trwa ładowanie paska...
2018-01-21, 11:54:28 *
Aktualności:
Wybierz jezyk:

Forum   Zaloguj się Rejestracja   Tagi
Strony: 1 2 Ostatnia +   Do dołu
  Wyślij ten wątek  |  Drukuj  
Autor Wątek: Maglite xenon/krypton  (Przeczytany 30109 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przeglądają ten wątek.
boruta
Opinii: (0)
Użytkownik torch.pl
**

Miejsce pobytu: ostrowiec św

Ignoruj
« : 2009-02-09, 17:48:10 »

Dziś przyszła mi żaróweczka do mojego maga 3D xenon i z przykrością stwierdzam że jasność i zasięg praktycznie się nie zmieniły w stosunku do żarówki standardowej krypton, no i krypton troszkę lepiej skupia.
Vascator
Kierownik
*

« Odpowiedz #1 : 2009-02-09, 20:03:29 »

Hehe

Jak sobie przypomne te eksperymenty z żarówkami do latarek,gdy jeszcze ledów nie było  Grin .

Odkąd tylko pojawiły się żaróweczki wypełniane ksenonem czy kryptonem,kupowałem je i zawzięcie eksperymentowałem.Wniosek taki:Znacząca różnica jest tylko między najtańszą żarówką próżniową/[argonową?] ,a kryptonową.Między kryptonową a ksenonową jest nikła,światło jest ciut bielsze i tyle.Za to ksenon jest 2x droższy.I ma fajne opakowanie  Tongue.Wypełnienie ksenonem ma sens przy żarówkach ciśnieniowych [bardzo]dużej mocy,a nie w takich "pierdziawkach".

Największa różnica to jest między żarówką z gwintem,a dowolną "nowomodną" bez gwintu.O gwintowanej soczewkowej nawet nie wspominam.

Aha,jeszcze jedno:Różne żarowki na to samo napięcie różnych partii/producentów miewają różną długość i kształt włókna.Jak sobie przypomnę testowanie 15 żarówek pod kontem skupienia,ehh  Cheesy .Wniosek taki:im krótsze włóko,tym lepsze skupienie,powinno ono też być ułożone w stożek pionowo do góry,bez odchyleń.Jeśli natomiast jest zawinięte poziomo w literę "U",to na bank ze spota zrobi nam się rogalik.Podobnie jak jest np. krzywe.

Dlatego kocham ledy.

boruta
Użytkownik torch.pl
**

Ignoruj
« Odpowiedz #2 : 2009-02-09, 20:09:20 »

No trzeba będzie pomyśleć o jakimś LED upgrade do mojego maga
mArcoki
Opinii: (7)
Użytkownik torch.pl

Ignoruj
« Odpowiedz #3 : 2009-02-09, 21:27:58 »

No trzeba będzie pomyśleć o jakimś LED upgrade do mojego maga

http://www.torch.pl/forum/index.php/topic,56332.0.html

o taki Smiley
boruta
Użytkownik torch.pl
**

Ignoruj
« Odpowiedz #4 : 2009-02-09, 21:53:00 »

A no nie na moją pensję tekie mody nie dość że diode trzeba kupic to jeszcze sterownik no i jeszcze zapłacić komuś żeby to do kupy posklejał bo ja lutowanie i te sprawy to raczej nie ten tego Smiley jak się wk**wie to sprzedam moje dwa magi i pomyśle o fenixie LD20 albo L2D, na jak narazie czekam na ultrafire C3.
Vascator
Kierownik
*

« Odpowiedz #5 : 2009-02-09, 22:32:09 »

Możesz kupić luxeona 3 albo ssc(nie wiem jak to zniesie) ,do tego dotoczyć* byle jaki radiator z alu,puścić diodę direct drive bez sterownika i będziesz miał po prostu nieziemską latarkę.Wiem co mówie-mam takiego potworka na luxeonie III.Jak się to zapali w nocy,uhh

Do tego poskładanie do kupy jest banalne.Koszt części: luxeona 3 można teraz za 20 zł mieć,*dotoczenie radiatora,hmm ja z tym miałem największy problem,w końcu kupiłem gotowca.Ale jak znasz kogoś z tokarką[ew. ktoś z forum] ,zrobi to raczej tanio[prosta robota].Diodę jakimś klejem termo. przykleić[można pożyczyć,na raz niema sensu kupować,może w serwisie komputerowym/rtv za parę zł/darmo przykleją],polutować słowem w 4 miejscach i już mamy thrower że szok  Evil

Robienie tego wszystkiego po raz pierwszy trochę trwa,ale naprawdę warto.Do tego to skupienie....
boruta
Użytkownik torch.pl
**

Ignoruj
« Odpowiedz #6 : 2009-02-10, 04:20:40 »

Brzmi zachęcająco, pomyślily na dniach mam mieć maga mini 2XAA z taką diodą do testów, w magu 3D luxeon3 miał by wieksze napięcie z racji wiekszej ilości baterii no i na chłopski rozum dłużej by świecił i jasniej. Vascator a ile Ci to świeci ??
« Ostatnia zmiana: 2009-02-10, 04:39:39 wysłane przez boruta » Zapisane
Vascator
Kierownik
*

« Odpowiedz #7 : 2009-02-22, 19:32:42 »

Ile świeci,trudne pytanie,bo odkąd weszły małe ledówki rzadko go używam.Akusy bardziej kładzie samo rozładowanie niż moje używanie.W dodatku są to stare aku r20 o pojemnność "aż" 2200 maH.Używane na zmianę z kompletem "4 Ah" [ w praktyce mają jakieś 3000 mah].

Mag ssie średnio 600ma z baterii,więc niewiele.Przy moich pseudo-aku mag świeci nieco ponad godzinę bardzo mocnym światłem.Do 2h jest jeszcze bardzo dobrze,a potem powolne zejście do ciemności.Pobór prądu i charakterystyka rozładowania jest niemal żarówkowa,więc będzie "ciemnał" tak jak z żarówką i akumulatorami.Tylko będzie świecił kilkakrotnie mocniej.

Więc przy akusach 7 AH jakieś 4-5h bardzo mocnego światła powinno być.Ale to direct drive,więc wiele zależy od zastosowanych akumulatorów.

Generalnie-bardzo polecam.
wolfj23
Użytkownik torch.pl

Ignoruj
« Odpowiedz #8 : 2009-10-03, 22:08:33 »

polecam porównanie Ksenon Vs. Krypton http://www.candlepowerforums.com/vb/showpost.php?p=2613519&postcount=5
w przypadku 6D jest już różnica - rzeczywiście promień główny szerszy ale też dużo jaśniej :-)

patrząc też na specyfikację producenta odpowiednio
3D Krypron/Ksenon -> 76 / 82 lumenów
6D Krypton/Ksenon -> 162 / 233

dopiero przy 5D jest wyraźny skok między kryptonem a ksenonem.
Swoją drogę dziwne że krypton 5D wypadł odrobonę gorzej niż 4D  Huh? czyżby wynik nie był miarodajny ? tylko raz pomierzyli gdzieś na strychu firmy ? a może żarówki Kryptonowe do 5D są spaprane i solidny ameryk producent się do tego przyznaje 

szczęśliwy posiadacz: Fenix LD10 (Cree XR-E Q5) + Diffuser Tip + LD20 body | Fenix E01 | TrustFire F20 (XR-E) | Bocialarka (SSC P4) | Quark Mini AA (Cree XP-G R4 neutral tint 4C/4D) |  MagLite 2D
Jacobsen
Świeża krew
*

Ignoruj
« Odpowiedz #9 : 2011-02-01, 11:00:17 »

Witam.
Odkopuje temat bo ze wszystkich przeze mnie przeszukanych chyba jest najbardziej zbliżony do mojego pytania.

Otóż mam maglita mini 2xR6(AA) i jakiś czas temu padła mi żaróweczka (zamontowana od nowości) więc wymieniłem na zapasówkę (ukrytą pod tylną nasadką) - różnica w jakości światła jest jak niebo a ziemia. Teraz próbuje dociec, co to za żarówką która udaje że świeci obecnie i jaką miałem wcześniej, a nie jestem jakoś specjalnie obeznany w tej dziedzinie wiec pytanie do was.

Poprzednia miała mocne "białe" światło i przy skupionym promieniu dobrze widoczny snop światła bez problemu oświetlał niskie chmury. Obecna żaróweczka świeci bladym, złotawym promieniem i przy jego pomocy mam problem żeby odnaleźć cokolwiek w namiocie nie mówiąc już o jakimś pożytku w terenie.
Dodam tylko, że latarka była kupiona w Stanach ładnych parę lat temu. Nie wiem czy jest jakaś różnica w żarówkach montowanych oryginalnie na rynek w USA, a np. tych przeznaczonych na eksport.

Z tego co wyszperałem do tej pory wnioskuje że wystarczy zaopatrzyć się w xenonowy żarnik i będe miał z niej pożytek jak dotychczas? A obecna szit to pewnie jakiś argonowy zwykły żarnik. Jeśli się mylę to proszę o naprostowanie.
wolfj23
Użytkownik torch.pl

Ignoruj
« Odpowiedz #10 : 2011-02-01, 14:48:22 »

pewnie świeciłeś wcześniej żarówką kryptonową Smiley
a na zapas wsadzili zwykłą kup żarówkę maglite do 2xAA z napisem "krypton" na opakowaniu
UWAGA niektorzy sprzedawcy wysylkowi sprzedaja jako krypton zwykle zarowki takze od maglite - trzeba przyjzeć sie opakowaniu na aukcji/ w sklepie
zreszta sama zaroweczka tez jest oznaczona paskiem innego koloru nie pamietam jakim.. ale majac dwe mozna je rozroznic Smiley

szczęśliwy posiadacz: Fenix LD10 (Cree XR-E Q5) + Diffuser Tip + LD20 body | Fenix E01 | TrustFire F20 (XR-E) | Bocialarka (SSC P4) | Quark Mini AA (Cree XP-G R4 neutral tint 4C/4D) |  MagLite 2D
cat
Użytkownik torch.pl

Ignoruj
« Odpowiedz #11 : 2011-02-01, 22:14:57 »

"Poprzednia miała mocne "białe" światło i przy skupionym promieniu dobrze widoczny snop światła bez problemu oświetlał niskie chmury"

Maglite na 2 AA oświetlałeś chmury? Hm....
Kazik
Opinii: (31)
Mieszkaniec torch.pl

Miejsce pobytu: Wro :)

Ignoruj
« Odpowiedz #12 : 2011-02-01, 22:23:55 »

A był jeden zmodowany, podobno smażył owady w locie... Evil Ale zasilanie 2x14500 - 7,2V.

Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko i nic nie działa
Praktyka jest wtedy kiedy wszystko działa i nikt nie wie dlaczego

wolfj23
Użytkownik torch.pl

Ignoruj
« Odpowiedz #13 : 2011-02-02, 03:13:29 »

Oj to takie coś ale i tak Czy to nie za mało żeby oświetlić chmury  Evil
Przyznam się że tak dobrze się nie wczytałem  Grin zresztą mała nominalna żaróweczka to max ~3V a przy 7,2V wystrzeliłaby w kosmos daleko ponad chmury Smiley a ta jeszcze słabiej świeci Wink Zgadzałoby się gdyby świecić w chmury gdzieś z wysokiej góry Smiley

Twój maglite był przerabiany? Smiley czy te w chmury to tylko taka poezja Wink ??

Z chęcią pomożemy tylko o więcej szczegółów prosimy Smiley

Jacobsen
Świeża krew
*

Ignoruj
« Odpowiedz #14 : 2011-02-03, 14:50:17 »

Dostałem wczoraj xenonowe żarniki (kryptonu nie mieli) i jest lepiej. Tzn. wydaje mi się, że przedtem dawała nieco mocniej, ale generalnie jest ok.

wolfj23, nie nie była przerabiana, nic z nią nie robilem. Od nowości dość dobrze świeciła. Napisałem że oświetlała "niskie chmury" tzn. nie było problemu z dojrzeniem światła w ciemną noc na zachmurzonym niebie, no ale też z drugiej strony ni jak się miała w porównaniu z moim drugim maglit'em 4D więc, żeby nie było że przesadzam, potrafię dostrzec różnicę. Jednak jak na swoje małe rozmiary była zaskakująco mocna. Tego jestem pewien.

Czy możliwe jest, że z czasem te latarki tracą na właściwościach? Je się jakoś konserwuje czy coś? Nie bardzo też wiem, co by tam mogło się zużyć. Przecież tam są dosłownie 2 blaszki osadzone na plastikowym trzpieniu czy jak to nazwać i ściśnięte od góry plastikowym krążkiem. A od dołu przychodzi sprężynka i tyle filozofii.
« Ostatnia zmiana: 2011-02-03, 14:54:31 wysłane przez Jacobsen » Zapisane
Strony: 1 2 Ostatnia +   Do góry
  Wyślij ten wątek  |  Drukuj  

Skocz do: