu na większą sprawność XM-L. Czyli dłużej świeci przy tej samej jasności, lub jaśniej przy tym samym czasie pracy. Chyba, że to nie ma żadnego znaczenia.

Jak wejdą XP-G2, to sytuacja ulegnie zmianie. Poniżej 1A XP-G2 ma większą sprawność od XM-L.
« Ostatnia zmiana: 2012-08-15, 13:59:48 wysłane przez greg » Zapisane
Blaz
Użytkownik torch.pl
**

Ignoruj
« Odpowiedz #4 : 2012-08-15, 15:01:14 »

Chemik79, dzięki za uwagę. Smiley

Był czas, gdzie również zastanawiałem się nad w/w latareczkami i gdyby RRT01 posiadała emiter neutral to już byłaby moja  Grin

Co prawda takiego RRT01 nie ma, ale jest V10R neutral na XM-L T5. Smiley

Sałron, jest Raptor RRT-0 na XP-G i myślalem o nim, ale ma 10cm, a z przedłużką AA 12cm, a to już przestaje być wygodnym EDC. O turbo myślę tylko w kategoriach kilku minut, więc jako o rzeczy pomijalnej. Smiley

Znalazłem porównanie tych dwóch modeli:

http://www.candlepowerforums.com/vb/showthread.php?336620-Jetbeam-and-Sunwayman-go-head-to-head-RRT-01-VS-V11R-who-wins
Chemik79
Mieszkaniec torch.pl

Ignoruj
« Odpowiedz #5 : 2012-08-16, 19:04:42 »

Szarpnięcie ponad 1,5A w trybach Turbo z RCR123 wykończy je w sposób ekspresowy. Ponadto zwróć uwagę na to, że XM-L w takich latarkach to parodia. No ale takie czasy. Ja w tej wielkości latarkach mam wciąż XP-G. I nie tęsknię za XM-L.

Czyżbyś przegapił, że np. AW IMR 18350 mają "Maksymalny ciągły prąd rozładowania 6A", a 16340 - 4A
http://jet-pol.pl/p614,akumulator-li-ion-16340-aw-imr-550mah.html
Tak więc 1,5A to dla nich "pikuś" Grin

Poza tym XM-L idealnie się sprawuje w małych latarkach EDC, które wykorzystuje się na małe odległości, więc życzymy sobie, aby oświetlały jak największy obszar, a nie jak najdalej Cool

TDK
Opinii: (2)
Użytkownik torch.pl

Ignoruj
« Odpowiedz #6 : 2012-08-16, 19:28:46 »

Jest jeszcze Zebralight SC80. Zasilana bateriami AA lub 123.

Kazik
Mieszkaniec torch.pl

Miejsce pobytu: Wro :)

Ignoruj
« Odpowiedz #7 : 2012-08-16, 23:29:10 »

Kolega chce kompromisu zasięgu i floodu, więc o XM-Lu z małym lustrem można zapomnieć.

Wypowiem sie tylko o firmach - zarówno JetBeam jak i Sunwayman robia lampki dość pancerne, najlepiej opisuje je słowo "sturdy". Smiley

Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko i nic nie działa
Praktyka jest wtedy kiedy wszystko działa i nikt nie wie dlaczego

TDK
Opinii: (2)
Użytkownik torch.pl

Ignoruj
« Odpowiedz #8 : 2012-08-17, 00:04:38 »

SC80 jest na diodzie XP-G.

Blaz
Użytkownik torch.pl
**

Ignoruj
« Odpowiedz #9 : 2012-08-17, 10:52:47 »

Kazik, dzięki za wiadomość. Smiley

TDK, Zebralight wydaje mi się jednak zbyt delikatna...

Zastanawiam się jeszcze jednak nad Raptorem RRT0 na XM-L T6.

A tak w ogóle to można będzie później zmienić sobie w tych latarkach diodę na neutralną lub cieplejszą? Smiley
sałron
Opinii: (63)
Mieszkaniec torch.pl

Miejsce pobytu: CIeŃ

LorD CIemŃości

Ignoruj
« Odpowiedz #10 : 2012-08-17, 18:23:54 »

Ano właśnie ma sens, ze względu na większą sprawność XM-L. Czyli dłużej świeci przy tej samej jasności, lub jaśniej przy tym samym czasie pracy. Chyba, że to nie ma żadnego znaczenia.

Nie o to tu chodzi, bo cóż za pożytek z tych "nastu" lumenów. Po prostu XM-L (dla mnie) świeci w tak małych lusterkach zbyt szeroko. Idealnym kompromisem jest XP-G. Spory spot i jakiś zasięg. Żeby uzyskać ten sam zasięg, XM-L'kę trzeba katować dużo wyższymi prądami. Więc dla mnie to nie jest rozwiązanie ekonomiczne, a i ludziom wciśnięto to na siłę. Wiadomo, że 500lm na papierze wygląda lepiej.

Czyżbyś przegapił, że np. AW IMR 18350 mają "Maksymalny ciągły prąd rozładowania 6A", a 16340 - 4A
http://jet-pol.pl/p614,akumulator-li-ion-16340-aw-imr-550mah.html
Tak więc 1,5A to dla nich "pikuś" Grin

Chemik, kup, pokatuj i zobaczysz co z nich pozostanie. Nie markowe (czyli nie Panasonic czy Samsung) 18650 katowane prądami 3-4A nadają się po 100 razach na śmieci (no może niezupełnie, ale wydajność spada  dramatycznie), a co dopiero takie małe gówienka. Gdyby te małe ogniwa robił Panas to pewnie byłoby lepiej, ale nawet logo AW nic tu nie zmienia, bo dobrych RCR123 w przeciwieństwie do 18650 po prostu nie ma. Wystarczy spojrzeć na progresję pojemności.

Poza tym XM-L idealnie się sprawuje w małych latarkach EDC, które wykorzystuje się na małe odległości, więc życzymy sobie, aby oświetlały jak największy obszar, a nie jak najdalej Cool

Ano jak kto lubi. Na małe odległości to dla mnie jest Zebra. A jak mam mieć EDC w ręku to wolę kompromis. XP-G świeci wystarczająco szeroko i przy okazji kawałek w dal.

Chemik79
Mieszkaniec torch.pl

Ignoruj
« Odpowiedz #11 : 2012-08-17, 22:42:19 »

Ze swojej strony powiem tyle, że rzadko wieczorem wychodzę z domu z jedną latarką, więc nie upieram się przy jednym emiterze czy modelu latarki, choć na EDC najbardziej mi pasuje NC D11.2 na XP-G R3 4C Cool
Pisałem o małej latarce na XM-L, gdyż posiadam Quarka MiniX NW Grin
Na co dzień noszę ją  na szyi, gdyż waga, rozmiar i rozkład światła idealnie sprawdzają się w pracy, momentami potrzebuję obu rąk wolnych, a latarka ląduje w ustach, nie przeszkadzając podczas przeszukań.
Osobiście nie mam zamiaru, ani potrzeby katować swoich RCR123 AW czy innych w trybie Max dłużej niż 1-2min, więc nie martwię się o nie Roll Eyes
Szczerze mówiąc moje RCR123 AW mają już ok.3 lata i ani razu nie zawiodły mnie, a śmigały już w wielu latarkach, często parami  Evil
Podsumowując stwierdzam, że jeżeli ktoś zdaje sobie sprawę, że tryb Max/Turbo w małych latareczkach należy stosować doraźnie i znana mu jest różnica w rozkładzie światła pomiędzy XP-G / XM-L, to najlepiej niech sam zdecyduje co jest dla niego najlepsze

Blaz
Użytkownik torch.pl
**

Ignoruj
« Odpowiedz #12 : 2012-08-17, 22:50:25 »

Zdaję sobie sprawę. Smiley

Miałem NC D11, ale pierwszą wersję, która żarła bateryjkę na bezczela w stanie spoczynku. Gdyby nie to, to bym ją zostawił. Jednak nauczyła mnie tego, że nie ma nic lepszego niż płynna zmiana mocy.

Na 99 procent będzie to Jetbeam RRT01. Smiley Poprosiłbym więc o odpowiedź na jeszcze dwa pytania:

1) Czy w RRT01 można będzie wykombinować tint na cieplejszy?
2) Mniej istotne w sumie: czy wie ktoś czy ten tytanowy klips jest w zestawie czy trzeba go dokupić? Smiley
Kazik
Mieszkaniec torch.pl

Miejsce pobytu: Wro :)

Ignoruj
« Odpowiedz #13 : 2012-08-17, 23:03:15 »

1) Możesz podmienić diodę, ale z zasady masz wtedy po gwarancji (no niektórzy producenci przymykają na to oko)
2) Nie wiem. Ale nie sądze + najlepiej napisać do sprzedawcy i ma się pewność Smiley

Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko i nic nie działa
Praktyka jest wtedy kiedy wszystko działa i nikt nie wie dlaczego

Blaz
Użytkownik torch.pl
**

Ignoruj
« Odpowiedz #14 : 2012-08-17, 23:04:56 »

Dzięki za odpowiedź. Chodziło mi o to czy jest w ogóle taka możliwość. Smiley

Rozumiem, że akumulatory takie:
http://allegro.pl/akumulator-li-ion-16340-protected-aw-750mah-i2566883607.html?source=oo

A jaką ładowarkę polecacie?
Strony: 1 2 3 ... 5 » Ostatnia +   Do góry
  Wyślij ten wątek  |  Drukuj  

Skocz do: