 |
« : 2008-08-11, 22:30:40 » |
|
Zdecydowałem, iż kupię jedną latarkę, a porządną :-)
Bardzo liczę na pomoc Szanownych Kolegów, ponieważ dopiero zaczynam swoją przygodę z prawdziwymi latarkami, a chciałbym kupić jak najlepszą latarkę za tę kwotę. Sam niestety sobie nie poradzę ze względu na poziom wiedzy, dlatego byłbym bardzo wdzięczny za każdą dobrą radę. Poniżej opiszę moje wymagania.
1) Interesuje mnie przede wszystkim jak największy zasięg i jak najdłuższy czas świecenia na maksymalnych parametrach. Latarka będzie wykorzystywana przede wszystkim w lesie, na łąkach, w czasie polowań lub nocnych spacerów.
2) Preferowana technologia LED. Słyszałem od kilku osób, że są one znaczniej oszczędniejsze od żarówek i świecą białym światłym najbardziej przypominającym światło dzienne.
3) Latarka powinna być bezawaryjna, nawet kosztem osiągów.
4) Latarka musi być zasilana ładowanymi akumulatorami. Cena, którą podałem powinna obejmować, oprócz latarki, dwa komplety akumulatorów i ładowarkę.
5) Sprzęt powinien być wodoszczelny i odporny na wstrząsy, kurz, piasek itp.
6) Wielkość i wygląd latarki nie jest istotny w przeciwieństwie do jakości wykonania.
Z góry dziękuję za pomoc.
|
|
|
|
« Ostatnia zmiana: 2008-08-15, 14:49:17 wysłane przez Rosen »
|
Zapisane
|
|
|
|
 |
« Odpowiedz #1 : 2008-08-12, 00:08:24 » |
|
Za 300 PLN można już coś kupić konkretnego. W zależności od konkretności albo starczy Ci na ładowarkę i aku albo trzeba będzie jeszcze dołożyć tak do 100 zł max (w zależności od jakości).
Teraz zdecyduj do czego ma być ta lampka. Daleki zasięg czy malutka o niewielkim zasięgu (tzw EDC) do noszenia w kieszeni portek. Może być też coś pośredniego. Nie brakuje takich na rynku. Daleki zasięg...?? Są takie, ale uwaga:
Teraz największa niespodzianka, mianowicie światło led. Przygotuj się na to, że to światło z dziennym nie ma nic wspólnego. Jest to światło sztuczne, zbliżone do monochromatycznego, o barwie białej zimnej, często wpadającej w niebieski. Zależy od binu diody, są cieplejsze i chłodniejsze. Te chłodniejsze są bardziej wydajne. Co najważniejsze, oczy w tym świetle widzą raczej słabo, tracisz częściowo zdolność rozróżniania kolorów. Światło to łatwo ulega rozproszeniu na kropelkach wody. Trochę mgły i latarka stawia ścianę bieli, przez którą nic nie widać. W świetle słonecznym czy z żarnika normalnie byś przez tą mgłę widział. Z wyżej wymienionych powodów wysnuć można iż led i daleki zasięg to sprzeczność. W praktyce ledowy thrower sprawdzi się w mieście na tle budynków, murów i w podobnym otoczeniu przy dobrej przejrzystości powietrza. W krzakach, na łąkach lepszy jest żarnik, bo w świetle leda ciężko rozróżnić szczegóły, zwłaszcza w tle krzaków czy trawy.
Led to źródło niesamowitej ilości światła na jednostkę mocy. Świetnie nadaje się do oświetlania dużych powierzchni z bliska przy małym zużyciu energii. Dlatego już malutkie latarki potrafią powalić ilością światła, podczas gdy ich żarnikowe pod względem mocy odpowiedniki ledwo co widać. Przykładowo REX 2.1, moje EDC i moja pierwsza ledówa, powaliła mnie ilością światła na ogniwie 14500. Miałem doświadczenie tylko z żarnikami i REX w porównaniu z nimi wydał się maleńkim oświetlaczem stadionów. Pierwsze wrażenie było niezapomniane:)
Mam już EDC, teraz też jak Ty chcę kupić coś na zasięg. Z lepszych mamy DBS lub Raidfire. Niestety cena wzrosła i 300 pln mi już nie wystarczy. A Ty za czym zaglądasz?? Możesz sam sprowadzić, paypal masz??
|
|
|
|
« Ostatnia zmiana: 2008-08-12, 00:13:27 wysłane przez lechowiec »
|
Zapisane
|
|
|
|
 |
« Odpowiedz #2 : 2008-08-12, 00:25:16 » |
|
Zgadzam się z pytaniami o doprecyzowanie. Przede wszystkim kwestia rozmiaru - wiele od tego zależy.
Nie do końca zgadzam się natomiast z uwagami odnośnie LED-słońce-żarnik. Temperatura barwowa LEDów mieści się w granicach 5000-6700K (można wybrać z dokładnością do 700-800K, czyli całkiem dokładnie). Temperatura żarnika - ok. 3500K. Światła słonecznego? 5000-5800K (zależy od pory dnia). Światło słoneczne słabo przebija się przez mgłę, w mglisty poranek jest przecież jasno - jakbyś poświecił LEDem. Żarniki radzą sobie trochę lepiej ponieważ świecą na żółto, dzięki czemu ta sama ilość światła wydaje się ciemniejsza. Jej odbicie od cząstek mgły również wydaje się ciemniejsze. Do tego żółta barwa barwi okolicę na żółto... Pozostaje też problem skupienia na zasięg oraz prądożerności. Bardzo dobrym kompromisem są właśnie cieplejsze LEDy zbliżone Kelvinami do światła słonecznego. Są wciąż bardzo wydajne (praktycznie tak samo jak o chłodnej białej barwie), bardzo naturalnie oddają kolory oraz nie najgorzej przebijają się przez nie do końca czyste powietrze.
|
|
|
|
« Ostatnia zmiana: 2008-08-12, 12:23:06 wysłane przez phantom »
|
Zapisane
|
|
|
|
 |
« Odpowiedz #3 : 2008-08-12, 01:22:36 » |
|
Zgadzam się z pytaniami o doprecyzowanie. Przede wszystkim kwestia rozmiaru - wiele od tego zależy.
Nie do końca zgadzam się natomiast z uwagami odnośnie LED-słońce-żarnik. Temperatura barwowa LEDów mieści się w granicach 5000-6700K (można wybrać z dokładnością do 700-800K, czyli całkiem dokładnie). Temperatura żarnika - ok. 3500K. Światłą słonecznego? 5000-5800K (zależy od pory dnia). Światło słoneczne słabo przebija się przez mgłę, w mglisty poranek jest przecież jasno - jakbyś poświecił LEDem. Żarniki radzą sobie trochę lepiej ponieważ świecą na żółto, dzięki czemu ta sama ilość światłą wydaje się ciemniejsza. Jej odbicie od cząstek mgły również. Do tego żółta barwa barwi okolicę na żółto... Pozostaje też problem skupienia na zasięg oraz prądożerności. Bardzo dobrym kompromisem są właśnie cieplejsze LEDy zbliżone Kelvinami do światłą słonecznego. Są wciąż bardzo wydajne (praktycznie tak samo jak o chłodnej białej barwie), bardzo naturalnie oddają kolory oraz nie najgorzej przebijają się przez nie do końca czyste powietrze.
Aż takiej wiedzy nie mam, bym mógł się z Tobą nie zgodzić  . Moje obserwacje potwierdzają lepsze działanie halogenu we mgle i pod wodą, zwłaszcza zabrudzoną. Moje oczy lepiej widzą kolory, zwłaszcza z daleka jak świecę halogenem. Oczywiście wpływa to na widzenie szczegółów i to bardzo. Led wypada gorzej, za to powala ilością światła i niskim zużyciem prądu. Takie szczegóły jak przedstawiłeś, to jeszcze nie obczaiłem. Ciepły bin diody to dobry pomysł i potwierdzam, pomaga.
|
|
|
|
|
Zapisane
|
|
|
|
 |
« Odpowiedz #4 : 2008-08-12, 09:04:53 » |
|
Teraz zdecyduj do czego ma być ta lampka. Daleki zasięg czy malutka o niewielkim zasięgu (tzw EDC) do noszenia w kieszeni portek. Może być też coś pośredniego.
Latarka nie musi być mała. Nie będę jej nosił w kieszeni. Przygotuj się na to, że to światło z dziennym nie ma nic wspólnego. Jest to światło sztuczne, zbliżone do monochromatycznego, o barwie białej zimnej, często wpadającej w niebieski.
Czyli takie jak z reflektorów ksenonowych w samochodzie? A Ty za czym zaglądasz?? Możesz sam sprowadzić, paypal masz??
Nie mam na razie jeszcze nic upatrzonego. Raczej sam nie sprowadzę. Będę musiał pewnie kogoś poprosić.
|
|
|
|
|
Zapisane
|
|
|
|
 |
« Odpowiedz #5 : 2008-08-12, 12:05:47 » |
|
ksenony, to HIDy- nie ta cena i czas działania. Pomyśl o jakiejś deree z modułem 3SD- wygodne, trwałe, pewne a można i żarnik dać- jeśli zajdzie taka potrzeba
|
|
|
|
|
Zapisane
|
|
|
|
 |
« Odpowiedz #6 : 2008-08-12, 12:21:38 » |
|
Deree z możliwością wstawienia żarnika to CL1H. Nie poświeci ani daleko, ani długo. Sugerowałbym poszukanie czegoś zasilanego z więcej niż 1x18650. Ja do znudzenia sugeruję WF-800 ( szara, czarna), aku Trustfire ( 1 lub 2) i ładowarka ( 1 lub 2). Bez problemu doświeca do 200m, ma wydajny sterownik - ok. 4,5h pracy na jednym komplecie aku, przy stałej wysokiej jasności. A i cena nie powala.
|
|
|
|
|
Zapisane
|
|
|
|
 |
« Odpowiedz #7 : 2008-08-12, 12:38:36 » |
|
Nie poświeci ani daleko, ani długo. deree cl1h- zależy co kto rozumie- poświeci dość daleko i dość długo jak dla mnie-na 50m spokojnie widać wszystko dokładnie, brzeg jeziora odkległy o 300-400m też widać, a czy długo- hmm- jeśli WF800, to trzeba używać akusów protected- ja osobiście wolę mieć w kieszeni zapasowego akusa, niż batona w łapie, a w dodatku nie widziałem dobrego drivera w rożnego rodzaju trustfire, ultrafire, aurora itd. W przypadku wyboru WF800 dostaniemy lepszy zasięg, znacznie większą latarę, z driverem działającym "wydajnie", ciężko rozbieralną, z utrudnionym modowaniem (mi się nie udało rozebrać takiego czegoś- był to romisen z identyczną głowicą...) i generalnie latarkę do poprawienia "na wejście"
|
|
|
|
|
Zapisane
|
|
|
|
 |
« Odpowiedz #8 : 2008-08-12, 15:42:10 » |
|
W celu ułatwienia sobie poszukiwań i lepszego zrozumienia, o czym mówicie, zrobiłem spis firm, które wchodzą w grę. Proszę Was o uwagi, którą firmę od razu wykluczyć (ze względu np. na kiepską jakość), którą firmę dodać do spisu.
1. Cree 2. Conqueror 3. DereeLight 4. Fenix 5. iTP 6. JETBeam 7. LiteFlux 8. LumaPower 9. NiteCore 10. Novatac 11. Olight 12. Pelican 13. RaidFire 14. Regalight 15. Rexlight 16. SolarForce 17. Spartanian 18. Steramlight 19. SureFire 20. Tiablo 21. UltraFire 22. Uniq 23. Wolf Eyes
|
|
|
|
|
Zapisane
|
|
|
|
 |
« Odpowiedz #9 : 2008-08-12, 16:01:03 » |
|
1. Cree - to model diody 7. LiteFlux - tylko małe latarki na paluszki 9. NiteCore - czas pracy, zasięg 10. Novatac - cena, czas pracy, zasięg 11. Olight - brak wydajnego zasilania akumulatorowego 14. Regalight - ciężko kupić - pozostały niedobitki, jak znajdziesz polecam!! 15. Rexlight - niedotępne, mała latarka na paluszki, mały zasięg 17. Spartanian - słaby czas pracy 18. Steramlight - niezbyt wydaje diody 19. SureFire - czas pracy, zasilanie, cena 22. Uniq - produkują części, nie latarki 23. Wolf Eyes - cena
|
|
|
|
|
Zapisane
|
|
|
|
 |
« Odpowiedz #10 : 2008-08-12, 19:57:27 » |
|
Lista aktualna:
1. Conqueror 2. DereeLight 3. Fenix 4. iTP 5. JETBeam 6. Led Lenser 7. LumaPower 8. Pelican 9. Raidfire 10. Regalight 11. SolarForce 12. Tiablo 13. UltraFire 14. Wolf Eyes
Czy ktoś miałby coś jeszcze do dodania?
|
|
|
|
« Ostatnia zmiana: 2008-08-12, 20:20:51 wysłane przez Rosen »
|
Zapisane
|
|
|
|
 |
« Odpowiedz #11 : 2008-08-12, 21:30:35 » |
|
Lista aktualna:
1. Conqueror 2. DereeLight 3. Fenix 4. iTP 5. JETBeam 6. Led Lenser 7. LumaPower 8. Pelican 9. Raidfire 10. Regalight 11. SolarForce 12. Tiablo 13. UltraFire 14. Wolf Eyes
Czy ktoś miałby coś jeszcze do dodania?
oto moje typy: wszystkie z wyjątkiem Jeta dokładnie przetestowałem. wybór to kwestia gustu, osiągi są zbliżone. jednak w mojej opinii DBS ma jedną poważą zaletę -pastylka z emiterem i elektroniką jest łatwo wymienna i dostepna -tak więc za parę mieś gdy będą nowe emitery załatwiasz sprawę upgradu tanio i bezboleśnie. w całej reszcie nie obędzie się bez wizyty u fachowca. 2. DereeLight DBS V25. JETBeam JET III ULTRA9. Raidfire SPEAR12. Tiablo A8
|
|
|
|
« Ostatnia zmiana: 2008-08-12, 21:33:52 wysłane przez Tonio »
|
Zapisane
|
|
|
|
 |
« Odpowiedz #12 : 2008-08-12, 21:35:02 » |
|
Wszystkie ledwo dobijają do 1,5h, a 'Rosen' potrzebuje przynajmniej 2,5-3h na max. Tryby mile widziane, ale nie omijają tego warunku.
|
|
|
|
|
Zapisane
|
|
|
|
 |
« Odpowiedz #13 : 2008-08-12, 21:43:26 » |
|
Wszystkie ledwo dobijają do 1,5h, a 'Rosen' potrzebuje przynajmniej 2,5-3h na max. Tryby mile widziane, ale nie omijają tego warunku.
Najwyżej kupię więcej zapasowych akumulatorów, skoro za dwie sztuki 18650 trzeba zapłacić 10$, to chyba żaden problem. Właśnie przejrzałem tą stronę. Na każdym terenie zdecydowanie wygrywa dla mnie Raidfire Spear. Podoba mi się te światło, bo jest jasne i skupione gdzie trzeba.
|
|
|
|
« Ostatnia zmiana: 2008-08-12, 21:59:27 wysłane przez Rosen »
|
Zapisane
|
|
|
|
 |
« Odpowiedz #14 : 2008-08-12, 22:18:00 » |
|
Wszystkie ledwo dobijają do 1,5h - to jest ograniczenie zasilania, nie latarki, a wybór maczugi na nx18650 nie załatwia tematu, ale jedynie umożliwia dłuższą pracę bez wymiany akusa przy znacznie większych gabarytach, dodatkowo wymusza konieczność używania akusów protected (dobrych dodam) Raidfire nie jest zły- co komu pasuje- wolę prostote wymiany modułów, niż grzebanie w czymś złożonym na "gotowo"  Ala latara zacna
|
|
|
|
|
Zapisane
|
|
|
|
|