trwa ładowanie paska...
2018-01-23, 18:50:04 *
Aktualności:
Wybierz jezyk:

Forum   Zaloguj się Rejestracja   Tagi
Strony: 1   Do dołu
  Wyślij ten wątek  |  Drukuj  
Autor Wątek: Maglite 2d prośba o pomiary  (Przeczytany 12399 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przeglądają ten wątek.
lechowiec
Opinii: (2)
Użytkownik torch.pl

Ignoruj
« : 2008-04-16, 21:26:58 »

Mam prośbę do właścicieli tych latarek. Muszę ustalić jakie wymiary ma komora na baterie czyli co tam się da upchnąć. Generalnie średnica wew tuby oraz jej głębokość biorac po uwagę maksymalne ugięcie sprężyny. Czyli czy wyjdzie chociaż 130x36?

Następna sprawa to sposób mocowania żarówki w tej latarce. Czy podejdzie żarówka od maglite 6d lub jakiś mocny halogen? A i czy reflektor w tej latarce jest aluminiowy czy plastyk? Czy głowice w rodzinie maglite to zawsze to samo a tylko długość się zmienia??
Mel
Kierownik
Opinii: (7)
*

« Odpowiedz #1 : 2008-04-16, 21:57:37 »

Mam prośbę do właścicieli tych latarek. Muszę ustalić jakie wymiary ma komora na baterie czyli co tam się da upchnąć. Generalnie średnica wew tuby oraz jej głębokość biorac po uwagę maksymalne ugięcie sprężyny. Czyli czy wyjdzie chociaż 130x36?

Następna sprawa to sposób mocowania żarówki w tej latarce. Czy podejdzie żarówka od maglite 6d lub jakiś mocny halogen? A i czy reflektor w tej latarce jest aluminiowy czy plastyk? Czy głowice w rodzinie maglite to zawsze to samo a tylko długość się zmienia??

głębokość tuby (od przełącznika w środku do krawędzi latarki) = 14 cm
wysokość sprężyny wystająca z zakrętki = 3 cm (sprężynę można skrócić)
długość 2 baterii = 12 cm
średnica = ok. 3,4-3,5 cm

Inna żarówka pasuje, można zmienić oprawkę i używać zwykłych halogenów.
Reflektor plastikowy, wytrzymuje na krótko maks 12 V / 10W,  przy wyższych mocach ładnie spływa.

Głowice w nowych modelach te same, zmienia się tylko rura.

-- M.
lechowiec
Użytkownik torch.pl

Ignoruj
« Odpowiedz #2 : 2008-04-16, 23:14:44 »

Średnica 35 mm to trochę mało ale głębokość wystarczy. Chyba będę potrzebował aluminiowy reflektor do niego. Nie wiesz gdzie można taki dorwać i za ile? No i skąd te oprawki do halogena? Halogen 12v10w to żarówka która ma takie piny. Są przejściowki do tego? Masz doświadczenia z taka żarówka w tej latarce? Czy działa fokus i da się mocno skupić Światło? Daleko to poświeci w porównaniu z diodą np dbs lub raidfire? Czy te oryginalne żarówki maglite są coś warte?

Dzięki!
Mel
Kierownik
*

« Odpowiedz #3 : 2008-04-16, 23:45:23 »

Średnica 35 mm to trochę mało ale głębokość wystarczy. Chyba będę potrzebował aluminiowy reflektor do niego. Nie wiesz gdzie można taki dorwać i za ile? No i skąd te oprawki do halogena? Halogen 12v10w to żarówka która ma takie piny. Są przejściowki do tego? Masz doświadczenia z taka żarówka w tej latarce? Czy działa fokus i da się mocno skupić Światło? Daleko to poświeci w porównaniu z diodą np dbs lub raidfire? Czy te oryginalne żarówki maglite są coś warte?

Dzięki!

Firek7 na bazarku sprzedaje troche maglajtowych klamotów, ma reflektor aluminiowy i chyba też przejściówkę do żarówek z trzonkiem G4.
Czy się uda skupić - szukaj żarówek z pionowym lub z krótkim włóknem, będzie łatwiej skupić. Po odrobinie treningu włożenie i zasilenie żarówek po kilkadziesiąt W nie sprawi Ci problemu. Rekordziści pakują do Maga żarówki po 100-150 W Smiley

-- M.
lechowiec
Użytkownik torch.pl

Ignoruj
« Odpowiedz #4 : 2008-04-17, 20:03:14 »

Poleciłbyś jakąś dobra żarówkę z pionowym albo krótkim zarnikiem? Jaką jest zdolność reflektora maglite aby skupić dobrze światło z wiekszej żarówki? Zwiększając moc chcę zwiększyć zasięg a nie powierzchnię oświetlana. W innej latarce musiałem pozostać przy mniejszej żarówce gdyż nie opłacało się zwiększenie zużycia energii jeżeli zasięg się nie zwiekszył. A reflektor nie był wcale mniejszy niż w maglite. Zatem jak masz doświadczenie to powiedz czy opłaca się dawać mocna żarówkę do tej latarki, bo jeżeli głowica nie ma dostatecznej zdolności skupienia to nie warto wg mnie. Na razie myślę o żarówce około 20 W i potrzebny mi jest przedewszystkim daleki zasięg.
Mel
Kierownik
*

« Odpowiedz #5 : 2008-04-18, 07:50:11 »

Poleciłbyś jakąś dobra żarówkę z pionowym albo krótkim zarnikiem? Jaką jest zdolność reflektora maglite aby skupić dobrze światło z wiekszej żarówki? Zwiększając moc chcę zwiększyć zasięg a nie powierzchnię oświetlana. W innej latarce musiałem pozostać przy mniejszej żarówce gdyż nie opłacało się zwiększenie zużycia energii jeżeli zasięg się nie zwiekszył. A reflektor nie był wcale mniejszy niż w maglite. Zatem jak masz doświadczenie to powiedz czy opłaca się dawać mocna żarówkę do tej latarki, bo jeżeli głowica nie ma dostatecznej zdolności skupienia to nie warto wg mnie. Na razie myślę o żarówce około 20 W i potrzebny mi jest przedewszystkim daleki zasięg.

Poszukaj informacji o Mag85, to konstrukcja z żarówką Welch Allyn 01185 i z 9*AA pociągnie ze 40 minut. Albo ROP - zasilana z 6*AA. Są jakieś chińskie wynalazki, żarówki dużej mocy, nawet działają, ale nikt nie zna dokładnych parametrów (poza wymiarami). Przy planowaniu dużych prądów unikaj litowego zasilania, firmowe, porządne 18650 można obciążyć maks. 3,5-4 A, ale zabezpieczenie zwykle działa już koło 2,5A. Do dużych obciążeń tylko AA, 2/3A albo SC - niektóre oddają 15 A i więcej.
Przełącznik Maga wytrzyma ok.6A, później się może stopić i trzeba stosować mosfety, nawet lepiej, bo można zrobić soft-start. Sprężyny dają opór nawet kilkunastu mohm, co przy dziesiątkach watów mocy sprawi, że grzeją się do czerwoności, trzeba je nieco pozmieniać (elastyczna zworka z grubej plecionki załatwi sprawę).
Optyka - koniecznie reflektor alu, szkło najlepiej borosilikatowe, choć zwykłe też się nadaje do konstrukcji nieekstremalnych.
Szkło musi być w miarę mocne (min. 2 mm), bo żarówka dużej mocy może zrobić bum, wtedy niszczy reflektor.

Przy wzroście mocy zasięg wcale nie rośnie - on zależy od jakości reflektora, precyzji zogniskowania i wielkości elementu świecącego. Najlepsze "zasięgi" uzyskuje się z palników wyładowczych, gdzie łuk ma 1-2 mm długości (przy 100W mocy), ale to już nie Mag.

Poszperaj też o MagHID - komplet żarówka i przetwornica jest do kupienia za ok. 200 USD (www.walamps.com), można to zasilić z ok. 10V, mała żarówka daje malutki łuk i niezłe skupienie można uzyskać przy ok. 500 lm światła.

Może warto pomyśleć o ledach dużej mocy - osram ostar daje 600-1000 lm i jest nieporównanie wydajniejszy od żarówki.

Zapodałem Ci tematy do szperania po sieci, samodzielne odkrycia dają wszak najwięcej przyjemności Smiley

-- M.
skiver
Opinii: (0)
Świeża krew
*

Ignoruj
« Odpowiedz #6 : 2012-08-06, 20:41:13 »

mam do was pytanie, chodzi mi o wymienione wyżej szkło borosilikatowe. Czy jest ono naprawdę wytrzymałe. Planuję kupić kolektor słoneczny (wiem że to trochę nie w temacie) i znalazłem na tej stronie http://solarco.com.pl/pl/ info że są one wyprodukowane ze szkła borosilikatowego 3,3. Nikt nie umie mi podpowiedzieć czy wytrzyma ono gradobicie? Rok temu u sąsiada były zniszczenia a ja nie chcę ryzykować z kasą. Będę wdzięczny za każde info.
Strony: 1   Do góry
  Wyślij ten wątek  |  Drukuj  

Skocz do: